Keresés

Részletes keresés

venuto Creative Commons License 2011.01.08 0 0 26

Angyalok , emberek , kompjúterfájlok között  : www.mek.oszk.hu.

Író nev: far severö  sapirico , cím : Yestem .

Kinek mi  a véleménye ? Legalább az  Előszód  olvasata után .  . .

venuto

http://torzsasztal.hu/Article/showArticle?t=9191747

anagylevin Creative Commons License 2010.11.14 0 0 25

.

TaXiN Creative Commons License 2004.09.20 0 0 24
Srác : De lehet-e egy fotós kívülálló? Le szabad-e fényképezni azt, akit baleset ért, amíg nincs ellátva? Lány : Úgyse tudtál volna csinálni semmit. Srác : De amíg nem cibáltalak fel a földről, addig ezt nem lehetett tudni. És, ha valaki felgyújtja magát? Ha azt akarja, hogy a tiltakozása bejárja a világot? Ha nem fényképezik le, a halála értelmetlenné válik. Lány : Hát nem tudom. Az, hogy mikor etikus valami, azt mindig a körülmények döntik el. Srác : De ha mérlegelsz, se fényképezni, se segíteni nincs időd. Előre el kell dönteni, mit akarsz. Egy fotós elsősorban képkészítő, vagy elsősorban ember? És egy festő? Képkészítő vagy ember? Az izmusoknak addig van értelmük, amíg azt mondjuk, hogy képkészítő. Aki valamilyen szinező anyagot visz fel valamilyen felületre. De, ha a festő képkészítő és nem ember, akkor ugyan értelmet nyer az absztrakt expresszionizmus, csak éppen annak nincs értelme, hogy ember csinálja. Csinálhatja ipari robot is. Lány : Azokat a szarokat nézni is ipari robotok nézzék. Srác : Micsoda szavak ezek?
Törölt nick Creative Commons License 2004.09.17 0 0 23
Kimólóban a topik. Én ezt természetes halálnak nevezem, uis halva született.
TaXiN Creative Commons License 2004.09.09 0 0 22
Oszt-nő1 : Zsóka néni nem lesz a héten.

Oszt-nő2 :  Beteg ?

Oszt-nő1 : Továbbképzésen lesz.

Oszt-nő2 : Elmarad a dolgozat ?

Oszt-nő1 : Szerintem megíratja mással. Úristen, de útálom ezt a hülye picsát. Amikor leosztályozta azt a fasz esszét. Reggel ötig írtam azt a faszságot. Hülye sznob. Másnap bejött a koleszba, úgy nézett ki, mintha beszívott volna. Aztán rám nézett párás szemekkel és benyögte: “El vagyok bűvölve!”.

(nevetnek)

Oszt-nő2 : (utánozza Zsóka néni hangját) “Mert az igazi orgazmus az, ha elolvas az ember egy könyvet.”

(nevetnek)

Oszt-nő1 : Azt hittem összepisilem magam. (nevet)

Oszt-nő2 : Zsóka néni a halálom. Mindig a hülye bátyámmal jön. Tök kiakadtam rá. Ákos így, meg Ákos úgy. Jól van nyanya, gondoltam. De tegnap nagyon rám szállt, hogy példát vehetnék a bátyámról.

Oszt-nő1 : Jézusom !

Oszt-nő2 : Mondtam, eszembe sincs. De csak nyomta a baromságait.

Oszt-nő1 : Ja. Zsóka néni ilyen. Mintha az anyám lenne, úgy prédikál. (gúnyosan) A tisztességet évekig tart felépíteni, de egy éjszaka alatt le lehet rombolni.

Oszt-nő2 : Ja. Legyek olyan, mint Ákos. Kedves és tisztelettudó. Mondom ezzel a hozzáállással nem lehet érvényesülni. Erre meg elkezdett vartyogni, hogy lehet, hogy pénzed lesz, de lelkileg mindig szegény maradsz. Na, mondom, itt álljunk meg. Menjünk az igazgatóhoz. Velem így nem lehet beszélni.
namostmaraztanelegemvan Creative Commons License 2004.09.07 0 0 21

Na, helló!

Akkor én igazán nem tudom, hogy mit mondhatnék. Elolvastam, sokszor, mindenféle stádiumban. De ez a legújabb verzió tetszik. Komolyan. Nagyon. És, ha tetszik-ha nem, mégiscsak inkább a megjegyzések miatt, és nem maga a cselekmény miatt. Bár abban is vannak olyan változtatások, anik jót tettek. Egyetlen bajom van, hogy nem írtam bele többet a hónapok során...:)

PL

TaXiN Creative Commons License 2004.09.07 0 0 20

"Fel kellene fedeznetek az összefüggéseket a világban, akár a művészet és valóság közt, mi milyen erővonalak mentén működik, akkor rögtön nem lennétek ilyen marhaságokkal elfoglalva."

Úgy gondoltam, egy részletet megint idemásolok, hogy látszódjon, mennyire találó a kritika :)

-----------

Egy piros lada áll meg a főúton. Dübörög belőle valami zene. A Győri Lány száll ki a kocsiból, ami csikorgó gumikkal megy tovább. Felállok és idiótán vigyorgok.

-Szia! - mondom a Győri Lánynak, aki a kórházban gyógyszerész.

-Tetszik? - kérdezi a Győri Lány. - Városban egyszerűen nem lehet kibírni.

Bemegyünk. Három kutya, négy macska, csirkék.

-Másfél millió volt - mondja a Győri Lány. Körbevezet. Felmegyünk a padlásra. Az egész meg van dőlve (a kémény is) tíz fokkal, a cseréplécek némelyike törött, cserepek megcsúsztak. Megrugdalom az egyik tetőgerendát. A papírvékony, épnek látszó fa alatt nem látszik más, mint rágcsálék és rágcsálék. A födém még rosszabb lehet, mivel be van építve és a gerendák töve soha nem szárad ki. Lemegyünk. A falak vizesek. Még jó, hogy hatalmas a szárazság. A WC és a fürdőszoba iszonyatos. Nincs csatornázva, bár csak rá kell csatlakozni a kiépített csatorna-bekötésre, és nincs gáz. A konyhában és a fürdőszobában nincs fűtés, a szobai cserépkályha meg van repedve. Át kell rakatni, ha ez egyáltalán lehetséges.

-Egyszer laktam egy ilyen házban, - mondom - elmentem dolgozni, és mire hazaértem, összedőlt e tető.

A Győri Lány nevet. Nem hiszi.

-Isten mutatta meg ezt a házat - mondja. És ez neki elég.

Minden pénze ráment. Három kiló szikkadt kenyeret hozott a boltból. Elsősorban a kutyáknak. Azt esszük, amit a nagymamám csomagolt. Még Szegeden.

-Pár perc alatt bent vagyok a városban. Mindig erre vágytam. Hogy szabadon éljek.

Csináltam néhány képet a Győri Lányról, a házról és a kutyákról.

-Szedd le a cserepeket. Nagy a súly a tetőn. Rakj fel fóliát. Pár ezer forint. De előtte nézd át. Hogy sehol ne álljon ki valami, ami kiszakíthatja. Ha leszedted a cserepeket, szólj és felrakom a fóliát. Ne kérj meg rá idegent, mert az csak azzal törődik, hogy fent legyen, aztán ha fél év múlva letépi egy vihar, az már nem az ő baja.

-Jól van, köszi - mondja a Győri Lány, de tudom, hogy nem fogja megtenni. -Még nem olvastam el, amit küldtél. Nem is tudom, hogy hol van ebben a felfordulásban.

-Téglából rakass kályhát. Fehérre meszelve szép, de legfőképpen olcsó.-Az ágyon ülünk, térdünk picit összeér.

-Istenben az a jó,- mondja miközben előrehajol- hogy eltörölte a bűneinket. -Keze hozzá ér az enyémhez.- Ha valaki rosszat tesz neked, és te meg is bocsátasz neki, soha nem felejted el ami történt, és soha nem tudsz úgy megbízni benne, mintha soha rosszat nem tett volna neked. Isten viszont elfelejti a bűneidet. Ami lehetetlen, de mégis lehetséges. Ez csoda. A kegyelem csodája.-Az arca ragyog. Szép. És boldog.

Egy paplan tetején alszom a padlón.

Előzmény: Törölt nick (1)
Törölt nick Creative Commons License 2004.09.06 0 0 19
Szaturnuszra nem, de az Északi Sarkra esetleg. ---- Filmjátékban, gondolom, a játék-képesség a kizárólagos követelmény, arra megadtam a referenciát. Egy film nem egészen azonos a való élettel, csak nagyon közeli.
Előzmény: Törölt nick (16)
TaXiN Creative Commons License 2004.09.06 0 0 18

Nem tudom megfelelsz-e az egyéb követelményeknek?

:)

Előzmény: Törölt nick (15)
Rilka11 Creative Commons License 2004.09.06 0 0 17
Nekem tetszik !!! (???)
Előzmény: TaXiN (-)
Törölt nick Creative Commons License 2004.09.06 0 0 16
Már látom is magam előtt: Testaccio egy 17 éves, bájos lánykával összezárva egy jó pár éves Szaturnusz-körüli kirándulás erejéig (rengeteg selyemmel a szekrényben), ahogy félút felé a hazajutást fontolgatja, akár űrruha igénybevételének mellőzésével is...

Így jár, aki... így jár.
Előzmény: Törölt nick (15)
Törölt nick Creative Commons License 2004.09.06 0 0 15
Ha beleírnátok egy vén, de nem ellenszenves kéjenc szerepét, aki finom, remegő mozdulatokkal selyemruhákat próbál (szigoruan 17 éven felüli) lányokra - én ingyen és bérmentve vállalom az epidzódszerepet. Referenciaként: Szomjas György Könnyő testi sértés (a távcsöves Szomszéd).
Előzmény: TaXiN (14)
TaXiN Creative Commons License 2004.09.06 0 0 14

"amatőrfimesnek megmutatni, de csak a fk. részt"

A forgatókönyv rész nem forgatásra szánt anyag. A szövegben le is van írva, miért nem. Több helyen, több hibája :) Viszont a harmadik rész forgatókönyv vázlata már VALÓBAN megfelelő alapanyag egy filmhez.

Ha valaki amatőrfilmezni akar, van egy 2/3-ban kész átirat egy szobára és négy vagy öt szereplőre.

Teljesen más : ET a földön kívüli és az Indiana Jones még szöveg állapotban :) lesújtó kritikát kapott, míg leforgatva remek filmeknek bizonyultak.

Kiknek szól az Indiana Jones, és hogyan van megoldva?

Vagy az Észak-Északnyugat?

Az FDL-t feltettem magyarul.

Előzmény: Törölt nick (8)
TaXiN Creative Commons License 2004.09.06 0 0 13

Mi rosszat mondtam Neked, Ó, sejk, hogy ennyire csúnyán nézel rám?

Előzmény: Törölt nick (11)
TaXiN Creative Commons License 2004.09.06 0 0 12
Bocs, de erről a Herceg menyasszonyának fordítójának ? előszava ? jut eszembe :)
Törölt nick Creative Commons License 2004.09.06 0 0 11
Vigyázz, ilyen alapállású partnerekkel szemben nem lehet érvelni, nincs közös nyelv, másképpen építkeznek a fogalmakból, már amennyire képesek a következetességre. Máris rossz szót ejtettél ki a szádon: dilettáns. Meg is lesz rá a válasz, fogadni mernék... Node nem sportszerű, hogy nálam ti... szóval sokkal fiatalabbakat bántsak, vagy akárcsak cinikus legyek velük szemben, ezért tényleg nem dumálok többet.
TaXiN Creative Commons License 2004.09.06 0 0 10

"sok elmélkedő szöveg, a világról, az emberekről, a múvészetről közölt eszelősen alacsony színvonalú szófolyás."

NYILVÁN :) Namost, nem éppen ez jellemző !!!! arra amiről szól?

Bele kellett volna dolgozni egy 50 éves irodalmárt, aki ellenpontozza az ifjonti tudatlanságot?

Más : Alexandriai négyes ?

"sok elmélkedő szöveg, a világról, az emberekről, a múvészetről közölt eszelősen alacsony színvonalú szófolyás"

Ugye ez Durrell könyvére is, és szinte minden elmélkedést is tartalmazó szövegre ráhúzható?

TaXiN Creative Commons License 2004.09.06 0 0 9

"Mindenki hülye, aki téged kritizál."

Tévedsz :) Erre mondom, hogy konzerv kritika. Mint egy közepes szimultán sakkozó :) igazi odafigyelés nélkül :) a szöveg ismerete nélkül vagdalkozol :)

Előzmény: Törölt nick (6)
Törölt nick Creative Commons License 2004.09.06 0 0 8
Én azért kicsit (sokkal?) többet olvastam el belőle. A forgatókönyv jelentéktelen, érdektelen epizódok sora - ennek ellenére egy tehetséges rendező érdekes amatőrfilmet tudna belőle csinálni-. Sajnos sokkal rémületesebben dilettáns a sok elmélkedő szöveg, a világról, az emberekről, a múvészetről közölt eszelősen alacsony színvonalú szófolyás. Dilettáns Csimbrasszó - bár annak meg dögletesen unalmas. - Sajnos, én befejeztem. Mondom: érdemes volna egy amatőrfimesnek megmutatni, de csak a fk. részt, a "gondolati" betéteket meg jó mélyre eldugni.
TaXiN Creative Commons License 2004.09.06 0 0 7

"Ha így éreztek, csak nem tudtok eleget az adott területről."

Te, gondolom az alkotás létrejöttéről és a művészetről beszélsz.

Mi pedig a 16 évesek egy szűk csoportjának a világát kívánjuk ábrázolni BELÜLRŐL.

Namost, ha figyelmesen végigolvasod a kritikádat, az éppen ennek a csoportnak szóló bölcselkedés.

Tehát a könyvünk jó (hihi)

Gondolom ismered a mondát - függönyt festettem :)

Törölt nick Creative Commons License 2004.09.06 0 0 6
Milyen furcsa, hogy mindig ugyanabban a szerepben találod magad, ugye? Mindenki hülye, aki téged kritizál. Mindegy, engem nem érdekel a verbális önkielégítés, sem az, hogy mit írsz rólam - győzz le, ha akarsz szájpókerben, nevess boldogan. Elolvastam a másik topikot is. Ha attól sem merült fel benned a kétség szikrája (vagy hogy mondják), akkor úgyis mindegy.
Előzmény: TaXiN (5)
TaXiN Creative Commons License 2004.09.06 0 0 5

Tucat KONZERV kritika :)

"Elolvastam annak az rtf-nek az elejét."

Mennyire jellemző rád, hogy a konkrét tények ismerete nélkül, pusztán egy felületes betekintés alapján, ennyire magabiztosan próbálod felgyújtani az értelem lobogó mécsesét mások sötét buksijában?

"A gondolkodásnak ebből kiérezhető mintája, aztán a következő egy-két bekezdés eleve feleslegessé teszi a tovább olvasást. "

Hihi :)

Törölt nick Creative Commons License 2004.09.03 0 0 4

Kösz, érdekes ez a GNU.

OFF: Most főleg a mesterséges nyelvekkel, különösen a megszeretett interlinguával foglalkozom, ezért ott osztom az észt: www.forum.index.hu/Article/showArticle?t=9029019

Figyelmedbe ajánlom a 92.sz bejegyzést.

A Mai magyar politikai líra c. topikban KisPiramis is ad egy figyelemreméltő rigmust.

Előzmény: Törölt nick (3)
Törölt nick Creative Commons License 2004.09.03 0 0 3
Örülök, hogy látlak.

A zip fájlban semmi olyan sincs, amit el lehet indítani, a zip fájlba csomagolt rtf-ben szintén (nézz bele, csupa karakterkódból áll, macro semmi), úgyhogy biztonságos.

A másik: GNU FDL
Előzmény: Törölt nick (2)
Törölt nick Creative Commons License 2004.09.03 0 0 2
Aszongyad meg, hogy nem kapok-e vírust, ha kitömörítem azt a betömörítést? Ha nem, akko' majd elolvasom. És te is titkolod, mi az az LDP vagy LFS, amit emlegetnek? (Az rtf-el ne vágj fel, mert azt még én is tudom!)
Törölt nick Creative Commons License 2004.09.03 0 0 1
Elolvastam annak az rtf-nek az elejét. Hát, silány esztétikai érzékkel az ember könnyen jut hasonló következtetésekre. Meg sem próbálok érvelni, mert ebben a szituációban, ilyen hozzáállás mellett általában lehetetlen a párbeszéd. Azonos szavakat használunk különböző fogalmakra. Sokszor mégcsak nem is eltérő a fogalom, csupán más mennyiséget jelöl valamiből.

Talán a távolságtartásra mégis mondok valamit. Egyáltalán nem az illendőség vagy az alkotó érzéketlensége miatt nincs kimondva egy-egy gondolat. A nyelvnek megvannak a korlátai. Sőt, csak azok vannak... Éppen erről szól a művészet: a direkt közlés nehézségeiről, több, ugyanakkor szükségszerűen nehezebben megfogható információ átadásáról. A befogadás kitágításáról.

A "távolságtartás" nem zárja ki az őszinteséget, sőt, nem is akadályozza. Őszinteségtől nem lesz magasabb szintű egy "kommunikáció", ráadásul a műalkotáson felesleges a hétköznapi kommunikáció jellemzőit számon kérni, úgy éppen csak a lényegét kerüljük el. Így aztán a kommunikáció fogalmát sem lehet azon a módon alkalmazni, ahogy próbáljátok.

Persze, aki képtelen annak a finom arányérzéknek, azoknak a körülményeknek észrevételére, amivel az alkotó rendelkezett, és amik közt egy alkotás létrejöhetett, aki bizonyosfajta, leegyszerűsített, síkbeli szépséget, igazságot kér számon, ráadául figyelni, tanulni sem hajlandó, az csak ideológiákat gyárt helyette. Előzmények nélküli, hirtelen, könnyen jövő forradalom nincs, mivel rengeteg ember van a világon, és kevesen ugyan, de más is gondolkodik. Ha így éreztek, csak nem tudtok eleget az adott területről.

Fel kellene fedeznetek az összefüggéseket a világban, akár a művészet és valóság közt, mi milyen erővonalak mentén működik, akkor rögtön nem lennétek ilyen marhaságokkal elfoglalva. Ja, és nem írnátok az első sorban olyat, hogy "erőszakos jelenetek találhatók benne", tehát "erkölcsös embereknek nem ajánlott". A gondolkodásnak ebből kiérezhető mintája, aztán a következő egy-két bekezdés eleve feleslegessé teszi a tovább olvasást.

Olvastok kortárs irodalmat? Hasonló korúaktól? Fiatalabbaktól? Idősebbektől? Hogy ők hogyan küzdenek meg a nehézségekkel, hogyan próbálnak meg mondani? Bizony, senki sem lepődik meg rajtuk, ha csúnya szavakat használnak, ezen már rég túl vagyunk, de nem is azért használják őket, mert nem jut eszükbe jobb kifejezés. Vagy az már bonyolult, megerőltető feladat egy kis tájékozottságot szerezni? Remélem, fog némi időt fecsérelni erre az egészre más is, aki jobban ért hozzá, mint én. A lényeg biztosan hasonló lesz.
Törölt nick Creative Commons License 2004.09.03 0 0 0
Mi az az FDL?
Előzmény: TaXiN (-)
TaXiN Creative Commons License 2004.09.03 0 0 topiknyitó

http://aesz.emk.nyme.hu/regeny

oldalról, ha nem rontottam el, le lehet tölteni egy kísérleti regény elejét (1/3)

Minden megjegyzést és segítséget szívesen veszünk.

Ez egy közösségi alkotás, zömében lányok csinálják.

FDL alatt szabadon felhasználható.

Ez valami ízelítő belőle:

Budapest. Kelenhegyi út. Enyhe hasmenésem van a Szegedi Lány lekváros csirkéje után. A Dunához megyünk a városnézés részeként. Soha nem jártam még erre. Közben a Pesti Lány mesél:

-Hárman vagyunk testvérek. Húgom másfél évvel fiatalabb, de legalább három év van köztünk, ha az érettséget nézem. És ez a különbség sajnos növekszik. Bátyám hét évvel idősebb. Anyám kapcsolata a Bátyámhoz mindig más volt, mint hozzánk. Nem csak az, hogy olyan dolgokért, amikért engem véresre vert az anyám, ő nem kapott ki. Olyan dolgokat, amiket nekem nem volt szabad megtennem, neki szabad volt. Nem mehettem ki egyedül az erdőbe, még 17 évesen sem. Ilyenek. Persze kimentem. A legkorábbi emlékeim négy éves koromból származnak. Mindig is a “nagyos” vagy a “fiús” játékokat szerettem. Tulajdonképpen az anyám jó anya, esténként mesélt, befonta a hajam, játszott velem. De néha megőrült. A húgom jókislány. Én rossz gyerek voltam. Mégis együtt vert minket. Örökké emlékezni akarok a testi/lelki terrorra, a megfélemlítésre a szülői hatalom jogán. Nem akarok olyan lenni, mint az anyám. Láttam az arcán a gyűlöletet. És ezt nem akarom SOHA elfelejteni. Nem dühöt, nem haragot, nem tehetetlenséget. Gyűlöletet. És a korlátlan hatalmának tudatát. Ott feküdtem a sarokban egy szál, derékig sem érő atlétában (Értsd: bugyi se volt rajtam, lefekvéshez készülődtem) Éreztem a köves padló kemény hidegét az összerugdalt testemen (8 éves voltam) és tudtam, hogy nem szabad sírnom (pedig nagyon fájtak a rúgások) mert akkor úgy érzi, hogy “elég” és a húgommal folytatja. Elég ennyi? Elég? És közben rugdalt.

Ellopkodtam a házban a kulcsokat, és ha gáz volt (értsd: anyám kemény tárggyal kergetett, hát nem vicces?) vagy bezárkóztam(tunk) vagy csak a húgomat zártam be (például a WC-be, akkor 10 éves voltam) Hogy legalább ŐT ne bántsa AZ. Nemrég erről beszélni akartam a húgommal. Erre azt mondta, nem igaz. Aztán amikor ráordítottam, mondta, hogy igaz, de el akarja felejteni, nem akar emlékezni. Ki akarja törölni a fejéből.

Fél óra tekergés után leérünk a Dunához. Közben bedobok egy levelet a postán. Amíg csendben várunk a sorunkra, azon gondolkodok, a nők miért tartják magukat kedves, aranyos lényeknek? Különbeknek a brutális férfiaknál. Egy férfi (ha nincs alkoholos befolyás alatt) sokkal ritkábban rikácsol rá a gyerekeire. Egy józan nő sokkal hamarabb megereszt egy pofont a kölöknek, mint egy férfi. Ha az a kölök ráadásul lány, biztos, hogy egy nagyságrenddel több erőszakot szenved el az anyjától, mint az apjától. Itt hangsúlyozottan nem a részeg (vagy egyébként is defektes), önkontrolját vesztett szülőkre gondolok, amikor:

-Bunkóság, hogy beszélek hozzád, te meg oda se figyelsz -mondja a Pesti Lány.

-Azt kérdeztem, mi legyen vacsorára -mondja a Pesti Lány.

-Mindegy - mondom. Egy férfit erősebb gátlások akadályoznak a családon belüli agresszióban, mint egy nőt?

-Rendben. Én barackos gombócot eszek, te meg mindegyt -mondja a Pesti Lány.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!