"egyedül a Fidesz nem küldött senkit ezekre a találkozókra, egyeztetésekre..." ez érthető hiszen megmagyarázhatatlan számomra az a tény, hogy a Fideszben miért nincsenek igazán hozzáértő gazdasági szakemberek? Pedig ez a korosztály már tanulhatott külföldön is (pl. OV, bár ő és szűk csapata jogász).
"nem is értem, miért kérik számon rajtunk Brüsszelből a maastrichti kritériumok betartását. Bár az egészséges mégis az volna, ha elérhetnénk és tartósíthatnánk az ott előírtakat. "
Igazad van. Az alacsonyabb áht hiány, alacsonyabb infla, alacsonyabb kamatok, alacsonyabb államadósság tényleg nekünk fontosak. De, hogy pár itteni jobbos kartács is megértse, ezért kiegészítem hozzászólásodat egy kis adalékkal. Ezeket a kritérimonóknak való megfelelést valahogy el kell érni, valahogy meg kell valósítani. Ez viszont csak áldozatokkal jár. Ha mással nem, azzal, hogy a szociálpolitikai kiadások alacsonyabb mértékben nőnek. Vagyis a szegények, a nyugdíjasok, az alsőközéposztály életszínvonala alacsonyabb mértékben nőhet. Ugyaníg a vállalkozások esetében, mert kevesebb támogatást lehet adni, és kisebb mértékben lehet az adókat csökkenteni. Hosszabb távon mindenképpen el kell érni a maastrichti kritériumok teljesítését. Mert megtérül.
Csakhogy a vita az időtávon van. Azaz nincs. Szakmai körökben nincs. Mind a gyors mind a lassú eurózónába belőpők 2009 +/- 1 évet tartanak reálisnak, kívánatosnak. Szakmai körökben létezik még egy 3. csoport, a nagyon lassú csatlakozás pártiak, ide tartozik Matolcsy is, akik 2010 itáni éveket tartanak kívánatopsnak. A kormány a lassú csatlakozás mellett van, ami a 2009-2010-et jelent.
A lassú és a nagyon lassú csatlakozás mellett érvelők a szabadabb gazdaságpolitikából eredő versenyképességgel (pl. adócsökkentési lehetőségek, infrastruktúrális beruházások felgyoprsítása, az indulási évben az áht hiányt növelő, de hosszú távon már csökkentő reformok elindítása, stb.)indokolják a a döntésüket.
A gyors csatlakozás pártfogói az árfolyambiztonságból eredő versenyképesség növekedésből.
A politikai indíttatású indoklásokat és döntéseket, véleményeket jobb nem is kommentálni. Ugyanaz a politikai vezető, aki tavaly a 2008-as euró bevezetést még elhamarkodottnak tartotta, idén már fel volt háborodva a 2010-es dátumon és követelte a 2008-as bevezetést. A lényeg, hogy akármit mond a kormány, annak mindig az ellenkezőjét követelje.
Mondjuk Draskovics a 2009/2010-es dátum (optimista/pesszimista verzió) mellett a különböző szakmai képviseletek, szakszervezet, kis és nagyvállalkozók képviselőivel, a jegybankkal, volt pénzügyminizterekkel, gazdaságkutatókkal és a parlamenti pártokkal (egyedül a Fidesz nem küldött senkit ezekre a találkozókra, egyeztetésekre) való egyeztetések, tárgyalások után döntöt.
Így igaz, sajna az mszp választási ígéretének betartása (béremelés) éppúgy hozzájárult a hiány/adósságállomány növekedéséhez, mint a jegybank betartása a gazdaságpolitikának (elfogultság).
"A személyi jövedelemadó egyik sávját megemelnék, változtatnának az iparűzési adón és az egészségügyi hozzájáruláson is. A számítások szerint az adóbevétel-kiesés ötven-százmilliárd forint lehet, ám a hírek szerint ennek forrása a GDP növekedése lehet. A kormánynak augusztusban kell döntenie az előterjesztésről.
(esküszöm nem értem magam, hogy miért reagálok agyament köpködéseidre, talán aztért, mert hátha a tükörből eltalált már egy-kettő, és azért a saját nyál is nyál:-))
A személyi jövedelemadó egyik - vélhetően az 1,5 millió forintos középső kulcshatáros - sávja emelkedne, a helyi iparűzési adó ötven százalékát lehetne leírni a jelenlegi 25 helyett a társasági adóalapból, s a tételes egészségügyi hozzájárulás 1200 forinttal csökkenne - egyelőre ezek hangzottak el tervként a pénzügyi kormányzat részéről a jövő évi adójogszabályok változtatását illetően.
"2004. áprilisban 1,070 millió euró hiánnyal zárt a folyó fizetési mérleg - közölte az MNB. A hiány mértéke 294 millió euróval meghaladja az előző évi áprilisi adatot." Ez a mai hír a pénteki inflációs adat után. a hitelállomány kamattörlesztése napi 3 milliárd forintjába kerül az államnak. A fentiek tükrében ezek a barmok kijelentik, hogy talpon a gazdaság. Hitelt ugye nem vehetnek fel.... ha nem lenne a 60%-os küszöb, ezek a végletekig folytatnák ahitelfelvételt) Nem marad más, mint a privatizációs bevételek. Ebben remélem, hogy a Fidesz megakadályozza őket. Következő, amihez nyúlhatnak, az a megszoritások. Szerintem hamarabb lesz, mint gondolnánk. Nem tartom biztosnak, hogy az év végét megérik."
Megnézted, hogy mihez képest ekkora folyó fizetési mérleg hiánya? Nem a tavaly áprilisihoz képest, ami nagyon alacsony volt? De nem ez a legfontosabb, hanem azok a fránya részletek: ebben a folyó fizetési mérleg hiányban nagyfokú import többlet van. ez baj lenne, ha fogyasztási import lenne. De ez most beruházási, termelési import! Ezt a beruházások generálták. Ebből termelés lesz. Ebből export lesz.
Az inflációs adatnál meg a 7,6% a tavalyi nagyon alacsonyhoz képest ennyi. Tavaly májusban ugyanis 3,9% volt az infla, ami az utóbbi 23 év rekordja! Arról nem is beszélve, hogy az év elejei tavalyinál magasabb infla az áfa emelések egyszeri hatása, és az év második felében csökkenni fog. Ezzel a PM is számolt, meg az MNB is.
A hitelállomány kamatteheiről csak annyit, hogy a november 28-i 300bázispontos jegybanki alapkamatemelés éves szinten 180mrd plusz terhet jelent a költségvetésnek (talán taléálsz összefüggést Draskovics 180mrd-os csomagja és Járai döntése között). Ugyanis a jegybank 4 dologra hivatkozik a magas klamatok indoklásánál:
1. infláció: tavaly rekord alacsonyságú volt, mégis emelt alapkamatot
2. árfolyamerősség: idén végig stabil, mégis csak alaig-alig csökkenti, legutóbb meg el is halasztott
3. áht hiánya: ezt a kamatterhek nagysága is növeli/csökkenti
4. lakossági eladósodottság: csakhogy a devizahitelek megjelenése után a magas kamattal felvehető forint hitelek miatt a devizahitelek lesznek a keresettebbek, ami nem mást jelent, mint a lakosság közvetlenül devizában történő eladosodását (aminél a forintban levő eladosodás még mindig jobb, ha már a lakosság nem akar megtakarítani)
És akkor a magas kamatok a vállalkozásokat is sújtják (főleg a magyar kis és közepes tőkeszegény vállalkozásokat), ami a gazdaság növekedését veti vissza (a GKI szerint alacsonyabb kamatokkal 1%-ka nagyobb gdp növekedés lenne lehetséges nálunk), ami a költségvetésnek kevesebb bevételt jelent ez pedig ugyanazon kiadásoknál nagyobb hiányt és nagyobb gdp-hez mért adósságállományt. Ez viszont már középtávon is gyengíti a forintot. ez meg magasabb inflációt eredményez.
Vagyis a túl magas kamatokkal az MNB nem megakadályozza az áht hiány növekedését, az infláció növekedését, a lakossági eladósodottságot, hanem éppnehogy elősegíti, könnyebbé teszi. 11-13% nominál kamatnyereség és 5-6% reálkamatnyereség még Argentínában sincs a spekulánsoknak. Pedig mintha ott az utóbbi pár évben igazai gazdasági válság lett volna és nemcsak pár rossz mutató (de jó reálgazdasági folyamatok mellett, és a rossz meutatóknak nálunk nem a gazdaság volt az oka, hanem a szavazatszerző osztogatások, ami ugye mégsem ugyanaz).
Naygon örülök a hozzászólásaidnak, végre egy higgadt, igazi érvekkel alátámasztott vitapartner:))))))))))))
Egyébként igazad van, nem is értem, miért kérik számon rajtunk Brüsszelből a maastrichti kritériumok betartását. Bár az egészséges mégis az volna, ha elérhetnénk és tartósíthatnánk az ott előírtakat.
Egyébként a topic címében felvetett következmények közül az egyik íme:
Október 15-én tisztújító kongresszust tart az MSZP, ahol az Index információi szerint Kovács László már nem száll ringbe a pártelnöki posztért. Az MSZP szakértőkkel igyekszik elemezni a vasárnapi EP-választáson elszenvedett vereség okait, és a párt teljes megújítására készünek a kongresszusig, mert Kovács László pártelnök szerint az MSZP ma nem képes arra, hogy megszólítsa az embereket.
Horn szerint a lehetséges utódok:
Szili Katalin elnök-helyettes, Lendvai Ildikó, Hiller István, Juhász Ferenc,
nem említette, de talán még Gyurcsány is szóba jöhet.
És szerintetek?????????????????????
"Hogy is van ez a 60% plafon az államháztartási hiányra az EU-n belül? Nem ez a mutató áll most nálunk épp 59% körül?"
A 60% küszöb az államadósságra vonatkozik a maastrichti kritériumok közül. Ráadásul gdp arányosan. Ráadásul több eurózónás országnak is sokkal nagyobb az államadóssága (Olaszo pl 100% felettivel rendelkezik). A lényeg, hogy ha már beléptünk az ERMII-be, akkor onnantó nem nőhet az államadósság gdp-hez mért aránya.
A 3% az államháztartás hiányáéra vonatkozik. Erről csak annyit, hogy a 2 nagy ország, németo és Franciao már a 4. éve efölött van (igaz, kibulizták maguknak, hogy ne kelljen büntetést fizetniük a közös kasszába) és tavaly már rajtuk kívül +4 eurózónás ország is 3% feletti hiánnyal zárt.
A 2x100 napos programok bruttó 320 mrd-ba kerültek (nettó 170 mrd). Ráadásul jelentős részük bérjellegű kiadás volt, ami adó és járulék formájában visszament a költségvetésbe. Miután ez közvetlenül a közszférát érintette, így a drasztikus minimálbér emeléssel ellentétben a vállalkozóknak nem okozott plusz terhet. Csak közvetetten a bérverseny miatt - ami azért mégsem akkora teher a vállalkozásoknak, ráadásul a minimálbér fizető alacsony hozzáadott értékeket előállító vállalkozók a minimálbér SZJAmentesítéséből egy kis tehercsökkenést is érezhettek. Illetve az adójóváírás kiszélesítésével, ami anélkül okozott nettó bérelemkedést, hogy a munkaadónak a bruttót emelnie kellett volna.
De azért a 320 mrd-ot hasonlítsd össze a 2002-es teljes hiányhoz, az 1500 mrd-hoz. A különbséget kinek a számlájára írod?
Tudom, Varga Misi szerint ők
1. cca 500 mrd-os hiány hagytak hátra
2. 300 mrd-os sufficitet, amit a szocik a 100 napos progiban szétosztottak
És egyik fideszesnek sem tűnik fel a 2 állítás közötti ellentmondás (és akkor arról még nem is beszéltünk, hogy az 500 mrd, csupán a kormányátadáskor bevallott volt, és nem pedig a valós).
Vitaindítómból kifelejtettem a "Megyó köztársasági elnök" című opciót. Bár, erősen kétlem, hogy egy ilyen mutogatós bácsiból az MSZP közt. elnököt csinálna. Igaz viszont, hogy a beintése olyan cézárias volt...
Persze, hogy nem lesz adócsökkentés. Sőt, Gyemszkij maga is dudálni fog minden kátyúnál és évente 2-3 megállóval növexik a következő kormány által megépítendő 4-es metró. A már most felvett kölcsönből...
Ez hogy jött ki? Csupán a Postabankba tömtek bele papíron 156 milliárdot, pedik az akkori PSZÁF vezetőség szerint max. 85-90 milliárd lett volna indokolt (ezért ki is utálta őket OV a PSZÁF vezető posztjairól), azaz a differenciát kivonták a parlament ellenőrzése alól és úgy osztották szét maguk között.
Máskülönben: ha az szdsz kisqrvája jövőre szülni akar, a tróger belehúzhat! Mert 1. többet esetleg kereshet, de, hogy nem lesz adócsökkentés, az ebben a kincstári helyzetben tutti-frutti!
Nem kell ehhez "levetkőzöm"nyi ész sem, hogy be lehessen látni: az SZDSZ ezen, egyetlen szlógenje nem lesz kivitelezve (eddig is a nagyduma ellenére nőttek az adók...)
___________________
Csak azt nem értem, hogy mi a vonzereje ennek a nyomott gallerinek, ha azon kívül, hogy a haverokat ellátta pénzzel, eddig csak hadovált, hadovált. Tehát a rajongók még semmit nem kaptak ettől a párttól...!
" egyöntetűen kiállunk a szeretett vezérünk, a titkos elhárítótiszt mellett... Vajh miért? Valaki súgott valamit a SzaDeSz fülébe, de vajon mit???! :)"
Mit, mit hat a mostani valasztasi eredmenyt, ha uj valasztasokat irtak volna ki :-)))))
Szoval csak lassan az oromkodessel, mert most nem arrol volt szo, hogy MP vagy Orban.
Csodas egyetertesben a Fidesszel ami a bukas pillanataban meg joparszazmilliot gyorsan kiosztott (kisfalvaknak orias tornaterem), meg privatizalni akarta gyorsan a foldeket a baratoknak.
Vegul is az MFB lenyulasi modszere jol bevlt azt fel lehet ujitani, baratoknak kolcsonbol ingyen privatizalni dolgokat.
Vegul is megerdemelnek hogy hasonlot tegyenek az mszpsek. Aztan majd kivancsi leszek hogy lesz Bokrosbol hirtelen nemzeti jobbos megvalto, az Orban csomag utan...
Már ne is haragudj, de épp ez a korosztály az, amelyiknek épp elég esze lehetne. Azok a nyugdíjasok, akiknek tudom az anyagi helyzetét mind panaszkodnak, mert egyszerűen kifolyik a pénz. Míg Orbánéknál tudták, hogy mi hova számít, és a hosszú távra gondolkodás eredményeként meg volt ígérve - és teljesítve - a kötelező emelés (benne a nyugdíjalapban...).
Míg a mostani trend szerint az alamizsna nincs az alapban, valamint a nyugdíjasok inflációja nagyobb.
Mégis ott tapsikolnak az MSZP kampányánál, és a Zorbán dögölne meg... Ráadásul pont a nyugdíjasok szabadították ezt az üvegzsebű hordát a nyakunkra, a mocsok politikai hangnemmel, a privatizációval, a hitelfölvétellel, a béna EU-s tárgyalásokkal, a hazudozással (pl. : ha tudnád, hogy a németeknél mit gondolnak rólunk, miközben a Brüsszelnek küldött magyar hurrástatisztika veri a nyugati jólétet.)
Seki Waker: Végül abban is reménykedek, hogy az MSZP értelmesebb része rájött arra, hogy nem érdemes lemenni kutyába, oszt nem fognak többet olyan kampányokat tervezni, mint ez a mostani volt.
No, az tényleg eredmény lenne! :) Csakhogy 1998-2002 között permanensen lementek, oszt 2002-ben, igaz, hajszájhíján, de bejött nekik. Oszt győztes csapaton nem akartak változtatni. Ha ez az aljafék werberizmus, antiszemitázás, nyilasozás, viktorozás, vezérezés stb. bukik végre, az tényleg nagyon nagy eredmény lenne!
akkor nem lesz miből behülyíteni a gyagya nyugdíjasokat...
Ez azért egy kicsit erős volt, noha tudom, hogy mire gondoltál. Nem elsősorban a nyugdíjasok szégyene, ha remegő kézzel oda szavaznak, ahonnan csurran-cseppen egy kis pénz. Az ellenzéknek el kell magyaráznia a népnek, hogy ne üljenek föl többet az ilyen 19.500 Ft-os júdáspénzeknek. Meg, hogy ha adnak is, azt semmi perc alatt képesek elinflálni...
Lehetnek kedvező hatásai is a választási eredménynek. Én pl. ilyennek tekinteném azt, ha az MDF megerősődése kissé visszafogná a Fidesz harci kedvét, és felismernék végre a fiúk, hogy több tartalék van a mérsékeltek körében, mint a radikális jobbszélen. A másik meg az, hogy felérteklődik az SZDSZ szerepe. Ez gyakorlatilag autómatikusan gátat szab a közjogi ámokfutásoknak és tán még az adók is csökkeni fognak. Végül abban is reménykedek, hogy az MSZP értelmesebb része rájött arra, hogy nem érdemes lemenni kutyába, oszt nem fognak többet olyan kampányokat tervezni, mint ez a mostani volt.
Hazudóskovács:"nemhogy oyan megszorítás nem lesz, amelybe belefér két Bokros-csomag, de még olyan kicsi sem lesz, amibe Orbán beleférne."
...Alighanem Hkovi szemében Orbán óriás. Mert besz@pik, olyan megszorítás lesz. Különben, ha így vegetál az államkassza, akkor nem lesz miből behülyíteni a gyagya nyugdíjasokat...
Illetve, csak, hogy ne rögződjünk: az államkassza sokkal nagyobb bajban van ami (ráadásul ebben a feszült helyzetben) lassan látszani fog a szocikon. Ha nem nyúlt eddig valamelyik szociál-lat eleget, akkor mostantól nem túl jó pártcsinovnyiknak lenni.
akkor még talán annyit, hogy augusztus 19.-én azt mondta Medgyessy, hogy: "Hiszem, hogy a jelent úgy is lehet gyarapítani, hogy ne unokáink fizessék meg az árát." Viccnek nem rossz, annak tükrében, amit valójában művelnek. Szerintem most tényleg szarban lesznek. meg lesz kötve a kezük. Egyik oldalról az EU, belülről rugdalni fogja őket az SZDSZ, és a legnagyobb pofont a Fidesz adja majd.
Elohuznak akarkit a zsakbol es mediasztart csinalnak belole.
Helyes. Majka Papát a miniszterelnöki székbe! Végül is az sem lenne rosszabb mint a Megyó.
A probléma szerintem az ezzel a dologgal hogy az MSZP szavazóbázisának jelentős része az idősebb korosztályból kerül ki és ezek már a Németh Miklóst sem fogadnák feltétlenül kitörő örömmel, a Gyurcsányról nem is szólva, azaz a szocik kirakatba nem tehetnek ki egy 60 évnél fiatalabb ifjoncot...
Emlékeztek az id. Bush látogatására 1989-ben? Mi volt azon a transzparensen, amit a Fidesz emelt a magasba az üdvözlő beszéd alatt? "Mr. President, don't give more money to the communists!" Ma ez úgy módosulna, hogy "bankárvilág, ne adj több pénzt a posztkomcsi bankárkormánynak, mert ellopják és megint velünk fizettetik majd vissza!"
igazad van epdm2
a témáról annyit, hogy csak már látnám Púpos Laci bácsi lemondását,záró confessio-ja ennyi lehetne:"hazudtam már eleget visszavonulok"
Úgy néz ki, hogy a 3 tenor elfogyott 2004-re. Akkor talán lehet válogatni a szopránokból, a MASZOPránokból... :) Vegyük rögtön Szili Katát: (angolul silly = ostoba). Ez a külföldi látogatásain pl. milyen jól hangzana. Silly, prime minister of Hungary...