Keresés

Részletes keresés

opinionater Creative Commons License 8 órája 0 0 136534

Angolul és hollandul nem ír ilyeneket, hogyisne, disznók elé gyöngyöt :) Ezek csak nekünk szólnak.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (136530)
Mateo97 Creative Commons License 8 órája 0 0 136533
Maráczi professzor mint a magyar Tarzan? :)
Szerintem valami összesküvéselmélet vagy konteó beszippantotta és onnan indult ki ez az egész. Meglepően sok művelt emberrel is megesik az ilyen sajnos, nem csak az úgymond laikusokkal. Főleg akkor ha nem is az ő szakterületét érintő konteók szippantják fel őket. Lásd pl. a remek szívsebész professzor Pap Lajos is mond olyanokat, hogy csak na...
Mateo97 Creative Commons License 8 órája 0 0 136532
Én is úgy észleltem, hogy leginkább akkor szokott aktív lenni. Addigra majd úgyis előkerül valami más. Vagy netán télen ez a cikk is újból felbukkan egy fórumtárs jóvoltából, mint elhallgatott igazság :)
Előzmény: vörösvári (136529)
panthera nera Creative Commons License 8 órája 0 0 136531

"egy holland - és nem egy mongol - PhD-vel a veretes tarsolyában hogyan írhat le ilyen irdatlan blödségeket egy alapvetően művelt és szimpatikus ember"

Ahogy te magad is, csak holland PhD nélkül? ;)

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 9 órája 0 0 136530

Én sem értem, hogy miként bírja elviselni a civilizáció és kultúra ottani hiányát.

Talán csak azért, mert ott született (1960), aztán fokozatosan megszokta az amszterdami havas erdők látványát, megtanulta a helyi torzonborzok nyelvét (meg még egy párat) és már nem viszket *annyira* a bőre a prémbundáktól, meg ilyesmik. ;-)

Úgy máskülönben pedig nem értem, hogy egy holland - és nem egy mongol - PhD-vel a veretes tarsolyában hogyan írhat le ilyen irdatlan blödségeket egy alapvetően művelt és szimpatikus ember :-(((

Előzmény: Mateo97 (136526)
vörösvári Creative Commons License 12 órája 0 0 136529

Ja, ő rengeteget tudott írni ilyen témákban:) de ahogy nézegettem a régi kommentjeit az őskor topikban, télen van sok ideje kommentelni.

Előzmény: Mateo97 (136527)
panthera nera Creative Commons License 13 órája 0 0 136528

de leglább a hunok nyelvét ismerjük, ami szláv ;)

Előzmény: Mateo97 (136517)
Mateo97 Creative Commons License 13 órája 0 0 136527
Ilyenkor hiányzik Dash olv. társ :)
Előzmény: vörösvári (136519)
Mateo97 Creative Commons License 13 órája 0 0 136526
Egyáltalán mit keres a 50. szélességi foktól északra, a torzonborz germán vademberek között, akiket mi civilizáltunk mellesleg :))))
(Nyomokban szarkazmust tartalmaz a hsz. )
Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (136522)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 21 órája 0 0 136525

Azért hatalmasakat tud nyilatkozni Heer Marácz:

"Az a lényeg, hogy a magyar nyelvet nem szabad rokonítani a belső-ázsiai nyelvekkel, hanem minél jobban ki kell nyomni északra.

***Északon, az 50.-ik szélességi fok felett nincsen civilizáció és nincsen kultúra. Legfeljebb havas erdő van, prémbunda meg ilyesmik.***

A civilizáció délebbre kezdődik a lovas kultúrákkal. Erre voltak a közép-ázsiai, a kínai, iráni civilizációk, és még délebbre található a sumer civilizáció. A magyar nyelvet ettől el kell vágni!"

Meg ilyesmik... Brrr... :-((

Nem tudom, hogy a tudós dr. mennyire ért a nyelvészethez, de hogy alapszintű földrajzból és ókori történelemből 0, az szinte biztos. És micsoda kommenteket olvashat az ember :-(((

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (136521)
BeNZiN Creative Commons License 21 órája 0 0 136524

Nincs ezzel mit foglalkozni. Azt is kétlem,hogy az illető tényleg nyelvész volna ahogy a cikk állítja.

Előzmény: vörösvári (136511)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 21 órája 0 0 136523

Sikerült "magyarítani" a holland város nevét. :-(

Szóval, *Amszterdam*.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (136522)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 22 órája 0 0 136522

Közben megnéztem Amszerdam földrajzi koordinátái:

é. sz. 52° 23′, k. h. 4° 54′

Dr. Marácz helyében gyorsan elkezdeném tervezni a menekülést... ;-)

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 22 órája 0 0 136521

Azért szívesen megkérdezném a proftól:

"Miért éppen az ötvenedik szélességi fok felé? És nem a 60.? Vagy 65. fok felé?"

49°59′59″ szélességi foknál még létezhet a magyar magaskultúra, dicső történelemmel,

felette (50°01′00″) már nem?? :-DDD

Ajánlanám a prof figyelmébe pl. Arkaim földrajzi koordinátáit: é. sz. 52° 38′ 16″, k. h. 59° 32′ 13″

Bradanek F Creative Commons License 25 órája 0 0 136520

Marácz László nyelvész tézise: a magyarok alacsonyabbrendűségét hivatott igazolni a finnugor elmélet.

A finnugor elmélet az indogermán elmélet egy fiókelmélete. Marácz László, Amszterdamban élő nyelvész professzor szerint a magyarok őseit száműzni kellett északra, az ötvenedik szélességi fok felé. Ezt a sorsot szánták nekünk, ezt kaptuk, az ősmagyarok csak itt kaptak helyet. Marácz László ezért úgy véli, a finnugor elmélet egy eurocentrikus ideológia, vagy ha úgy tetszik, az egész nem más, mint egy civilizációs harc része.

https://pestisracok.hu/maracz-laszlo-nyelvesz-tezise-a-magyarok-alacsonyabb-renduseget-hivatott-igazolni-a-finnugor-elmelet/

vörösvári Creative Commons License 29 órája 0 0 136519

Nem gond, én értettem :) 

Minden bekezdésről lehetne egy oldalon át vitatkozni.

Előzmény: Mateo97 (136518)
Mateo97 Creative Commons License 29 órája 0 0 136518
Bocsánat, ezt Vörösvári kolléga hsz-ére akartam írni... Csak véletlenül ide sikerült.
Előzmény: Mateo97 (136517)
Mateo97 Creative Commons License 29 órája 0 0 136517
Jóformán mondatonként kellene ezt kielemezni és cáfolgatni :-)
Előzmény: dzsaffar3 (136513)
opinionater Creative Commons License 30 órája -1 0 136516

Professzor, mert a kazak Eurázsiai Nemzeti Egyetemen adtak neki egy tiszteletbeli professzori címet. Már ha igaz.

Egyébként meg változatlanul marha.

Előzmény: H. Bernát (136512)
dzsaffar3 Creative Commons License 1 napja 0 0 136515

Könnyü ennek utánanézni, forditsd le urali nyelvre azt hogy "boci boci tarka, se füle se farka".

---------------

:-))

Safi

Előzmény: panthera nera (136514)
panthera nera Creative Commons License 1 napja 0 0 136514

Könnyü ennek utánanézni, forditsd le urali nyelvre azt hogy "boci boci tarka, se füle se farka".

Előzmény: dzsaffar3 (136513)
dzsaffar3 Creative Commons License 1 napja 0 0 136513

Elég leült a topik. Berakom ezt, rengeteg vitatéma van benne.

https://pestisracok.hu/maracz-laszlo-nyelvesz-tezise-a-magyarok-alacsonyabb-renduseget-hivatott-igazolni-a-finnugor-elmelet/

-------------

Olvastam már nyelvésztől is, hogy nem létezik az urali nyelv.

Safi

H. Bernát Creative Commons License 1 napja 0 0 136512

"Ma azt hirdetik az indogermán nyelvészek, hogy ez már egyértelműen az ő kultúrájuk volt."

Ennyit Marácz "professzor"-ról.

vörösvári Creative Commons License 1 napja 0 0 136511
The real Winnettou Creative Commons License 1 napja 0 0 136510

"Adott a torgaji magyarok önelnevezése, akik GY hanggal mondják nevüket. Erre azzal jöttök, ill. jön Baski, ami másodlagos. Vagyis GY hang híján való leírásokból véli(tek) bizonyítani, hogy a torgaji magyarok azok madi-jarok."

Sajnos még egyetlen felvételen sem hallottam, amiből kiderülne, hogyan ejtik a madijarok a nevüket. Te segíthetnél nekem azzal, hogy megosztod velünk ezt a felvételt.

Sajnos egyetlen olyan kazak szót sem ismerek, amelyikben van -gy- hang. Te segíthetnél nekem azzal, hogy összeállítasz belőlük egy szójegyzéket.

"És nem rúgjuk félre a nem tetsző forrásokat, amint azt a finnugrista polip teszi."

Hát mit csinált az a gonosz finnugrista polip? Lófejet rejtettek Benkő Misi ágyába, amikor ő a virágzó kazak pusztákra álmodta magát? 

Egyetlen finnugor nyelvészt nem ismerek, aki a magyar-madijar kérdésben önálló véleményt fogalmozott volna meg. Tudod miért? Mert a kérdés színtiszta turkológiai probléma, aminek két eleme van: 1) milyen hangtani változások érhetik a magyar népnevet, ha török nyelvi környezetbe kerül 2) a kazak etnonímek vizsgálata. Ezért dolgozta fel a turkológus Baski Imre a problémát, és ezért nincsen olyan turkológus, aki azt állítaná, hogy a magyar összefügg a madijarral. És ez az oka, hogy kizárólag olyanok kardoskodnak a magyar-madijar rokonság mellett, akiknek minimális turkológiai képzettsége sincsen. Benkő a történelem szakos tanár diplomájával, vagy Bíró az antropológus végzettségével. Meg persze te.

Nem a finnugor nyelvészek rúgják félre a nekik nem tetsző forrásokat, hanem azok, akik nem hajlandók tudomást venni a kazak nyelvtörténetről és a madijarok elnevezésre vonatkozó forrásokról. Pl. arról, hogy az arab مادييار -nak egyetlen olvasata van, a madijar, a magyar pedig kizárt. 

"al diyar = földi, hazai, "honfi" - a török nyelvekben sok arab jövevény van, akár ez is lehet a magyarázat"

És ezzel most azt akarod bizonyítani, hogy a madijar szó a magyarból származik? :D

És mi van a ma- szótaggal? Tegnap-diyar, ma-diyar, holnap-diyar? 

Előzmény: altercator (136506)
H. Bernát Creative Commons License 1 napja 0 1 136509

No de hogy jon itt a kepbe a foxi-maxi, azon kivul, hogy Netuddki forumtars itt "diplomazott"??

Al diyar: a "magyar"-ra biztos nem "magyarazat" , mert mar az etelkoziek onelnevezese is ez volt (mint "a turkok egyik fajtaja"), mitol is adott volna nekik az arab arab nevet, olyan ertelemmel, amit megadsz ra. Raadasul ez a nevadas teljesen idegen az arab forrasoktol, meg ha kitorik is a nyelvuk, de a helyi neveket adjak a nepeknek, hogy a kereskedoik a helyszinen egyertelmuen tudjanak orientalodni.

Milyen neked tetszo forrast rugnak felre a finnugraszok? Leginkabb Vambery tehette volna meg ezt, de aztan o is "alairt"...Es itt a vege.

Előzmény: altercator (136507)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 1 napja 0 1 136508

Engem korábban egyáltalán nem érdekelt az egész madijar téma. Valamit hallottam Baski magyarázatáról, aztán arról, hogy "nem védte" meg az elképzeléseit, utána (számomra) sokkal érdekesebb érdekesebb témák is felmerültek. Továbbá a legkisebb mértékben sem zavarna, ha kiderülne, hogy arrafelé tényleg maradt a magyarság egy leszakadt csoportja.

Csakhogy az egész "rokonság" egyetlen bizonyítéka az önelnevezések hasonlósága.

1. Erre adott Baski egy teljesen kerek és logikus magyarázatot, amit az olvasottak alapján nyelvészetileg *senki* nem cáfolt meg.

2. Írtad: "amennyiben voltak korábban, mint személyek". Voltak! Hoztam rá példát.

3. Kiderült, Bíró komolyan eltúlozta a madijarok jelentőségét. A kazak források alapján jól látszik, hogy Baskinak ebben is igaza van.

Az argün törzsről szóló szócikk részletezi a genealógiai ágakat: 12 (fő)nemzetség.

A: valamilyen ősapa Ergul (Ергүл) nevű feleségétől: .... 5 nemzetség;
B: a másik feleségétől (Momin (Момын)): ................... 7 nemzetség;
C: a harmadik feleségétől (Ajnakez (Айнакөз)): ......... még 2 nemzetség

(kisi argüdar, fiatalabb argünök).

"От жены Айнакөз «кіші арғындар» (младшие аргыны) (Тоқал арғын).
Томенги-шекты: саржетімдер, құлқай, өтей, алдияр (таз), ***мадияр***, қойсары, байсары, сүгір, жиенбет, тағышы.
Жогары-шекты: шақшақ, әйдерке, қырықмылтық, әлімбет, бәйімбет, қараман, төлек."

Tehát a madijarok a fiatalabb argünök (2 (mellék)nemzetség) egyik alnemzetsége.
Persze a törzs kifejezés sokkal jobban hangzik :-)) (Ezt említi mellékesen Baski a videójában.)

4. A fránya genetika.

"Dreisziger Nándor Genetic Research and Hungarian “Deep Ancestry” cikkében felhívja a figyelmet, hogy Bíró András Zsolt érvelése önellentmondásokba súlyos logikai és érvelési hibákba ütközik. Bíró véleménye szerint a madijarok (akik átkeresztelt madjarokra) nagyon távol állnak genetikailag a környező népektől, de a magyaroktól is nagyon távol állnak genetikailag, tehát ezért valószínű hogy a magyarok rokonai."

Lássuk mit mondanak erről az oroszok:
"Генетические исследования по маркерам Y-хромосомы девяти родов аргынов показали, что генофонд предков аргынов маркирует Y-гаплогруппа G1 (67 % аргынов являются носителями гаплотипов, входящих в гаплогруппу G1-M285) и по отцовской линии восходит к наследию народов индо-иранской языковой семьи: генетические дистанции аргынов минимальны с народами Ирана (ассирийцы, белуджи, ирани, мазендеранцы, курды). Совместный анализ генетики и генеалогии аргынов доказал, что непосредственным предком племени стал золотоордынский эмир Караходжа (XIV век) либо его непосредственные предки. Была показана также ошибочность гипотезы Адраша Биро[3] о родстве рода маджар и мадьяров (венгров), так как время расхождения предковых линий аргынов и венгров составляет около 20 тыс. лет назад."

Vizsgálták az argünök 9 nemzetségének apai haplocsoportjait: G1, genetikailag az iráni népekkel rokonok, valószínűsíthető egy XIV. sz. emir (Arany Horda) mint közös ős. A szöveg szerint meg lett cáfolva a Bíró hipotézise a magyarok és a madzsar törzs rokonságáról.

5. Nem minden kazak tudós fogadja el Bíró feltételezését.

"Согласно версии казахского исследователя Ж. М. Сабитова, название казахского рода происходит от личного имени Мадиар, а сам род относится исключительно к племени аргын и не имеет никакого отношения к венграм[3]. Этноним мадьяр в данной фонетической версии в качестве названия родов и подродов встречаются также у казахов племени кыпчак и найман, у киргизов, самаркандских кыпчаков. Другие фонетические версии встречаются у других тюркских народов. У якутов есть племя мааджар. По мнению Сабитова, согласно шежере аргынов Мадьяр был правнуком Сары-жетима (Маджар, сын Жаукашты, сына Жолдыбая, сына Сарыжетима) и жил примерно в 16 веке, именно по его имени называется современный род[4]."

Semmi közünk a kazak (al)nemzetséghez; a XVI. sz. élt Madijar nevéből alakult ki a népcsoport neve.

Nekem ennyi bőven elég, hogy lássam: Baskinak nagy valószínűséggel tényleg igaza van.

Előzmény: altercator (136506)
altercator Creative Commons License 2 napja -1 0 136507

Foxi-Maxi = Marxizmus-Leninizmus Esti Egyetem

-----------

al diyar = földi, hazai, "honfi" - a török nyelvekben sok arab jövevény van, akár ez is lehet a magyarázat

-----------

"A "dolgot" sosem önmagában, hanem összefüggéseiben nézzük."

Igen! És nem rúgjuk félre a nem tetsző forrásokat, amint azt a finnugrista polip teszi.

Előzmény: H. Bernát (136501)
altercator Creative Commons License 2 napja -1 0 136506

Nem értitek...

Adott a torgaji magyarok önelnevezése, akik GY hanggal mondják nevüket. Erre azzal jöttök, ill. jön Baski, ami másodlagos. Vagyis GY hang híján való leírásokból véli(tek) bizonyítani, hogy a torgaji magyarok azok madi-jarok.

Nevetséges.

Az írás egy dolog. Nincs "eötvös" szakma, vagy "thewrewk" nemzet, stb.

Hogy aztán az aldijart és a hudijart hogyan is ejtik az ottani magyarok, arról nem szól a fáma.

------------------

És továbbra is kérdés, hogy akkor most Tóth Tibortól hallottak e először rólunk (mert akkor aldijar-hudijar utóbb lett integrálva, logikusan [amennyiben voltak korábban, mint személyek]), vagy hagyományuk része. A kiejtés részükről továbbra is kérdés.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 5 napja 0 1 136505

Altercator,

Írtad: "Az Aldar - Aldijar viszont miért is lenne "Allah barátja"? (Ki mondja, hogy "Aldah akbar!"? Vicc... Hudijar pedig nincs. Elég precíz a lista."

Természetesen a kazakoknál van Aldijar. ;-))

Csak annyit kell tenned, hogy megnézed a kazak Мадиярлар szócikket (a magyar wiki Madjarok szócikken keresztül a legegyszerűbb). A kazak szövegből szépen kihámozható, hogy a madijarok a Középső Horda törzsszövegség argün törzséhez tartoznak. (És igazából a madijarok inkább egy nemzetség, mintsem törzs. Erre Baski is kitér a YT-os videójában.)

Az argünök nemzetségei: "Тоқал арғын жауғашты ұрпағынан — алдияр, мадияр, құдияр тарайды."
Remélem, felismered: aldijar, madijar, kudijar.

Aldijar.

GoogleTrans (kazak szó):
"Aldiyar (in Persian - ***Let Alla Say be with you***) is a syllable word. The noble people, the khan, the sultan, t. p. the oldest form of respect. [1] The word Aldiyar is formed by the influence of Islam among the Kazakh people. In the sense of English, it expresses submissiveness, admiration, sincerity, and good manners. This kind of speaking to the elders is also found in other nations. If this
is not religious, this type of word has been abandoned today."

És egy egész konkrét Khudayar:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/49/Sayid_Muhammad_Khudayar_Khan.jpg/220px-Sayid_Muhammad_Khudayar_Khan.jpg

Oroszul: Худояр-хан, kirgizül: Кудаяр Хан.

Egyre világosabb, hogy Baski Imrének teljesen igaza van.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!