Keresés

Részletes keresés

Jtoti Creative Commons License 3 napja 0 0 28392

Az egyik link a magyarországi emlékhelyekhez készült pályaművek körébe tartozik!

Előzmény: Jtoti (28391)
Jtoti Creative Commons License 3 napja 0 0 28391

Képaláírás: Rudolf trónörökös szoboremléke az Akhilleion kertjében, Korfu szigetén.

Ismertető szöveg: Az Achilleon kastély Gastouri falu közelében található. Erzsébet, a magyarok által Sissynek nevezett királyné 1890-ben építtette e nyaralót, ami neoklasszikus és Pompei stílusokat hordoz. A vitatható stílusú ám különös hangú épületet a királynő kedvenc ókori görög hőse után Achilleonnak nevezte el. A kertben több szobor társaságában megtalálható az íjvesszővel sarkon lőtt Achileusz szobra is. (Forrás: greekland.hu)

http://dka.oszk.h..._360_b.jpg

http://dka.oszk.h...01resz.jpg

Jtoti Creative Commons License 3 napja 0 0 28390

Hazánkban Rudolf trónörökös emlékét egy egész alakos szobor őrzi a budapesti Városligetben. Ferenc József hosszas elzárkózás után adott engedélyt bármiféle emlékmű felállítására. 1903-ban a Uránia Magyar Tudományos Egyesület kezdte meg a gyűjtést, mely még ugyanazon év októberében el is érte a szükséges összeget. Több művészt is felkértek, de csak ketten (Ligeti Miklós és Istók János) készítettek tervet. Istókét, aki katonai uniformisban ábrázolta Rudolfot azonnal elvetették. Ligeti művével szemben is voltak kifogások, de végül őt bízták meg a szobor az elkészítésével. Az ő változat Rudolfot vadászöltözékben, fején tollas kalappal, nyakában távcsővel, oldalán pedig puskával ábrázolta. A mintát 1905-ben készítették el, ami Ferenc József tetszését is elnyerte. Az avatás Ferenc József betegsége miatt kicsit későbbre tolódott, mivel ragaszkodott a személyes jelenlétéhez, így az avatásra 1908. október 12-én került sor. A szobrot az ötvenes években eltávolították eredeti helyéről. A raktárból 1980-ban került a Nagybereki Állami Gazdaság balatonfenyvesi székháza elé, immáron a Vadász címmel. 1995. decemberében került vissza a Városligetbe, korábbi márványtalapzatát azonban már mészkőből készült váltotta fel.

Jtoti Creative Commons License 4 napja 0 0 28389

Micsoda információkkal lettünk gazdagabbak!

Mindezt most az évfordulók kapcsán hoztad! Köszönet érte!

Nagyon értékes és számomra eddig ismeretlen adatokat is tartalmaztak!!!

Papházi János: A trónörökös hagyatéka Bécsben. In.: Rudolf – a reményvesztett imádó. (Időszaki kiállítás a Gödöllői Királyi Kastély Múzeumban 2008. június 5 – szeptember 28.) Szerk.: F. Dózsa Katalin – Faludi Ildikó. Gödöllő, Királyi Kastély, 2008. 46-51.

A fenti kiadványban szerep a fenti írás, amelyben azt olvashatjuk,végrendeletében mivel bízta meg  Szőgyény-Marich László, a trónörökös bizalmasa,a külügyminisztérium osztályvezetője mit tegyen az irataival, amelyet 29 lepecsételt  doboz tartalmazott, amiből ma 23 kutatható!

snim Creative Commons License 2019.02.11 0 0 28388

Tusnádfürdő /ma Románia területén található/ településen is nagy tiszteletnek örvendett Rudolf trónörökös és felesége, Stefánia főhercegnő.

A gyógyvizéről elhíresült település egyik bővizű forrását a főhercegről Rezső-forrásnak nevezték el. Vize jódot, konyhasót, vasat és szénsavat tartalmaz. 1893-ban a langyos vizű Rezső-forrás fölé épített kétmedencés fürdő nagy népszerűségnek örvendett a fürdővendégek körében.

1890-re elkészült a Stefánia Vízgyógyintézet amelyben négy medence, négy hideg szalonfürdő 14 porcelánkád állt a vendégek rendelkezésére. Ez az intézet 1917-ig működött.

snim Creative Commons License 2019.02.10 0 0 28387

Marosújváron a sóbányában Rudolf trónörökösről és feleségéről, Stefánia főhercegnőről is elneveztek egy-egy aknát: Rudolf-akna, Stefánia-akna.

snim Creative Commons License 2019.02.09 0 0 28386

Szentkereszty Stephanie bárónő kezdeményezte Kézdivásárhelyen /Románia/ még 1877-ben egy kórház felépítését. Az adományokból létrehozott épület Rudolf trónörökös nevét vette fel. Kapuit 1884. október 19-én nyitotta meg. 1895-ben a kórházat már egy új épületben helyezték el, ahol a körülmények sokkal megfelelőbbek voltak. A szakorvosi teendőket két orvos irányította.

A Kórház Egyesület és a Kézdivásárhelyi Vöröskereszt fiókegyesület szorosan együttműködött. Legfontosabb céljuk az intézmény fenntartása és működtetése volt. Székely János református lelkész dolgozta ki a kórházi szabályzatot.

Az I. világháborúban először a román, majd a megszálló német csapatok használták hadikórházként.

1942. április 26-án állami tulajdonba került.

snim Creative Commons License 2019.02.08 0 0 28385

1882. augusztusában Rudolf trónörökös és felesége, Stefánia főhercegnő kirándulást tett Erdélyben, a Retyezát hegységben, ahol is Rudolf zergevadászaton vett részt. Ezen látogatás emlékét megörökítendő, Barcsay Kálmán országgyűlési képviselő javaslatára emléktábla készült. Elhelyezésére a gróf Teleki Györgyné családja birtokában lévő területre esett a választás, egészen pontosan arra a helyre, ahol első pihenőjét tartotta Rudolf trónörökös. Ezt a pontot Hollaky Arthúr alispán a vadászaton részt vett urak: báró Bornemissza Tivadar, báró Jósika Lajos, gróf Thoroczkay Miklós, báró Nopcsa Elek, Pogány Károly tanácsára választotta ki.

Az emléktábla a vajdahunyadi vasgyárban Markusz Ferenc tervei szerint készült.

Felirata:

"RUDOLF, MAGYAR KIRÁLYI TRÓNÖRÖKÖS

ÚJABB TÖRTÉNELMŰNK BÜSZKE REMÉNYE,

DELI KEDVVEL, IFJÚ ERŐBEN VADÁSZOTT ITT 1882 NYARÁN,

OLDALÁN BÁJOS HITVESE STEFÁNIA FŐHERCZEGNŐ.

LETŰNT, MINT ÜSTÖKÖS, HIRTELEN, MEGRÁZÓLAG 1889-BEN.

FENNMARAD EMLÉKE HÓHEGYEK SZIRTJEIN IS.

EMELTE HUNYADVARMEGYE A HAZA EZREDÉVI ÜNNEPE ESZTENDEJÉBEN 1896."

Az avatásra 1897. szeptember 12-én került sor. Az ünnepélyt Forster János plébános tábori miséje nyitotta meg. Majd a bizottság nevében Pietsch Sándor főszolgabíró tartott megható emlékbeszédet. Az ünnepet a Klopotiva, Malomviz és szomszédos községekből fölsereglett lakosság népünnepe fejezte be.

snim Creative Commons License 2019.02.07 0 0 28384

Az egyik legkorábbi, Rudolf trónörökösről elnevezett intézmény hazánkban a pécsi Rudolfinum árvaház volt.

Az árvaház 1858-ban, Rudolf főherceg születésének évében létesült. 70 árva gyermek befogadására volt alkalmas. Ebből 40 fiú és 30 leány. Taníttatásban, kézi és házimunka oktatásban részesültek. Az intézetbe 3 éves kortól vettek fel növendékeket, itt a lányok 14, a fiúk 12 éves korukig élhettek, azután főleg iparosok, illetve házicselédek lettek. Az intézmény fenntartója Pécs szabad királyi város. A felvételhez szükséges a pécsi illetőség igazolása és a városi tanács engedélye. Vezetői Szent Vince rendű irgalmas nővérek voltak. Épülete a Kórház téren állt, a régi városi kórház szomszédságában. Ma a megyei kórház céljait szolgálja.

Jtoti Creative Commons License 2019.02.01 0 0 28383
Jtoti Creative Commons License 2019.02.01 0 0 28382

Mindig olyan szép képeket készítesz!

Nagy mestere vagy ezeknek a bejegyzéseknek!

Köszönet érte! Én most csak 1-2 képet hoztam, és két

írást amit az oldalamra fel is tettem.

A férjemé elhangzott a Sisi Baráti Kör januári összejövetelén,

mert Ő tarthatta a megemlékezést az én összeszedett

információim alapján! Régen gyűjtöm a mayerlinggel kapcsolatos

dokumentumokból, elemzem is őket amennyire tudom és összevetve

illesztem be a már meglévő anyagba!

Sajnos amikor kezdtem, nem tudtam, hogy a videókat  de akkor

nem tudtam még hogy nem elég a linket betenni másként kell elmenteni

hogy megmaradhassanak! Olyan érdekes és addig soha nem látott és

hallott információk vesztek így el, amit sajnos nem is tudok felidézni!

Szerencsére volt olyan amit itt lefordított valaki és talán azt visszakeresve

még menthető, de csak egyre ilyenre emlékeszem!

Talán neked is vannak ilyen értékesebb dolgaid, ezzel kapcsolatban

amiket megoszthatnál velünk!

Előzmény: snim (28380)
Jtoti Creative Commons License 2019.02.01 0 0 28381

Nekem is van két bejegyzésem amit figyelmetekbe ajánlanék, az oldalamon!

Az egyiket én  gyűjtöttem, elemeztem és osztottam meg az oldalamon!

A másikat a férjem, többek között ezen információk alapján írta!

Olyan már meglévő variációt támasztva alá ami számomra is sajnos  elképzelhető!

Persze bizonyíték erre sincs mint a többi elméletre sem, így a mayerlingi mítosz

tovább él!

http://sissiforum.hu/forum/viewthread.php?thread_id=570&pid=746#post_746

http://sissiforum.hu/forum/viewthread.php?thread_id=568&pid=744#post_744

snim Creative Commons License 2019.01.30 0 0 28380

130 évvel ezelőtt történt a tragédia.

Rudolf emlékére.

Jtoti Creative Commons License 2019.01.22 0 0 28379

Én láttam! Nem tudom hogy mikor is állíthatták, de hozzáférhető.

Bár amikor a baráti körrel a buszos kirándulásunkon a móló előtti

szép szobrot mentünk megtekinteni az avatás után valamivel, akkor

nem mentünk oda, de lehet akkor még nem is volt ott.

Azt hallottam nagyon közel van hozzá, ott azon a soron!

Előzmény: snim (28377)
Jtoti Creative Commons License 2019.01.22 0 0 28378

Sehr geehrte Damen und Herren,

das Institut für Ungarische Geschichtsforschung in Wien und die Schloss Schönbrunn Kultur- und Betriebsges.m.b.H. laden Sie herzlich zu einer österreichisch-ungarischen Konferenz anlässlich des 130. Todestages von Rudolf von Habsburg mit dem Titel „Kronprinz Rudolf und Ungarn” am 28. und 29. Jänner 2019 im Schloss Schönbrunn in Wien ein.

Das detaillierte Programm finden Sie im Anhang.

Für die Teilnahme ist eine Anmeldung erforderlich, bitte senden Sie diese bis zum 25. Jänner um 12 Uhr an folgende E-Mail-Adresse: geschichte@collegiumhungaricum.at

snim Creative Commons License 2019.01.22 0 0 28377

Ismerős valakinek ez a szobor?

Öcsém még tavaly járt Keszthelyen. Ott botlott bele ebbe a szoborba. Állítólag egy magánház előkertjében áll. A telefonjával készített nekem pár fotót. Nem emlékszem, hogy láttam volna valahol. 

Erzsébet királyné szobra az Erzsébet királyné útján.

snim Creative Commons License 2019.01.13 0 0 28376

Ezt se láttam még, köszi hogy hoztad. Az arca nagyon hasonlít Gizellára. 

Előzmény: Birby89 (28375)
Birby89 Creative Commons License 2019.01.12 0 0 28375

Sziasztok

Hoztam egy képet Auguszta bajor hercegnőről és férjéről József Ágost osztrák főhercegről. A kép kb 1940-es évekből való...

Szegény Auguszta később sem lett megnyerőbb külsejű mint fiatalabb korában

snim Creative Commons License 2018.12.31 0 0 28374

Ezúton kívánok minden fórumozónak sikerekben gazdag, szerencsés, boldog új esztendőt!

Jtoti Creative Commons License 2018.12.26 0 0 28373

Akik maguk szeretnének útra kelni és egy vagy több részletben haladni

ezen a nem kis úton azoknak itt van a" hivatalos" és" rövid" terv

https://www.szepmagyarorszag.hu/magyar/oldalak/sisi_erzsebet_kiralyne_kulturalisut_godollo/

Mi a SBK minden évben tematikus utakat szervezünk, Erzsébet királynéhoz kapcsolódó

témák és események mentén. Ezeket az utakat magunk tervezzük, és egy állandó utazási

iroda segítségével bonyolítjuk! Akiket csak a kirándulás érdekelne azok csak erre az eseményre

is csatlakozhatnak egy nagyon lelkes és 25 éve Erzsébet királynéval és családjával környezetével

foglalkozó csoporthoz! A tervek januárban fogalmazódnak meg, ilyenkor térképezzük fel milyen

kerek évfordulók vannak ami mentén majd útra kellhetünk!!!

Előzmény: Jtoti (28372)
Jtoti Creative Commons License 2018.12.26 0 0 28372

Aki idén felkerekedik hogy a királyné nyomába járjon, ezen az oldalon  biztosan

rengeteg tippet és útmutatót talál a tagok beírásai és képei segítségével.

Persze vannak hivatalos irányt mutató oldalak is, amihez utazási irodák segítségével

is szervezetten is el lehet jutni!

Mi is tagjai vagyunk itt többen, különböző, Erzsébet királyné kultuszát őrző

csoportoknak ahova lehet csatlakozni, akik minden hónapban összejönnek,

hogy előadásokat hallgathassanak külső kutatók, meghívott vendégek és

a tagjaik részéről!

Ha valaki érdeklődne a részletek iránt, email címem nyilvános! Írjon nekem!

Jtoti Creative Commons License 2018.12.26 0 0 28371

Sok szeretettel kívánok Minden egyes Fórumozónak kellemes ünnepeket!

https://cultura.hu/aktualis/180-eve-szuletett-erzsebet-kiralyne-sisi/

a cikk olvasása után több írást is találhattok Erzsébetről!

Jtoti Creative Commons License 2018.12.26 0 0 28370

Kedves valdi,

Kellemes Karácsonyi Ünnepeket kívánok Neked :)

Fantasztikus a megosztott link! Köszönöm én is hogy hoztad!

Számtalan ausztriai és bécsi utam ellenére sem jutottam ki még Lanzba

hogy megnézzem a kastélyt! Idei kirándulásunk a Sisi Baráti Körrel programban

benne lett volna ez is, de a kirándulás több okból is meghiúsult, így megint várom

a következő évet, talán akkor sikerül odasétálni a vadasparkban!

Jó hogy jöttél, és jó lenne ha olvasol bennünket, hoznál ilyen csodás felvételeket,

utazásaidról és emlékhelyek meglátogatásáról is beszámolnál nekünk!

Kívánok további szép napokat az év végére is és minden jót az új esztendőre!

üdvözlettel: Jtoti

Előzmény: waldix (28361)
Jtoti Creative Commons License 2018.12.26 0 0 28369
Jtoti Creative Commons License 2018.12.26 0 0 28368

Köszönjük :) Hasonlóan Neked a leghűségesebb fórumozónak én is Áldott ünnepeket, kívánok további kitartást itt és az életben pedig jó egészséget és boldogságot, sok szeretettel :)

Előzmény: snim (28367)
snim Creative Commons License 2018.12.24 0 0 28367

Ezúton kívánok minden fórumozónak áldott, békés, szeretetben gazdag karácsonyi ünnepeket!

snim Creative Commons License 2018.12.24 0 0 28366

181 évvel ezelőtt, 1837. december 24-én 22:43-kor született Münchenben a család harmadik gyermekeként Erzsébet Amália Eugénia bajor hercegnő.

waldix Creative Commons License 2018.12.24 0 0 28365

snim Creative Commons License 2018.12.23 0 0 28364

Advent 4. vasárnapja van.

waldix Creative Commons License 2018.12.19 0 0 28363

Én is köszönöm!

Előzmény: snim (28362)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!