Keresés

Részletes keresés

Magdi60 Creative Commons License 2021.05.21 0 0 626

Jónyer István lett.

Előzmény: Magdi60 (625)
Magdi60 Creative Commons License 2021.05.20 -3 0 625

Ma választanak a nemzet sportolói Monspart Sarolta helyére, reggel a rádióban volt egy riport Fábiánné Rozsnyói Katalinnal, hogy valószínűleg ő lesz.

Tonio 2.0 Creative Commons License 2021.05.11 0 0 624

Legyen színész-rendező és balett táncos-publicista is... :-)

Komolyra fordítva, Kútvölgyi a Vígben van kb 50 éve, őt mint szinkronszínészt említeni azért kicsit erős. Nem Hujber Feriről vagy szegény Gesztesiről beszélünk a személyében, bár még utóbbi is játszott színházban is.

Verebes sem pusztán humorista.

Egyébként megkövetem a társaságot, nem gondoltam, hogy a korábbiakhoz képest más típusú színésznőt fognak választani, de megtörtént. Azért rendszer nem lesz belőle, szerintem.

Előzmény: kannibál Kovács (623)
kannibál Kovács Creative Commons License 2021.05.11 0 0 623

Humorista: Verebes István?

Szinkronszínész: Kútvölgyi Erzsébet?

Előzmény: kannibál Kovács (622)
kannibál Kovács Creative Commons License 2021.05.11 0 0 622

Hát, találatom nem lett, de úgy érzem, tényleg benne volt a pakliban, hogy egy operettszínésznőt választanak meg. Nem is baj, mert annyira sokszínű a színházi szakma, hogy egy ilyen is belefér.

Amennyiben a későbbiekben ez elhanyagoltabb ágazatokból is választanak, akkor előbb-utóbb egy humorista vagy egy szinkronszínész is felmerülhet.

Előzmény: kannibál Kovács (609)
Ások-apa Creative Commons License 2021.05.11 0 1 621

Igen! Köszönöm! :)

Előzmény: Magdi60 (620)
Magdi60 Creative Commons License 2021.05.11 -2 0 620

Vagyishogy Lehoczky Zsuzsa.

Előzmény: Ások-apa (619)
Ások-apa Creative Commons License 2021.05.11 0 1 619

Én is gratulálok, hogy Galambos Erzsi a Nemzet Színésze!

Meglepődtem, mert kevés esélyt láttam a felmerülő sok jelölt miatt.

De nagyon örülök, megérdemelte! 

Végre egy másik vonal is megjelent a díjazottak között! 

Tonio 2.0 Creative Commons License 2021.05.11 0 0 618

Azért nem merült fel, mert eddig nem operettszínésznőket választottak...

Magdi60 Creative Commons License 2021.05.11 0 0 617

Én is gratulálok, nagyon szeretem! (Érdekes, hogy fel sem merült itt bennünk.)

https://telex.hu/kult/2021/05/11/lehoczky-zsuzsa-nemzet-szinesze

Tonio 2.0 Creative Commons License 2021.05.11 0 0 616

Meglepetés, számomra.

Érdemben nem tudok hozzászólni, így csak gratulálok!

_Colin_ Creative Commons License 2021.05.11 0 0 615

Lehoczky Zsuzsa lett a Nemzet Színésze.

Gratulálok és jó egészséget kívánok még neki sokáig.

Nagyon örülök, hogy nem léptek át a harmincas évek szülöttein, ahogy amiatt már többször sopánkodtam korábban, ráadásul ha nem is Galambos Erzsi, a zenés műfaj egy másik jeles képviselője kapta végül az elismerő címet - mindent összevetve bölcsnek tekinthető döntés született szerintem.

szklari1953 Creative Commons License 2021.05.07 0 0 614

A kritériumoknak sokan nem felelnek meg.

"A Nemzet Színésze cím annak adományozható, aki fő- vagy epizódszerepekben kimagasló teljesítményt nyújtott, betöltötte a 62. életévét, negyven évet a színészi pályán, vagy legalább 20 évadot – évadonként legalább egy szerepben – a Nemzeti Színház színpadán töltött. Emellett fontos kritérium, hogy az illetőnek legalább egy állami (Kossuth- vagy Jászai Mari-díja legyen.)"

Akik megfelelnek és most az eszembe jutottak színésznők:

Udvaros Dorottya, Piros Ildikó, Béres Ilona, Básti Juli, Tímár Éva.
Közülük szerintem bármelyik megérdemli.

szklari1953 Creative Commons License 2021.05.07 0 0 613

Ezek mellett fontos kritérium, hogy legalább egy elismerése is legyen (pl. Kossuth- vagy Jászai Mari-díja).
Szacsvay László Jászai Mari-díjas és Berek Kati is Jászai Mari-díjas

Előzmény: Tonio 2.0 (610)
szalai56 Creative Commons License 2021.05.07 0 0 612

Piros Ildikó vagy a Béres Ilona

Magdi60 Creative Commons License 2021.05.03 0 0 611
Tonio 2.0 Creative Commons License 2021.05.02 0 0 610

Nem feltétel a Kossuth-díj, Berek Katinak sem volt, azt hiszem, Szacsvay-nak sincs...

Előzmény: kannibál Kovács (608)
kannibál Kovács Creative Commons License 2021.05.02 0 0 609

És még három név, aki szóba jöhet:

Hűvösvölgyi Ildikó, Oszvald Marika, Kútvölgyi Erzsébet.

kannibál Kovács Creative Commons License 2021.05.02 0 0 608

Szívem szerint Venczel Verát is ajánlanám, de aztán rá kell jönnöm, hogy ő nem lehet befutó, mert nincs még Kossuth-díja.

Ami egyszerűen szégyen és gyalázat.

Tonio 2.0 Creative Commons License 2021.05.02 0 0 607

Lehet, hogy Kulka jobb, mint pl Nemcsák, de ez nem, vagy nem elsősorban a Szomszédokból derül ki. Az ilyen teleregényekben, vagy szappanoperákban, ahogy (nem a Szomszédok kapcsán) egy színész, talán Száraz Dénes (?) fogalmazott, "nehéz megvillanni".

Nyilván olyanok a dialógusok (a végén a monológokról nem is szólva...), amilyenek, így aztán nehéz hitelesnek lenni.

Aki ismeri ezeket a színészeket, jórészt színházból ismeri, esetleg filmekből, vagy szinkronból. A sorozataink... Néhány volt, főként az HBO-n, ami állítólag jobb volt, és ezzel kb ki is fújt. Most ezzel nem azt mondom, hogy mindegyik ugyanolyan gagyi, az elmúlt években azért állítólag tapasztalható némi javulás, csak én ebből alig látok valamit, de bizonyára így van.

A színésznőknek kevés gyerekük van, nem igazán fér bele a karrierbe, 3 gyerek semmiképpen (van kivétel, de elenyésző, Nagy-Kálózy, Básti?). Egyszerűen elfelejtik az embert, így marad az 1 vagy a 0 (már a 2 is ritka szerintem).

Cserhalmi, vagy most Tordy megszólalásait olvasva jó hangulatú lesz a találkozás a Nemzeti igazgatójával a választás előtt. :-D Persze lehet, hogy online lesz.

Előzmény: _Colin_ (606)
_Colin_ Creative Commons License 2021.05.02 0 0 606

Meg merem kockáztatni, hogy nagy általánosságokban viszonylag elenyésző számú manapság az a fajta családilag együtt töltött idő, ami akár még a nyolcvanas-kilencvenes évekre is jellemző volt, miszerint egyetlen tévécsatorna elé ült le mindenki és onnan tehetett szert legkönnyebben olyan új kulturális jellegű tapasztalásokra, amiket aztán ott menet közben sikerült befogadhatóbbá tenni a fiatalabb generációk számára azáltal, hogy anya/apa/nagyi még tovább tágította az újonnan rácsodálkozó ismereteit. Magyarán ma már nincs az, hogy gyere fiam, üljünk le megnézni Az ötödik pecsétet, mert megértél rá, hanem bizony az internetre lett hagyva, hogy a tizenéves egyáltalán valamilyen formában is összefusson pl Márkus Lászlóval. De azért mert a tizenévesnek nem volt, aki megmutassa a magyar tévé/filmarchívum kincseit, attól még az a gyerek nem feltétlenül buta, tehát amikor megmosolyogja, kineveti a Szomszédok teleregényt, mint produkciót, épp az mutatkozik meg, hogy helyén van az esze, mert mai szemmel (sőt, már akkor is) azért mégiscsak egy kínos, dialógusaiban avítt, történetvezetésében lapos és együgyű alkotást lát, ugyanakkor a benne szereplő színészekről ő maga is meg tudja állapítani, hogy ez ahhoz képest milyen jól hozza a karaktert, a másik színésznek milyen érdekes a hangja, a harmadikból is érezhetően árad a zsenialitás - szóval egy ugródeszka lehet azok számára, akiknél sajnos (leginkább a szülői nemtörődömségek okán) elmaradt az, hogy más forrásból bővíthesse ismereteit a magyar színjátszás nagyjainak terén. Amikor a Szomszédokat beteszik Győzike és Uhrin Benedek mellé, akkor szerintem nem Zenthe Ferenc vagy Schell Judit kerül ebbe a kategóriába, hanem maga a Szomszédok produkció. És ez ott is tetten érhető, amikor ugyanaz a fiatal, aki körberöhögi a gazdagréti lakótelep kalandjait, meg tudja állapítani, hogy Kulka János milyen remek színész, Nemcsák Károly pedig hát valahogy kisebb eséllyel jöhet majd számításba a Nemzet Színészei jövőbeli szavazásaikor.

Aminek, mármint a választás aktusának ráadásul per pillanat már eléggé itt lenne az ideje: emlékeim szerint amikor egy Nemzet Színésze elhalálozik, a temetését követő hét első napjaiban szinte kivétel nélkül kihirdetésre került az új tag. Ahogy olvasom, Törőcsik Mari hamvait április 22-én szórták a Tiszába, azaz e hét hétfő-kedd táján összeülhettek volna - legalább virtuálisan, mert élőben gondolom macerás a jelenlegi körülmények között.

Boldog anyák napját a topikba látogató anyáknak és a Nemzet Színésznőinek is, akik számtalanszor alakítottak anyát a színpadon, ám sajnálatos módon csupán Almási Éva gyakorló anyuka közülük: Molnár Piroska fia 26 évesen távozott 26 évvel ezelőtt, Máthé Erzsi gyermeke mindössze egyetlen évet élt, Csomós Mari sosem szült gyereket.

Előzmény: Tonio 2.0 (601)
barrix1 Creative Commons License 2021.04.23 0 0 605

Galambos Erzsi meg is érdemelné, és egy másik vonal is megjelenne!

Előzmény: Alan Grant (604)
Alan Grant Creative Commons License 2021.04.23 -1 0 604

Jordán bekerülésével, aki mindenhol nagy érdekérvényesítő, garantál, hogy a Kaposvár-Katona vonal díja lesz ez a díj, ahogy anno inkább Nemzetisek kerültek be. 

Ez alapján rájuk tippelek: Pogány, Udvaros, Csákányi, Szirtes Ági. 

Törőcsik és a Nemzeti miatt én Udvarost látom a legesélyesebbnek, és azt gondolom meg is érdemelné.

Akiket én még el tudnék képzelni: Galambos Erzsi, Béres Ilona, Moór Mariann, Pásztor Erzsi

Mint írtam, Udvarost látom a legesélyesebbnek, de nagyon esélyes Pogány is, Jordán miatt. 

Tonio 2.0 Creative Commons License 2021.04.21 -1 0 603

Lehet amúgy Halász Judit, végül is, néha máshonnan is választanak.

Bár én valószínűbbnek látom azokat, akiket írtam: Udvaros, Básti, esetleg Pogány Judit.

Előzmény: Magdi60 (602)
Magdi60 Creative Commons License 2021.04.20 -2 0 602

Mindezek ellenére és továbbra is Halász Juditot szeretném, és nagyon kíváncsi lennék, Törőcsik Mari kit gondolt utódjának.

Tonio 2.0 Creative Commons License 2021.04.20 0 0 601

Nem tudom, hány tizenéves kezd el Szomszédokat nézni a Janka néni mémek hatására, de ha ezt a topikot akárcsak egyetlen olvassa közülük véletlenül, nem javasolnám, hogy ezeket az egyébként remek színészeket ebből a - főleg mai szemmel - egészen béna, nevetséges sorozatból ismerje meg.

Főleg a végén az üzenetek, amikor belenéznek a kamerába, és valami nagy bölcsességet mondatnak fel a jobb sorsra érdemes művészekkel, valami egészen szürreális. :)

Kb 10 éve volt valami Szomszédok-évforduló, vagy találkozó, ahol egy fiatal azt mondogatta, hogy ez nagyon ciki és nagyon vicces (nem szó szerint, azt hiszem, Index-videó is készült róla), mire Nemcsák kikérte magának, mondván, "akkor az volt, akkor ez így ment...", Kulka jobb arcnak tűnt, de mikor a srác azt vetette fel neki, hogy "olyan nekem a Szomszédok, mint... kb... mint Uhrin Benedek, vagy nem is tudom, hogy mondjam...", akkor Kulka azt válaszolta neki, hogy "ennyi talán elég is lesz"... :-D

Szóval nem tudom, jó -e, ha a fiatalok fejében Pásztor Erzsi bekerül valahova Győzike, Hujber Feri meg Uhrin Benedek közé mint mém. :)

azt is tegyük hozzá, hogy többször voltak képesek nagyobb merítésből dolgozni: Gera Zoltán, Bitskey Tibor, Kóti Árpád, de akár Király Levente beválasztása is azt mutatja, hogy nem csak és kizárólag a legjobb barátjukig látnak el.

Ja, ez 4 eset a kb 20 választásból, és ebből is 3 már nagyon ramaty állapotban lehetett, mert a választás után kb 1 éven belül meghalt. Király Levente az egyetlen kívülálló(nak tűnő), aki régóta tag.

Előzmény: _Colin_ (599)
Magdi60 Creative Commons License 2021.04.20 -1 0 600

Off: érdekes, én Sinkó Lászlóra nem emlékszem a Szomszédokból, de megnéztem, és tényleg mellékszereplő volt. Gondolom nem sokszor szerepelt.

Előzmény: _Colin_ (599)
_Colin_ Creative Commons License 2021.04.20 0 0 599

Igen: a Janka néni mémek... Bármennyire is megmosolyogtató, de ha belegondolunk, Bodrogi Gyula nagyon-nagyon sokaknak csak Süsü, Haumann Péter Hókuszpók, Komlós Juci pedig Lenke néni. Ehhez képest noha fejet csóválni is lehetne, hogy egy újabb generáció számára csak egy mém jut el, valójában ott tartunk, hogy ennek igenis örülni lehet. Ha ötezer fiatalból csak 6-8 utánamegy, hogy ki az a néni a képen, mi ennek a háttértörténete és megnéz néhány Szomszédok epizódot, egy korszak tárulhat a szeme elé, olyan színészekkel, mint Kézdy György, Bodor Tibor, Horváth Sándor, Sinkó László és ezek mind apránként gyakorolhatnak valamiféle hatást. A mai egymásodperces hírek világában egyáltalán nem lebecsülendők az öt perc hírnév mémek, azok ugyanis akkor ülnek, akkor hatásosak, ha több minden kerül sűrítésre abban az egyetlen képben és ahhoz bizony némi tájékozottság szükségeltetik, hogy a befogadónak átjöjjön az üzenet. Szerintem önmagában tehát ez nem egy kiábrándító jelenség, elvégre a fiatalokhoz valamilyen formában közelebb kerülhet így egy leköszönő generáció némely tagja és velük az, amit ők képviselnek: a kvázi kinevetésre alapozott Szomszédok-kultusz mellett a Macskafogó-kultusz, Csengetett Mylord-kultusz mind-mind azt hozza magával, hogy a közönség számára felismerhető alkotóit, a színészeket nagyobb szeretet és tisztelet övezi. A fordítja sokkal szomorúbb, amikor az idősek már csak azon tudnak keseregni, hogy bezzeg régen és hol vannak ma már olyan tehetségek, mint az ő idejükben - csak mert hozzájuk nem jutott el még mém formájában sem pl Keresztes Tamás, Farkas Franciska, Vilmányi Benett, Wunderlich József, Stork Natasa, Tenki Réka stb.

De visszakanyarodva a Nemzet Színésze belterjességéhez: nos, igen, az egész színházi szakmára szokás mondani, hogy eléggé belterjes, a politikai nyomásnak köszönhetően azonban az esetleges sok kisebb klikkből két nagy lett és ezeket úgymond pont "ki is szolgálja" a két kitüntetés: az egyik klikk a Nemzet Művésze tituluson osztozkodik, a másik a Nemzet Színészén. Bár javarészt valóban érezhető ez a baráti válogatás (pl Szacsvay is nyilatkozta annak idején, hogy ő majd Benedekre szavaz, ha valamikor szavazni kell), de azt is tegyük hozzá, hogy többször voltak képesek nagyobb merítésből dolgozni: Gera Zoltán, Bitskey Tibor, Kóti Árpád, de akár Király Levente beválasztása is azt mutatja, hogy nem csak és kizárólag a legjobb barátjukig látnak el.
További érdekes kérdés az utódkijelölés, amiről már volt szó itt annak idején, pl Kállai Ferenc állítólag végrendelkezett arról is, hogy őt ki kövesse majd a társaságban - ezt vajon mennyire lehet száz százalékig figyelembe venni, mert akkor ilyen alapon minden jelenlegi tag kikövetelhetné magának, hogy az ő helyére ki ülhet majd. Ha valakiről, akkor éppen Törőcsik Mariról is el tudok képzelni efféle hozzáállást.

Előzmény: Tonio 2.0 (596)
Tonio 2.0 Creative Commons License 2021.04.19 0 0 598

Király Leventének a fia meg Haumann veje volt.

Ja és Törőcsik volt élettársai is szinte mind tagok lettek.

Cseppet sem belterjes a történet. :))

Előzmény: Tonio 2.0 (597)
Tonio 2.0 Creative Commons License 2021.04.19 0 0 597

Ja és Haumann is katonás volt, amikor Nemzet Színésze lett...

Előzmény: Tonio 2.0 (596)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!