Mondjuk csak annyi kéne, hogy egy húst is árusító élelmiszerboltot ne négy vagy öt, egymástól független, és egymással nem kommunikáló hatóság, hivatal, anyámtyúkja ellenőrizzen.
Aztán máris ott a megtakarítás az államnál, amit lehet lélegeztetőgépre fordítani... Tényleg, amióta kormányon vannak, a szocik valahogy elfelejtkeztek erről az átváltásról. :-)
Azért van elég nagy játéktér - nem a legmodernebb rákgyógyszert kapod, mert az túl drága. Nem új eszközzel vizsgálnak, hanem régivel, mert "jó az még".
A magániskolák csak annyira jó példa, mint a telki magánkórház a privatizáció melletti érvként. ;-) Szóval semennyire. Mint analógia viszont arra tényleg jó példa, hogy a plusz pénz mire képes.
Többeknek: igen, több pénzt - ez pusztán politikai kérdés, nem pénzügyi.
Cseppet demagóg leszek: ha vannak milliárdok évente-kétévente új luxusautókra, meg százmilliók Baumgartner Zsolt Forma-1-es szereplésére, akkor senki ne mondja, hogy nincs pénz.
Ha arra volt politikai szándék, hogy forrást vonjanak ki éveken kereszül az egészségügyből (a bizonyos 1500 milliárd), akkor legyen arra is, hogy visszaadják.
Mostanság az egészségügyre fordított összeg vásárlóértéke az 1990-es összeg fele, és ma 500 dollárból csinálunk olyan egészségügyet, ami a Lajtától nyugatra legalább 1500-2000 dollárba kerül. Ja, nem vagyunk ám hatékonyak.
A 90-es évek elején jött egy szép nagy cég, ami több szegmensben is gyártott bonyolult műszereket, többek között gyártott CT-ket, meg légvédelmi radarokat.
Megkeresték a kormányt, hogy ők a megváltó magánbefektetők.
A kormány vett is légvédelmi radarokat, amiket lepakoltak a déli határ mentén, hisz épp akkor folyt a délszláv háború. A másik termékcsoportra pedig kötöttek egy kivételes finanszírozási szerződést, miszerint a cég az általa működtetett CT-k után több pénzt kap, mint az állami intézmények ("ha már idehozza, legyen valami haszna is" jelszóval).
A dolog szépen működött is, addig a pillanatig, amíg az OEP el nem kezdett OEP-eset játszani, és egyszer csak nem fizetett. A cég orvosi fele egy ideig várt.
Aztán az OEP (azaz az állam) hirtelen fizetett.
Ehhez csak az kellett, hogy a déli határon működő radarok egyszer csak ne működjenek tovább, a magyar légteret védelem nélkül hagyva, miközben ugye a határtól 3 kilométernyire lövik egymást a horvátok és a szerbek.
(kicsit bonyolultabb volt valójában a dolog, egy tulajdonoshoz kötődő több áttételen keresztüli cégekkel, de a lényeg a fenti)
Miből akarnak még jobb fizetést? Annyit emeltek már mostanság nekik. Sajnos többre már nincs lehetőség a magántőke bevonása nélkül. Ezt ők nem látják?? Vaj, miért ellenzik??
A közkórházakban sokkal xarabbak a körülmények, a cél erre a szntre lesüllyeszteni vagy megtartani ezt a szintet. A múltkor láttam egy riportot, a Telkiben egy műtét ára 23 ezer HUF volt. (Szobapincér, kondi, egyszemélyes szoba, tisztaság, stb.) Ezt a pénzt simán odaadja mindenki hálapénzként egy lerobbant helyen is.
Miért ne fizethetne valaki, akinek igénye van rá és teheti ha ezért sokkal magasabb szintű szolgáltatásokat kap? (Mellesleg ezek az emberek általában többet is fizetnek biztosításként, de ez mellékszál.) A pontos elszámoltathatóság, tervezhetőség, modernebb gépek miatt csökkennének a TB költségei, ebből talán valami pluszként maradna a nem privatizált működésüeknek.
Az árnyas ligeteket megvásárló herceg pedig fantazmagória, az ingatlanokat nem is akarják eladni.
Miért ne menne a kórházban?? A pénzesebb beteg több szolgáltatást fog kapni, mint az, akinek csak a TB fizeti az ellátását. Többletszolgáltatás alatt nem csak egyészségügyi dolgokat értek. A másik, hogy egy privatizált kórház másképp fog kinézni, mint mielött eladták, a tulajdonosnak érdeke lesz a felújítás, az újabb, hatékonyabb műszerek beszerzése, különben nem fognak jönni hozzá a tehetősebb betegek.
ez ugyanúgy elképzelhető közkórházban is, hiszen a dokik most saját maguk bérlik a jobb helyeket, és a saját praxisuk ellátásukban nyilván nem fognak azzal magyarázkodni, hogy bocs, elfiogyott a géz. Inkább elveszi a közét, azok meg használják többször a tűket, mivel elfogy a magánpraxisban az, ami a közellátásban kellene elfogyjon.
Attól, hogy van 15 magánkórház, miért ne mehetnél be egy közkórházba, ha nincsen pénzed?
Nekem van pénzem és szeretnék olyan alapellátást, amit meg tudok fizetni. akinek nincs, annak marad a régi, az nem fog lromlan, sőt ha a privatizálásból befolyó pénzt visszaforgatják, akkor még jobb is lesz.
Az meg egy kapitális baromság, hogy az USA közkórházak hullaházzal egyenlőek.
NEM !
CSak ott sincsenek virágok a szobába és nincs 678 égi csatornát fogó plazmatévé.
De ha én ilyet akarok és meg is tudom fizetni, akkor igenis legyen.
Ne aggódj, nem a te penzedből lesz elkészítve, nem te fogod az én (vagy más) luxusát fizetni.
Aki akar, annak legyen.
Aki nem tudja megfizetni, pusztán irigységből pedig ne akadályozza meg, hogy másnak kellemesebb legyen.
Emlékezz: három-négy évvel ezelőtt volt egy elég nagy botrány, amikor a magán művese-centrumok többször használták fel az egyszerhasználatos eszközöket.
A privatizáció nem csodaszer, amit meg Kuncze mond, miszerint "az állam a legrosszabb tulajdonos" meg nettó baromság.
Magyarországon a művese kezelések 88%át végzik magántulajdonú szervezetek. Ezek szerint 12% maradat/van állami kézben. Erre nézve van összehasonlító adat? Hol? Ugyanis tényleg jó lenne látni a különbséget.
Az én véleményem:
A privatizációnak vannak előnyei és hátrányai is (ezt senki nem vitatja). Nem lehet egyértelműen kimondani, hogy a privatizáció rossz, vagy jó. Ez így túl általános lenne...
DE!
A lényeg, hogy meg kell találni az egyensúlyt az állami tulajdonban maradt és a privatizált területek között!
Ugyan olyan rossz a túlzott privatizáció (melyik országban van ilyen, hogy az állam lassan már minden tulajdonától meg akar szabadulni?), mint a túlzott államosítás (ha minden az állam tulajdonában marad törvényszerű, hogy nem tud mindent fenntartani, mindenre odafigyelni)
Magyarországon már rég felborult az egyensúly a túlzott privatizáció felé!
A MAGYAR GAZDASÁG TÚLPRIVATIZÁLT (szvsz)
Igenis legyenek bizonyos tabu-területek (tömegközlekedés, kórházi ellátás, postai szolgáltatás, honvédség stb.) amik a mindenkori államnak a tulajdonában kell maradniuk!!!!!!
Ha egy állam az állampolgárainak már az alapszolgáltatásokat sem tudja biztosítani, akkor az régen rossz!!!
Teljesen elveszítheti az állam a tekintélyét a világpiacon is!