"Szvsz nagyon veszélyes Mo-n a politikai berendezkedést két gyűjtőpártra szűkíteni, mert ha nincs olyan ember, aki az eltérő érdekcsoportokat össze tudja fogni (mint pl. OV a jobb oldalon, vagy Horn a baloldalon), akkor ezek a konglomerátumok meglehetősen instabil képződmények."
-- Instabilak, mert csak a hisztérikus hangulat tartja össze őket.
1. Valahogy az jön ki belőle, hogy nem az számít D-209 mit csinált az országért, hanem az, hogyan egyensúlyozott az egyes maszopos érdekcsoportok között...
2. Nyugodtan hatalmon maradhatott volna, ha hagyja tovább síbolni a milliárdokat Csillag által
Tehát egy magyar miniszterelnököt akár újra is választhatanak, ha jól egyensúlyozik saját párja hiénái között és koalíciós pártját pedig hagyja lopni.
Lezárom.
Ezek után egy következtetés maradhat, ez nem Európa, hanem Balkán vagy inkább Ázsia.
Tamás Gáspár Miklós aszonta a Napkeltében, hogy ez azért van, mert a Medgyessy kormány nem folytatta a népszerű és haladó száznapos programokat, hanem ostobán letért a népnek tetsző útról. Ezért haragudtak meg rájuk.
"Nahát! Koalícióban indult 2002-ben az MSZP és az SZDSZ? És azt Medgyessy vezette? Azt szeretem a polfórumban, hogy itt annyi újat hallok..."
Formailag ugyan igazad van, de tartalmilag nincsen. Mondhatnám azt is, hogy a kritikád amolyan jogászos szőrszálhasogatás.
Az, hogy "koalícióban indult", természetesen egy olyan pontatlan fogalmazás, amelyet azért szvsz nem lehetetlen dekódolni. És a dekódolás korántsem feltétlenül az általad implikált közös listát jelenti.
1. Nyilvánvaló volt, hogy az MSZP önmagában nem nyer 50%+1 helyet a parlamentban. Emiatt az is nyilvánvaló volt, hogy önmagában az MSZP nem fog tudni kormányozni.
2. Mind az SZDSZ, mind az MSZP jó előre meghirdette, hogy egymással koalícióra fognak lépni, szemben pl. 1994-gyel, amikoris ugye az SZDSZ tagadta a koalició lehetőségét az MSZP-vel, és az MSZP sem erőltette a potenciális koalíciós partner megnevezését.
3. Az is nyilvánvaló volt, hogy az MSZP és az SZDSZ közül az MSZP fog több szavazatot kapni, emiatt a potenciális miniszterelnökjelöltet az MSZP fogja adni.
4. Az MSZP-ben a potenciális miniszerelnök kiválasztásánál szempont volt az, hogy az a szóba jöhető koalíciós partnernek az SZDSZ-nek is elfogadható legyen.
5. Az MSZP és az SZDSZ felmérte, hogy nem érdemes közös listában gondolkodniuk. Az, hogy tulajdonképpen igazuk lett, már 100.000 topikban ki lett tárgyalva.
WNS
P.S. Úgy látszik mindenki el van foglalva a leendő miniszterelnök személyével, és kevésbé érdekli az embereket egyelőre az a folyamat, amely Megyó bukásához vezetett. Pedig érdekes téma szvsz.
Szvsz azért nem lebecsülendő az a teljesítmény, amivel a Megyó vezette koalíció megverte a Fideszt. Az osztogatáskor amúgy nagyon népszerű politikus volt, a bajok ott kezdődtek, amikor elfogyott az osztogatnivaló.
Lehet velem nem egyetérteni, meg vitázni is azon (nem feltétlen itt, van erre más topik, a figyelmeztetést azonban mindeképp ott kell megejteni, ahol a "hiba" megesett), hogy a Kovács Laca sértő-e vagy sem. Attól tartok, hogy nem mindegy, ki mondja. Van, akit elküldenék a meleg éghajlatra, ha "becézne", mástól meg egyenesen elvárom. Ennyi. Persze ha Te olyan viszonyban vagy Kovács Lászlóval...
A biztonság kedvéért maradjunk a hivatalosan is használt neveknél, az biztosan klubkonform...
Nem értek veled egyet. Szvsz az alábbi becézések a köznyelvben elfogadott becenevek, amelyek nem hordoznak pejoratív tartalmat.
Ennek megfelelően szvsz nyugodtan lehet használni a Megyó, Kovács Laca, Orbán Viki, etc, szintén elfogadható, bár kicsit húzósabb szerintem a Maszop és Szadesz-ozás. Ugyanis ezeket mind hallottam az adott párt zsargonjábam is.
Viszont kerülendők a kifejezetten sértő, pejoratív becenevek pl. Orsós Viktor, Viktátor, H. Kovács Laca, Gyurcsány "Lízing" Ferenc, Üvegszemű Keller, illetve a pártnevek, pl Zsidesz, ZSDSZ, etc.. Ugyanis ezeket az adott párt sohasem alkalmazza tagjaira illetve magára.
Nem tudom ezzel kapcsolatosan van-e valami konkrét állásfoglalás itt.
Ha valaki szőrszálhasogató akar lenni, akkor pl. abba is beleköthet, hogy Orbán Vktor, mert tulajdonképpen dr. Orbán Viktor.
Azaz összefoglalva bármely név elfogadható,
- amelyet az adott csoport vagy párt is használ
- amely nem kifejezetten sértő szándékkal jött létre
- amely egyértelműen megjelöli az adott személyt, csoportosulást vagy pártot
Mint máshol is kifejtettem, az MSZP elnökség azonnali leváltás reakciója, azzal együtt, hogy nem nevezik meg a következő miniszterelnököt a legnagyobb hiba ebben az ügyben.
Minimum azt kellett volna mondani, hogy ezt a párt megfelelő fórumainak kell megvitatni.
(Ök maguk álltak pár hete Medgyessy mellé, hogy nincs itt semmi baj.)
A lényeg, hogy az azonnali leváltás reakció kettőt jelent.
Egy már előre megírt forgatókönyv létezett.
Kettő, az azonnali elfogadással az MSZP lemondott arról, hogy a váltás tárgyalási alap legyen a két párt közt.
Nyilván utólag is fognak egyezkedni, de ez már nem az a helyzet, mint előtte.
Ezen az MSZP veszítette a legtöbbet.
Ez talán azért nem kár, mert előrejelzi, hogy 2006. után egész másképpen kell hozzákezdeniük majd a politikának.
1: itt nincs moderátor. indián ha erre jár, tud javítani
2: ha lehetne a Kovács Laca, Horn Gyuszi és hasonló "becézéseket" kerülni. Mielőtt félreértenél: a Vikike, Viktátor és hasonlók sem konformak a klubban javasolt beszélgetés stílussal...
Szvsz Megyó bukásának a legfőbb oka az, hogy az MSZP-ben megváltoztak az erőviszonyok az EU parlamenti választások során. Bár az MSZP-ben a különböző platformok mindig ölték egymást, a választások csúfos elbukása tulajdonképpen megerősítette Megyó belső ellenzékét.
Megbukott Kovács Laca, Megyó egyik hű szövetségese (kitartója). Kovács Laca, bár számomra korántsem szimpatikus figura, azért volt egy olyan tulajdonsága, amely a pont Kovács Laca által kinyírt Horn Gyuszit leszámítva talán az egyetlen olyan személy volt az MSZP-ben, aki képes volt az egymással torzsalkodó erőcsoportokat kordában tartani.
A második, Kovács bukásától persze nem teljesen elkülöníthető momentum az volt, hogy Megyó és Gyurcsány összerúgta a port. Gyurcsány egyszerűen türelmetlen volt, nem bírta kivárni, hogy eljöjjön az ő ideje.
A Gyurcsány féle vonal kiválásával és Kovács Laca marginalizálódásával Megyó elvesztette az MSZP vezető csoportjai zömének a támogatását, ezáltal légüres térbe került.
Megyó persze ezt érzékelte, emiatt határozta el a kormány viszonylag jelentősnek mondható átalakítását. A kormány átalakítási kísérlete, legalábbis, ami az MSZP-s minisztériumok átalakítását illeti, elsősorban az MSZP párt belső viszonyainak átalakulását tükrözi, mintsem a gyengén működő egységek vezetőinek leváltását.
Nehezen indokolható meg ugyanis pl. az enyhén szólva halovány teljesítményt mutató Lamperth pozícióban hagyása, míg hasonlóan nehezen indokolható szakmai szempontból Gyurcsány vagy pl. a munkaügyi miniszter felmentése, mindkettő elviselhető színvonalon végezte az amúgy nem túl nagy kihívást jelentő miniszteri teendőit.
A felszabaduló miniszteri posztokkal Megyó az utolsó pillanatban az MSZP-ben próbált meg támogató többséget szerezni az eddigi MSZP-s ellenzék helyzetbe hozásával. Azonban szvsz ez az ellenzék keményen megvezette Megyót, mert a támogatásáért cserében a gazdasági minisztériumot kérte (a kisíbolható milliárdokkal egyetemben). Azaz Megyó kénytelen volt keménykedni az SZDSZ-szel, az SZDSZ pedig szépen eljátszotta a neki szánt szerepet, idegesen reagált az amúgy meglehetősen gyenge teljesítményt nyújtó, és velejéig korrupt SZDSZ-es miniszterek (itt elsősorban Csillagról van szó) leváltására tett javaslatra és megbuktatta Megyót. Az MSZP belső ellenzéke vígan mutogathat így az SZDSZ-re, mint a kormány megbuktatójára. (Mellesleg, ha az SZDSZ enged, az MSZP belső ellenzéke akkor is jól jár.)
Összességében nyert az ügyön
Az MSZP eddigi belső ellenzéke, az apprátcsikok (kérdés, hogy ez jó-e Mo számára, szvsz se nem jobb, se nem rosszabb, ez a társaság is meglehetősen heterogén, és nem rendelkezik mégy egy Gyurcsány színvonalú figurával sem)
Az SZDSZ Kuncze vonala - megőrizték a jól tejelő SZDSZ-es tárcákat (persze szvsz Csillag repülni fog), és még nyertek egy köztársasági elnöki posztot vagy valamit más koncot. Lehet két további évig lopni. Ráadásul az MSZP várható töketlenkedése is kedvezhet az SZDSZ-nek 2006-ban, mert az orbánofób, az MSZP-ből kiábrándult szavazókat esetleg meg lehet fogni. (Ez Mo számára kifejezetten rossz, mert a Kuncze-Magyar-Demszky féle kleptolrata társaságtól jobb lett volna egyszer és mindenkorra megszabadulni.)
Összességében bukott az ügyön:
Megyó és csapata - kikerül az MSZP irányító köreiből, Megyó és csapata örökre eltűnik a sülllyesztőben (ez Mo számára akár kedvező fejlemény is lehet)
Gyurcsány és csapata - ugyancsak kiütötték magukat, de talán nem számolják ki őket, és elképzelhető, hogy a jövőben még lesz szerepük.
Bauer, Fodor és az SZDSZ belső ellenzéke - a Kuncze vonal megerősödött így ez a vonal marad a partvonalon kívül
Tanulság:
Szvsz nagyon veszélyes Mo-n a politikai berendezkedést két gyűjtőpártra szűkíteni, mert ha nincs olyan ember, aki az eltérő érdekcsoportokat össze tudja fogni (mint pl. OV a jobb oldalon, vagy Horn a baloldalon), akkor ezek a konglomerátumok meglehetősen instabil képződmények.