Keresés

Részletes keresés

Or Kán Creative Commons License 2009.03.07 0 0 62
Azóta demokratikusan is meg lett választva, a demokrácia legnagyobb csúfságára.
Or Kán Creative Commons License 2004.08.24 0 0 61
Jöhet egy önjelölt miniszterelnöknek, mégpedig a demokrácia eszméjét szemen köpve, lejáratva, "demokratikus úton" megválasztva.
Előzmény: Or Kán (58)
Or Kán Creative Commons License 2004.08.22 0 0 60

"Amíg az intézményekben emberek dolgoznak és nem robotok, addig nincs mit tenni. :-)"

 

Annyi megtehető, hogy az emberi hibát amennyire lehet, csökkentsük, illetve, hogy a hibát minél hatékonyabban és gyorsabban feltárjuk. Ezekre lenne eszköz a demokratikus csatornák kiépítése, amit egy előző hozzászólásomban felvetettem, de amire ható akaratok (pláne cselekvések) még csak körvonalazódni sem látszanak.

 

"Na, erre kell a kb 45 év."

 

Bizonyára hosszú az a folyamat, ameddig normális irányba beállunk, de ha még a váltót sem akarjuk átállítani, akkor nem 45 év múlva érünk el a kivánt állapotba, hanem sohasem.

Előzmény: gitana19 (59)
gitana19 Creative Commons License 2004.08.21 0 0 59

Amíg az intézményekben emberek dolgoznak és nem robotok, addig nincs mit tenni. :-)

És hogy évtizedekre van szükség, arra a leg1szerűbb szemléltetőeszköz: Úlj le vhol egy sétálóutcán 1 padra Mo-n és külföldön. Figyeld meg az embereket. Itthon az emberek 90%a lefelé néz, hacsak nem épp beszél vkivel, nehogy másnak a szemébe kelljen nézni. Külföldön az emberek előre néznek, nem félnek a szemedbe nézni, mintha ezzel is jeleznék: nincs bennük sunyiság. Amikor 89/90ben a szüleim beszálltak a buliba, úgy gondolták, nekem meg a húgomnak jó és szabad világa lesz. Én most a saját leendő gyerekeimnek remélem ugyanezt, talán már nem alaptalanul. Ugyanis abban az üres koporsóban nem csak az OVék "elkövetkező tizenvalahány éve" volt benne, hanem az én és a generációm jövője is. Még a gyerekem is az Eocén-programra meg kitudja milyen baromságokra felvett hiteleket fogja fizetni. Ez a helyzet.

És még vmi a lelki beidegződésekről: Bécsben természetes, h segítünk az ifjú anyáknak fel- / levinni a babakocsit a lépcsőn. (Itthon szinte csak nekem az.) Nyugaton természetes, h mi, fiatalok átadjuk a helyet az idősebbeknek. (Itthon meglepő - és jó esetben a többi fiatal nem találja mulatságosnak.) Portugáliában természetes, h egy férfi átadja a helyét 1 nőnek, akkor is, ha a nő épphogycsak 18 a ffi meg 60 fölötti. (Itthon nekem kell rászólni a 20éves fiúkra, h adják át a helyet a 60fölötti, láthatóan bedagadt lábú néninek.) Na, erre kell a kb 45 év.

Előzmény: Or Kán (55)
Or Kán Creative Commons License 2004.08.21 0 0 58
Egyébként a topiknyitón átgázoltak az események: a puccsistákat megpuccsolták, jöhet egy önjelölt miniszterelnöknek...:-(((
Or Kán Creative Commons License 2004.08.21 0 0 57

Néhány évtized??? Nem lehetne egy kicsit siettetni a dolgot?

Előzmény: Törölt nick (56)
Törölt nick Creative Commons License 2004.08.21 0 0 56
Mivel ezeket az intézményeket is emberek irányitják,ezért jogos lehet még néhány évtized,amig normálisan működnek a dolgok...
Előzmény: Or Kán (55)
Or Kán Creative Commons License 2004.08.21 0 0 55
Sztem meg az a gond, ha az "emberi tényezővel" gond lehet (lásd például Paks esetét): pont azért kell a demokratikus intézményrendszert felállítani, hogy az "emberi tényező" ne tudjon túlnőni sem saját magán, sem az állampolgárok akaratán.
Előzmény: gitana19 (54)
gitana19 Creative Commons License 2004.08.20 0 0 54
Nem, az intézményrendszerrel szvsz nincs nagy gond. A gond a személyi háttér, az "emberi tényező". De 1 diktatúra után, mire a fejekben is lezajlanak a változások, hosszú idő. Azt mondják, a pol. változáshoz 6 hónap kell, a gazdaságihoz 6 év, a lelki-szellemi átalakuláshoz 60 év. Szóval fel a fejjel, már csak 45 :-)
Előzmény: Or Kán (53)
Or Kán Creative Commons License 2004.08.20 0 0 53
Ennek ellenére - vagy éppen ezért - a demokráciának sztem nincs alternatívája. Csak az a baj, hogy nálunk - remélem egyelőre - féloldalasan éljük meg a demokráciát: elszenvedjük hátrányait - pl. amire Te is utaltál - de nem élvezzük annak előnyeit, mert a demokratikus intézmények nincsenek nálunk kiépítve.
Előzmény: gitana19 (52)
gitana19 Creative Commons License 2004.08.20 0 0 52
Állítottam az ellenkezőjét? :o)
Előzmény: Or Kán (51)
Or Kán Creative Commons License 2004.08.20 0 0 51

"Tekintve, h a demokrácia olyan intézmény, ahol 9 Nobel-díjast leszavazhat 10 betanított munkás..."

 

Nem ez történt 2002-ben, az országgyűlési választásokon? :-o)

Előzmény: gitana19 (49)
Törölt nick Creative Commons License 2004.08.20 0 0 50
Biztos,hogy nem.Most recseg-ropog eresztékeiben a rendszer,s megkezdődik a lassú változás.Ezért is hasznos és jó ez a topik.
Előzmény: Or Kán (48)
gitana19 Creative Commons License 2004.08.20 0 0 49
Tekintve, h a demokrácia olyan intézmény, ahol 9 Nobel-díjast leszavazhat 10 betanított munkás, nem. Persze az elitizmus se a legjobb megoldás, azt az egyensúlyt kell megtalálni, ahol a legtöbb ember bevonásával lehet dönteni a miniszerelnök személyéről a szakmai szempontokat leginkább figyelembe véve. Idegbaj tudok pl. kapni, ha a min.eln. az anyanyelvén se tud beszélni vagy ha megválasztott nagyságaink otthonkában mennek sajt.tájékoztatni. Kormányválságról.
Előzmény: Or Kán (46)
Or Kán Creative Commons License 2004.08.20 0 0 48
És akkor kész passz? Ez - az 1990-ben összegányolt szisztéma - már kőbe vésett, mindörökké?
Előzmény: Törölt nick (47)
Törölt nick Creative Commons License 2004.08.20 0 0 47
Dehogynem:Csak az általunk demokratikusan választott jogalkotók nem óhajtották,hogy ily módon tovább rendetlenkedjünk...
Előzmény: Or Kán (45)
Or Kán Creative Commons License 2004.08.20 0 0 46
Ez most mellékes: a kérdés itt az, hogy nem lenne-e jobb nekünk egy közvetlen miniszterelnök-választásos szisztéma?
Előzmény: gitana19 (44)
Or Kán Creative Commons License 2004.08.20 0 0 45

???

 

Akkor mivégre a népszavazás? Annak eredménye nem döntés?

Előzmény: Törölt nick (43)
gitana19 Creative Commons License 2004.08.20 0 0 44
Ha jól tudom, az USAban elekciós választások vannak. Megválasztják az elektorokat, és akkor majd ők szavaznak az elnökről. Persze elég világosan lehet tudni, h ki melyik elnökjelöltre teszi majd a voksát...
Előzmény: Or Kán (34)
Törölt nick Creative Commons License 2004.08.20 0 0 43
Dönteni csak egy ember tud-mi lenne,ha a szívsebészt százan körülállnák,és demokratikusan operálna.Vagy egy tanár érdemjegyébe százan akarnának beleszólni.Vagy egy kőműves helyett száz épitene házat/amire,sajnos,majdnem példa is van/?
Előzmény: Or Kán (42)
Or Kán Creative Commons License 2004.08.20 0 0 42
Vagy képzeljük el, hogy nyolc - millióan...
Előzmény: Törölt nick (41)
Törölt nick Creative Commons License 2004.08.20 0 0 41
Sajnos,igy működik a képviseleti demokrácia-én megválasztom Kovács Jóskát,s a végén nyolc,vagy egy ember dönt a sorsomról.De képzeld el,ha százan döntenének?
Előzmény: Törölt nick (38)
lajhárfék Creative Commons License 2004.08.20 0 0 40
Gerald Ford
Előzmény: Or Kán (36)
Törölt nick Creative Commons License 2004.08.20 0 0 39
Ott elnöki rendszer van,nálunk miniszterelnöki.
Előzmény: Or Kán (36)
Törölt nick Creative Commons License 2004.08.20 0 0 38
"Igen, de azt a 8 embert a 10 milliós ország választotta.
Na most akkor mivan?"

Ne mondj csacsisagokat, kedves McMahon. Mikor valasztottuk meg mi azt a 8 senkihazit?

Udv: Ramon
Előzmény: McMahon (28)
lajhárfék Creative Commons License 2004.08.20 0 0 37
Izraelben meg gondolkoznak, hogy megszüntetik.
Előzmény: EG (32)
Or Kán Creative Commons License 2004.08.20 0 0 36

Ezért mondtam, hogy hagyjuk ki. (Gyakorlatilag ott az elnök a miniszterelnök)

Előzmény: EG (35)
EG Creative Commons License 2004.08.20 0 0 35
Az Amerikai Egyesült Államok elnöke nem miniszterelnök.
Előzmény: Or Kán (34)
Or Kán Creative Commons License 2004.08.20 0 0 34
A dolog minőségéhez mennyit tesz hozzá, hogy csak Izraelben van ilyen? (Egyébként tévedsz, az USÁ-ban - tartalmát tekintve - is közvetlen elnökválasztás van, de egy másik topikban e tárgyban lefolytatott vitát hagyjuk itt ki)
Előzmény: EG (32)
Big (the real) Creative Commons License 2004.08.20 0 0 33

 

majd elválik...

Előzmény: Törölt nick (21)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!