Keresés

Részletes keresés

smapy Creative Commons License 2008.04.03 0 0 15
Sziasztok
Kérdésem lenne a témában mégpedig az hogy az alagutas dinnyetermesztést tudtommal április 20.-án kell kezdeni de arról fogalmam sincs hogy mikor kell róla levenni a fóliá.Illetve hogy sárga és görögdinnyét is palántáztam mindkettőt lehet e alátenni?Amennyiben tudtok tanácsokkal elázni azt szivesen veszem.
Előre is köszönöm.

finlux Creative Commons License 2005.03.07 0 0 14
Célszerű minél hamarabb leszedni az érett dinnyét. Bár, pár napot azért éretten is kibír a földön. Ha belegondolsz ez a dinnye még a kereskedőnél is áll pár napot, vagy amíg a kamion megérkezik a célhelyre az is jópár nap.
Sőt vannak kifejezetten szárontartható fajták, amik nagyon sokáig bírják éretten is leszedés nélkül.
4-5ha leszedéséhez mennyi ember kell? Minél több. 10-12 ember legalább, ennél kevesebb nem bírná. 30-35 fokos melegben elég fárasztó napi 100-150q dinnyét felpakolni, lepakolni.
Elég nagy beruházás. pl vetőmag 13-15Ft/szem, hektáronként kell kb 6000 db.
Tápkocka min 3ft/db. Ha nevelteted a palántát, az jó drága lesz, mi magunknak neveljük.
Felsőfólia: 150kg/ha, 300Ft/kg. Alsófólia: 100kg/ha 350ft/kg.
Csepegtető: 1 hektárra kell kb 6000 méter 12-15Ft/m.
Fóliahúzó? A gyári marha drága, én csináltam magamnak egy egyszerűt. :)
Cészerű kistraktorral kihúzni az alsófóliát, nagygépek nagyon összetapossák a sorközt.
Palántázógép? Fogalmam sincs. Jó drága lehet az is.
Van még egy csomó minden pl trágya, műtrágya, gyomírtó. A szezonban 10-15 naponta
permetezés. Kútfúrás, szivattyú. Biztosítás jégkárra. Stb...
7-800000Ft /ha biztos elmegy egy szezonban.

Előzmény: Zombiee (13)
Zombiee Creative Commons License 2005.03.05 0 0 13

Azzal még nem vagyok tisztában, h hogyan érik be. Tehát az első kötések beérésekor mennyi idő van a leszedésre? Fél füllel azt hallottam,h csak 1-2 nap. Ekkor már ott kell állnia a kamionnak? Hány ember kell a 4-5 ha leszedéséhez? Mekkora beruházás kell hozzá? Pl: fóliafektető+fólia, csepegtető ber, palánta, palántakiültető stb?

Előzmény: finlux (12)
finlux Creative Commons License 2005.03.04 0 0 12
Hát a dinnye ára nagyban függ az olasz, spanyol, török dinnye mennyiségétől és érésidejétől. Ugye a déli mediterrán országokban elvileg 2,3,4 héttel előbb kellene érnie a dinnyének mint itt, azonban ha összeér az érésidő, mert mondjuk spanyoloknál az átlagosnál hűvösebb volt, itt meg meleg, akkor az bizony lenyomja a dinnye árát.
Számokat is mondhatok, pl tavaly jul 5-10 fele 70Ft/kg volt a nagybani ára, az exportra szánt úgynevezett "kamionos" dinnye ára ekkor 50-60Ft volt.
Augusztusban a nagybani piaci ár kb. 30-45Ft, az export kisdinnye kb 20-30Ft körül mozgott. A tavalyi árak jók voltak.
Azonban volt olyan év, amikor főszezonban július végén, nagybani ára 15Ft, export "kamionos" dinnye ára 8Ft volt.
Szóval változó, de eddig mindig megérte.
Előzmény: Zombiee (11)
Zombiee Creative Commons License 2005.03.04 0 0 11

TÉSZ? Pontosan nem tudom. Van belépési díj, aztán valahány százalékot le kell adni, az eladott termékek után. Én nem vagyok tész-tag, nem találtam jó kertészeti növényt, ami igazán megéri.

8-900q/ha? Az asszem elég jó. Mennyiért adod el? Hogyan veszik át?

Tavaly voltam Derecskén egy tész-nél, ahol dinnyéznek, de akkor még nem gondolkoztam benne. Akkoriban sárgarépázni akartam, de már azt sem fizetik meg. A fűszerpaprikát sem. Pedig van öntörőm is. Hát, nem tudom, talán mégis a búzánál kell maradni?

Én Tiszaderzs és környékén gardálkodom a Tisza-tó mellett, kb 150 ha-on.

Előzmény: finlux (10)
finlux Creative Commons License 2005.03.04 0 0 10
Lassan ( vagy gyorsan?) el kell gondolkodnunk nekünk is ezen a Tész dolgon, egyenlőre olyan az ismeretségi körünk a dinnyefelvásárló kereskedőkkel, hogy nem indokolja hogy tagok legyünk.
Egyébként milyen kötöttségekkel jár TÉSZ tagnak lenni?

A dinnye csepegtetős, talajtakart, fóliaalagutas. Természetesen tápoldatozzuk.
Csak így lehet nagy hozamot elérni. Nem ritka a 800-900 mázsa/ha termés sem.
Egyébként itt Medgyesegyháza környékén ez az elfogadott termesztési forma.
Előzmény: Zombiee (8)
Zombiee Creative Commons License 2005.03.02 0 0 9
A dinnye az csepegtető öntözéses, fektetett fóliás szántóföldi?
Előzmény: Zombiee (8)
Zombiee Creative Commons License 2005.03.02 0 0 8
És a dinnyével sem vagy TÉSZ-ben? Én már nem szívesen megyek bele szerződés nélküli dolgokba
Előzmény: finlux (7)
finlux Creative Commons License 2005.03.02 0 0 7
Nem szerződéses. Viszont jól bejáratott kereskedők leveszik piaci áron.
Egyébként nem a karfiol a fő profil. A dinnye az. Karfiol kb fél hektár, dinnye 4-5 hektár, meg egy kis fóliás sárgadinnye.
Előzmény: Zombiee (6)
Zombiee Creative Commons License 2005.03.02 0 0 6
Szabadföldön. Először csak 1 hektárnyit szeretnék. A karfiol még eladható?
Előzmény: finlux (5)
finlux Creative Commons License 2005.03.01 0 0 5
Rukkola? Ilyet még nem hallottam. De ha saláta, gondolom hasonló technológiával lehet termeszteni, mint a többi salátát. :)
Szabadföldön akarod, vagy fóliában termeszteni?
Előzmény: Zombiee (4)
Zombiee Creative Commons License 2005.03.01 0 0 4
A rukkola salátáról nincs véletlenül termesztési technológiád, vagy vmi infód?
Előzmény: finlux (2)
Zombiee Creative Commons License 2005.03.01 0 0 3

.-)

És mi a helyzet a karfiollal? Kötnek rá szerződést?

Előzmény: finlux (2)
finlux Creative Commons License 2005.02.25 0 0 2
Felélesztetted a halott topickot. :)

Eddig el lehetett adni. Tavaly azért féltünk egy kicsit az EU-tól, de a végén jól sült el a dolog. Nem volt olyan nagy hatással a zöldségárakra a csatlakozás, mint ahogy gondoltuk.
Most meg jött ez a Lidl az 5Ft-os káposztájával meg a többivel. Rendben van hogy olcsón adják, de csak ne már előállítási költség alatt adják a termékeket.
Amikor egy szem káposztamag 2-3 Ft, meg a növényvédelem, meg a földmunkák költsége stb.
Elmehetnek a ....
Előzmény: Zombiee (1)
Zombiee Creative Commons License 2005.02.25 0 0 1

Szia!

 

Midegyiknek van piaca?

Előzmény: finlux (-)
Mom Creative Commons License 2004.07.23 0 0 0
Kedves finlux,

Nem éppen gazdaként, de tanácsot szeretnék kérni:

Édesapámnak iszonyat mennyiségű melegágyi, üveges keretablaka van (86 db, 125 cm x 150 cm, keményfa). Régen vette, de úgy alakult, hogy nem tudta hasznosítani.
Segítséget keresek: hol lehet ezt eladni és milyen árfekvésben?

köszönöm
Előzmény: finlux (-)
finlux Creative Commons License 2004.05.20 0 0 topiknyitó
Ez itt kérem egy zöldségtermelő topic, ami lsősorban a piaci mennyiséget termelő gazdák, őstermelők kérdéseivel, problémáival, praktikáival stb. próbál meg foglalkozni. Remélem eljött az az idő, amikor már jónéhány gazda rendelkezik internet eléréssel, és még véletlenül az index fórumra is tévedt. DE ezt majd meglátjuk...

Amiben mi "utazunk":
intenzív görögdinnye termesztés
hajtatott sárgadinnye termesztés
karfiol termesztés

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!