Igen, pontosan, hiszen Pál azt mondja, hogy "annyiban kövessetek engem, amennyiben én követm a Krisztust" (I.Kor.11:1, a görög eredeti alapján), vagyis nem jobban, csak amiben ő is a Krisztust követi.
Ez leegyszerűsítve szerintem azt jelenti, hogy mivel nem minden elöljáró végzi győztesen a futását, a célbaérésüket nézve kell az elöljáróinkra megkülönböztetett figyelmet fordítani, s azok hitét bátran követni, akik az életük végén is Istenhez, s a Bibliához méltók maradtak. The good start is not enough :(
Egyes embereket is szellemben, és igazságban kell követni, csakúgy mint Istent. A múltbéliekhez hasonlóan a jelenbéli hit hősei is a hitükkel szereznek jó bizonyságot (Zsid. 11.2.).
Emiatt mondja az általad felhozott ige azt, hogy a "kövessétek a hitüket", s nem azembert magát, mert annak az életútjának egészére is figyelmezned kell! Hiszen a hit hőseiről is nem csak a hitben tett cselekedeteiknek a gyümölcse maradt fenn (33-40.vers), hanem egyes árnyoldalak is. Emiatt kell megtekinteni a futásuk végét is.
Az ítélet az Úré, mert az ember sokmindent másképp lát. Az ember a saját cselekedeteit is általánosítja. Ezt teszi azonban az Úr is, amikor ítél egy-egy embert, vezetést, népet, azaz hitünk és cselekedeteink összességében figyelmez mi ránk.
Mózes időszakáról is az maradt meg a nép elöljáróinak az emlékezetében, hogy "hallgattak Rá" (Józs.1,16-18.), de ez bizony sokszor nem így volt. De összességében - igen.
Emellett ez az idézet szerintem már olyanokról szól, akikről már csak "megemlékezni" lehet, akiknek már az "életük végére is lehet már figyelmezni", azaz már megfutották a földi pályájukat. Őrájuk már lehet visszatekinteni, mert hozzá már nem tehetnek, s el sem vehetnek az itt tanusított hitükből, és cselekedeteikből.
Ha egy egyházi vezető nem is, de Isten küldötte nyugodtan lehet példakép. A Koránban ez áll: "Bizony szép példakép azok számára Isten küldötte (Mohamed), akik bíznak Istenben és a Végső Napban, s (Istenről) sűrűn megemlékeznek." (Korán A szövetségesek című 33. szúra, 21. ája).
Mióta feltetted ezt a kérdést, most tudtam megfogalmazni – viszonylag pontosan – a véleményem. Egyébként visszagondoltam a megtérésem előtti időre és rájöttem, akkor sem volt egyetlen személy a példaképen. Nem vagyok egy sztároló típus.
És ha megismerte az ember a tökéletest, azután a többi csak halvány „visszfény” (hogy költői legyek).
Annyiban azonban igen miszerint a "vezető" követésének mélységét vizsgáljuk.
És itt semmiféle abszolút engedelmességről , 100% -os követési mintárol nem beszél Pál. Sőt!
Tehát ez 1 jó kiindulási alap a későbbi vitákhoz.
Ez teljesen rendben van, én sem gondoltam soha, hogy egyetlen ember összes tulajdonsága egyszerre példakép lehetne, még ha Isten is hívta is el a szolgálatra.
Schirilla György pl. a kitartás példaképe, de más dolgáról nem tudok, amiben példaképnek kellene tekintenem. Ebbe a képbe belefér az is, hogy az élete, ill. a személyisége más területén nagyonis elítélendő dolgokat csinált, amiről én nem tudok. Pál ezért mondja magáról is, hogy csak annyiban kövessék, amennyiben ő a Krisztust, többen nem.
Az a magatartás amiről tudod hogy nem oké, arra tudatosan sem árt figyelni.
Pld.: ha valakinek a felgerjedéssel van baja akkor először számoljon 10 ig és csak utána nyissa ki a száját és azt is csak halkan.:-)))
A gyümölcs a pld.: almafán
Az ajándék a karácsonyfán.:-)
Az egyiket ápolni nevelgetni kell időigényes , a másikról csak úgy a kezünkbe esik a termés sipp-supp..
Na látod.
Mi pedig még a macskánál is értékesebbek vagyunk.(1 picit)
A szellem gyümölcseit pedig a Szellem munkálja ki.(ezért gyümölcs és nem ajándék)
Kérdés:(loptam Derek Prince-től)
Melyik fán terem az ajándék?
Melyik fán terem gyümölcs?