Keresés

Részletes keresés

nobivoj Creative Commons License 2015.07.09 0 0 2247

Sziasztok! Csináltam egy FB csoportot terhességi cukorbetegség címmel, mert friss fórumot nem találtam a témában...Ha valaki még idetévedne rajtam kívül, és szeretne beszélgetni, jöjjön ide: https://www.facebook.com/groups/1452612328374077/

ancsi1015 Creative Commons License 2012.02.28 -1 0 2246

Kedves Anyukák!
Végzős szülésznő hallgató vagyok. A szakdolgozatom most írom, amihez a segítségeteket szeretném kérni, az alábbi kérdőív kitöltésével. Nagyon fontos lenne!
Csak néhány perc és teljesen névtelen.
Válaszotokat előre is köszönöm!

 

https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dENycS1wLWloeTQ5U2xrZmo2Qll0NVE6MQ#gid=0

 

Shiro Creative Commons License 2011.12.13 0 0 2245

Én nagyon sokszor fagyasztok zsemlét, kiflit, kenyeret. Szinte mindig van a fagyasztóban, így nem jövök zavarba, ha egy utolsó csücsök van csak otthon és beesik valaki vacsoratájban :o))

 

Simán kiveszem a fagyasztóból és vagy szobahőmérsékleten hagyom kiengedni (max 1-2 óra pl. 1/4 kg kenyér) vagy beteszem a mikróba a legkisebb fokozatra és néhány perc, negyed óra, attól függ, hogy mennyit és mit teszek bele. Rögtön kiolvadás után, még melegen a legfinomabb :o)))... arra viszont vigyázni kell, hogy ez a pékáru ilyenkor sokkal hamarabb kiszárad ... néhány óra után már nem finom.

 

Ha jól emlékszem pont A. Dr. küldött el sütizni engem is ;o))

 

Nekem is volt ám listám. Állítom, hogy amíg terhes voltam, azalatt játszották az összes édességreklámot :o) az egyik legjobb barátnőm megkérdezte, mikor jött látogatóba, hogy mit hozzon... egyetlen vágyam volt az ásványvizen kívül: egy óriási mandulás magnum!!! megkaptam... még most is érzem az ízét :o)

 

s.

Előzmény: sensitive (2241)
Boribon Creative Commons License 2011.12.13 0 0 2244

Volt nálam egy kölcsön vérszívó :) de annak rossz volt a szúrója, így a kis tűkkel én magam bökdöstem a kezemet. Rohadtul fájt, és volt, hogy háromszor kellett bökni, mire találtam elég vért. Most meg semmi ez a kis bökés. Már-már szeretem :)

 

A császármorzsához nem ettem lekvárt, de komolyan mondom, jól esett így is. Cukor helyett furktóz volt benne. Kiszámoltam, hogy mennyi ch van az egészben, és annyit ettem belőle, amennyit épp lehetett.

 

Egyébként én alapvetően nem vagyok édesszájú, csak terhesen enném a cukrot cukorral. Viszont most annyira átállítottam az agyam, hogy a gyerek érdekében mindent, hogy bírmo édesség nélkül, csak néha sokallok be, na ezekre az alkalmakra kell valami tartalék édesség.

Előzmény: sensitive (2243)
sensitive Creative Commons License 2011.12.13 0 0 2243

Kézzel szúrtad magadat a tűvel? Hűha, az elég brutális lehetett! Bátor vagy.

Én még a belövőssel is szemeztem egy órát, mire el mertem sütni először.

Milyen vércukor-mérővel mérsz?

Nekem accu check actív van és vagy 5-6 tizeddel többet is mér, mintha a laborban a vénából mérnének.

 

Teljesen jó értékeid vannak! Jól hangzik a császármorzsa. Milyen lekvárt ettél hozzá? És a cukrot mivel pótoltad?

Csak nemrég fedeztem fel a tescóban egy olyan lekvárt, amiben alig van szénhidrát. (Áfonya=15,6/100) - előtte olyannal próbáltam gazdálkodni, amiben 44g ch van 100-ban. Hát ez se mindegy.

Ha szereted a tésztás ételeket, abból is jó a norbis és a diawellness,diabestar diabetikus tészták. Sokkal kevesebb benne a szénhidrát, mint a durum tk. tésztában, jól is lehet vele lakni.

Mákos tésztára fáj a fogam már két hete - csak nem tudom, hogy cukor helyett mi lenne rá a legjobb alternatíva. Talán nyírfacukorral fogom megpróbálni.

 

 

 

 

Előzmény: Boribon (2242)
Boribon Creative Commons License 2011.12.13 0 0 2242

Szia,

sütit még nem sütöttem, csak császármorzsát csináltam. Ahhoz képes, hogy amúgy mennyi lekvárral, és porcukorral eszem, ez most szinte nem is volt édes, de a sok édességnélküli hét után én mennyeinek éreztem, csak sajnos keveset lehetett enni belőle.

 

5 és 7 közötti értékeket mértem tegnap, és ma végre lett rendes gépem, így mostantól nem kézzel kell magamba fúrni a tűt. Hát ég és föld a különbség, ezt a szúrkálást utáltam.

 

A hatszor mérésre azt mondta a csaj, hogy csak egy hétig kell csinálni, hogy lássuk, jó-e a diéta, aztán elég lesz csak néha mérni szúrópróbaszerűen.

 

Elvileg a közelünkben is van egy diab sütiket árusító bolt + itt az egyik Norbi bolt is közel, lehet, hogy kipróbálom a pudingot én is.

Előzmény: sensitive (2240)
sensitive Creative Commons License 2011.12.13 0 0 2241

A norbis puding az tényleg nagyon finom. Szoktam beiktatni uzsira vagy a vacsihoz.

Sikerült diab. beiglit vennem - igaz ez még gluténmentes is - de sajna elég elkeserítő a ch tartalma. Egy szeletet már megkóstoltam - és 14 g ch volt egy normál vastagságú szeletben. Hát ebből se lehet lakomázni. Viszont kellemes meglepetése, hogy egészen finom.

Még adok egy esélyt  a norbisnak - abban biztos kevesebb a szénhidrát. Vettem egy ch csökkentett lisztkeveréket - lehet, hogy mégiscsak megpróbálkozom majd sütni is valamit.

 

A Cédrusban még soha nem jártam, de valószínűleg oda is benézünk még karácsony előtt! Itt az Ecseri úti diétás boltban is vannak sütik, de nem túl nagy választékban.

Ez a diabet max-os zsömle hasonlít a sima zsömlére? Még soha nem fagyasztottam ilyesmit le, ez is nagyon jó ötlet! Tényleg olyan lesz, mintha friss lenne? Mondjuk előtte lévő este veszed ki a fagyasztóból és szobahőmérsékleten kienged - vagy a sima hűtő részben kell kiengedni?

 

 

Teljesen megértem, hogy nehezedre esik a diétát tartani. Szerintem nem is lehet ezt egy életen át ilyen szigorúan betartani. Most látom csak, hogy mennyivel lazábban tartottam annó a PCO és IR miatt is, hogy most rendesen kiszámolok mindent. Hát ezt csak így lehet, hogy ráér az ember és persze a baba miatt tudjuk is, hogy nagyon fontos.

A II-esen fogok szülni, oda is járok a belgyógyászatra, Ambrus dr úrhoz. Ott hallottam én is először a többi lánytól, hogy szülés után egyből lehet enni bármit. : ) Ez tartja bennem a lelket, Gondolatban már írom a listát. :)

 

Előzmény: Shiro (2238)
sensitive Creative Commons License 2011.12.13 0 0 2240

Szia Boribon!

Sütöttél végül a hétvégén diab. sütit? Hogy sikerült?

Nekem már kedvem sincs sütni, mert úgyis alig ehetek belőle csak morzsákat. 150 g Ch-t kell tartanom.

A 200 g Ch azért már barátságosabban hangzik! :)

Az inzulintól ne félj - én nagyon be voltam tojva előtte, de tényleg nem egy nagy gond ha esetleg kell majd.

De biztos nem lesz rá szükséged és elég lesz a diétát tartanod!

 

Milyen értékeket mérsz?

 

Tényleg furcsa, hogy minden doki más és más. Az enyém pl. azt mondta, hogy elég mérni az éhgyomrit és mindig étkezések után - mert előtte úgyis csak kevesebb lehet az érték és ne pazaroljam a csíkot, meg egyébként is tűpárna lesz az ujjaimból.:)  Nem irígyellek ennyi szúrás miatt - bár ezt is meg lehet szokni.

 

Előzmény: Boribon (2237)
Shiro Creative Commons License 2011.12.10 0 0 2239

Örülök, hogy sikerült valami megoldást - javaslatot - találnia a dokinak... remélem, hogy rendben lesz minden ezzel a változtatással.

 

Írj majd, hogy milyen eredményeket hozott a változtatás! :o)

 

üdv, s.

Előzmény: Boribon (2237)
Shiro Creative Commons License 2011.12.10 0 0 2238

Norbis cuccokból még nagyon finom a puding, aminek tejszínhab van a tetején. Ráadásul, ha jól emlékszem, akkor 1-es kód, tehát nagyon kevés a ch benne. Ja, és neki van a diab.szaloncukra is :o)) a hasmenés engem sem zavart, legalább egy kicsit lazított a katasztrófális terhességi szoruláson :o)))

 

Beiglit mi anno a kaisersben vettünk - mivel most már összeálltak a sparral, ezért gondolom ott is lesz. esetleg kérdezz rá az eladóktól.

 

Amint látom, bp-i vagy. Az Örsön van a Cédrus piac és ott van egy mindenfélementes üzlet - cukormentes, lisztmentes, tejfehérje mentes...stb kajákat, alapanyagokat árulnak... vannak pl. nagyon finom cukrászsütik és ami nagyon fontos, hogy pontosan tudják darabra, hogy melyikben mennyi a ch. Én pl. rendszeresen vettem náluk a Rigójancsit, amiben 3,6(!!)g volt csak a szénhidrát egy gigantikus szeletben :o))))) szeritem nekik is lesz beiglijük. Ott vettem mindig a diabet max kenyeret vagy zsemlét is. Mindig vettem egy nagyobb mennyiséget és itthon lefagyasztottam. De vannak nagyon finom kekszek, készételek - pontos ch feltüntetésével, lisztkeverékek, édesítőszerek, tészták stb...

 

Én sajnos most már nem tudom olyan szigorúan tartani a diétát, mint kellene. Valahogy terhesen az ember nem csak magáért fele, hanem a gyermekéért is, így sokkal inkább oda tud figyelni a diétára... sajna édességfüggő vagyok, így elég küszködősen és sok csalással tartom most a diétát, de azért igyekszem...

A cukrom nagyjából egyenletes, de azt már látom, hogy a dokik a nem terhességi dm-et sokkal lazábban kezelik... tágabb határokat engedélyeznek.

 

Az, hogy szülés után meddig kell még diétázni, azt orvosa és kórháza válogatja. A Margitban pl. elvárják, hogy hat hétig még tartsd a diétát, utána csinálnak megint egy terhelést és ha az jó, akkor békénhagynak. Amikor én szültem, akkor a Margitba jártam terhesgondozásra, de közben megszüntették ott a szülészetet és így a II klinikán szültem. Ott meg nem értette a belgyógyász, hogy mi a fenéért akarok én diétázni, két nappal szülés után vizsgált és utána elküldött a büfébe, hogy vegyek nyugodtan egy szép nagy szelet sütit... hááát ennyit a kötelező protokollról... szerintem az orvosod utasításait kövesd, abból nem lehet baj :o)

 

 

ja, és kérdezz nyugodtan, örülök, ha segíthetek!

 

Üdv, S:

Előzmény: sensitive (2236)
Boribon Creative Commons License 2011.12.10 0 0 2237

Tegnap végre eljutottam a diabetológushoz. A 180g-os diéta helyett 200g-ot írt elő 7 részletben, mert igazodtunk ahhoz is, hogy én keveset alszom, a nap nagy részét ébren töltöm. Mondott pár dolgot, amit nem tudtam, és adott sütis receptes füzetet, szerintem a hétvégén fogok is sütni magamnak valamit :) Azt is mondta, hogy akármennyire igyekszünk, előfordulhat azért így is, hogy mégis inzulin kell, de ez egylőre csak elméleti lehetőségként merült fel. Most egy hétig mérnem kell majd a cukrot evés előtt-után, aztán meg vissza kell mennem hozzá. Kérdeztem, lesz-e újra terheléses cukor, azt mondta, hogy nem. A norbis cuccokról lebeszélt, azt mondta, hogy hasmenést okozhatnak. Abban maradtunk, hogy tejet nem fogok inni, csak a kávéba, a gyümölcsökre meg azt mondta, hogy délután egyem nyugodtan, csak egyek melléjük korpovit kekszet. Úgy általában is azt javasoltam, hogy legyen az étkezésekben gyors és lassú felszívódású ch is.

Mától kipróbálom a javaslatait, aztán meglátjuk, milyen eredményeim lesznek.

sensitive Creative Commons License 2011.12.09 0 0 2236

Köszönöm szépen a sok tippet!

Sajnos vega vagyok - így hús nélkül kell megoldani a dolgot és nem elvből nem eszem a húst. Kiskoromban megundorodtam tőle és nem megy... ez most elég szarul is jött ki. A füstlit eszem meg egyedül - néha szoktam főzelékre sütni belőle.. :(

 

Megnyugtató, hogy Te is ettél norbis cuccokat. Hogy vannak ilyenek, már ez is egy megváltás. Egy hónapig a rozskenyérrel próbálkoztam - mire a doki mondta, hogy nyugodtan egyek ch csökkentett termékeket. Így azóta ceres slim kenyeret eszek, ami csak 33,9 ch/100 g és finom is. És néha egy - egy norbis fahéjas csiga vagy diós, mákos - hát azóta jobban érzem magamat, hogy nem kell mindenről lemondani. Szerencsére hasmars még nem volt tőle - inkább még jó is ez, a rosszabb emésztést segítendő.. :) 

Aggaszt engem is az édesítőszer, de azzal szoktam nyugtatni magamat, hogy a normál bolti termékekben sem tudja az ember, hogy mi van...

 

A diabet max kenyeret nem ismerem, (finom??)  majd utánanézek - bár tescoban és sparban nem láttam még ilyet. Sajnos még diab. bejglit sem láttam sehol -de bízom benne, hogy karácsonyig találok. Te hol láttál már? Van az Ecseri úton egy diétázós bolt, oda elmegyek jövő héten - bízom benne, hogy diabetikus babapiskótát is találok - csak az a gond, hogy még cukormentesen is brutális a ch tartalmuk.

 

Ma jutottem el odáig, hogy pont amit írtál - szinte remegtem egy friss normál zsömléért. Szeptember eleje óta diétázok - hát már tényleg nagyon hiányzott. Így ez volt az ebédem egy tejföllel és még egy kis szendviccsel. :(

 

Sajnálom, hogy nem állt helyre a cukrod - nem egy leányálom ez.

 

A gyógyszer mellett is ilyen szigorúan be kell tartanod az étkezési előírásokat? És a közérzeted jó így? Szóval nem ingadozik a cukor meg ilyesmi?
Bocsi a sok kérdésért - de végre valakitől kérdezhetek! :) Nekem is sanszos, hogy hamar kialakul majd a cukorbetegség - mert már a terhesség előtt is volt egy kis IGT-m.

Még ami eszembe jutott, hogy a szülés után is tartani kell a diétát - vagy lehet utána már bármit enni?

Erről ellentmondásos infókat találtam eddig - szólnak hírek 6 hétig tartó diétáról - de hallottam már az ellenkezőjét is.

 

Köszi szépen a válaszodat előre is!

 

 

 

 

Előzmény: Shiro (2235)
Shiro Creative Commons License 2011.12.09 0 0 2235

Szia!

 

Sajnálom, hogy Neked is erre vezetett az utad!

 

A 100 egységet úgy szúrtam, hogy reggel, délben, este rövid hatású és éjjelre hosszú hatású inzulin... a pontos egységekre már nem emlékszem ... a vége felé hétről hétre mászott egyre feljebb az adagom .o(

 

Én nagyon sok update cuccot ettem... bár azt mondják, hogy az édesítőszer, amit norbi használ, az "méreg" ... nekem semmi bajom nem lett tőle - persze, mint terhesen minden mást - ezt is mértékkel szabad fogyasztani, mert egyébként tényleg csinálhat jó kis hasmenést :o)

 

Én még a diabet max kenyeret ill. zsemlét ettem. Ízre jó volt, és kb. 2/3-annyi ch van benne, mit egy sima zsemlében. Ezt a diabetmix lisztet kifejezetten cukorbetegeknek találták ki.

 

A lassú ill. gyors felszívódásra azért érdemes odafigyelni - főleg inzulinnál - mert ha gyorsat eszel csak akkor nem biztos, hogy kibírod a következő étkezésig.

 

 

Karácsonyra: lehet kapni néhány szup.marketben diabetikus beiglit. Diab.szaloncukor szintén van. A húsokat edd salátával, esetleg sültkrumplival (az olaj a sültkrumplin megakadályozza a teljes felszívódást). Válassz natúr húsokat a panírozott helyett. Ha nagyon megkívánsz valamit, kapj be egy pici falatot belőle - még ha cukros, akkor sem lesz tőle bajod, viszont így nem jutsz el oda, hogy már reszkessen érte kezed-lábad... ja, és ha úgy érzed, hogy többet ettél a kelleténél, akkor menj el sétálni egyet. a mozgás is csökkenti a vércukor szintet.

 

 

Nekem már 4 éves a kicsi fiam és kb. egy éve éreztem, hogy gond van. Méregettem, igazam lett és most gyógyszert szedek. Cukorbetegeknél, normál esetben az inzulin az utolsó megoldás, először gyógyszereket adnak... csak ezeket terhesen nem lehet szedni, ezért adnak a terhess.diab-osoknak inzulint.

 

Ha még eszedbe jut valami, kérdezz nyugodtan, üdv, S.

Előzmény: sensitive (2234)
sensitive Creative Commons License 2011.12.08 0 0 2234

Sziasztok!

 

De jó, hogy újra élet van ebben a topicban. :)

Szintén diab-os lettem - már a 15. héten kiderült, úgyhogy már nagyon tele a hócipőm a diétával. Február 29-re vagyok kiírva, úgyhogy még van pár hónap.

Nekem már majdnem a kezdetektől inzulin kellett sajnos - jó sokáig csak a reggeli utáni értékem volt rossz - de most már kezd elmászni az ebéd utáni is.

Most 12 E actrapidot szúrok reggeli előtt és 20 E inzulatard-ot este.

 

Shiro! Azt írod szúrtál 100 E-t is. Azt milyen eloszlásban? Valószínű, hogy majd ebéd előtt is szúrhatok?

 

A kezdetekben nagyon éheztem, mostanában kezd egy kicsit jobb lenni a helyzet, talán ügyesebben oldom meg a kajákat - mégis a karácsonytól tartok.. Épp ötleteket keresek, azért járok erre - a kezdetekkor nagyon sokat olvasgattam itt, nagyon hasznos volt.

 

Mi a véleménye(tek)d az update termékekről? Mostanában vettem jópárszor péksütit és kalácsot is és sokkal jobbak mint az egyéb diabetikus termékek - és még jól is lehet lakni velük, mert több belefér a ch-ba. A tésztáról nem is beszélve, ebből végre normális adag tésztát is megehetek. A belgyógyász nem szólt érte, hogy nem lenne jó nekünk, de ki tudja... Kicsit aggódom miatta.

 

Az én dokim elég laza olyan szempontból, hogy azzal kezdte, hogy a lassú és gyors felszívódásra nem kell odafigyelni - épp elég másra szóval ez is egy könnyebbség, hogy azt eszem és akkor, ami "jól esik." Persze nagyon idézőjelbe téve. Az első amit elhagytam az a magas rosttartalmú rozskenyér volt, amiből reggelire egy fél szeletet lehetett enni (20 g ch) és majd éhen haltam.

 

Nagyon félek attól, hogy a szülés után se fog elmúlni. Shiro, Neked mennyi idővel a terhességed után jött elő újra? És akkor most is inzulinoznod kell? :(

 

 

 

Shiro Creative Commons License 2011.12.04 0 0 2233

Én úgy tudom, hogy ilyen rövid időre már nem állítanak be inzulint. Mire beállna rendesen a diéta-inzulin arány, már megszültél :o)))

 

Örülök a jó reggeli eredménynek. Majd beáll az esti is, ne aggódj!

 

Kicsit úgy lehet csalni pl. tésztával, hogy nem főzöd meg teljesen puhára, hanem kicsit keményebbre hagyod - olyan olaszosan... így nem tud teljes mértékben felszívódni belőle a ch.

 

üdv, zs.

Előzmény: Boribon (2232)
Boribon Creative Commons License 2011.12.04 0 0 2232

Ma kipróbáltam a 10g ch-s reggelit, és tök jó értékek lettek. Ebéd után is mértem, azzal se volt gond, aztán a vacsora megint megdobta, lehet, nem kellett volna este tésztát ennem. De most nem törtem le a rossz eredménytől, örülök a reggeli jónak, és kisérletezgetek tovább az estével is.

 

Február 22-re vagyok kiírva, de előbb szoktam szülni, így arra számítok, hogy még kb. 2 hónapot kell bírni.

 

Köszi az eddigi segítséget, próbálkozok még a kajákkal péntekig, aztán remélem a diabetológis hozzászól majd érdemben az ügyhöz. Ha lesz még kérdésem, akkor jövök majd!

Előzmény: Shiro (2231)
Shiro Creative Commons License 2011.12.04 0 0 2231

húúú, de régen volt :o)))

 

reggelire a 10ch az 1/3 zsemle volt, magában

tízóraira pedig, ha jól emlékszem, akkor tul.képpen egy normál reggelit ettem :o)

 

Szerintem nyugodtan ehetsz délelőtt továbbra is gyümölcsöket, ha neked az esik jól... reggelire pl. egyél egy almát és (számold ki hozzá) néhány db korpovit kekszet vagy diab. háztartási kekszet. Ezzel viszel be lassú ch-t is és mégis azt eszel, amit szeretsz...

A mandarint váltsd ki naranccsal. Kevesebb benne a ch, mint a mandarinban.

Valaki itt korábban írta, hogy ha nagyon édességre vágyik, akkor egy puhább banánt összetör és lefagyasztja... olyan, mint egy fagyi - bár sok benne a ch, de mégsem cukorbomba :o)

 

Az inzulin tényleg több macera... pl, ha azzal nem eszel időben, akkor nagyon leeshet a vércukrod, az meg egy eléggé gáz érzés... nekem volt, nem kívánom senkinek... szerencsére ösztönösen betoltam egy egész csokinyulat (húsvét körül volt :o))... a dokim utána mondta, hogy a lehető legjobb dolgot csináltam...

 

Ezen kívül bárhová mész, mindig vinni kell a cukormérőt, az inzulinpent meg valami kaját/innivalót, mert sosem tudhatod, mikor nem érsz haza időre... szóval szééép naaaaagy női táskát igényel... De ha azt mondják, hogy ez kell, akkor nincs mit tenni, szúr az ember. Nekem a legnagyobb parám az volt, hogy hasba kell szúrnom magam terhesen. Tudtam, hogy az a pár mm-es tű nem ér el csak a bőröm alá max., de akkor is zavart. Aztán megegyeztünk a dokival, hogy tul.képpen bárhová szúrhatom, úgyhogy ha magam tudtam lenni, akkor combba szúrtam, ha pedig nem tudtam teljesen elvonulni, akkor karba.

 

mikorra vagy kiírva egyébként? kitartás! :o)

 

üdv, s.

Előzmény: Boribon (2230)
Boribon Creative Commons License 2011.12.03 0 0 2230

Diabetológushoz megyek.

 

A mirelit meggy, eper jó ötlet, holnap veszek. Pontatlan voltam egyébként a gyümölcsös megjegyzésemmel, mert 1-1 almát, vagy narancsot eszem naponta, csak ez durván kevés ahhoz képest, amennyit a diéta kezdete előtt ettem (almát, szőlőt, körtét, narancsot, mandarint). Reggelente, és délelőtt az elmúlt 5 évben szinte kizárólag gyümölcsöt ettem. Egyszer egy 90 napos diéta után maradtam így, mert annyira jól esett, hogy semmi szilárdabb kaja nem kerül belém ebédig.

 

Ja, és a diéta kezdetéig gyakorlatilag nem ettem kenyeret (itthon a család többi része se nagyon), mert reggelire nálunk senki nem azt evett, délben, este pedig többnyire főtt kaja van. Most meg azért eszem, mert valahogy az összes mintarecetben az van reggelire, uzsonnára, hogy 1 zsemle...., és szelet kenyér sonkával... stb..  

 

Arra mindig is számítottam, hogy egyszer lehet cukorbetegségem, mert nálunk anyai ágon a nők idősebb korukra mind küszködtek ezzel. Mondjuk az inzulint jó lenne elkerülni, nem mintha félnék tőle, vagy ilyesmi, csak azt képzelem, hogy nagy macera.

 

Amikor reggelire 10 ch-t ettél, akkor mikor ettél utána legközelebb? 3 óra múlva?

 

Előzmény: Shiro (2229)
Shiro Creative Commons License 2011.12.03 0 0 2229

Először is az a kérdésem, hogy pénteken diabetológushoz vagy dietetikushoz mész? (bocsánat, ha hülyét kérdeztem, csak ezt a kettőt sokan keverik)

 

Ha diabetológushoz, akkor ő meg fogja mondani, hogy mikor és mennyit ehetsz ill. hogy van-e szükséged inzulinra - ez az ő szakmája... Lehet, hogy csökkent még a ch mennyiségen, de az is lehet, hogy átvariálja a mennyiségeket... pl. még többször, de keveset, vagy felcserél étkezéseket...stb. Nálam például mindig nagyon magas volt a reggeli utáni érték, ezért a 2. gyereknél a reggelimet 10ch-ra vették le, a tízóraimat pedig 30-ra felvitték... így végig bírtam a terhességet... viszont fogytam 10kg-ot a terhesség végére - miután megszültem 20kg-al kevesebb voltam, mint amennyivel a terhességet kezdtem :o)

 

A 3. gyereknél viszont nem örültek az előző nagy fogyásomnak, úgyhogy mikor a reggeli értékeim nagyon xarok lettek ismét, rögtön inzulint kaptam. Pontos beosztással, kajamennyiséggel, rendszeres kontrollal...stb. a végén majdnem 100 egység inzulint szúrtam, ahogy megszültem elhagytam és kész... az első (2-3 napos) ellenőrzésen a belgyógyász elzavart a büfébe, hogy egyek egy mignont :o)))

 

Viszont azt tudnod kell - azt szokták mondani a belgyógyászok, hogy akinek terhességi cukra van, az egyszer tutira cukorbeteg lesz, a kérdés csak az, hogy mikor... akinek nem nagyon gáz, annak lehet, hogy csak 100 éves korára jön ki, de inzulinosoknak valószínűleg korábban... (nekem sajnos már itt is van, bár nálam a súlyom nagy mértékben közrejátszik)

 

Az ételekről pedig annyit: a barnakenyér sokszor csak színezékkel készül, egyáltalán nem biztos, hogy teljes kiörlésű. Érdemesebb diabetmax kenyeret vagy zsemlét beszerezni, ha tudsz valahonnan. A sonkák páclevébe nagyon gyakra tesznek cukrot, érdemes elolvasni a csomagolását... gyümölcsöt el ne hagyd teljesen!!! Az alma pl. kiváló uzsonna vagy tízórai lehet néhány db korpovit keksszel. Ha tudsz szerezni valahonnan fagyasztott meggyet, epret... nagyon kevés bennük a ch. Egy-egy narancs is belefér néha uzsonna vagy pótvacsora gyanánt (ha nem sok a gyomorsavad)

 

A gyümölcsök elhagyása terhesség alatt a vitaminhiányon túl emésztési problémákat is okozhat!

 

Üdv, S.

 

Előzmény: Boribon (2228)
Boribon Creative Commons License 2011.12.02 0 0 2228

Szia, köszi a választ, elnézést, hogy ilyen sokáig nem reagáltam, pedig többször is elolvastam, amit írtál, elég sokat jár az agyam ezen a témán.

 

Diabetológushoz azóta se jutottam el, jövő péntekre van időpontom. Remélem tud majd segíteni, mert továbbra se érzem azt, hogy sikerül kézbentartanom ezt a dolgot. A napokban mértem a vércukorszintet minden reggeli előtt, és után, de úgy tűnik, bármit eszem (30g ch), 1 óra elteltével még 8 és 9 között van a vércukorszintem (előtte éhgyomorra meg 2 és 3 között). Pedig a tejet, gyümölcsöt teljesen elhagytam, ma pl. barna kenyeret, sonkát, pardicsomot ettem, még egy kicsit kevesebb is volt a ch tartalom 30g-nál, mégis ilyen magas eredményt mutatott a mérő, miközen ez elvileg megfelelő reggelire. 

 

Most azon gondolkodom, hogy esetleg kevesebb szénhidrátot kellene ennem reggel, vagy még a 6-nál is többször enni keveset. Mivel én elég keveset alszom (4-5 óra / nap), nekem végülis az se lenne gond, ha 8-9 alkalommal ennék egy nap keveseket.  többször is egyek kisebb adag szénhidrátokat, de ezt majd felvetem a doktornőnek pénteken.

 

Azért az elégg idegesít, hogy 2,5 hete semmi édességet nem ettem, betartom a 180g-os diétát, amit mondtak, lemondtam a tejről, gyümölcsről is, és mégis ilyen magas értékek jönnek ki. Ha inzulin kell esetleg, az vajon honnan fog kiderülni? Lassan 4 hét telt el eddig a terheléses cukor óta, és eddig szó sem volt újabb vérvételről.

Előzmény: Shiro (2227)
Shiro Creative Commons License 2011.11.20 0 0 2227

Szia!

 

Látom belekavarodtál a diétás táblázatok, vércukormérők és orvosi féltanácsok erdejébe :o)

 

Azok az ételek, amiknek magas a GI-je, azok gyorsan felszívódó szénhidrátok, tehát gyorsabban is bomlanak le. Ez azt jelenti, hogy hamar megemelik a VC értékedet és aztán az hamar le is esik. Reggel és este ezért praktikus valami olyasmit enni, ami nem emeli hirtelen az értéket, hanem inkább kisebb emelkedést hosszan tart, mert így nem éhezik a szervezet sem napközben sem éjjel.

 

Tízóraira, uzsonnára nálunk egy almát javasoltak néhány darab diab keksszel, vagy korpovittal, ilyesmit.

 

A vércukormérést pedig jól látod, tényleg elég drága dolog, mert a tesztcsík nem valami olcsó. Sajnos csak akkor kaphatod receptre, ha a diéta mellett inzulin szúrásra is szorulsz. Ekkor is a napi szúrás mennyiségétől függ, hogy hány doboz tesztcsíkot írhat fel neked a doki havonta. Ennél viszont általában sokkal többre lesz szükséged. Én inzulinos voltam és az orvosom írt egy javaslatot, meg nekem kellett írnom egy kérvényt a TBnek, amiben sokat kellett sírni/ríni, így engedélyezték a nagyobb havi mennyiség felírását, viszont mire az engedély megjött én már majdnem megszültem :o))

 

A vércukorszint mérőt pedig úgy tudod a legegyszerűbben kalibrálni, hogy amikor mész a rendszeres vérvételre - nálunk 3-4 hetente kellett menni gyűjtött vizeletmintát kellett vinni, meg a szokásos reggelit és mértek egy éhgyomrit, egy  1 órás reggeli utánit, néztek hga1c-t - na ekkor, miután leveszik a vért a labornak, te is csinálsz egy mérést magadnak és felírod, meg a másiknál is és mikor megtudod az eredményt, akkor a sajátot meg a laborost összehasonlítod... így látni fogod, hogy kb. mennyit csal a géped...

 

Most hirtelen ennyi válasz jutott eszembe, ha van még kérdésed, szívesen válaszolok.

 

Üdv, S.

Előzmény: Boribon (2226)
Boribon Creative Commons License 2011.11.20 0 0 2226

Micimalacka, írtad, hogy a tej nem jó reggelire. És tízóraira mehet? Egyelőre olyankor eszem (1,5 dl tej, 2 dkg teljes kiőrlésű kenyér). Reggelire 1 natúr joghurtot eszem, és abba korpamixet teszek, annyit, hogy pont kijön a 30 g ch. Ez így vajon jó?

 

Találtam egy táblázatot, amiben 200 és 160g-os ch diétára volt leírva, hogy melyik étkezéskor mennyi lehet a gyorsan felszívódó ch, a 180-asnál a kettő közé lőttem be a kívánatos értéket. Látom, hogy reggel, és este nem lehet magas GI értékű kajákat enni. Jó lenne tudni, hogy miért nem? Meg az érdekelne még, hogy van-e tejen kívül olyasmi, ami látszólag jó (alacsony GI-je van), de valójában mégsem. 

 

És végül kipróbáltam a vércukor mérő készüléket is. Tej+kenyér evés után 1 órával (inkább 70 pec lett, mert szerencsétlenkedtem a tűvel), 6,5 volt az eredmény. Ez ugye 7 alatt van, de honnan tudjam, hogy jól mér-e ez a készülék. El kéne vinni valahova, ahol lehetne egy kontroll mérést csinálni. Gyógyszertárakban vajon van erre lehetőség? Vagy a védőnőnél? Ott biztos.

Boribon Creative Commons License 2011.11.20 0 0 2225

A héten kiderült, hogy így negyedszer kipróbálhatok egy újabb terhességi nyavalyát.

 

Olvasgattam a topikot (még nem az egészet), de addig is lenne pár kérdésem, amíg eljutok a dokimhoz. A terheléses cukor 2 órás eredménye lett rossz, mégpedig 9,8. Jól gondolom, hogy ez elég magas? Láttam, hogy itt sok lányt szigorú diétátra fogtak határérték körüli eredménnyel is.

 

Telefonon tudtam meg az eredményt, a doki egyelőre csak annyit mondott, hogy amíg nem találkozunk, addig tartsak 180g-os ch diétát. Ezt csinálom is kedd óta, de közben olvasgatok, és látom, hogy nem ilyen egyszerű ez a dolog, mert figyelembe kéne vennem a glikémiás indexeket, meg többen írtátok ott, hogy csak bizonyos dolgoktól ugrik meg a cukruk.

 

Gondolom, a dietetikus majd pontosítja ezt a 180g-os egyenjavaslatot, de mi van ha nem? Akkor méregessem magamanak az étkezések után 1 órával a cukorétéket, hogy lássam, 7 alatt marad-e? És mégis hányszor? Naponta többször? Gondolom mégsem minden étkezéskor. Biztos nem is olcsó mulatság ez (egyelőre anyósom gépe van nálunk, még nem próbáltam ki).

 

Először teljes képtelenségnek tűnt, hogy majd méregetek minden kajáláskor, meg máshogy eszek, mint a család, de pár nap után látom, hogy nem olyan vészes ez, viszont nem akarom rosszul csinálni. Pl. sokan írták, hogy a tejtől is megugrik a cukruk, pedig a táblázatokból úgy tűnt, hogy a tejnek alacsony a glikémiás indexe. Most akkor hogy is van ez?

 

Elnézést, hogy nem kifejezetten összeszedett az írásom, egyelőre még elég komoly káosz van a fejemben a témával kapcsolatban.

kovacsoliver Creative Commons License 2009.09.10 0 0 2224
Kedves kismamák!
Kovács Olivér vagyok, a Reader's Digest Magazin számára készítek egy összeállítást, amelyben cukorbetegek mesélnek néhény mondatban a betegségükről. Jó volna a terhességi diabéteszről is írni (érinthet jó néhány olvasót), ezért fordulok Önökhöz: aki hajlandó volna ezzel kapcsolatos tapasztalatait megosztani és vállalja, hogy fénykép is készüljön az összeállításba róla, kérem, vegye fel velem a kapcsolatot: kovacsoliver@yahoo.com
Köszönettel:
Kovács Olivér
Shiro Creative Commons License 2009.09.08 0 0 2223
Igen. Legalábbis az én dokim megnézette. Legkésőbb a 16. héten egyébként is nézni szokták a margitban.

s.
Előzmény: dorottya79 (2222)
dorottya79 Creative Commons License 2009.09.05 0 0 2222

Shiro, köszönöm a segítséget!

Akkor ezek szerint már az első trimeszterben megnézik!

Előzmény: Shiro (2221)
Shiro Creative Commons License 2009.09.04 0 0 2221
Margit kh. Dr. BL
Engem a 12. hétig bezárólag küldött el (odaadta a beutalót és addigra kellett elintéznem).
Addig semmiképpen se diétázz, mert egyáltalán nem biztos, hogy most is GDM-es leszel.
Ha igen, akkor diéta először az ezzel foglalkozó nőgyógyásszal, ha súlyosabb az eset, pl. inzulin kell, akkor pedig a kórház belgyógyászatán a főorvossal, aki beállítja az inzulint és a diétát is.
Diéta beállítás 1 nap kórház reggeltől estig, hétpontos méréssel.

Ha gondolod keress rá a hozzászólásaimra ebben a topikban, én két GDM es terhességet csináltam végig a margitban, a másodikat inzulinnal.

Üdv, S.
Előzmény: dorottya79 (2220)
dorottya79 Creative Commons License 2009.09.02 0 0 2220

Sziasztok!

Meg tudnátok mondani, hogy ha az 1. terhességnél TD-em volt, akkor a 2-diknál mikor kezdenek el ezzel foglalkozni? Úgy értem, hogy mikor küldeneke el először terheléses vizsgálatra, illetve, hogy automatikusan diétázni kell-e?

Ha esetleg van valakinek Margit kh-as infója, azt külön köszi!

Köszi! :)

Pogiii Creative Commons License 2008.12.13 0 0 2219
Mi itt általában nem vagyunk cukorbetegek, csak terhességkor... sajna nem tudunk segíteni.
Előzmény: regener (2217)
pynky Creative Commons License 2008.12.11 0 0 2218
?
Előzmény: regener (2217)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!