Keresés

Részletes keresés

DJ Szegecs Creative Commons License 2015.11.30 0 0 18503

Az utolsó képen az egy LB (local battery) telefonaljzat?

 

Előzmény: charlie21 (18497)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.11.30 0 0 18502

központi hiba

Előzmény: charlie21 (18501)
charlie21 Creative Commons License 2015.11.30 0 0 18501

Uraim ! Csak nekem nem enged feltölteni képeket ,vagy valami megváltozott ? Tegnap óta nekem nem sikerül .

D-peti Creative Commons License 2015.11.27 -4 5 18500

Ha azt nem is, hogy hadiüzem, de azt sejtettük, hogy valami titkos és jól őrzött lehetett ott egykor, mert a játszótér szélén húzódik az FMV szögesdrótos betonkerítése, pont egy őrtoronnyal. Nekünk anno azt mondták az őrtorony azért van ott, hogy abból vigyázzanak ránk! :-))

 

Később aztán sokszor felmásztunk a kerítésre meg a mellette lévő fákra (mivel kis srácok voltunk, senkit nem érdekelt), hogy belássunk, de akkor már semmi érdekes nem volt ott. Egyedül az üzem sarkában van egy jó kis óvóhely, de azt azóta kipakolták már, úgy tudom. Még 2008/9 körül csináltam is pár képet.

 

Előzmény: schlumberger (18499)
schlumberger Creative Commons License 2015.11.27 0 1 18499

FMV hadiüzem volt, ha nem is úgy látszott kívülről :-9

Előzmény: charlie21 (18497)
monfondir Creative Commons License 2015.11.27 0 1 18498

Én még láttam őket Taszáron... Régi szép idők...

Előzmény: hadsz (18495)
charlie21 Creative Commons License 2015.11.27 0 1 18497

 

Maradjunk még mindig Budapesten ,de most nézzünk meg egy más funkciót betöltő helyet ,egy volt ipari létesítmény részét képező objektumot. Ne megyünk messze ,maradunk Kőbányán a volt Globusz konzervgyár terültén. Egy véletlen folytán jutottam be a területre mert amúgy zárt rész. Tavaly előtt néhány napot filmesekkel ott forgattunk az üzem területén .Persze köztük is valahogy elment a híre hogy mi a hobbim ,így egyszer oda jött az egyik kolléga és megkérdezte hogy láttam e már a bunkert ? És mutatott a kapu bejárattól nem messze egy a fák között megbújó beton lejáratra . Láttam én csak még nem jutottam oda hogy megnézzem .Szerencsére volt egy két lukas idő így lementem. A lejárat már impozáns volt mint egy rendes ház lépcsőháza ,széles sok ember gyors mozgatására tervezve. Volt vagy 3-4 lépcsőforduló mély. Leérve balra volt a dízel gépház ezt onnan lehet tudni hogy egy teljesen szétvert motor csontváza árválkodik ott. Itt van egy vészkijárat is vaslétrával . Jobbra pedig egy hosszú nagy belmagasságú folyosó halad végig időnként jobbra nagyobb termekkel. Az egész hely igen nagy méretekkel rendelkezik ,sok helyen látszik hogy felhasználták a Kőbányát jellemző alagút rendszert ,lefalaztak belőle kisebb szobákat termeket. Ami nagyon érdekes hogy a nagy folyosót is megszakítják időnként hatalmas acél zsilip ajtók,ezeknek már sajnos csak a kerete látszik.Közép tájt van egy ujjabb vészkijárat ami az udvaron egy beton körben végződik ,egy rozsdás csigalépcső megy fel rajta. Innen tovább haladva zegzugosabb lesz ,kisebb termek váltakoznak ,itt van például egy elég komoly telefon központ nyoma is. A végében a másik komoly lejárat/ feljárat található ugyan olyan nagy széles lépcső házzal. Ennek alján van itt a zsilipes / zuhanyzós dekontaminálós bejárat és egy áteresz pont. Valószínűleg ez volt a fő bejárat. Megmondom őszintén zavarba ejtő hely ,nem tudok semmi róla csak amit láttam .Kerestem a neten de nem leltem semmit. Nem tudok róla hogy más valaki járt e ott ,aki a témában kutakodott ,így kérdeznem sincs kit a véleményéről. Nagyon nagy ,sok 100 fő befogadására elég. Tömeg óvóhelynek jó lehet ,de akkor minek ilyen komoly híradó rendszer nyoma? Azt sem tudom mikor épült ,régen a globus helyén egy sörgyár volt ,lehet már akkor is megvolt ,de látszik az is hogy az egyik fele korszerűsítve lett . Egy része olyan mint egy komoly vezetési pont. A két nagy ki / be járat között van vagy 150 méter. Szerény véleményem szerint az üzem ,vagy környező üzemek PV óvóhelye volt ,aztán később valami komolyabb funkciót is betöltött ,hisz nagyon komoly tömegpusztító védelmet kapott. Aki esetleg tud valamit a helyről az kérem jelezze ,nagyon érdekelne! Tudomásom szerint minden nagyobb ,kiemeltebb gyár,üzem területén voltak kisebb nagyobb bunkerek ,fedezékek ,sajnos nem sokat ismerek ,jo kis téma lenne pedig . A sokaknak ismerős nagy beton légó kockák ,Csepel ,pályaudvarok , mellett sok rejtet kincs lehet a gyárak udvara alatt. Két példa : Nem mesze ahol dolgozom az Örs vezér tere melletti volt Finommechanikai művekben komoly van ,biztos forrás! A másik egy érdekesség ,a gyűjteményembe van egy 1960 as években kiadott „szigorúan bizalmas !” nagy kék kötésű könyv egy rakás térkép melléklettel .” Hóvirág Terv „ néven, a már nem létező, a Köki nél levő valami ruha ipari vállalat egy napos atom háborús gyakorlatának terve. Nagyon jó olvasmány . Ott is komoly PV objektumnak kellett lennie. A többi kép itt :

https://onedrive.live.com/?id=92D81BA291AEC03A!14993&cid=92D81BA291AEC03A&group=0

charlie21 Creative Commons License 2015.11.27 0 2 18496

Érdekes volt! Úgyis a kedvenc géptípusom, áradt belőle az erő .És olvasom hogy lett volna 2 század Su 25 is! A másik kedvenc ,kár hogy semmi se lett belőle .

Előzmény: hadsz (18495)
hadsz Creative Commons License 2015.11.27 -3 3 18495
charlie21 Creative Commons License 2015.11.26 0 2 18494

 

A múlt hétvégén Szentkirály csak másodlagos cél volt ,csak azért ugrottunk oda mert meg akartuk nézni fák nélkül. A nap nagyobbik részét itt Veszprém -Ujmajorban a volt szovjet laktanyában töltöttük .Én már voltam ott, de a barátaim akikkel voltam még nem. Anno nyáron voltam a sok lomb volt amit eltakart , így kopaszon találtam még olyan helyet ami nekem is új volt .Az első részt a honvédség használja , ott fel is vannak ujjítva épületek,és mivel éppen hadgyakorlat készülődött néhány USA harcjármű túráztatta a motorját,oda nem tudtunk jutni. De az annyira nem is érdekelt .A kijevi panel még mindig hihetetlen hely , a tűzhelyek ,a sok pravda stb...

A többi kép itt : https://onedrive.live.com/?id=92D81BA291AEC03A!27710&cid=92D81BA291AEC03A&group=0

Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.11.26 0 1 18493

Bocsi!

 

De hibátlan megoldás! Meg 2011-es bejárásomon. :-)

 

Előzmény: charlie21 (18486)
Volt tüzér Creative Commons License 2015.11.26 0 0 18492

Az. És a Sztrela-1 és Sztrela-10 rakéták ládái vannak ott.

 

Előzmény: charlie21 (18486)
schlumberger Creative Commons License 2015.11.25 0 0 18491

A legközelebbi kihaltlaktanya-látogatásunkkor nagyon észnél kell lennünk, mert még minket is letartóztat ez a tek-mester-mekkmester:

 

http://index.hu/belfold/2015/11/25/nem_dzsihadistak_lehettek_akiket_a_tek_elfogott/

hadsz Creative Commons License 2015.11.25 -3 3 18490

Időközben sikerült a már megírt helyszínek fotóit is feltenni a képtáramba:

 

Moszkva, Hadsereg Központi Múzeum:

 

https://onedrive.live.com/?authkey=%21ABcHrswhtUFmvSk&id=3D4536EC98DE30C8%2128281&cid=3D4536EC98DE30C8&group=0

 

Monyinó, Légierő Központi Múzeum:

 

https://onedrive.live.com/?authkey=%21ABcHrswhtUFmvSk&id=3D4536EC98DE30C8%2128282&cid=3D4536EC98DE30C8&group=0

 

Moszkva, Nagy Honvédő Háború Múzeum:

 

https://onedrive.live.com/?authkey=%21ABcHrswhtUFmvSk&id=3D4536EC98DE30C8%2128283&cid=3D4536EC98DE30C8&group=0

 

A történet folytatása következik. :)

hadsz Creative Commons License 2015.11.25 -2 2 18489

A két ISz-2 helyett inkább így:

 

A bal oldali fotó látható ISz-2 nehézpáncélos masszív és igen teherbíró alvázát használták fel az ISzU-152-es önjáró löveg (jobb oldali kép) esetében is. A későbbiekben ezt kapta a Scud-A/B hadműveleti rakéták lánctalpas indítójárműve is.

 

 

 

Előzmény: hadsz (18488)
hadsz Creative Commons License 2015.11.25 -3 2 18488

Ha már haditechnikai múzeumok...

 

A Győzelem Park másik nagy attrakciója az a nagyszerű kiállítás, ahol a II világháborúban részt vett haditechnikák kaptak helyet. Ez egyaránt jelenti a Szövetségesek (legfőképpen persze a Szovjetunió) és a Tengelyhatalmak fegyverzetét is.

 

A Nagy Honvédő Háború múzeumának épületétől néhány perces sétával jutottunk a nyugati bejárathoz (van egy keleti is, ahol aztán a látogatás végén kimentünk). Rögtön a kapu utáni területen az alig néhány hetes szovjet - japán háború során, 1945-ben rekvirált japán harceszközöket lehet körbejárni és megnézni. Ilyen a bal oldali fotón is látható Kawasaki Ki-48-as közepes hatótávú, könnyű bombázógép. A háború utolsó évében a típus bizonyos változatát kamikaze pilótákkal is bevetettek…

 

 

Alig néhány lépésre innen, a következő helyszínen a haditengerészet képviselteti magát. Egy kis völgyben kialakított mesterséges tóban és annak környékén kisebb hadihajókat, tengeralattjáró tornyokat, hajófedélzeti fegyvereket állítottak ki. A képeken egy „Dongó” osztályú folyami naszád (ez speciel hidegháborús projekt), különféle hajó- és partvédelmi ágyúk, valamint ’41-es hadrendbe állásuk idején a leggyorsabb (51 csomó, azaz közel 100 km/h), 533 mm-es torpedók, és egy 5 tubusos torpedóvető láthatók.

   

 

Szintén a tó mellett található a gyűjtemény egyik legérdekesebb darabja (legalábbis számomra), egy brutális méretű vasúti ágyú. Ebből a TM-3-12 típusjelzésű monstrumból mindössze három darab készült, és valójában egy csatahajó 305 mm-es fedélzeti ágyúit felhasználva alakították ki ezeket a szerkezeteket. Noha nem Gusztáv méretű jószágról van szó, azért a 340 tonnás tömeg mindenképp tekintélyt parancsoló. A típus egy másik kiállított példányát néhány nappal később Szentpéterváron sikerült megnéznünk, erről még később lesz szó bővebben.

  

  

Mielőtt átértünk volna a másik nagy kiállító területre, egy rövidebb erdei szakaszon lehetett átsétálni. Ez a szovjet partizánalakulatokat bemutató részleg, ahol a fák között ilyen „objektumokkal” találkozunk:

 

A múzeum kollekciójának jelentősebb részét a szárazföldi csapatok és a légierő/légvédelem fegyverei, haditechnikái uralják. A bal alsó fotón szereplő Il-4-es bombázóról érdemes megemlíteni, hogy a szovjet légierő első alkalommal, 1941. augusztus 8-án, 15 ilyen géppel támadta Berlint. Igaz, akkor a típus még a korábbi, fejlesztések előtti „DB-3F” névre hallgatott. Ez a kiállított példány kényszerleszállt a Szovjetunió keleti partvidékének közelében, majd jóval később egy profi restauráló csoport helyrepofozta, és 2004-ben a múzeumnak ajándékozta.

  

 

 

A bal oldali fotó látható ISz-2 nehézpáncélos masszív és igen teherbíró alvázát használták fel az ISzU-152-es önjáró löveg (jobb oldali kép) esetében is. A későbbiekben ezt kapta a Scud-A/B hadműveleti rakéták lánctalpas indítójárműve is.

 

  

A változatosság kedvéért a kiállítás e részén is található egy meglehetősen nagy vasúti löveg, jóllehet, méretében kisebb a feljebb említettnél. A 160 tonnás TM-1-180 típusú ágyú (180 mm-es kaliber) a majd 100 kg-os lövedéket 38 km-re tudta elköpni…

  

  

Az alábbi fotókon látható vasúti-pálya rongáló szerkezettel is itt találkoztam először. A német Krupp nagyvállalat 1942-ben kezdte a gyártását, és a következő évtől már a gyakorlatban is alkalmazták. A működési elve roppant egyszerű és hatásos volt, a gőzmozdony által vontatott kocsira szerelt 30 tonnás horog, nagyjából 8-10 km/h sebességgel haladva, szétszaggatta a talpfákat.

  

  

A kiállítás legutolsó szakaszán (legalábbis, ha azt az irányt vesszük, ahogy mi mentük rajt végig) egy kiterjedt futóárok és harcálláspont rendszert lehet végigjárni, majd végül műszaki akadályok, aknamezők, valamint a Wehrmacht által alkalmazott harcjárművek zárják a sort.

 

   

 

A felsoroltakon kívül természetesen még rengeteg érdekes látnivaló kínálja magát. Az itt készült fotóimat feltöltöttem a képtáramba: https://onedrive.live.com/?authkey=%21ABcHrswhtUFmvSk&id=3D4536EC98DE30C8%2128284&cid=3D4536EC98DE30C8&group=0

 

 

k.dani96 Creative Commons License 2015.11.25 0 0 18487

Remélem még kijutok a városkába, és csinálhatok még egy kisfilmet róla! Amúgy a hely igazi kincsesbánya (volt)! Van innen 20 villanykapcsolóm, neotonos poszter, '86-os fanta üveg, régi pénzérmék, étlap '88-ból, temérdek papír tele cirill betűkkel, 60-as évekbeléi gyógyszerrecept, 1991-es színházjegy! Csak nem zúzzák szét a várost...

Ezt a kisfilmet még idén júliusban csináltam, mikor még burjánzott a növényzet:

 

 

Előzmény: charlie21 (18471)
charlie21 Creative Commons License 2015.11.25 0 1 18486

Ne haragudj István csak kicsiben nyitja meg a képet .Alig látni, de a tippem Zsámbék a HÁP teteje a megvilágító beton fedezéke ?

Előzmény: Elektrolakatos1 (18485)
Elektrolakatos1 Creative Commons License 2015.11.25 0 0 18485

:-( 

 

Előzmény: charlie21 (18484)
charlie21 Creative Commons License 2015.11.25 0 3 18484

Hozzáoszlásod alapján úgy gondolom hogy sose voltál  eme múzeumban,ezért bátorkodok írni.

Pontokban sorban :

-Az objektum eddig volt használva,légvédelmi múzeum és nyári színház és kulturális hely.

-Semmi nem volt romos ,az a néhány épület ami ott van fel lettek ujjítva .

-Valóban nem miattunk "topik" lakók miatt kellett volna megtartani ,de mint írom MÚZEUM!! Te szoktál járni múzeumba? Ha igen oda miért ? Mert talán régi már nem              használt dolgokat és egyéb régi tárgy van összegyűjtve tematikusan? Tehát mondjuk szobrok,festmények? Vagy a várban a hadtörténeti múzeumban fegyverek ? Vagy ezeket is dobjuk ki ? Mondjuk Kinizsi Pál kardját,vagy az összes 48 as huszár ruhát.Ezek is régi már múzeumi tárgyak voltak.

-Lakások? Ez egy hegytető ,nincsenek átalakítható épületek lakássá ,ez egy légvédelmi bázis hatalmas beton bunkerekkel ,fedezékekkel , sose lesz belőlük lakás!

-Az országban majdnem jártam az összes hasonló objektumban ,ezeknek pont az volt a lényege hogy eldugva lehetetlen helyeken védjék légterünket ,ki akarna bárki is ilyen helyen lakni ,se közlekedés ,se víz ,se villany több esetben .

-Sose volt Szovjet katonai múzeum, A Magyar Honi légvédelem múzeuma volt a neve is ez! Szovjet technikára alapozva ,mivel ezeket ott gyártották nagyrészt.

-És mint írtam semmi nem volt romos,a beton fedezékek 100 évig ott fognak állni ,a technika állapota romlott mivel kint álltak az esőben a fagyban ,erre nem költöttek.

Én még azt fűzném hozzá hogy sok haditechnikai múzeumban jártam már szerencsére külföldön, mindenhol népszerűek, sokan látogatják,az eszközök zöme garázsokban fedett helyeken,felujjítva, és büszkék rá és vigyáznak rá. Csak nálunk rohad mindenhol ,semmi megbecsülés ,lassan elporladnak egy álltó helyükben .Aztán megy az olvasztóba ,lásd pl Kecel .Ezek is a történelmünk része volt , és nem lehet előrángatni egy másikat ha kéne.

És én sem akarok senki lelkében lépdelni ,de ami úgy kezdődik hogy "Múzeum" legyen az bármi is az érték ,legfeljebb éppen nem az érdeklődési köröm ,de attól még nem szolom le.

 

Előzmény: Wadie csappantyú (18482)
schlumberger Creative Commons License 2015.11.25 0 2 18483

Nem szovjet volt...

Majd nézd meg jövőre, mire lesz használva. Aztán írd meg ide.

Előzmény: Wadie csappantyú (18482)
Wadie csappantyú Creative Commons License 2015.11.25 -4 1 18482

De legalább használva lesz az objektum.

Szvsz nem gondolnám hogy még álljon romjaiban az épület(ek) még vagy 50 évig.

Bár biztosan jó ez így pár megszállottnak nosztalgiázni fotózgatni a múlt emlékeit.

De nem gondolnám hogy eme topik lakók kedvéért kellene eredeti állapotában megőrizni még 50 évig.

Hasznosítani kell vagy lakásokat átalakítani újat felhúzni fiataloknak fészket jövőt alakítani belőlük.

Ez a véleményem. Bocsánat ha vannak(lesznek) akiknek a lelkületébe gázoltam. Szvsz a jövőt kell nézni.

Hasznosítani ha most a menekültek profitálnak ebből akkor legyen így. Ha lakások lesznek utána olcsón akkor az is egy irány. De nem gondolnám hogy szovjet katonai múzeum legyen romjaiban mely évről évre romlik és életveszélyessé válik egyre inkább.

Előzmény: schlumberger (18480)
Ridley4Lev Creative Commons License 2015.11.25 0 1 18481

Biztos helyről tudom, hogy fent sem akarta mindenki (nagyon fent), de sajna lépni senki nem mert :(

Előzmény: schlumberger (18480)
schlumberger Creative Commons License 2015.11.25 0 0 18480

Az az ország, mely a múltját nem becsüli, a jövőjét is elveszíti.

Előzmény: schlumberger (18479)
schlumberger Creative Commons License 2015.11.25 0 1 18479

Ide is: Rohadjanak meg!

Előzmény: Ridley4Lev (18477)
charlie21 Creative Commons License 2015.11.25 0 0 18478

Igen sajnos én is láttam már :-(

Előzmény: Ridley4Lev (18477)
Ridley4Lev Creative Commons License 2015.11.25 0 0 18477
zajza Creative Commons License 2015.11.25 -1 1 18476

Ahha, éreztem, sőt, nekem már nagyon erős volt a gyanúm, hogy egy kurva nagy "játszóteret" fognak kialakítani itt.
Mondjuk inkább azt, mint menekülttábort :)

Előzmény: charlie21 (18473)
D-peti Creative Commons License 2015.11.24 -4 5 18475

Kiskunhalasra esett a választás Bács-Kiskkun megyében, de ott is inkább sátrakat emeltek az udvaron, mintsem az épületeket nyitották fel. Ráadásul a sajtó tévesen írja, hogy a volt szovjet laktanyában, sokkal inkább a mellette lévő egyori magyarban, a Gábor Áron II-ben.

 

Jó kis cikket lehetne írni, hogy a bezárások óta eltelt "gondos őrzés" során milyen mértékű értékcsökkenés ment végbe a volt katonai objektumokban...

 

Előzmény: Volt tüzér (18474)
Volt tüzér Creative Commons License 2015.11.24 0 1 18474

Tény és való, hogy a szellőztetésre nem lesz gond!
A közelmúltban olvastam valami sillabuszt, hogy az ország melyik településeire terveztek menekült tábort. Természetesen valahány település hajdani katonai helyőrség volt, rendes laktanyával.
Persze én - sok itteni rendszeres csavargóval együtt - nagyjából tisztában vagyok ezeknek a laktanyáknak állapotával, ezért is lepett meg a dolog.
Be volt tervezve a mezőfalvi laktanya. A sárbogárdi is. Az a sárbogárdi laktanya, ahol éppen dőlnek ki a legénységi épületek falai!

 

Előzmény: zajza (18472)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!