Keresés

Részletes keresés

gáborke Creative Commons License 2012.07.08 0 0 29

A célnak a kókuszrost is megfelel, de ha már van orchideaföld akkor miért nem abba ülteted?

A tápanyagutánpótlást csak óvatosan max. orchideatáppal, de táp nélkül is nő rendesen.

Az ültetőedénynek mindenképp legyen elvezetője, hogy pangó viz ne alakuljon ki.

Előzmény: Törölt nick (28)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.08 0 0 28

hali!

köszi a választ gáborké.találtam olyan altarnativát is,hogy mi van akkor ha csak kókuszrostba ültetem bele:azt olvastam,hogy phja semleges,

steril és nagyon levegős,jól tartja a vizet.pont jó nem?a növényt(ami szobai üvegházban lesz,most készül neki)egy rácsos kosárban képzeltem el,kökuszrostba ültetve(a tápanyagutánpótlásról gondoskodom).ez így mennyire jó elgondolás?most garri orchideaföldben van a phja nincs rá írva.köszi a válaszokat.

HelioFlame Creative Commons License 2012.06.09 0 0 27

Az előbbi hozzászólásomból kimaradt, hogy megnéztem a weboldalad, és nagyon tetszik.  A vaníliád szép nagyra megnőtt. Virágot hozott már? Ha igen, akkor sikerült beporozni?

Előzmény: gáborke (25)
HelioFlame Creative Commons License 2012.06.08 0 0 26

Átültetni csak akkor kell, ha kinőtte a cserepet, vagy érdemes sűrűbben is? Nyáron nyitott ablak közelében mennyire érzi jól magát, mennyire érzékeny a huzatra?

Előzmény: gáborke (25)
gáborke Creative Commons License 2012.05.30 0 0 25

Nem okoz nagy problémát  ha normál bolti keverékbe ültetted, az alacsonyabb pH ellenére, mivel elvileg savanyú és semleges talajt is bírja. De ha keverni akarsz akkor fenyőkéreg, közel semleges tőzeg, perlit keveréke nem rossz neki, esetleg alternatív módon kókuszrostot is lehet adagolni.

Előzmény: Törölt nick (24)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.30 0 0 24

hali!honnan tudnék semleges nagyon laza szerkezetű orchideaföldet beszerezni?szinte mindenhol azt olvasom,hogy a vanilliának az kell.köszi a válaszokat

gáborke Creative Commons License 2012.05.29 0 0 23

Elvileg problémát nem okoz az átlátszó cserép, de sztem nem sok jelentősége van a vaniliánál.

A növekedése függ a növény méretétől, zöldtömegétől, legyökeresedett léggyökerek számától, talajösszetételtől.

Friss fiatal dugvány csak pár centit nő hetenként. Egy több méteres, akár 10+ méteres, már közel heti 1m is nőnet elágazásonként, főleg ha ideális melegben 30 fok körül van nyáron a nap jórészében. Az erős pára valamennyit rátesz, de nem annyit hogy a  komoly energiabefektetést megérne a permetezése, vagy extra helyiség kialakítása. Pl. panel lakásban nagyon jól érzi magát.

Előzmény: HelioFlame (22)
HelioFlame Creative Commons License 2012.05.27 0 0 22

Köszönöm a segítséged, ha van még valami tipped, trükköd a tartásához azt szívesen fogadom. Valakitől egyébként azt hallottam, hogy érdemes átlátszó cserépben tartani, nem tudom ennek mennyi jelentősége van. Még arra lennék kíváncsi, hogy az általad elmondott tartási körülmények között kb. milyen gyors a növekedése?

Előzmény: gáborke (21)
gáborke Creative Commons License 2012.05.27 0 0 21

Szia

A legfontosabb a talaj, ami nagyon laza orchideaföld legyen, akár még perlittel is keverve.

A pára szerencsére nem annyira fontos, egy picit jobban nő de majd elhanyagolható, tehát nem szükséges permetezni. Sok fény (nem égető nap!), esetleg szűrt gyenge napfény (ezen igen jól tud nőni), mindig 20 fok felett már kielégítő a hőfok, de 30 fokon igen jól nő.

Locsolni nem szükséges lágyvízzel ,de ha van akkor inkább az. Nem igényli a savanyú talajt, semlegesen is jól érzi magát.

Vízet nem kell eltúlozni, inkább kevesebb mint több, akár ki is száradhat kissé.

És minél több léggyökeret kell a talajba gyökereztetni annál jobban nő.

üdv

Előzmény: HelioFlame (20)
HelioFlame Creative Commons License 2012.05.26 0 0 20

_atti!
Üdv! Én is gondolkodok egy Vanilla Planifolia beszerzésén, de mivel még nincs tapasztalatom, ezért nem igazán tudom, hogy is kezdjek neki. Több helyen is olvastam, hogy 80%-os páratartalom kell neki. Sajnos nem tudok a lakásban ennyit biztosítani. A napfényt megítélésem szerint kapna eleget, és a 20-25 °C is biztosított lenne neki. Egyedül ez a páratartalom aggaszt, nem tudom, permetezéssel mennyit lehet rajta segíteni? Nem baj, ha nem hoz virágot, és már annak is örülnék, ha szépen eléldegélne sokáig.
Megtennéd, hogy leírod, hogy nálad milyen helyen van a növény és mennyi időnként kell locsolni és mennyi vízzel? Sokat segítenél vele mert és is szeretnék majd jó gazdája lenni a Vanillámnak.
Előre is köszönöm!

Előzmény: _atti (19)
_atti Creative Commons License 2005.10.04 0 0 19
Catman és _chela!
Ha még visszajöttök ide, ajánlok egy könyvet: Dr. Makara György Orchideák és broméliák
Ez szakmailag is kitűnő, de fantasztikusan olvasmányos is. 1982-ben jelent meg, asszem volt második kiadása is. Antikváriumban próbálkozzatok, megéri. Ebben olvashatsz a Tillandsia usneoidesről is ami valószínűleg megegyezik az általad vett "szakállal". Ha bármi hasonlóban kérdésed lenne, szívesen válaszolok. Én 1982-től gyűjtögetem az orchideákat, broméliákat. Sőt, a szakmám is kertész. Az én Vanillám kb. 9 méter hosszú. Egy vödör tőzegből indul ki, és bambusszálon fut föl-le.
szilkszilky Creative Commons License 2005.02.25 0 0 18
Te ezt élvezed????
Előzmény: Botrány Rules (17)
Botrány Rules Creative Commons License 2005.02.25 0 0 17
12
_chela Creative Commons License 2004.10.31 0 0 16

Vanilla planifolia, ha jol emlekszem...

:)

papri Creative Commons License 2004.10.29 0 0 15
mi ennek az orchidea fajtának a latin neve?
papri Creative Commons License 2004.10.29 0 0 14

köszi.az a baj,hoyg felénk nincs konkrét ilyen kertészet.

de azért megkérdezem,helyi virágboltokban.

Előzmény: Catman (13)
Catman Creative Commons License 2004.10.29 0 0 13
Mi az orchidea kiallitason vettuk. Mivel ez is egy orchidea fajta, szerintem kerdezd meg valamelyik orchideaval foglalkozo kerteszetben.
Előzmény: papri (12)
papri Creative Commons License 2004.10.29 0 0 12
hol lehet vaníliát venni? engem is érdekelne.
_chela Creative Commons License 2004.10.25 0 0 11

De aranyos vagy!

 

Nagyon szépen köszönjük!

 

Küldök e-mailt!

 

_chela+Catman

Előzmény: Kosztasz Fenerossz (10)
Kosztasz Fenerossz Creative Commons License 2004.10.25 0 0 10
Catman, _chela !

 

Megnéztem a lényegesebb dolgokat. Most csak vágtában leírom a tartásról szóló pontokat:

 

Tartása: szobában vagy szobaüvegházban

Talaj: laza, humuszos, semleges kémhatású, tápanyagban gazdag (pl. homok, tőzeg, érett trágyaföld keveréke)

Növekedési szakaszban nagy (80% körüli) páratartalmat , sok öntözést igényel. Termésérés idején az öntözés visszábbfogható.

Hőmérséklet igény: 20-25 fok, több nemigen

Félárnyékos helyet igényel.

Mesterséges beporzással szaporítható legeredményesebben.

 

Ezek most csak a legfontosabbak. Kifénymásoltam a könyvből az ide vágó részeket, ha adsz e-mail-ben egy postacímet, vagy fax-számot (3 A4-es oldal az egész), akkor eljuttatom hozzátok.

Catman Creative Commons License 2004.10.25 0 0 9

:)

 

taramiram: szep volt nagyon, bar inkabb a parom rajong a viragzo orchideakert, nekem jobban tetszenek a virag nelkuli szobanovenyek. Vettem is egy kis csungo valamilyen szakall nevu novenyt, ami nem foldbe van ultetve, hanem a levegobol szivja fel a nedveseget. :) Egyebkent nagyon szep kompoziciok voltak, erdemes volt elmenni...

 

papri: 2500Ft volt, szerintem nem volt sok egy ekkora novenyert. :)

Kosztasz Fenerossz Creative Commons License 2004.10.24 0 0 8

'Amúgy virág nélkül is elég dekoratív.' - ezzel a képet látva egyetértek!

Előzmény: _chela (7)
_chela Creative Commons License 2004.10.24 0 0 7

Halihó!

 

Én vagyok az említett vanília másik kisgazdája, Catman párja. :)

 

Na, szóval nagyon megköszönnénk szépen, ha megnéznéd, és ha van időd, nagy vonalakban felvázolnád, mit is kell vele tenni.

Eddig csak annyit tudok, hogy ő is egy orchidea, és hogy sárgás színű, szép virága van, de állítólag csak egy napig nyílik.

Gondolzásáról, életben tartásáról nem sokat tudunk, sajnos. Amúgy virág nélkül is elég dekoratív.

 

Üdv!

_chela

Előzmény: Kosztasz Fenerossz (2)
krampuszka1 Creative Commons License 2004.10.24 0 0 6

Nem, nem csak a nevében vanilia :)

isteni illatotot áraszt, nyár elejétől, még most is !

Vaniliás illatot :)

Előzmény: papri (5)
papri Creative Commons License 2004.10.24 0 0 5

catma. mennyiért adnak egy ilyen vaníliát? piszkos anyagiak :)

krampuszka. milyen ez a vanília virág? csak a nevében vanília?

Előzmény: Catman (-)
taramiram Creative Commons License 2004.10.24 0 0 4
Milyen volt a kiállítás? Nem jutottam el.
Előzmény: Catman (-)
krampuszka1 Creative Commons License 2004.10.24 0 0 3

I'm sorry ! :)

Az enyém vaniliavirág :D

Előzmény: Catman (1)
Kosztasz Fenerossz Creative Commons License 2004.10.24 0 0 2

Konkrét okos tanácsot most nem tudok adni, de van egy könyvem otthon, amiben egy fejezet a vaníliáról (története, gondozása, szaporítása) szól.

 

A könyv címe: Nálunk is megterem, a szerzőre most nem emlékszem. Ha el nem felejtem, holnapra megnézem. Ha elfelejtem. akkor holnaputánra.

Előzmény: Catman (1)
Catman Creative Commons License 2004.10.24 0 0 1

Nem, rola van szo: :)

 

krampuszka1 Creative Commons License 2004.10.24 0 0 0

Róla van szó ? :)

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!