Keresés

Részletes keresés

dzsaffar3 Creative Commons License 2018.09.12 0 0 127882

ha nem mondja senki más, csak a képes krónika és a kézai krónika, akkor az azt jelenti h nem másolták senkiről.

 

viszont ha szerinted nem hiteles a képes krónika és a kézai krónika, akkor azt mondd.

--------------

 

Mindegyik másolat.

 

"KÉZAI SIMON, a Hún-krónikával kiegészített IV. László-kori Gesta Hungarorum írója (1282–1285), a teljes Szent László-kori Gestá-t használta forrásul, kiegészítve azt egy XII–XIII. századi szűkszavú királylajstrom, valószínűleg a kivonatos Gesta valamelyik XII–XIII. századi folytatásának adataival. KÉZAI teljes gestáját még IV. László korában kivonatolták s ez a kivonat jutott korunkra KÉZAI SIMON Gesta Hungarorum-ának címe alatt. Magát a teljes Gestát 1291–1292-ben, IV. László korát László-ellenes tendenciával átdolgozva, folytatta egy III.András-kori író. A XIV. századi és későbbi, összes krónikaváltozatok forrása ez a Nagy Lajos-kori Chronica Hungarorum volt."

 

Közöltem az adatok a a II. Géza rovatban

 

Safi

Előzmény: pejgeroj (127871)
dash_ Creative Commons License 2018.09.12 0 0 127881

"honnan tudták? na honnan? miről beszélnek a magyar krónikák a hunokról, meg a szkitákról?"

 

És? Ezer év az ezer év. Ha nem mástól másolod meg olvasod akkor te sem tudsz semmit az ezer éves eseményekről, nem?

 

Attól, hogy ír róla még nem lesz igaz.

 

 

"nem azt, h a németektől szedtük össze amit tudunk róluk..."

 

Milyen németektől? Most belegabalyodunk valami alter "történelemtagadózásba"?

Előzmény: pejgeroj (127878)
dash_ Creative Commons License 2018.09.12 0 0 127880

"a 2.században is már említik a hunokat, mert a chunnoi (Χοῦνοι) az bizony a hunok

 

The Khunnoi lived "between the Bastarnae and the Roxolani", according to Ptolemy."

 

Na, a chuni az tényleg az a csapat akiről nem nagyon tudják, hogy kik voltak :-)

 

Kicsit bátor rögtön lehunozni őket, főleg a 2. századi Kaukázusban. De nem te vagy az első.

Előzmény: pejgeroj (127875)
dash_ Creative Commons License 2018.09.12 0 1 127879

"egyrészt

a szarmatákról nem nagyon tudják kicsodák."

 

Azért annál jóóóval többet tudnak,hogy kedved szerint variálhass velük :-)

 

 

"se a királyukat nem ismerik, pedig annyit illene tudni, ha már annyit háborúztak velük és 300ezer hadifoglyot is ejtettek..."

 

Mondjuk azt egész jól tudják már, hogy nem volt királyuk. Sőt, mint már linkeltem pár éves tanulmánytis róla, nagyon úgy néz ki, hogy a "szarmata" nem is egy etnikum volt hanem egy a görögök/rómaiak által kreált gyűjtőfogalom, roxolánokra, jazigokra meg mindenki másra.

 

 

"In the 4th and 5th centuries, the Huns expanded and conquered both the Sarmatians and the Germanic Tribes living between the Black Sea and the borders of the Roman Empire. From bases in modern-day Hungary, the Huns ruled the entire former Sarmatian territory. Their various constituents flourished under Hunnish rule, fought for the Huns against a combination of Roman and Germanic troops"

 

Jaja. Csak te ugye nem 4-5. századokra teszed ezt az eseményt hanem a 4. közepére-végére mér szeretnéd is úgy letudni ahogy van. Hiszen már 380 körül Kárpát-medencét uraló hunjaid vannak, nem?

 

 

"szóval nem tudom, hol lenne érv az, h a szarmaták éltek ott"

 

Pedig megpróbáltam.

 

 

"ott éltek, hun felsőbbség alatt"

 

Mindegy hogy csak legyen az a vége amit én képzelek? :-)

 

Szerintem olvasd el erről Ammianus, Orosiust, stb. és utána írd csak át a történelmet. Kitudja, lehet a végén még sikerül is.

Előzmény: pejgeroj (127872)
pejgeroj Creative Commons License 2018.09.12 0 0 127878

honnan tudták? na honnan? miről beszélnek a magyar krónikák a hunokról, meg a szkitákról?

 

nem azt, h a németektől szedtük össze amit tudunk róluk...

Előzmény: dash_ (127876)
pejgeroj Creative Commons License 2018.09.12 0 0 127877

miért, a marik-cseremiszek nem ott éltek ahol a magyar őshazát feltételezték?

https://en.wikipedia.org/wiki/Mari_people

Előzmény: dash_ (127873)
dash_ Creative Commons License 2018.09.12 0 0 127876

"viszont ha szerinted nem hiteles a képes krónika és a kézai krónika, akkor azt mondd."

 

Hunos kérdésekben? Hát nem ezt mondtam? Ha valamit csak az ír amit nem hogy nem említenek korabeli források pedig nagyon fontos eseménynek tűnik de még nem is összeegyeztethető velük akkor azért komoly kétségek merülnek fel. Mert szerinted csak én gondolom így?

 

 

"ha nem mondja senki más, csak a képes krónika és a kézai krónika, akkor az azt jelenti h nem másolták senkiről."

 

Ha ez ilyen egyszerű lenne...

 

De oké, nem másolták senkitől. Ez viszont, lévén hogy egy évezreddel később írták, épp azt bizonyítja hogy ugyan honnan tudták volna? Nem?

Előzmény: pejgeroj (127871)
pejgeroj Creative Commons License 2018.09.12 0 0 127875

a 2.században is már említik a hunokat, mert a chunnoi (Χοῦνοι) az bizony a hunok

 

The Khunnoi lived "between the Bastarnae and the Roxolani", according to Ptolemy.

 

 

Előzmény: pejgeroj (127872)
dash_ Creative Commons License 2018.09.12 0 0 127874

"Nekem is hozzál olyat amit Berci kér, de ne netröl letöltött képet, hanem saját fotodat. Cserébe teszek fel majd én is képet."

 

Berci? Nem Benzin? Mert ha rá gondolsz akkor hogy fényképezzek én neked pl. egy olyan veszelovói tarsolylemezt ami már meg sincs?

Előzmény: Törölt nick (127868)
dash_ Creative Commons License 2018.09.12 0 1 127873

"Kereskedelem is létezett a világon. Ahogy rabolhattak is egymástól cuccokat. A veszelovoi pl. én kötve hiszem, hogy más műhelyben készült volna mint a honfoglalók többsége."

 

Persze, volt kereskedelem is meg zsákmány is meg ajándék is meg minden más is. Bár a dél-uráli tarsolyok többségét egyszerűen a szomszéd másolásának tartják. Ezért nem is sikerült még konszenzusra jutni abban, hogy pontosan ki is találhatta ezt ki, mert ilyen-olyan formában arrafelé sok népnél előfordul. De ha motívumok egyeznek is, azért vannak különbségek amik nem. Pl. a volgai bolgár és udmurt tarsolylemezek nem ezüstből készültek, az aranyozott ezüst használata úgy néz ki a magyarok sajátja volt. De épp ezért van az, hogy minél több dolog egyezik a markereinkkel, annál biztosabban köthetjük a magyarokhoz. Viszont ez még mindig nem jelent magyar jelenlétet, ahhoz a leletmiliőnek is stimmelnie kell. Ez egy komoly probléma a régebbi kutatásokkal amire Türk is rendszeresen felhívja a figyelmet, hogy pár dolgot újra kellene gondolni, mivel akkoriban annyira örültek minden keleti leletnek, hogy nem igazán foglalkoztak azzal hogy ha pl. a tarsolylemez egy 10. századi rusz vagy alán temető közepéről került elő, akkor az kevésbé lehet honfoglaló magyarok hagyatéka.

Szóval pl. ha egy udmurt vagy volgai bolgár sírból egy bronz tarsolylemez előkerül aminek valami motívuma egyezik a magyarokkal, az még közel nem jelent se magyar jelenlétet se magyar gyártmányt, maximum azt hogy közvetlenül vagy közvetve találkoztak a magyar ötvösművészettel.

De ugyanez igaz fordítva is, pl. amit veled és Bagaturral beszéltünk itt még amikor tök jó abbaszida analógiáit hoztad a poncolt díszítéseknek, hogy ez önmagában inkább igazolja a kalifátus kulturális hatását a sztyeppén mint azt, hogy bármilyen honfoglaló egyenesen onnan jöttek volna honfoglalók.

 

A veszelovói tarsolylemez véleményezése egyébként igen szerteágazó bár általában magyar gyártmánynak tartják.

Nagyjából azok az opciók merültek fel eddig, hogy: helyben készítették a marik (szinte biztos valami "koppintásként"), a kárpát-medencei magyaroktól került oda valahogy a 10. században, az etelközi magyaroktól került oda valahogy a 9. században, akárhonnan is de valami távolsági kereskedelem eredménye, vagy a kedvencem amit aszem Klima vetett fel, hogy egy oda érkező magyar vándorötvös munkája is lehet.

Szóval válogathatsz :-)

 

 

De a lényeg az amit végül is mondani akartam már az elején, hogyha találsz egy motívum analógiát az nagy valószínűséggel kulturális kapcsolatot jelent de még ne rajzolgasson senki honfoglalókat a térképre. Ha találsz egy minden szempontból magyarnak betudható tárgyat de idegen miliőben akkor se mondhatsz többet mint a valamiféle kapcsolat, és csak akkor kezdhetsz lelkesen mutogatni a magyarokra ha az egész leletmiliő megfelelő. Persze azt azért nem szabad elfelejteni, hogy egy előbbi fajta analógia után is feltételezheted, hogy a magyarok vagy fizikailag vagy kereskedelmi utak mentén elég közel kellett hogy legyenek hogy a kapcsolat megtörténhessen.

 

Így ez remélem kerek és nem túl zavaros :-)

Előzmény: BeNZiN (127869)
pejgeroj Creative Commons License 2018.09.12 0 0 127872

egyrészt

a szarmatákról nem nagyon tudják kicsodák.

 

se a királyukat nem ismerik, pedig annyit illene tudni, ha már annyit háborúztak velük és 300ezer hadifoglyot is ejtettek...

https://en.wikipedia.org/wiki/Sarmatians

 

másrészt

utána van az, h a hunok legyőzték a szarmatákat

 

In the 4th and 5th centuries, the Huns expanded and conquered both the Sarmatians and the Germanic Tribes living between the Black Sea and the borders of the Roman Empire. From bases in modern-day Hungary, the Huns ruled the entire former Sarmatian territory. Their various constituents flourished under Hunnish rule, fought for the Huns against a combination of Roman and Germanic troops

 

szóval nem tudom, hol lenne érv az, h a szarmaták éltek ott

 

ott éltek, hun felsőbbség alatt

Előzmény: dash_ (127832)
pejgeroj Creative Commons License 2018.09.12 0 0 127871

ha nem mondja senki más, csak a képes krónika és a kézai krónika, akkor az azt jelenti h nem másolták senkiről.

 

viszont ha szerinted nem hiteles a képes krónika és a kézai krónika, akkor azt mondd.

Előzmény: dash_ (127833)
pejgeroj Creative Commons License 2018.09.12 0 0 127870

az onogurok és a bulgárok eredetileg két külön nép volt.

 

ezt legalább 3-4 forrás bizonyitja 

https://en.wikipedia.org/wiki/Bulgars

 

 

The Oğurs and Onoğurs, in the 6th- and 7th-century sources, were mentioned mostly in connection with the Avar and Turk conquest of Western Eurasia.

From the 8th century, the Byzantine sources often mention the Onoğurs in close connection with the Bulgars.

Előzmény: H. Bernát (127846)
BeNZiN Creative Commons License 2018.09.12 0 0 127869

Kereskedelem is létezett a világon. Ahogy rabolhattak is egymástól cuccokat. A veszelovoi pl. én kötve hiszem, hogy más műhelyben készült volna mint a honfoglalók többsége.

Előzmény: dash_ (127867)
Törölt nick Creative Commons License 2018.09.12 0 0 127868

Nekem is hozzál olyat amit Berci kér, de ne netröl letöltött képet, hanem saját fotodat. Cserébe teszek fel majd én is képet.

 

Előzmény: dash_ (127863)
dash_ Creative Commons License 2018.09.12 0 0 127867

*Veszelovó bocs.

 

Egyébként nem hiába szempont, hogy lehetőleg legyen palmettás is meg poncolt is meg aranyozott ezüst is meg kerüljön elő honfoglaló lelelmiliőben is, stb. stb. mert egyébként könnyen félreszalad az ember és elkezdi egy motívum eredetét követni miközben abba hitbe ringatja magát, hogy egy népet követ.

Előzmény: dash_ (127866)
dash_ Creative Commons License 2018.09.12 0 0 127866

"Hozz már nekem egy honfoglalóhoz megszólalásig hasonlító palmettás díszítésű udmurt vagy mari tarsolylemezt."

 

Most hoztam a híres veszolovóit amit sokáig honfoglalónak tartottak és a tiszabezdédi legközelebbi párhuzama. Csak hát ugye Mariföldről van mari sírból.

És pont ilyenek vannak rusz és alán sírokból is amiket régen honfoglalóknak hittek. Türk pl. sportot csinál belőle hogy ezeket mutogassa az előadásain.

Előzmény: BeNZiN (127865)
BeNZiN Creative Commons License 2018.09.12 0 0 127865

hozz már nekem egy honfoglalóhoz megszólalásig hasonlító palmettás díszítésű udmurt vagy mari tarsolylemezt.

 

Előzmény: dash_ (127863)
H. Bernát Creative Commons License 2018.09.12 0 0 127864

Vega sárkány: megette a pálmaleveleket ...

Előzmény: Törölt nick (127861)
dash_ Creative Commons License 2018.09.12 0 0 127863

"A honfoglalók palmetta motívuma minden részletével együtt teljesen honfoglaló specifikus. Inkább a részletei érdekesek, hogy mit honnan szedtek össze. Hasonló van a dunai bolgároknál is, de nem ugyanolyan, így elképzelhető, hogy ők meg a honfoglalóktól szerezték ezeket, akár kereskedelem akár csaták során."

 

Azt' a rusz, udmurt, stb. stb. tarsolylemezekkel mi van? :-)

 

Mondjuk a Mariföldről és egy ősmari sírból előkerült veszolovói tarsolylemezhez mit szólsz? Azt sem tartják már magyarnak természetesen, ahogy a rusz meg egyéb cuccokat sem.

Előzmény: BeNZiN (127858)
Törölt nick Creative Commons License 2018.09.12 0 0 127862

127847

 

nem csak hogy láttam, magam fotoztam.

 

 

nem teccik?

 

 

Előzmény: BeNZiN (127860)
Törölt nick Creative Commons License 2018.09.12 0 0 127861

Igen a "sorozatosan előforduló, indákkal összekötött egyes palmetták" valóban adhatnak ki akár sárkányfejet is. 

Előzmény: H. Bernát (127851)
BeNZiN Creative Commons License 2018.09.12 0 0 127860

Hol látsz te itt palmettát ?

Előzmény: Törölt nick (127847)
Törölt nick Creative Commons License 2018.09.12 0 0 127859

palmettás és a craiovai lelet egy darabja

 

 

Előzmény: dash_ (127849)
BeNZiN Creative Commons License 2018.09.12 0 0 127858

 És mi itt egy bizonyos fajta palmettáról beszélünk egyébként is, és önmagában még az sem csak a magyarokra jellemző

 

A honfoglalók palmetta motívuma minden részletével együtt teljesen honfoglaló specifikus. Inkább a részletei érdekesek, hogy mit honnan szedtek össze. Hasonló van a dunai bolgároknál is, de nem ugyanolyan, így elképzelhető, hogy ők meg a honfoglalóktól szerezték ezeket, akár kereskedelem akár csaták során.

Előzmény: dash_ (127849)
netuddkivogymuk Creative Commons License 2018.09.12 -1 0 127857

Ebből csak annyi derül ki, hogy a későbbi cserépbográcsok fejlettebb technikával készültek. (Természetesen).

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (127856)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.09.12 0 0 127856

Rövid összefoglaló:

1. A tárgy - belsőfüles bogrács - lényege (rendeltetése) tényleg hasonló, de a formája

    rendkívül eltérő.

2. A szaltovói bográcsokat fazekaskorong nélkül készítették, az átfúrt fülek mélyen helyezkedtek

   el a belső oldalon, míg a KM-ben már fazekaskorong segítségével készültek (és a fül máshova

   került, ha jól értem...)

3. Egy magyar szakember - Takács Miklós - szerint a dunai bolgároktól származik ez a módszer.

   Okszána Lopan, a keleti üstök (bográcsok) szakembere sem feltételezett közvetlen kapcsolatot.

4. A kerámia KM-i agyagmasszája több homokot és kevesebb samottot tartalmazott.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2018.09.12 0 0 127855

Türk a 2018-as orosz cikkébén is foglalkozik a "szaltovói" cserépbográcsokkal.

"Fig. 2.
Finds with ’Saltov’ characteristics in the 10th-century heritage of the Carpathian basin: [...]

6 ― clay cauldron from Lébény-Bille hill (after Katalógus 1996: 428);..."

"О котлах с внутренними ушками (рис. 2: 6), кроме того, что сегодня они уже не считаются этническим маркером древних болгар, можно сказать и то, что, хотя сущность предмета действительно сходна, но их формы чрезвычайно отличаются (Bálint 1975; Fodor 1975; Takács 1986; Wolf 2006).

Салтовские, в большинстве случаев, были изготовлены вручную, расположенным глубоко на внутренней стороне просверленным ушком, в то время как в Карпатской котловине их уже изготовляли на гончарном круге, с формовкой наоборот, перевёрнутыми на кромку, в
направлении дна.

Венгерский специалист Миклош Такач считает, что этот метод происходит от дунайских болгар (Takács 1986; 2009). Оксана Лопан, специалист по восточным котлам, также не предполагала непосредственной связи между ними (Афанасьев, Лопан 1996; Лопан 2007).

Тесто керамики в Карпатской котловине содержало меньше шамота и больше песка (Türk 2010: 282)."

H. Bernát Creative Commons License 2018.09.12 0 0 127854

És itt a lényeg Bollóknál:

 

 

"Annyi mindesetre már a jelenlegi ismereteink alapján is valószínűsíthető, hogy a 9–10. századi magyarok az cAbbāsida kalifátussal, a Bizánci birodalommal és a Karoling világgal fenntartott kapcsolataik révén ismerkedtek meg annak az ornamenskincsnek a nagy részével, amely a sírjaikból előkerült leletanyagot jellemzi."

Előzmény: H. Bernát (127853)
H. Bernát Creative Commons License 2018.09.12 0 0 127853

Itt: https://btk.ppke.hu/uploads/articles/56720/file/disszertaciok/bollok_2012_t_hu.pdf

 

 

Bollók Ádám

Ornamentika a 10. századi Kárpát-medencében

Formatörténeti tanulmányok a honfoglalás kori díszítőművészethez

Doktori (PhD) értekezés tézisei

 

 

"Mindezen kapcsolatok nézetem szerint jól mutatják a Kárpát-medencei 10. századi magyarság sokrétű kapcsolatrendszerét; így a tárgyaikon feltűnő késő ókori kora középkori mediterrán, illetve közel-keleti ornamentikai elemek az önszántukból vagy kényszer hatására a magyarok között tevékenykedő idegen mesterek révén éppen úgy elterjedhettek a Kárpát-medencében, mint az elitek közötti ajándékcsere, zsákmányolás vagy kereskedelem révén a Kárpát-medencébe jutott idegen eredetű tárgyakon. A 9. század első felében a Volgától keletre elterülő szállásaik felől a Dneper-Dnester-vidékére érkezett magyarok tárgyain feltűnő, az iráni figurális körhöz tartozó ornamentális elemeknek az antik eredetű mediterrán/közel-keleti „palmettás stílussal” történő felváltása tehát egyben az Európával való találkozás formáiról is árulkodik."

Előzmény: dzsaffar3 (127852)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!