Keresés

Részletes keresés

lovasutas Creative Commons License 2016.04.08 0 0 18836
Előzmény: PepeXVI (18831)
Ridley4Lev Creative Commons License 2016.04.08 0 1 18835

MH 54. Veszprém Radarezred vezetési pontja, a Szikla. 

Előzmény: charlie21 (18830)
charlie21 Creative Commons License 2016.04.08 -3 2 18834

 

És csak hogy így is lehet! Kb 2 éve még így nézett ki ! Mindig van remény. A kép most kivételesen nem az enyém, a Hajmáskér.hu oldalon találtam, szebb mint az enyémek.

charlie21 Creative Commons License 2016.04.08 -3 2 18833

 

Hajmáskéren a volt laktanya kapus épületét  ( már ami megmaradt belőle) egy uniós projekt keretében sikerült szépen rendbe hozni. Jelenleg helytörténeti kiállítás van benne. És hogy a katonai múlt is vastagon jelen legyen, egy kedves barátom aki már sok éve gyűjti a katonai holmikat ,kapott itt lehetőséget és a társasága hogy kiállítsa néhány darabját. Nagyon szép kezdeményezés, és irigykedve néztem ,talán egyszer az én kis gyűjteményem is ilyen jó helyre kerül. Mindenkinek ajánlom ha arra jár nézze meg!

charlie21 Creative Commons License 2016.04.08 -3 1 18832

A gáztározó bejáratától nem messze van egy ilyen pince szerű valami, nem lehet hogy azt láttad? Szerintem menj vissza ,ott lesz valahol ,nem hiszem hogy jobban eltüntették.

Előzmény: PepeXVI (18831)
PepeXVI Creative Commons License 2016.04.08 0 0 18831

Update az óbudai gáztárolóról

 

Én már rég jártam arra és most nagy változásokat véltem felfedezni. Siettem és nem ezért mentem, úgyhogy csak hevenyészve felszaladtam a bejáratig, de úgy láttam, a bejárat eltűnt...

Van egy bejárat, de az valami pinceféle lehet (lámpa sem volt nálam, nem mentem be), nincs rajta a rács, nem ilyenre emlékszem a fő objektum bejáratáról.

 

Az eredeti bejárat körüli falazóelemekből készült kb. 2 méter mély akna eltűnt, vagy lekerítették és most már a lakóparkból lehet csak elérni?!

Vissza fogok menni lámpával és felszereléssel és meglesem. Ti mit tudtok most róla? Amit láttam az tényleg nem a tároló bejárata? Tényleg már a lakópark kerítésén belülre került a bejárat?

 

Aki tud pontosabbat kérem írja meg!

charlie21 Creative Commons License 2016.04.07 -5 2 18830

 

Nem kihalt ,sőt!! De szintén útba esett a túránkon,  és biztos vagyok benne hogy sok itteni kolléga álma hogy egyszer megnézhesse belülről is. Ismerős ??

charlie21 Creative Commons License 2016.04.07 -5 1 18829

 

Igen igen ,Hajmáskér vasút állomás, a len töltött két nap ezen a környéken telt el. Sok érdekes dolgot láttunk, nem voltak nagy felfedezések inkább egy  tartalmas baráti összejövetel. De persze azért nem tagadtuk meg az érdeklődési körünket.

Rögtön az első ilyen. A hajmáskéri vasútállomással szemben az út túloldalán kinyitották nekünk az állomás védett vezetési pontját. Sokat láttam már kívülről, de azt hittem valami boros pince szerűség. Nem nagy, 3 helyiség , de rendelkezik légzsilippel , szűrő rendszerrel  , vegyi WC vel. Tehát ezek szerint alkalmas volt a külvilágtól elzárt működésre . Meglepő. A szűrő rendszer mint a képeken látszik egy kicsit sufni tuning a kályhacsővel, de működik, meg hajtottuk kézzel , nyomta a friss levegőt. A földön hevert egy régi szűrő betét is, ez arra utal hogy talán már a háborúban is létezett. Van bent néhány berendezési tárgy ,padok, plakátok, hordágyak, kályha .A falakon pedig több telex csatlakozó is mutatja hogy volt itt élet.  Egy kis takarítással egész szépen rendbe lehetne hozni. Van is ilyen terv, Hajmáskéren az utóbbi pár évben kezdenek foglalkozni a nagy hagyományú katonai múltál, rengeteg emlék és anyag van. Vannak már komoly gyűjtemények, ezeket is megnéztük ,sorban leírom őket majd ide.

Előzmény: Ridley4Lev (18826)
Törölt nick Creative Commons License 2016.04.04 0 0 18828
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2016.04.04 0 3 18827

De jól áll neked a Gaz Karesz! :-D

 

Előzmény: charlie21 (18825)
Ridley4Lev Creative Commons License 2016.04.04 0 0 18826

Hajmáskér

Előzmény: charlie21 (18824)
charlie21 Creative Commons License 2016.04.04 -6 4 18825

 

Hétvégén 2 napot túráztunk, több érdekes helyet is bejártunk . Majd írok róla, volt ahol így voltunk :-) ,motorizált megoldás.

charlie21 Creative Commons License 2016.04.04 -6 2 18824

 

Ezen a vasút állomáson fontos volt ki írni ciril betűkkel is. Vajon hol ? :-)

charlie21 Creative Commons License 2016.04.04 -5 2 18823

Köszönjük a felvételt, már többször meg akartam nézni , egyszer már álltam a kapujában is, de nem mentünk be, akkor zárva volt, azt fene tudja ki volt bent, vajon a domb másik oldaláról jártak oda a szovjetek is? Nem tudok róla semmit.

Előzmény: k.dani96 (18822)
k.dani96 Creative Commons License 2016.04.03 0 0 18822

Videóm az egykori piliscsabai lőtérről.

 

köszörűs XXI Che Creative Commons License 2016.04.03 0 0 18821

ez a volt MN III-as Bázis és központi műhely? Valaki 1986-87 ből? esetleg?

 

Előzmény: Ridley4Lev (18772)
monfondir Creative Commons License 2016.03.21 -1 1 18820
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2016.03.20 0 1 18819

Azert el kell ezekhez a göröngyös utakhoz a lada niva,sima szemelyautoval konnyu lehet vhol elaladni, fennakadni.Ha megallsz ott bennt alcahaloval alcazod a gepet?

Előzmény: charlie21 (18817)
Ridley4Lev Creative Commons License 2016.03.18 -9 1 18818

Az a cég a Hidroplan Nord KFT. ott van a központja, a cég tulajdonosáé a szentkirályszabadjai repülőtér, a cég tulajdonában 8 db helikopter van, ezeket lehet bérelni is. A Soko-Aerospatiale Gazelle gépek közül úgy tudom mind az 6 db ex-jugoszláv légierős gépek voltak. 

Előzmény: charlie21 (18817)
charlie21 Creative Commons License 2016.03.17 -12 3 18817

 

Lehet félreérthető voltam. Szóval valóban a településtől nyugatra van az általam említett út, tehát nem pont szembe a vasút állomással. Itt van honvédségi tábla, erre nem is ajánlom a  szovjet bázis megnézését . Sárgával jelöltem. Viszont a pirossal jelölt úton minden további nélkül oda lehet menni. Max két hónapja voltam ott, egy modern lapos kocsival. Teljesen járható ,széles jó minőségű föld út. És ha jól tudom magán terület , a piros út kezdeténél van egy magán helikopteres cég , mintha ők lennének a tulaj,vagy bérlő? Ezt nem tudom.

Előzmény: Ridley4Lev (18814)
Ridley4Lev Creative Commons License 2016.03.17 -1 1 18816

Ami lemaradt:

Előzmény: Ridley4Lev (18815)
Ridley4Lev Creative Commons License 2016.03.17 0 1 18815

A bal oldali úriember Stumpf Péter akkori főhadnagy operátor volt a 2001-es esemény egyik túlélője. Ezt a fotót idén Hódmezővásárhelyen fotóztam: 

Előzmény: charlie21 (18812)
Ridley4Lev Creative Commons License 2016.03.17 -6 0 18814

"de lehet bemenni a hajmáskéri vasúti lerakó állomásról is egy kifejezetten erre épített úton"

Ez az út a településtől kicsit nyugatra van, a közvetlen út amit te írsz az egy hadi út, sima kocsival nem járható.

"Itt is van , egy sajnálatos esemény miatt ,2001 ben itt ütközött össze kettő MI 24 es , az egyik személyzete hősi halált halt ."

Ez ha fent vagy a "0" ponton a tribünön akkor, balra az első föld úton be és úgy 1 km-re van az emlékmű. Ott zuhant le a gép amiben meghaltak. Én láttam nem publikált fotókat a roncsról kint a lőtéren és bent Szentkirályszabadján az egyik nagy hangárban...lehet tippelni mi maradt meg belőle.

"A volt szovjet lőszer raktár és laktanyája bejárható"

Attól függ honnan nézzük, mert a bekötő út elején ki van rakva a Honvédségi terület tábla, én nem sétálnék csak úgy be. Onnan még kb 700 méter a lőszerraktár. Ráadásul ennek a környékéről szoktak a D-20-al lőni rendszeresen. Pl innen: 47.152510, 17.979788

Előzmény: charlie21 (18812)
charlie21 Creative Commons License 2016.03.17 -7 1 18813

 

A szokásos térkép. A volt szovjet lőszer raktár és laktanyája  bejárható, a többi már engedély ,illetve az adott rendezvény függvénye .

charlie21 Creative Commons License 2016.03.17 -8 2 18812

 

Elérkeztünk a második, sorban következő területhez. És ez egy igen lényeges rész . Mert sokszor innen lőnek befelé a területre , itt sorakoznak fel lövészet után szemlére a csapatok, innen nézik az elöljárók a nagy háborút, és fontos kiszolgáló objektumok is vannak itt. A 0 pont és környéke ,a hivatalos elnevezése is ez. Először is nagyjából a terület határai . Gyulafirátót felől jön be a táborból egy hadi út ,de lehet bemenni a hajmáskéri vasúti lerakó állomásról is egy kifejezetten erre épített úton. Alulról Hajmáskér vonala, felülről a Bakony vonulata ,határolja, és ebben az írásban nagyjából a tribün előtt elhelyezkedő enyhén emelkedő sok sok cél anyagot felsorakoztató nyílt mezős rész végig és az azt lezáró mély völgyig lesz szó. Tehát a térképen még szereplő volt szovjet bázis és az olasz erőd térsége a völgy másik oldala már a következő írás része lesz .

Megpróbálok sorba menni,alulról kezdem . Ha Hajmáskér felől megyünk akkor hamar szembe tűnik néhány épület ,és egy magas tégla kémény. Ez egy volt szovjet laktanya ,nem túl nagy ,inkább csak egy kis bázis. A környéken „ hüvelymosónak „ ismerik ,fogalmam sincs miért. Komplett kis laktanya , legénységi épület, étkezde, garázsok, műhely, pici alakuló tér, medence , és még szauna is van. Többször végig fotóztam már, lassan összedől. Rögtön alatta egy természetes mészkő völgyben van szerintem a megoldása a laktanyának. Egy hatalmas lőszer raktár bújik meg , sok raktár épület felfűzve egy útvonalra ,nagyjából egy elnyújtott „U” alak. Dupla kerítés, ,őr és kapus épületek. Szerintem a laktanya ennek volt az ellátó objektuma. Innen már jól látható a nem messze levő 0 pont maga . A Gyulafirátótról és a Hajmáskér felől jövő út is egy helyre ,ide fut be. A tribünhöz és a körülötte elterülő nyílt térre. Nézzünk kicsit körül. A területet a tribün két szintes épülete uralja. Az aljában zárt helyiségek, termek, itt szokták sokszor tartani a meghívottaknak a gyakorlat eligazítását

A felső részen pedig nagy terasz szerűen megfigyelő - látogatói terület a végében egy zárt irányító toronnyal . Sokszor ez a rész fel van díszítve ,zászlók ,felíratok ( lásd képeken) .A tribünnel szemben a Mórocz tető felé a fő lő irány lassan emelkedő ,barázdált mezős területe , a végén a nagy völgy előtti domb tető zárja. A dinamikus bemutatók általában itt zajlódnak . A tribün másik oldalán lehet kocsival parkolni ,vagy éppen a kiszolgáló alakulatok konténerei satöbbi állnak. Tovább haladva a hegyek felé aztán van itt még vagy 2 torony szerű épület, ezek is a megfigyelést, irányítást segítik, de itt van a lőtéren cirkáló őrség egyik kiinduló, pihenő megfigyelő pontja is.

Ezen irányban tovább haladva van az úgy nevezett „Angol” tábor (nem tudom ezt sem miért így hívják) ami semmi másból nem áll mint beton placcokból, kiépített tábor helyekből. Itt van mellette egy kis HM bázis is , a lőtér üzemeltetéséhez szükséges anyagokkal , raktárak, az ellenerő század bizonyos felszerelése, de akár régi kiszuperált járművek, cél anyagnak. Itt kell még megemlítenem egy helyet amit véletlenül találtunk egyszer régen, lehet már nincs is ott . A 0 pontol kicsit srégen felfelé a hegyek lábánál, ott ahol a lőtér szélét jelző egyik szokásos a tetején világító háromszög oszlop áll egy komplett roncs temető volt, van? A képeken levő roncsokat ott láttam. Főleg PSZH, BTR,FUG .meg ilyesmik, rég volt , nem tudom ott van e még. Már mind kiégett ,felrobbant cucc volt ,tehát már össze lettek gyűjtve a területről. De innen térjünk még vissza a területre . Mint mondtam a tribünnel szemben enyhén emelkedő hatalmas nyílt terület van. A legtöbb főleg bemutatós gyakorlat mozzanatai itt zajlódnak. Itt rohamoz a gyalogság, meg lőnek közvetlen irányzással a domb oldalban és tetőn levő kiszuperált járművekre. Ez a domb vonulat aztán egy igen mély völgybe végződik , több száz méteres lejtős út ereszkedik lefelé majd áthalad egy lapos aljú völgyön, hogy aztán újra felfelé haladjon a következő írásom területére. Magán a keresztbe menő völgyön sok sok helyen van számtalan mellék út átvágás, én tank átjáróknak hívom őket. Azt tudom elképzelni hogy itt egymással párhuzamosan haladó gépjármű ( harckocsik) oszlopok tömeges támadását lehetett gyakorolni. A fent említett dombtetőn több bunker és fedezék is található .az egyik egész nagy ,sok termes ,vészkijárótokkal ,olyan mint egy vezetési pont .

Nagyjából ennyit érdemes tudni erről a részről . Illetve még pár dolog. Az előző írásban írtam egy emlékműről . Itt is van , egy sajnálatos esemény miatt ,2001 ben itt ütközött össze kettő MI 24 es , az egyik személyzete hősi halált halt . Nekik van itt egy emlék oszlopuk . Illetve egy MI 8 as helikopter is ki van itt állítva , ezt nem tudom mi okból. Régebben sikerült itt megnéznem a tribünről több gyakorlatot, mint meghívott ,aki még nem látott ilyet annak nehéz elmondani. Nem is teszem,legyen elég annyi nagy élmény. Remélem lesz még rá alkalmam.

 

charlie21 Creative Commons License 2016.03.16 -11 1 18811

 

Ezt a 4 et találtam kapásból a gázgyári lakótelepen. Mindegyik be/ki járat külön van számozva. Mind a képeken is látszik a legnagyobb szám a 14 es volt. Tehát ha csak ennyi  volt akkor is ez csak 4 fedezék. Az összesen 8 számozott be/ki járat. Mindenképp lennie kell még 3 fedezéknek,valszeg 6 be/ki járattal. Én többet nem találtam. A képet nézve szerintem arra nem is volt . Elég szimmetrikus így. Én a másik 3 at a Duna felé ,  a felső vezetők villái körül sejtem. A gázgyárban biztos volt komolyabb légó objektum is , de azt nagyrészt már belakta a Graphisoft park . Bár egy érdekes dogot láttam, éppen építkeznek az egyik szélén, a hatalmas gödör  széle most egy kibontott jókora beton kocka, nagy ajtóval.

charlie21 Creative Commons License 2016.03.14 -11 1 18810

 

Bicajoztam ma a gázgyári lakótelepen Óbudán, már sok éve látom a kis bunkereket ,de most vittem fényképező gépet. Az egész lakótelep területén vannak ilyenek , két be/ki járat, közte úgy 50 méter alagút, gondolom ipari óvóhelyek, én vagy 5 számoltam de a számozások alapján több van. én ennyit találtam. Valaki tud többet ezekről ? Látszólag érintetlenek.A harmadik képen jól látszik a felépítése , két be /kijárat  , szellőzök ,szerintem csak egy sima beton alagút . 

Ridley4Lev Creative Commons License 2016.03.11 -6 0 18809

Oké

Előzmény: Volt tüzér (18808)
Volt tüzér Creative Commons License 2016.03.11 -1 2 18808

Szóval:
Időben fel kellett volna ébredni! :) :) :)

 

Előzmény: Volt tüzér (18807)
Volt tüzér Creative Commons License 2016.03.11 0 0 18807

Időben fel kellett volna érkezni! :) :) :)

 

Előzmény: Ridley4Lev (18797)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!