Keresés

Részletes keresés

charlie21 Creative Commons License 2015.06.22 0 0 17942

Köszönöm az információt !!!

Előzmény: byd996 (17941)
byd996 Creative Commons License 2015.06.19 0 0 17941

Pontosítok, amikor bezárt Szombathely, akkor kipakolták Lukácsházát és utána üresen őrizték még egy darabig.

Előzmény: byd996 (17940)
byd996 Creative Commons License 2015.06.19 0 0 17940

Szombathely 2004.12.31-én zárt be, Lukácsházán volt a lőszer- és robbanóanyagraktár.  2008 év elején voltam arra, akkor még őrizték.

Előzmény: charlie21 (17936)
charlie21 Creative Commons License 2015.06.19 0 0 17939

A múltkor  megnéztük a nagyteveli déli hadsereg csoport háború esetén használt vezetési pontját. De úgy gondolom egy rövid kis kitekintéssel érdemes megnézni két másik külföldön levő ugyan ilyen céllal épült helyet is ahol jártam. Ezért most rendhagyón két helyet is bemutatok ,de csak néhány mondatban. Az első Csehország Velky Hlavakov Szovjet középső hadsereg csoport védett vezetési pontja (az első 8 képen ) A terület a mai napig a Cseh hadsereg gyakorló terének a része,aktív mozgást láttunk mi is a területen. A területre vezető út elején sok sok ne menj be felirattal. Na persze egy igazi felfedező ilyenkor megy be igazán. Hamar kiderül hogy jó helyen járunk mert az aszfalt úton egy cirill betűs felirat van keresztbe „ STOP” Tovább haladva lekanyarodva az útról és elkerülve néhány katonai járművet egy a gyakorlatilag puszta közepén levő domb vonulat rejti az objektumot . Semmi más jele nincsen már hogy ott van valami,se utak sem épület ,semmi. A bunker be lett temetve ,csak egy igen szűkre szabott személyi bejáró lett gondos bunkeresek által kibontva. Belépve a már Tevelről jól ismert központi kör keresztmetszetű fő folyosóba érünk ahonnan nyílnak a kisebb nagyobb beton elemekből álló munka helyiségek. Egy kicsit talán több berendezési tárgy maradt meg ,hevernek a földön kapcsoló táblák ,néhány bútor , tartályok,sőt még egy szemmel láthatóan lángvágóval nyitott páncél szekrény is. Szerény véleményem szerint kisebb mint Tevel,ebből adódóan az alaprajza is más,de nagy vonalakban ugyanaz. Megmondom őszintén viszonylag hamar végig futottuk mert kintről jöttek az infók hogy járőröznek a területen. Ez annyira igaz volt hogy kimászva egy alternatív útvonalon sokszor kúszva jutottam ki a főútra egy Military Police autó háta mögé. A nagy ijedségre egy gyors pálinka hozott nyugalmat. A másik ilyen típusú és rendeltetésű objektum Lengyelország Wilkocin Szovjet északi hadsereg csoport védett vezetési pontja ( a második 8 kép) . A hely legérdekesebb momentuma hogy csak néhány 100 méterre van innen a légierő és légvédelem volt vezetési pontja ami viszont hatalmas labirintus szerű objektum ,mintha nálunk az óbaroki objektum Tevelen lenne. De erről talán majd máskor . Egy szép kis fenyőerdő közepén fekszik az objektum ,a hatalmas beton szellőző kockák már messziről árulkodnak. A bejáratok egy részét többek között a főbejáratot itt is betemették de több kisebb teljesen járható. Itt látszik hogy ez a bunker nagyon mélyen van , jó hosszú meredek lépcső vezet le hozzá . Lent viszonylag csalódás ,szinte teljesen üres , de annyira mintha kiseperték volna. Viszont a legtöbb helyen egy gyújtogatás eredménye képen a padlót korom borítja, nem nagyon értem .Elrendezése szokásos ,megvan a nagy központi folyosó ,a gránit és kisebb elemekből a munkahelyiségek,és a szerviz folyosó is. Itt is mind a többinél az építési technika a lyukat ásunk-beleépítjük a beton elemeket- betemetjük kombó. Nem tudok sokat írni róla mert nincs mit . A közelében levő említett légierős objektum sokkal érdekesebb. Egy érdekesség viszont az egész helyre igaz , már a főútról ki van táblázva az objektum ,ahol röviden elmesélik mit is fogsz látni az erőben. Szabadon bejárható, Lengyelországban szerencsére többször is találkoztam ezzel a hozzá állással. Nem tilos , rád van bízva. A többi kép itt : https://onedrive.live.com/?id=92D81BA291AEC03A!13367&cid=92D81BA291AEC03A&group=0

 

és itt: https://onedrive.live.com/?id=92D81BA291AEC03A!20343&cid=92D81BA291AEC03A&group=0

hadsz Creative Commons License 2015.06.18 -1 0 17938

Nagyon jól éreztem magam, a tapolcai hadifesztiválok közül nálam idáig ez viszi a prímet - igaz, még nem volt olyan sok belőlük. Szerencsére az időjárás is megemberelte magát, így ennek is köszönhetően nagyon sokan voltak.

 

Volt itt kérem minden, SS tiszt, amerikai légideszantosok a 101-esektől, szovjet katonák, magyar honvédek, francia idegenlégiósok, stb. Azért a Fekete-tengeri Flotta katonáit kissé környezetidegennek éreztem a Tapolca környéki csata bemutatásakor, de ez egyáltalán nem rontotta az élményt. :) Azok a rácsapások nagyon látványosak voltak!

 

A rendezvény nívóját jelzi, hogy az orosz Állami Tv egyik csatornája helyszíni tudósításban számolt be a rendezvényről:  https://www.youtube.com/watch?v=kN2lqsZHc2U

 

Minden elismerésem a szervezőknek!

 

Árpapa egy jelenség, a neve összeforrt az MN1480-al. Nálam Ő olyan kapcsolatban van a rakétadandárral, mint Volt Tüzér a légvédelmi rakétákkal. Jó látni, hogy vannak még ilyen emberek, szakemberek! 

Hogy örült a girónak, milyen lelkesen magyarázott mindenkinek, aki csak megállt nála! :)

Előzmény: charlie21 (17937)
charlie21 Creative Commons License 2015.06.18 0 0 17937

 

A Vas megyei szombati kör után vasárnap megnéztük a tapolcai hadi fesztivált. Tudom ez nem annyira ide vágó téma , de a "kihalt tapolcai laktanya" területén volt Elég esősen és borongósan indult a nap, de pont elállt mire leértünk,így aztán egy igazán jó kis napot sikerült csinálni .  Megnéztük a kiállított eszközöket, és egy igen látványos emlékcsata is megrendezésre került. A támadó "szovjet " csatarepülő igazán nagy élmény volt. Sokan voltak beöltözve korhű ruhákba és nagyon jó hangulat uralkodott. Volt itt surranó társ találkozó ,és a többi hasonló témájú csoportok is tiszteletüket tették. Remélem jövőre is legalább ilyen jól sikerül . Gratulálok a szervezőknek ,rengeteg munkájuk fekszik benne! Az utolsó képhez fűznék egy kis kommentárt még . A képen jómagam , Kása Árpád ( Árpapa) aki az itt települt MN 1480 tisztje volt,és itt az Indexen is üzemeltetett egy ilyen topikot,  és Szabolcs barátom ( Hadsz) látható . A kép előterében pedig egy G5 girótájoló látható a gyűjteményemből. Ezért is mentünk egyrészt hogy ezt levigyük , Árpi pedig ilyenen dolgozott a rakéták árnyékában szakszerűen megmutatta használatát nekünk és a rendezvényen résztvevőknek . Nagy élmény volt egy igazi szakembert hallgatni a témában! Remélem nem baj hogy csináltam egy kis személyi kultuszt magunknak :-)

charlie21 Creative Commons License 2015.06.17 0 0 17936

 

És elérkeztünk a Vas megyei túránk aznapi utolsó helyszínére is. Ez Szombathely felett Lukácsháza. Magyar lőszer raktár . Mint ahogy Szabolcs barátom is írta egy igazán szabályos alaprajzú objektum. Klasszikus felépítéssel. Nagy területen egy közlekedő úttal körbejárható elszórt raktár épületek vonala. Ahhoz képest hogy tudomásom szerint még nem olyan régen őrzött terület volt elég rossz állapotú , némelyik raktárban bokáig áll a víz. Nekem a legérdekesebb a raktárak ajtaján levő felíratok voltak. Olyan személyes lett tőle az egész. Azok a raktárak ami meg van emelve ,és előtte rakodó rámpa van sokkal jobban bírják egyenlőre. Az őrség épülete szinte teljesen ki van fosztva. A természet dolgozik szépen. Gondolom addig volt igazán használatban amíg Szombathelyen volt aktív alakulat , illetve utána egy darabig mint elfekvő raktár bázis működött. Kíváncsi lennék azért mikor számolták fel teljesen , mert a nyomokból ítélve azért ez nem mostanában volt. Gondolom a kiürítés után még őrizték ,de sajnos az  a tapasztalat hogy akár ilyenkor fosztják ki teljesen. Ha van valakinek információja a helyről akkor írja ide meg ,mert igazából nem tudok sokat róla.

schlumberger Creative Commons License 2015.06.16 0 0 17935
hadsz Creative Commons License 2015.06.16 -1 0 17934

Igen, és pontosan É-D tájolású.

Előzmény: charlie21 (17931)
hadsz Creative Commons License 2015.06.16 -1 0 17933

...és ez csak egy kis épségben maradt szelete a teljes, egész falat betöltő képnek. 

Előzmény: charlie21 (17932)
charlie21 Creative Commons License 2015.06.16 0 0 17932

 

Napi kép :-) Merre ? ( jutalom a szokásos , elvtársi váll veregetés)

charlie21 Creative Commons License 2015.06.16 0 0 17931

Emlékszem hány évig néztem a gugli térképen ezt a helyet, amikor már volt rendesen felbontás és elkezdtem vadászni az elég jellemző rajzolatú lőszer raktárakat , ez volt talán a legegyértelműbb, nagyon szabályos . Akkor nem gondoltam volna hogy egyszer végig sétálok!

Előzmény: hadsz (17929)
charlie21 Creative Commons License 2015.06.16 0 0 17930

 

A Vas megyei túránk második állomása Szombathely a volt KUK Huszárlaktanya majd szovjet laktanya. Csényéről a PV vezetési pontról hamar beértünk a megye székhelyre . Jött egy kis felhős esős időszak ,ezt átvészeltük egy benzinkút sörözőjében, és utána mentünk az őrzött objektum bejáratához ahol találkoztunk kisérőnkel aki volt szíves kinyitni nekünk a helyet. Itt köszönöm meg D-Petinek ennek leszervezését !!! :-)  Peti és Szabolcs barátom már leírta itt a lényeget ,én sem tudok ennél többet elmondani . Az épületek még így többé kevésbé romosan is imponálók. A felujjított fő épületben látszik igazán mit is lehet , lehetne kihozni a helyből. Az utolsó képen látszik egy kis belső ,és nini kinek van ott irodája :-) . A szikrázó napsütésben szinte izzottak a nap sárga falak , igazi fotós idő volt. A terület fő út felőli részén két sorban elhelyezkedő egyforma laktanya épületek még viszonylag egyben vannak , gyakorlatilag a terület középről az alakuló tér felől jobbra -balra szimmetrikusan épül fel. És mivel a fű is valószínűleg nyírva van ezért szépen átlátható a terület. Viszont e mögötti rész , a volt telephely és garázsok raktárak  területe már igazi vadon. A hátsó kapuknál levő impozáns épületeket már csak a szentlélek tartja. Voltam már néhány volt Ferenc Józsefes laktanyában, ez talán a legszebb egységes hely. Hajmáskér szebb lenne ,csak ugye az nagyban bontott sajnos. Hogy mi is volt itt már leírták a barátaim ,kicsit vissza kell tekerni. Képtárat továbbra sem tudok linkelni ,bár fent vannak már ,másoknak láthatatlanul :-(

hadsz Creative Commons License 2015.06.15 -1 0 17929

Lukácsháza lőszerraktár. Ez volt a Vas megyei kirándulásunk aznapi utolsó célpontja. A 18 darab, 3 különböző kialakítású és méretű raktárépület egy kb 300 x 400 méteres téglalap oldalai mentén helyezkedik el, ez a csatolt Google Earth képen is jól látható. A természet itt is erőteljesen kezdi visszavenni, ami az övé...

 

  

 

  

 

  

 

 

 

gw Creative Commons License 2015.06.12 0 0 17928

2 hete.

Irbene ugyanúgy néz ki mint tavaly, kivéve, hogy csinálják az R32-re az új tányért. 

Ott is van ám forgalom, amikor odaértünk pont jött el pár német, amikor eljöttünk pont érkezett pár francia :)

 

Előzmény: sweethome (17922)
charlie21 Creative Commons License 2015.06.12 0 0 17927

 

Még két hete hétvégén tettünk egy kört az ország nyugati végében ,Szombathely és környéke . Eddig vártam mert a képtáramba ugyan feltöltöttem az új albumokat ,de nyilvánosan megosztani nem tudom.Egyenlőre csak én látom .És sajnos semmi jelét nem adja a Onedrive szolgáltatás hogy mi a fészkes fene folyik ( aki tud valamit ne hallgassa el ) . Szóval az első helyszín Csénye , Vas megyei PV vezetési pont . Már ugye nem az első ilyen objektum amit látunk . Nagyjából hasonló a többihez. Nincs nagyon eldugva mint némelyik, gyakorlatilag a falu szélén az első utca sarkán áll. A bunkert az antennákkal is jól lehet látni. Néhány felszíni épület ,az első képen a gondnoki lakás , néhány raktár épület, és garázsok,ezeket kiadták azt hiszem valami autó javító műhely most .Magát a védett bunkert egy " ízléses" sárga drót üveg kalitka rejti . Lent nagyjából a szokásos séma. Áthaladva a zsilip rendszeren  egy nagy folyosóra jutunk ,innen balra a gépészet , szűrök ,dízel stb nyílik. Jobbra pedig a hivatali helyiségek, az egész bal oldali folyosó részt majdnem elfoglalja a nagy szint eltolásos kiértékelő terem,innen nyílik a kisebb tanácsterem ,és a vezető irodája is. A folyosó jobb oldalán vannak a rádiós ,telex , telefon központ ,és műszaki helyiségek. A folyosó végén található raktárak ,konyha ,élelmiszer raktár ,és a vészkijárat is. Elég jó állapotban van ,néhány helyen van beázás, ezért sok helyen penészedik , de van villany és alapvetően működő képesnek tűnik. Persze a berendezés a 70 es éveket idézi ,sok dolog már nem tudna mivel ,kivel kapcsolatba lépni. Nagyon köszönjük a vezetést a tiszt úrnak, és hogy szombaton kinyitotta nekünk a helyet!! Ha majd egyszer rendbe jön a képtár ,akkor jelezem itt mert van vagy 150 kép még .

charlie21 Creative Commons License 2015.06.12 0 0 17926

Ez meg gondolom nekem nem ér :-)

Előzmény: sweethome (17921)
charlie21 Creative Commons License 2015.06.12 0 0 17925

Gratulálok !! Nyertél egy hangszórót :-) Igen ott vannak !

Előzmény: monfondir (17923)
Volt tüzér Creative Commons License 2015.06.12 0 0 17924

Csak nem beteg voltál?

 

Előzmény: sweethome (17921)
monfondir Creative Commons License 2015.06.11 0 0 17923

Kecskemét, Homokbánya. Mintha már láttam volna a 2, 3 képet.

Előzmény: charlie21 (17918)
sweethome Creative Commons License 2015.06.11 0 0 17922

Szia! Mikor jártál arra?

Én tavaly voltam ott: https://plus.google.com/photos/114742351377378974601/albums/6030805712391288977

 

 

Előzmény: gw (17896)
sweethome Creative Commons License 2015.06.11 0 0 17921

Mai "Hol jártam?" kép....

 

 

 

charlie21 Creative Commons License 2015.06.11 0 0 17920

jaj ,neked se :-)

Előzmény: sweethome (17919)
sweethome Creative Commons License 2015.06.11 0 0 17919

Nekem se? :-) :-)

Előzmény: charlie21 (17918)
charlie21 Creative Commons License 2015.06.11 0 0 17918

 

A festményes témát folytatva . 4 remekmű ,egy laktanyából . Várom a tippeket :-)

D Peti ! Neked nem ér :-))))

charlie21 Creative Commons License 2015.06.11 0 0 17917

 

Eddig  végig néztük a magyarországi szovjet nukleáris fegyverek tárolóit amit a szárazföldi erők használhattak volna és kicsit kinéztünk a szomszédokhoz is. Most nézzük meg ha sor került volna ezek használatára (hála istennek hogy nem ) honnan is irányítottak volna a hazánkban ideiglenesen állomásozók . Magyarország Nagytevel DHCS védett vezetési pontja.Írtam a Mátyásföldön levő ZKP ról, ott közösen települt a szárazföldi-légi-légvédelmi vezetés. Háború esetén a szárazföldi hadsereg vezetés objektuma lett volna Nagytevelen .A légierő -légvédelem Óbarokon ,de ez majd egy másik történet. A Nagyteveli objektum egy a VSZ ben alkalmazott nagyjábóli szabvány szerinti, tömegpusztító fegyvereknek ellenálló teljesen autonóm bunker komplexum. A viszonylag kis laktanya hátsó részében egy külön lekerített területen fekszik, az alaprajza egy hatalmas L betűt formáz. A rövidebbig ,az L talp részében van a gépészet és a létfenetartó részek döntő többsége,kommunális helyiségek. A hosszabbik az L szárát képező központi folyosó jobb oldalából nyílnak a különböző munka helyiségek kisebb nagyobb előre gyártott beton elemekből épített szobái . De itt van egy hatalmas beépített víztartály és elektromos helyiségek is. A központi folyosó végén az L csúcsán van a főbejárat ,természetesen tömegpusztító támadás esetén alkalmazható fertőtlenítő zsilipes áteresztő ponttal . Van még több kisebb bejárat de ezek inkább sima személyi lejáratok ,nem minősített helyzetben. A központi folyosóból nyíló termek végét egy keskeny egy embernyi szerviz folyosó köti össze még. Rengeteg terem van,a teljes bejáráshoz órák szükségesek. Kizmus Szabolcs (HADSZ)  barátom nem kevés munkával elkészíttette a bunker három dimenziós alaprajzát ,érdemes megnézni többet ér bármilyen leírásnál. A bunker teljesen üres ,csak felíratok és némi kábel,csőmaradék van benne ,amiért érdemes megnézni az a mérete. A rövidebbik szárát tűzoltók használták gyakorlásra,hatalmas korom borít mindent. A szovjetek mikor távoztak a bejáratokat lezárták,betemették ,néhány évre rá nagy sajtó nyilvánosság előtt bontotta ki a HM . Még az akkori Haditechnika újságban is megjelent egy cikk róla az alaprajzzal. Ami még érdekesség ,hogy a bunker tetején helikopter leszálló beton van,a tiszt urak gyakorlatilag csak lesétáltak ide. A laktanya nem túl nagy ,inkább csak egy helyőrség,a őrzés védelem és a fenntartók részére .Itt a laktanya részben van egy igazi kuriózum,a laktanya és a bunker rész teljes domborműves kicsinyített makettje,épületekkel ,a bunkerrel a bejárataival,és a kettős szögesdrót kerítés is fel van építve,szépen kifestve színesre.A második képen ez látszik. Gondolom az őrök gyakorolták mi merre van. Mi pont egy nagyon pocsék havas téli napon voltunk,a makettot is úgy ástuk ki a hó alól. A képek nem lettek túl jók , nagyon kis gépem volt éppen ,és le is merült a végére. Szabolcs esetleg egy két 3D képet berakhatnál ! :-) A többi kép itt : https://onedrive.live.com/?cid=92D81BA291AEC03A&id=92D81BA291AEC03A!324

hadsz Creative Commons License 2015.06.08 -1 0 17916

Vajon azok a katonák ott az R-12-esek körül mit gondoltak volna, ha tudják, hogy ~50 évvel később mivé lesz a szupertitkos bázisuk (nyilván nem ezzel foglalkoztak). Fűvel benőtt indítóállások, összedőlt fedezékek, és sétálgató turisták fotózzák ezeket a helyszíneket. Ami még megmaradt belőlük...

 

 

 

Egy ilyen 2,3 Mt-ás fejjel (a fotón természetesen egy gyakorló változat van) igen csúnya dolgokat lehetett volna művelni...

 

 

Silóban mindez így nézett ki (bár gondolom, ismered):

 

 

Előzmény: gw (17913)
hadsz Creative Commons License 2015.06.08 -1 0 17915

Elhiszem.

Előzmény: Dolmi mackó (17914)
Dolmi mackó Creative Commons License 2015.06.08 0 0 17914

Én meg biztos vagyok benne, már raklapot is láttam aszfaltba préselődve.

Előzmény: hadsz (17902)
gw Creative Commons License 2015.06.08 0 0 17913

A közelben van még 1-2 maradvány, többek között a közeli Salantai mellett a 79. gárdaezred további két kilövőállása. Ezek közül az 1-est látogattuk még meg, ez könnyen hozzáférhető - ennek meg is van az eredménye, szinte teljesen el is van pusztítva. A kilövőállás területén ép épület már nincs, sőt az építmények többségét lerombolták teljesen. A közeli laktanya területen van még pár épületrom, de oda nem mentünk be. Mivel a felszíni kilövőállás hamarabb készült el, mint a siló, így ezek már 1960-tól készültséget adtak, ugyanúgy R-12-esekkel.

 

Ez nem Csillagkapu maradvány, hanem az első kilövőállás párhoz (itt nem siló volt) tartozó készültségi fedezék

 

Az osztály összesen 4 ilyen, földfedezékkel körülvett kilövőállással rendelkezett, mindegyik mellett 1-1 kis épület (ezeknek még állnak a romjai)

 

A másik páros készültségi fedezékéből már csak ennyi maradt

 

A technikai területekhez szép nagy utak vezettek, némelyiken még ma is van némi forgalom (erdészek, méhészek meg egyéb gyűjtögetők, bár fém már nem maradt)

Előzmény: hadsz (17903)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!