Keresés

Részletes keresés

Ali-bá Creative Commons License 2023.02.22 0 0 3157

Ha eddig nem tetted, akkor csak a fagyok elmultával ültesd ki és kicsit vágj vissza a koronájából.

Előzmény: Zsoltné Szerencsi (3156)
Zsoltné Szerencsi Creative Commons License 2022.12.16 0 0 3156

Szia!

Segítséget szeretnék kérni.Olyan problémám lenne,hogy tavasszal vettünk selyem akácot.Nagyon szépen fejlődött cserépben , ősszel szépen le is hullottak a levelei. A teleltetèst egy fűtetlen szobába tudom megoldani,de neki indult kihajtani.ez mennyire probléma vagy ilyenkor mit lehet tenni? Előre is köszönöm a választ.  

SzuperBandee2 Creative Commons License 2021.09.27 0 0 3155

Sziasztok!

 

Bordólevelű (Summer Chocolate) selyemakáccal kapcsolatban szeretnék érdeklődni itt a fórumban hozzáértőknél.

Feleségemmel szerettünk volna vásárolni selyemakácot (bordólevelűt). Viszont a kertészetben lebeszéltek róla, mert hogy több populációban fejlődnek ki rajtuk "bolhák" (kicsi zöld ugró bogarakat említett) amik lerágják a leveleket, illetve egyéb a kerben lévő növényeket is megtámadnak. Illetve kiírtani nagyon nehéz őket, mindamellett ez az akác elég drága.

Elfogadtuk akkor és ott a kertész érvelését, viszont én szeretném olyan tulajok véleményét is kikérni akik rendelkeznek a felülemlített selyemakác típussal, hogy igaz-e amit a kertész állított vagy sem? Illetve, ha igen mi az akác növényvédelme? Érdemes telepíteni?

 

Segítségeteket előre is köszönöm!

 

Ali-bá Creative Commons License 2021.08.17 0 0 3154

Ha lekezeled,  a sebet be tudja forrni.  A korona nem látszik, fent elágazhat ismét.

Előzmény: eelab (3153)
eelab Creative Commons License 2021.08.17 0 0 3153

Csak nem sikerült a kép feltöltés, majd most:

Előzmény: eelab (3152)
eelab Creative Commons License 2021.08.17 0 0 3152

Sziasztok,

Van egy ~3 éve ültetett selyemakácunk. Eddig gyönyörűen cseperedett, most viszont 1-2 nap eltéréssel két nagy ága is lehasadt, az elágazásnál.

Igaz, hogy nagyobb szélben történt mindkettő, de a szelet más (hasonló korú, lombozat méretű) fák kibírták gond nélkül.

A hasadás kezdeténél elég furán néz ki a törzs belül.

A mellékelt képen látható mindkét hasadás, illetve az egyiknél a fura barna elváltozás - a másik hasadás is hasonló látványt nyújt.

Van valakinek ötlete, mi lehet ez?

Illetve lehet még ennek a fának jövője? A lombkoronája kb felét elvesztette :(

Köszi!

Graver Creative Commons License 2021.06.10 0 0 3151

Remélem! :) Köszönöm újfent a tanácsokat! 

Előzmény: Ali-bá (3150)
Ali-bá Creative Commons License 2021.06.10 0 0 3150

Jó kis fa lesz ez!                            (Csináld úgy, ahogy írtam.)

Előzmény: Graver (3149)
Graver Creative Commons License 2021.06.10 0 0 3149

Most ilyen a fácska:

 

Előzmény: Ali-bá (3148)
Ali-bá Creative Commons License 2021.06.07 0 0 3148

Fotót csinálj,  (most, jövőre, két év mulva,...) aztán tedd be ide - okulásul.

Előzmény: Graver (3147)
Graver Creative Commons License 2021.06.07 0 0 3147

Köszönöm szépen a választ! Inkább törzses fát szeretnék, úgy hogy akkor a leírtak szerint fogok eljárni.

Előzmény: Ali-bá (3146)
Ali-bá Creative Commons License 2021.06.06 0 0 3146

Törzses fát szeretnél vagy bokrosat?

 

Ha magasabb törzsűt, akkor a legerősebb hajtást vezesd függőlegesen felfele, több helyen 8-as kötéssel karó mellett. A többit előbb kurtítsd vissza, majd ahogy fejlődik a felfele menő, olyan arányban vágd vissza/le.  A kívánt magasságú törzs elérésénél feljebb 20 cm-el tavasszal vágd el. Ekkor elágazik és kialakíthatsz egy tetszőleges koronát. (Lassú játék.)

 

Ha bokrosat, akkor egyelőre hagyd nőni ahogy akar.

Előzmény: Graver (3145)
Graver Creative Commons License 2021.06.03 0 0 3145

Kedves fórumozók!
Tavaly vettem egy kis selyemakác fát, aminek a csúcsa télen elfagyhatott, mert el is száradt. Ezt az elszáradt részt levágtam. Ettől megnő még rendes fácskává? Alul oldalt, és feljebb is vannak hajtásai. A legalsókat meghagyjam, vagy inkább vágjam le?
Előre is köszönöm, ha válaszoltok!

Sz.Misi Creative Commons License 2021.05.05 0 0 3144

Vennék selyem akác magot,30-40 kellene.Ha valakinek van eladó,kérem jelezze.

Ali-bá Creative Commons License 2020.07.08 0 0 3143

Én levágnám az alsó ágakat, tennék mellé egy jó nagy karót, kikötném, hogy fa alakja legyen.  (A pitypangot meg kiírtanám alóla, hogy ne vigye a magját a szél a szomszédok kertjébe!)

Előzmény: zündi (3141)
wieder Creative Commons License 2020.07.08 0 0 3142

EZ csakazon múlik, hogy mit szeretnél, nyilván nem túl elegáns így. Nyugodtan metszheted, ahogy tetszik, nem egy kényes növény.

Előzmény: zündi (3141)
zündi Creative Commons License 2020.04.29 0 0 3141

8Sziasztok. A segítségeteket szeretném kérni. Van egy csoki szînű selyemakácom, de két alsó ág nagyon lentről indul, semmi fa formája nincsen. Szerintetek levágjam vagy hagyjam így?. Nincs útban de félek hogy lehasad majd ha nagyobb lesz. 

Köszi

N0rb3rt0L4ncz0s Creative Commons License 2020.03.05 0 1 3140

Szívesen!

 

ON
Én is sokat tanultam már tőled, bár nem tudhatod. :-)

Sokat olvastam az évek alatt az oltásokról/szemzésekről, metszéstől, mindenről, ami egy fával kapcsolatos. Pár éve oltottam sikeresen cseresznyét. Azóta elköltöztem már saját házba, végre folytathatom. Idén újra próbálok oltani, leginkább nagyapám szomolyaiját szeretném sikerre vinni, mert gyerekkorom egyik meghatározó gyümölcse és az eredeti fa már nincs a birtokunkban és valószínű nem sokáig húzza már, de szép kort megèlt egészséges nagy fa.

Szóval én meg neked köszönöm a sok tanácsot, mégha nem is pont nekem szólt! :-)

OFF

 

Bocsi, hogy itt offoltam! :-)

Előzmény: Ali-bá (3139)
Ali-bá Creative Commons License 2020.03.02 0 0 3139

Köszönöm, hogy leírtad a tapasztalataidat!

Előzmény: N0rb3rt0L4ncz0s (3138)
N0rb3rt0L4ncz0s Creative Commons License 2020.03.02 0 0 3138

Szia,

 

Már megkésve, de amikor én átültettem egy magról kelt selyemakácot, akkor azt ugyanúgy a nyugalmi időszakban tettem meg. Nem foglalkoztam vele különösebben, kíváncsi voltam hogy reagál, szeretek kísérletezni a fákkal. Elég nagy karógyökere volt. Amikor kiszedtem kb 30 cm-es volt a magonc, a gyökér ugyanekkora nyílegyenesen lefelé.

Eltettem a végleges helyére ősszel, jól meglocsoltam párszor, majd mindenféle takarás nélkül ott hagytam télen. Elvileg takarni kellett volna, mert fiatalon nem bírják a kemény fagyokat. A legvéknyabb része a teteje elfagyott, de tavasszal szépen kihajtott, majd nem hagytam hogy oldalt ágakat hozzon, folyamatosan eltávolítottam minden hajtást és kb 2 méter magasságban hagytam elágazni. Ezt engedte a hely, ahová került. Persze úgy elkezdett nőni a lombozata, a törzs, pedig túl vékony maradt, hogy az egyik erős szél kidöntötte. Kikötöztem, és olvastam valahol egy eljárást, asszem "köpülyözés" a neve, hogy hosszanti irányban bemetszették a túl gyenge törzsű fiatal csemeték kérgét az aljától a lombozatig, ezzel arra sarkallva a fát, hogy vastagodjon. Ez sikerült is, szépen megerősödött, még azév őszén levehettem a kötelet. Azóta alkalmaztam más fáknál is. Persze, ha hagyom úgy nőni, ahogy neki jó, erre nincs szükség.

Bocsi a sztoriért, nekem ennyi tapasztalatom van ilyen fával.

Előzmény: Ali-bá (3135)
Ali-bá Creative Commons License 2020.02.22 0 0 3137

Az enyém is lehullata a lombját. Ha jobb idők lesznek, akkor átültetem a végleges helyére. Azt olvastam róle, hogy

"nyáron virágzó lombhullató fa".

Előzmény: Kalandor 1 (3136)
Kalandor 1 Creative Commons License 2020.02.22 0 0 3136

Szevasztok

Vásároltam egy selyem akác csemetét cserépben 10cm -es   Gyönyörüen kinyilt és öszezárodott a levele .Ez vólt decemberig aztán elkezdett potyogni a levele  maradt egy törzs  ez normális? ki hajt még?   Köszi .

Ali-bá Creative Commons License 2019.10.22 0 0 3135

Magától kelt idén egy selyemakác az udvaromban. Most lb. 80 cm-es. Tanácsot kérek az átültetéshez.

Bradanek F Creative Commons License 2019.08.02 0 0 3134

Adtam egy adag Mospilánt a sárguló levelű selyemakácomnak.

 

Remélem, hogy meggyógyul a kezeléstől.

unartis: Creative Commons License 2019.06.14 0 0 3133

Sziasztok!

 

Vetettem még a télen, selyemakác magot, ki is kelt jó pár tő, valamelyik lombja egész  bordós színű, valamelyiké zöld színű, szerintetek ezt megtartja, vagy nem jellemző?

Lascs Creative Commons License 2019.06.09 0 0 3132

Tisztelt fórumozok tudna nekem valaki segíteni ? Idén áprilisban ültetett akác levelei miért sárgulnak  ? Sajnos fényképet nem tudok feltölteni./nagyon szépen növekedtek méregzöld levelek voltak/

unartis: Creative Commons License 2019.02.16 0 2 3131

Az Alföldön,  Békésben, Csongrád megyében nagyon szép példányai nőnek, mintha ez lenne a hazájuk! :)

Előzmény: ernőkardos (3129)
unartis: Creative Commons License 2019.02.16 0 0 3130

KB 2-3 hete elvetettem a magokat, de előtte ki kellett válogatni a selejtet, mert igaz, hogy nem honos növény, de valami kártevő lyukat fúr a magba :(. A magok a szabadba lettek kitéve egy cserépben, hogy kapjanak hideg-hatást. A többit majd meglátjuk, hogy mozdulnak, tavasszal.

Előzmény: unartis: (3122)
ernőkardos Creative Commons License 2018.11.29 0 0 3129

Szabolccsal semmi gond nincs.

Többször rendeltem tőle . Talán nála vannak a legmagasabb árak.

Volt szerencsém személyesen is találkozni vele. Hatalmas tudással bír. Van egy stílusa de kezelhető. Más online kertészetek szállítása borzasztó. Megnyomott levél kis törések. Na ez nála nincs saját autó becsületes sofőr. Nagyon figyelnek.

A bordó levelut én sem ajánlom. Elhivatott türelmes kertésznek kell lenni. A sima selyemakácot meg úgy arra alakítód ahogy neked tetszik.  De az is fagyérzékeny.  Sok gazdag család udvarában látom a 2méteres kiszáradt sérült fákat.

Ők elvárják hogy a 17ezres fa magától maradjon meg. Az eső esik süt a nap tehát ők mindent megtettek:-D

 

robida Creative Commons License 2018.11.27 0 0 3128

Selyemakácot tavasszal érdemes ültetni, merthogy fiatalon eléggé fagyérzékeny. Úgyhogy tavasszal böngészd át az online kertészeti oldalakat. A bordó levelűtől ne nagyon várd, hogy fa lesz belőle, képes minden évben tövig visszafagyni. Kalkuláld be, hogy a selyemakác ernyős növekedésű, tehát bár nem nagy fa, elég terebélyes lesz, nem tudom mit jelent a ház elé, autók stb, elférjenek. Járdához és házhoz se tedd túl közel, egyrészt mert szemetel, másrészt mert sekélyen gyökeresedik, és fel fogja nyomni a járdát.

Előzmény: Balogh Adam Software (3124)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!