Keresés

Részletes keresés

Simply Red Creative Commons License 2004.12.06 0 0 44

Hogy védjem egy picit a szerzőt: ez egy kisiskolásoknak (szerintem kb. 8-9. osztályosoknak) szóló tankönyv-szerű valami, és még abban az időben adták ki, amikor még bármilyen gagyi nem jelenhetett meg Magyarországon (1971-ben).  A szöveget az a Fényes Imre (a fizikai tudományok doktora) ellenőrizte, aki a Fizikai Kisenciklopédiának a vezető szerzője volt. Nekem határozottan tetszik a könyv, de attól félek, hogy ezzel a pénzérmével tényleg mellélőtt. De akkor miért írta le? És Fényes Imre miért nem tett legalább lábjegyzetben egy kiigazítást? 

Végzett vajon valaki egyáltalán hasonló kísérleteket?

Előzmény: mmormota (42)
Kristóf Miklós Creative Commons License 2004.12.06 0 0 43
Kedves Mmormota, itt annyit tudok, hogy a szuperfolyadékban lehetnek kvantált örvények, amelyek nem csillapodnak. Ha a lapátkerék pont így forog akkor nem csillapodik, de amíg felpörög a nulláról addig érez ellenállást, aztán nem.
Előzmény: mmormota (19)
mmormota Creative Commons License 2004.12.06 0 0 42
Nagyon amatőr szövegnek tűnik. Pl. az a rövid rész felette a napelemről jellegzetesen gagyi. Persze attól még lehetne igaza is. De semmiképp se tekinteném abszolut biztosnak amit ír... :-) Szerintem kb ugyanolyan értékű, mint a mi találgatásaink. 
Előzmény: Simply Red (29)
JFEry Creative Commons License 2004.12.05 0 0 41

Egyáltalán nem biztos, hogy igazam van. De valahogy így tűnik kereknek a dolog.

 

Ezek bármelyikét el tudom képzelni, mint mérési megoldást.

Előzmény: Simply Red (40)
Simply Red Creative Commons License 2004.12.05 0 0 40

Hát ez érdekes. Valószínűleg igazad van, mindenesetre ez a viselkedés már nem az ideális gázokra vall.

 

Közben találtam valamit, hogy mérik a folyadékok felületi feszültségét:

 

szakítással, kapilláris emelkedésből,vagy csepegtetésessel.

 

Te melyikkel mérnéd a gázét?

 

Előzmény: JFEry (39)
JFEry Creative Commons License 2004.12.05 0 0 39
Gravitációban, feltétlenül.
Előzmény: Simply Red (38)
Simply Red Creative Commons License 2004.12.05 0 0 38
Biztos vagy benne, hogy létezik széndioxid-hidrogén határfelület?
Előzmény: JFEry (37)
JFEry Creative Commons License 2004.12.05 0 0 37

A folyadékét hogyan mérik?

Valami próbatestet áttuszkonak rajta.

 

Ezt pl egy széndioxid-hidrogén felületen simán meg lehet ismételni.

Előzmény: Simply Red (36)
Simply Red Creative Commons License 2004.12.05 0 0 36

A folyadék és a gáz között az a különbség, hogy a gáz mindig teljesen kitölti a rendelkezésre álló teret, a folyadék pedig nem. A szuperfolyékony hélium tehát egyértelműen folyadék, és nem gáz.

 

A felületi felszültség valóban két fázis határán lép fel, a fázishatárnak pedi két oldala van, tehát elvileg nem hülyeség amit írtál, de azt nem tudom, hogy a gáz felületi feszültségét hogy lehet mérni.

 

Előzmény: JFEry (35)
JFEry Creative Commons License 2004.12.05 0 0 35

Talán rosszul gondolom, értelmezem, de a felületi feszültség az anyag egyben lévő tömegének felszínén mérhető erő, mellyen az anyag a belehatoló, illetve belőle kilépő idegen anyaggal szemben ad.

 

Vagy egyszerűen egy marhaság amire gondoltam.

 

Ezesetben a folyékony hélium sem folyadék, hanem gáz, csak baromi sűrű.

 

Tényleg, még egy deffinició! Mitől folyadék a folyadék?

Attól, hogy az edény alját kitölti. Akkor itt megincsak nem beszélhatünk folyadék állapotról. Mondjuk, nem is beszélünk. Szuperfolyadékról beszélünk.

Előzmény: Simply Red (34)
Simply Red Creative Commons License 2004.12.05 0 0 34

Sajnos azt nem tudom, mit értesz gáz esetén felületi feszültségen.

Előzmény: JFEry (33)
JFEry Creative Commons License 2004.12.05 0 0 33
Még a gázoké sem nulla.
Előzmény: Simply Red (32)
Simply Red Creative Commons License 2004.12.05 0 0 32
Nulla?
Előzmény: JFEry (31)
JFEry Creative Commons License 2004.12.05 0 0 31
Mennyi lehet a hélum lötyi felületi feszültsége?
Előzmény: JFEry (30)
JFEry Creative Commons License 2004.12.05 0 0 30

Ha nem volna képes erőt kifejteni, akkor felhajtó ereje sem lenne.

Ennek erősen ellentmond, hogy az edénybe csak addig kúszi ki-be, mint az ellentétes oldal héliumszintje.

 

Ez inkább a kapilláris jelenségre emlékeztet, sem mint arra, hogy nem tudna erőt kifejteni, vagy ne volna impulzusa. Kispicelve tömege, sebessége van. Kell hogy legyen impulzusa, mozgási energiája is.

 

Kiváncsi vonék, milyen a jelenség felületi anyagiminőség függése. (ha ugyan van értelme 2K fokon anyagi minőségről beszélni.)

Előzmény: Simply Red (29)
Simply Red Creative Commons License 2004.12.05 0 0 29

Akkor meg is egyezhetünk, hogy a könyvem tévedett?

(Jay Orear: Modern fizika, 383-384. old.)

 

JFEry Creative Commons License 2004.12.05 0 0 28

:-)

 

Tetszik a mágneses hűtés...

Előzmény: mmormota (25)
fizimiska Creative Commons License 2004.12.03 0 0 27

Ugyanilyen meggondolásból a hal is tud úszni benne.

 

Megnézném magamnak azt a halat...

:-)

 

Előzmény: Simply Red (26)
Simply Red Creative Commons License 2004.12.03 0 0 26

Tehát mégis felborítja  a pénzérmét (legalábbis az ideális pénzérmét, ami olyan, hogy a legkisebb lökés is felborítja).

Ugyanilyen meggondolásból a hal is tud úszni benne.

Előzmény: mmormota (24)
mmormota Creative Commons License 2004.12.02 0 0 25
Nem hinném. Nem értek a héliumhoz, de 2,17K-re kellene hűteni. Az házilag nehéznek tűnik. Laborban viszont nem túl nehéz - meg kell venni egy csomó drága cuccot.
Előzmény: Simply Red (22)
mmormota Creative Commons License 2004.12.02 0 0 24
Nyilván meglöki. Viszont elég könnyű is.
Előzmény: Simply Red (23)
Simply Red Creative Commons License 2004.12.02 0 0 23

Arra tippelek, van valami sebességküszöb, ami alatt ki tud térni a dolgok útjából

 

Na, és ekkor mi van az impulzusmegmaradással, mondjuk az alatt az idő alatt, amíg a folyadék a pénzérme közepéről ki nem kúszik a szélére?

Előzmény: mmormota (19)
Simply Red Creative Commons License 2004.12.02 0 0 22
Mit gondolsz, JFery tudna ilyen kísérletet összeállítani?
Előzmény: mmormota (20)
pigor Creative Commons License 2004.12.02 0 0 21
Akkor gond egy szál se! :)

Fogjunk egy kancsó szf héliumot és próbáljuk ki a leírtakat (a halat ugyan kicsit nehéz lesz megmozgatni ilyen mínuszokon...)
Előzmény: mmormota (20)
mmormota Creative Commons License 2004.12.02 0 0 20

Nekem úgy tűnik, h a vázoltak csak gondolatkísérletek- tekintve az abszolút nulla megközelítésének nehézségeit, akkor viszont a valóságban egész másként is viselkedhet. Nem?

 

Szó sincs róla. Minden további nélkül elő lehet állítani egy kancsó szuperfolyékony héliumot, és normál szobai környezetben lehet öntözgetni, míg fel nem melegszik. Láttam ilyen filmet. Kimászott a fazékból...

 

A kérdésekre tehát konkrét kísérleti válasz is van, csak sajnos mi nem ismerjük és találgatunk... :-)

 

Előzmény: pigor (18)
mmormota Creative Commons License 2004.12.02 0 0 19

Van egy nagyon fontos dolog: a folyadék csak addig szuperfolyékony amíg nem gyorsul.

 

Biztos vagy abban, hogy ez általában is érvényes?

Pl. belemerítünk egy forgó lapátkereket. Lefékezi, vagy hagyja forogni?

Én nem tudom a választ, de mindkettőt el tudom képzelni. Inkább arra tippelnék, hagyja forogni. Hal dettó.

 

Arra tippelek, van valami sebességküszöb, ami alatt ki tud térni a dolgok útjából, a küszöb a domináns nívó(k) energiájából jön.

Előzmény: Kristóf Miklós (17)
pigor Creative Commons License 2004.12.02 0 0 18
Nekem úgy tűnik, h a vázoltak csak gondolatkísérletek- tekintve az abszolút nulla megközelítésének nehézségeit, akkor viszont a valóságban egész másként is viselkedhet. Nem?
Előzmény: Simply Red (9)
Kristóf Miklós Creative Commons License 2004.12.02 0 0 17
Kedves Simply Red, szerintem van a szuperfolyadékban felhajtóerő, minden van csak súrlódás vagy mi nincs. Tehát a szuperfolyadéksugár felborítja a pénzérmét. Van egy nagyon fontos dolog: a folyadék csak addig szuperfolyékony amíg nem gyorsul. Tehát egy egyenesvonalú egyenletesen mozgó tárgy ellenállás nélkül halad benne, de egy gyorsuló már nem! Így a hal is tud úszni, ahol az uszonyaival csapkod ott már gyorsulás is van.
Előzmény: Simply Red (-)
mmormota Creative Commons License 2004.12.02 0 0 16

Lehet, hogy az ami spriccel, az már nem szuperfolyékony.

 

Gondolom, spriccelhet. Az a sebesség szerintem meg se közelíti még ilyen hideg vacak esetén se a hőmozgás átlagsebességét. Nem elég ahhoz, hogy kiszedje a bozonokat a közös nívójukból. 

Előzmény: Simply Red (13)
mmormota Creative Commons License 2004.12.02 0 0 15

Tippelek, nincs megalapozott tudásom erről.

 

Felhajtóerő: pl. nézzük a rajzot a belenyomott kémcsővel. Szerintem, amíg bele nem mászik, minden bizonnyal nyomja felfelé. Tömege van, súlya is kell legyen, ha belenyomnak valamit, magasabbra kerül. Ehhez munka kell - nem mehet bele erő nélkül a kémcső.

 

Pénzérme: nehéz kérdés. El tudom képzelni, hogy kikerüli és a túloldalon megy tovább. Ha elég nagy az érme vagy a sugár sebessége, tuti feldönti.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!