Keresés

Részletes keresés

Thomas26 Creative Commons License 2015.12.18 0 0 36

Valaki ananász termesztő jàr erre?

olga170 Creative Commons License 2013.01.17 0 0 35

sziasztok! Egyik ismerősömnek is van egy ananásza (amit még tavaly adtam neki). eddig szépen hajtott, de most a közepe elkezdett neki rohadni. MIÉRT??? Hit lehet vele csinálni hogy ne menjen tönkre?? SOS!!! köszönöm

Andika1111 Creative Commons License 2012.11.16 0 0 34

Megtaláltam, már itt is fenn van, ehhez nem szükséges FB profil:)

 

http://naturportal.hu/eletmod/ananasz_gyogynoveny_otthoni_termesztese

 

Jó böngészést!

Előzmény: csaba08 (33)
csaba08 Creative Commons License 2012.10.01 0 0 33

Ha valakinek nincs Facebook oldala, itt egy fotó az oldalról:

 

Előzmény: Andika1111 (32)
Andika1111 Creative Commons License 2012.10.01 0 0 32

Itt is olvashattok érdekességet az ananász otthoni termesztéséről 8fényképes leírással):

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=408388459215502&set=a.387222804665401.91020.183745275013156&type=1&theater

 

Ehhez facebook profil kell, de megéri...

KGaBo Creative Commons License 2010.11.03 0 0 31
Sziasztok !
Nyáron vettünk egy cserepes ananászt. Sajnos félig letörött a szára a termés alatt. Visszakötöztük a szárat, de a termés szárad el. Mit lehet vele tenni? Levágjam a törésnél? Lesz még rajta termés?
Üdv
roncsula Creative Commons License 2010.10.29 0 0 30
Már megint lemaradt, de hát 3 a magyar igazság!
Előzmény: roncsula (29)
roncsula Creative Commons License 2010.10.29 0 0 29
Bocsi, a kép lemaradt.
Előzmény: roncsula (28)
roncsula Creative Commons License 2010.10.29 0 0 28
Sziasztok!
Most így néz ki az ananászom. Már alig tudom hova tenni, akkora. Kb. én is úgy gyökereztettem ki, mint budaifeco. Ennek úgy 3-4 éve.
Előzmény: budaifeco (27)
budaifeco Creative Commons License 2010.03.21 0 0 27
Sziasztok,
nekem tízből nyolc begyökeresedett az alábbi módszerrel:
A gyümi tetejét levágom, anélkül, hogy a gyümölcsöt megsérteném. A rajta maradó torzsa csak elrothadna, és a növényt is megöli.
A levágott részt megfordítom, és vagy 5-10 "emelet" magasan az alsó levélkéket letépkedem. Ekkor előbukkannak a pici gyökérkezdemények. Hangulatomtól függően vagy belemártom faszénporba, vagy nem, gyökereztetőhormont se' nagyon használok. Virágföldet tocsogósra áztatok, és csavaró mozdulattal belenyomom az ananászcsúcsot a levelekig. Üdítős palack alját magasan levágom, és azt borítom rá, vagy azt sem. A meleg talpat nagyon szereti. Fontos, hogy a locsolást mindig a levelek belsejébe juttassam, mert ez végigfolyik a növényen, és belülről is élteti. A pangó víz belül nem fontos, mert a természetes esők után is bennük van, sőt, egyes broméliák pont így szeretik. A trópusokon még halak és békák is élhetnek ilyen növényekben.
Az ananász nagyon szereti a tápsót, a párás környezetet és félárnyékban is remekül fejlődik. Ekkor hosszú leveleket fejleszt. Gyökere elég nagyra nől, tehát időnként nagyobb cserépbe érdemes átültetni.
Termést még nem hozott nálam, de nem is erőltettem. Amugy nem vagyok szakértő, de minden ismerősömnek van (tőlem, mert lusták) saját ananásza.
Üdv: Cirimok
delon77 Creative Commons License 2009.07.12 0 0 26

Sziasztok !

Hátén is probálkozok 1 ananász skalp gyökereztetésével egyenlőre vízben
1 hete éll benne az alsó levelei szinte teljesen elszáradtak középpen van még valami élet benne a vize pedig olyan nagyon büdös erjedt gyümölcspálinka hatású ezért rendszeressen cserélem 3 naponta.
Azér t ezt a módszert választottam mert többen lelezték hogy nekik így sikerült gyökereztetni ananászt.
Remélem nekem is sikerülni fog
üdv
roncsula Creative Commons License 2009.06.02 0 0 25
A kép lemaradt.. Kb. 80 cm hosszúak a levelek.
roncsula Creative Commons License 2009.06.02 0 0 24
Hali! Úgy tűnik kissé belassult itt az élet.
A77 Creative Commons License 2009.05.08 0 0 23
Én is többször próbálkoztam már, kb. 8-10 kísérletből eddig 1 db sikerült, bár azóta is (9 hónapja) ugyanúgy néz ki. Semmi különöset nem csináltam, csak amit a neten olvastam: megskalpoltam, kicsit körbefaragtam a torzs részét, felette kitépkedtem pár levelet, kis gyök. hormonba mártottam, majd nedvesen tartott homokba tettem. Nem fóliáztam be, mert nekem azok mind bepenészedtek. De láttam már olyat, aki sima vízbe gyökereztette sikerrel.
Előzmény: vatta_cukor (22)
vatta_cukor Creative Commons License 2009.05.06 0 0 22
sziasztok ! vki akinek sikerült az ananász csíráztatása az leírná nekem h pontosan mit csinált er már többször is próbálkoztam és sehogy sem akar összejönni pedig már jó lenne:( előre is köszönöm!:)
A77 Creative Commons License 2008.10.15 0 0 21
Köszönöm, akkor egyelőre nem bántom:)
Előzmény: roncsula (19)
Kiskertesz Angi Creative Commons License 2008.10.07 0 0 20
Sziasztok!

Ez az én ananászkám.
Vízben lett gyökereztetve.
Már szép nagy gyökere volt láttam a két kis sarj kezdeményt.
Ekkor elültettem.
Az anya növény nem nő de a két sarj annál inkább.
roncsula Creative Commons License 2008.10.06 0 0 19
Kedves A77!
Én a helyedben nem nyúlnék hozzá. Az én ananászom sem mozdult nagyon sokáig. Nem emlékszem pontosan, de decemberben vagy januárban tettem cserépbe, és bizony úgy kb. május vége felé vettem észre, hogy elkezdett új leveleket kihozni. És nézd meg most.. A levélrózsából azért sem kell levágni szerintem, mert úgyis belülről hozza az új leveleket. Úgyhogy kitartás!!
Előzmény: A77 (18)
A77 Creative Commons License 2008.10.02 0 0 18
Látom nincs nagy pörgés ebben a topicban de azért beírom.

Szóval, a sokadik próbálkozás után úgy látszik végre túléli a gyökereztetési kísérletet az ananászom. Kb. 4-5 hónapja tettem cserépbe (homok, tőzeg, virágföld kev.) a megskalpolt gyümölcsöt. Viszont azóta ugyanúgy néz ki, semmit nem változott se színre se méretre. A kérdésem az lenne a tapasztaltabbaktól, hogy ez mennyire természetes mert sztem illett volna már azóta pár új levelet hoznia ha már egyszer nem rohadt ki és úgy néz ki él. Bár tegnap ellenőrzés végett felborítva a cserepét azt láttam, hogy csak nagyon minimális (ritka, és kb. 2-3 cm mély )gyökérzetett növesztett . Néhány képet elnézve felmerült még bennem, hogy nem kellene-e levágnom valamennyit a levélrózsából?
roncsula Creative Commons License 2008.07.22 0 0 17
Ez az én saját gyökereztetésű ananászom. Én sima állott vízzel öntözöm, meg néha kap egy kis citrustápot is. Kb. 1-1,5 éves lehet.
Omega25 Creative Commons License 2008.05.24 0 0 16
Ananász növény eladó. A növények termők, mindegyiken egy ananászgyümölcs található. sandrix@microsystem.hu
Quicktor57 Creative Commons License 2008.04.22 0 0 15
Sziasztok!

 

Ananász házi nevelésével kapcsolatban kérnék tanácsot. Úgy tűnik, végre sikerült egy rozettát gyökereztetnem. (Idáig már tavaly is eljutottam, de az később a töve kirothadt. Lehet, hogy a korai átültetés, vagy a túlzott locsolás, vagy a túl mélyre való ültetés volt az oka, nem tudom.) Szeretném, ha ez a növényke megerősödne, ebben kérném azok tanácsát, akiknek gyakorlati tapasztalatik vannak.

Kb. 2-3 hónapja ültettem a lefaragott, „faszénporos” gyümölcshúsú rozettát tőzeges, homokos virágföldbe. (5 próbálkozásból 1 maradt meg.) Most vettem le az 5 l-es "kinőtt" műanyagbúrát, ami a párás levegőt biztosította. Sajnos az új levelek meglehetősen vékonyak. A "szakirodalom" szerint elsősorban a rozettát kell lágy vízzel spriccelni és tápoldatozni.

Kérdéseim:

1. Én csak naponta kétszer (reggel és este) tudom permetezni. Elég ez neki?

2. Milyen tápoldatot kell a rozettába önteni? (Ettől talán "húsosabb" levelek fejlődnek majd.)

3. Mikor lehet biztonságosan átültetni "tápdús" földbe, és tudja valaki ennek a kipróbált összetételét?

4. Nyáron mikor vihető a szabadba? Hogy biztosítjuk itt a megfelelő páratartalmat? (Feltételezem, először inkább árnyékos helyet keressek neki.)

 

Előre is köszönöm a segítséget

Quicktor

zorko Creative Commons License 2006.05.03 0 0 14

Sziasztok,

van egy jelképes összegért átadó szép, kb. 1 m-es ananászunk. Ha valakit érdekel, engem itt megtalál: zorko kukac freestart pont hu

Köszi, üdv, Z.

lzleo Creative Commons License 2006.04.24 0 0 13

"Ha nagyon szaporítani akarod, vegyél egy ananászt a boltban, a rozettát levágod, és a lentebb leírtak szerint kigyökerezteted. Ez a leggyorsabb módszer. " - Igazából engem csak ez az almás szaporítási dolog valóságtartalma érdekel elsősorban, mert én még ilyet korábban nem hallottam. És ugye érdekes, hogy angolul pineapple az ananász, tehát valami köze van az almához biztosan.

Előzmény: Évi5 (12)
Évi5 Creative Commons License 2006.04.21 0 0 12

Szia izleo!

 

Nem vagyok ananászológus (vagy mi), de pár információt tudok ezzel kapcsolatban. Az alma etiléngázt fejleszt. Fogalmam sincs, hogy ez befolyásolja-e a növény virágzóképességét vagy sarjadóképességét, ez csak idősebb növénynél lehet hatásos, ha hatásos.

Az ananász, mint növény középpen hoz virágot, egy vastag száron, majd ebből lesz a gyümölcs. Ha a gyümölcs megérik, akkor meg lehet eszegetni, majd a gyümölcsről levágott levélzetet (rozettát) elültetve új növényed keletkezik. Virágzásra állítólag tényleg nehéz rábírni a növényt, csak idősebb növénynél várható termés. Anyukám a télen szüretelte le a gyümölcsöt az ananászáról, a rozettát elültette, várja, hogy meggyökeresedjen. Az anyatő is megvan, ápolgatja, hátha hoz a tövénél sarjakat. Majd beszámolok róla, ha van valami fejlemény, de ez rengeteg időbe telik.

 

Ha nagyon szaporítani akarod, vegyél egy ananászt a boltban, a rozettát levágod, és a lentebb leírtak szerint kigyökerezteted. Ez a leggyorsabb módszer.

 

Sok sikert!

Előzmény: lzleo (10)
lzleo Creative Commons License 2006.04.21 0 0 11
Hát nem járnak erre az ananászológus-ok?   :)
lzleo Creative Commons License 2006.04.20 0 0 10

Sziasztok!

Kolléganőm valahol azt hallotta, hogy az ananászt úgy kell szaporítani, hogy a növényt cserepestül le kell takarni átlátszó fóliával, és a cserépbe a növény mellé egy almát kell odatenni. Amikor az alma elrohad, akkor valami anyag vagy mittudoménmi keletkezik, amitől megtermékenyül, és hoz majd új ananászt.

Kipróbáltuk, de eddig nem hozott sikert a módszer. Valaki tudja, hogy működik-e egyáltalán így a szaporítás, és ha nem, akkor miként kéne valahogy rábírni a szaporodásra?

A másik kérdésem pedig az, hogy a virágzás után keletkezik a kis ananász termésként, vagy pedig úgy mint valami "sarj"? Azért kérdezem, mert azt olvastam, hogy az ananász csak nagyon ritkán virágzik. 

Évi5 Creative Commons License 2006.03.19 0 0 9

Íme egy cikk az ananász termesztéséről. Én is próbálkozok vele, majd meglátom, hogy sikerül.

Csak egyszer virágzik!
Az ananász szaporítása házilag

     Rövid idõ, mindössze 5 nap alatt hárman is megkérdezték tõlem, hogy a boltban vásárolt ananász sikerrel szaporítható-e házilag?
     Úgy tûnik, a téli ünnepekre a családokban több helyütt is került az asztalra ebbõl az ízletes déligyümölcsbõl. A különleges szobanövényeket kedvelõk nyilván próbálkoznának is szaporításával, még akkor is, ha a lakásban vagy télikertben nem nevel, illetve csak néhány év után nevel gyümölcsöt.
     Tudni kell, hogy a nemesített és a kertészetekben szaporított fajták mutatósabbak, viszont a házilag neveltek értéke azért nagyobb, mert saját kezünk munkája.
     Elnézést kérek attól a két olvasónktól, akik internet útján kértek segítséget, de levelük csak nemrégiben került a kezembe, remélem, mégis hasznát veszik a leírtaknak.

        Nem fán terem!

     Az ananász Brazíliából származik, de ma már majdnem minden trópusi országban termesztik. Az ananászültetvény távolról éppen olyan, mint nálunk a káposztaföld! Aki ugyanis azt hitte, hogy az ananász fán terem, alaposan meglepõdik. A botanikai neve (Ananas comosus) utal a gyümölcs alakjára, a comosus ugyanis dúsat, tömöttet jelent. Az angol nevét – pineapple – az ananász a fenyõtobozra emlékeztetõ alakja miatt kapta.
     Állítólag Kolumbusz hozta a spanyol udvarba az addig Európában ismeretlen lédús gyümölcsöt, más források szerint viszont 1700-ban egy francia botanikus fedezte fel, és hozta az ókontinensre, de van olyan elképzelés is, hogy a portugál hajósok terjesztették el a meleg égövi tájakon, ahol kedvezõ éghajlati feltételek között hamarosan meghonosodott, és vadon élõ fajtának számít Afrikában és Ázsia egyes vidékein is. Jelenleg a legnagyobb ananászexportõr Hawaii. A dísznövények legtöbbje viszont Floridából és Elefántcsontpartról származik.
     Az ananász a broméliafélék népes, mintegy 1600 fajt felölelõ családjába tartozik. Ezeket a növényeket virágként emlegetjük, amit látunk, az valójában nem a virágja, hanem a borító színes levelek. A valódi virág aprócska, és a fellevelek alatt rejtõzik. A virágok sajnos rövid életûek, szemben a hónapokig mutatós fellevelekkel. A broméliák életükben csak egyszer hoznak virágot, amelybõl termést érlelnek, majd ezt követõen elpusztulnak. Közben utódnövényeket, sarjakat is nevelnek az alsó levelek hónaljában, a töveknél. A szobanövényfaj hasonlít a családhoz tartozó rokonaira, az Aechmeara, a Billbergiára és a Guzmaniára, mert szintén levélrózsákat nevel. A levelek ilyenfajta, tölcséres alakban való elhelyezkedése arra szolgál, hogy a tölcsérben a vizet és a tápanyagot tárolja. Ebbõl a tölcsérbõl fejlõdik a vastag szár, amelynek csúcsán apró, fehér, lilás, illetve ibolyaszínû virágainak sokasága füzért alkot. Itt alakul ki – hónapok múltán – a toboz alakú termés. A gyümölcs csúcsán aztán újabb levélrózsa képzõdik, és valójában ezzel együtt vásároljuk meg a boltban az ananászt. A 12–18 hónapig tartó fejlõdés alatt elõször a gyümölcs alsó részének héja kezd színesedni sárgára vagy pirosodra. Az ananász húsa fehér vagy sárga.
     A broméliák között vannak fán élõ, ún. epifita fajták is.
     A legismertebb bromélia az ananász, vagyis a déligyümölcs, de dísznövényként a többi is elterjedt. Egyes broméliafajták rostos levelébõl kötelet és hálót készítenek. A családon belül a virágaik különbözõek, az egyiknél a levelek közepében nyílnak, a másiknál pedig hosszú szár végén, a levelek felett bókolnak.

        A rozetta gyökereztetése házilag

     Az ananász, fajtától függõen, egyáltalán nem vagy nagyon ritkán nevel magot. Emiatt ivartalan úton kell szaporítani. Két módszer van: a gyümölcs csúcsán fejlõdõ levélrózsa gyökereztetésével, vagy a tõbõl növõ sarj leválasztásával. Az utóbbi csak akkor lehetséges, ha már van ananásznövényünk, amely utódot is nevel. Ez a sarj az anyanövény tövérõl leválasztva és átültetve ismét mutatós növénnyel gazdagítja szobanövény-állományunkat.
     A másik módszer akkor alkalmazható, ha a boltban ananászt vásárolunk. Vágjuk le az ananász csúcsán levõ zöld rozettát úgy, hogy legalább 2 centis gyümölcshús maradjon rajta, majd ebbõl a sárgás húsból faragjunk le annyit, hogy a közepén dugó alakú torzsát formáljunk. Egyenként letépve távolítsuk el a levélrózsa alsó leveleit. A levelek tövén már apró, fehér gyökérkezdemények vannak, ügyeljünk arra, hogy ezek megmaradjanak.
     Ültetés elõtt 1-2 napig szellõs helyen szikkasszuk az így elõkészített növénykéket. A cserépbe homok, komposzt és tõzeg egyenlõ arányú keverékébõl készült, laza szerkezetû, ám tápdús virágföld kerüljön. Nedves talajba kell beletûzdelni a sarj levéltelen, alsó részét, amelyet – ha van rá mód – elõbb faszénporba vagy gyökereztetõ hormonba mártanak. A gyökereztetés legalább 1 hónapig tart, egyenletes, 25-30 fokos melegben. A nyári szaporításkor nem kell a talpmeleg, elegendõ a világos, de tûzõ naptól mentes ablakpárkány, ilyenkor télen viszont tanácsos fûtõtest fölé állítani a dugvány cserepét.
     Hogy állandóan párás maradjon a levegõ, az alsó levelek gyakori nedvesítése mellett a növényt fedjük le fólival vagy üvegbúrával. Öntözéskor ne a földre, hanem a levélrózsába juttassuk a vizet, különben a rostos torzsa meg a gyökérkezdemények könnyen rothadnak. Amikor a csúcson új leveleket látunk, akkor már általában elegendõ gyökérzete van ahhoz, hogy átültethetõ legyen. Lehetelõg nagyobb, és nehezebb, pl. agyagcserépbe kerüljön, hogy az egyre hosszabb levelekkel és terebélyesedõ növénnyel fel ne boruljon az edény. A cserép alján, a föld alatt legyen kavicsból vízáteresztõ réteg, amelyen a felesleges víz elfolyik. Az ananász szereti a nedves, párás környezetet, de nem a pangó vizet.

        Késõbbi gondozás

     A begyökeresedett ananászt már bátrabban lehet öntözni, de a vizet most is a levélrózsa tölcsérébe kell juttatni. Nyáron tápoldatozást igényel, és akár a tûzõ napra is kitehetõ. Amint õsszel a hõmérséklet 15 fok alá süllyed, az ananász „fázik”, ezért vigyük védett helyre, akár azonnal a lakásba is költöztethetõ. A fûtõtest közelében fejlõdik a legszebben.
     Nagy a helyigénye, hogy széles és éles leveleivel ne legyen útban. A nemesítõk tövismentes, szúrós levél nélküli fajtákkal is próbálkoznak.
     Körülbelül 3–4 évig tart, míg az ananász virágot hoz. Meglehetõsen lassan nõ. A szakszerûen nevelt példány akár egy méteres is lehet. Levele lehet egyszínû zöld, vagy színes, pirossal, barnával tarkítva.
     Nagyobb edénybe csak a gyökeresedés után kell átültetni, késõbb nem, mert a virágzás után különben is elpusztul.
     A sérült leveleket vágjuk le.

mandarin123 Creative Commons License 2006.03.19 0 0 8

Sziasztok itt vannak az ananászaim az egyik 3 hónapja a másikat meg ma vettem.

 

ChrisRea Creative Commons License 2005.01.17 0 0 7
Eddig még soha nem virágzott, így aztán nem is termett. Tavaly aztán már meguntam egy kicsit, és elajándékoztam.


kar volt ...

Lentebb azt is irjak hogy ha nem viragzik/ terem akkor a novenyt nylon zacskoba kell tenni 1-2 napra par almaval egyetemben. Ezzel beindithato a viragzas.
Előzmény: Kiskertész (5)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!