Keresés

Részletes keresés

Kreiti Creative Commons License 2019.10.29 0 0 55691

Kedves Fórumozók!

A alábbi képet kaptam az egyik ismerősömtől. Mi okozhatta ezt, véleményetek szerint?

Cicvarek* Creative Commons License 2019.10.15 0 0 55690

Nos :-) Minél mélyebben metszel, annál később hajt a rózsa újra. Ideális esetben kihajt tavasszal. Az erőteljes metszésnek köszönhetően, illetve ha kivágsz teljesen régi ágakat, hajtásnövekedésre serkented, tehát jó esetben, tavasszal, hoz majd új ágakat is. Ha előáll év közben a felvázolt állapot, azokat az ágakat is lehajtod, illetve ha nem akarod megtartani mindet, ki is vághatsz teljes ágakat is. Ami a bokor rózsát illeti, elvirágzás után nem vágjuk vissza 3 szemre, csak tavasszal. Ezek teahibridek?  Az elnyílott virágfejeket vágjuk csak le az első 5 osztatu levél fölött. 

Előzmény: taormina001 (55689)
taormina001 Creative Commons License 2019.10.15 0 0 55689

Végül kompromisszumot kötöttem magammal. A két régi rózsát, (amik közül az egyik igazából nem egy, hanem három növény) megmetszettem, ezek biztos nem fognak kihajtani. Legalább 60-70 %-ukat eltávolítottam.  Ezek biztosan nem fognak kihajtani, itt inkább a müvelet radikalitásától tartok; vajon ki fognak-e hajtani egyáltalán még valaha?

A fiataloknak megkegyelmeztem tavaszig, mert ezek csakugyan nagyon hajlamosak a nyakra-före hajtásra. Jobban hozzájuk is fogok férni, ha a környékükön semmin sem lesz levél, nagyon be vannak ágyazva más növények közé. Ezek viszont egész más habitusúak, merev, vastag, több méterre fölfele törö ágakat hoznak, amiket nem is igen lehet lehajlítani. Nem tudom még, hogyan boldogulok majd velük.

A másik kérdésem a metszés technikájára vonatkozik, mert ezeken a videokon mindig csak optimális eseteket mutatnak. Az pl. nagyon ritkán fordul elö, hogy teljesen alulról új hajtást hoznak, ami lehetövé tenné egy régi ág teljes kivágását.

Az elsö kép bal oldalán a jelenlegi állapot látható. De mi történik majd, ha jövöre, a szezon közepére elöáll majd a jobb oldali állapot?

A második kép egy régóta meglevö általános (bokor-) rózsametszési problémámat mutatja: elvirágzás után ugye visszavágom 3 szemre, miáltal a legfölsö szemböl ugye újra kihajt és szerencsés esetben újra virágzik, amit újra visszavágok és így tovább, míg a végén elöáll a képen látható állapot, a végén hitvány, csenevész ágakkal. Mit lehet ezellen tenni?

Előzmény: Cicvarek* (55682)
taormina001 Creative Commons License 2019.10.09 0 1 55683

Így vagy úgy...

Köszönöm a bíztatást!

Előzmény: Cicvarek* (55682)
Cicvarek* Creative Commons License 2019.10.09 0 0 55682

Ó, akkor jó nagy munkában vagy! A következő Tavasz megadja a választ. Egy biztos, a növényeid megújulnak. 

Előzmény: taormina001 (55681)
taormina001 Creative Commons License 2019.10.09 0 0 55681

Köszönöm a tanácsaidat, de az ásás holnap kezdödik. A négyböl eggyel elkészültem. Kb a növény 70%-át lemészároltam, de most nagyon jó rendezett a kertnek az a része. Rosszabb, mint volt, nem lehet.

Előzmény: Cicvarek* (55680)
Cicvarek* Creative Commons License 2019.10.09 0 0 55680

Ha mégis úgy döntenél, hogy vársz Tavaszig, akkor még az ásás előtt, kora Tavasszal is metszheted őket. Nem kell megvárnod míg kihajtanak. Tégy egy próbát ahogy jónak látod. A gyakorlati tapasztalat a legjobb tanácsadó. 

Előzmény: taormina001 (55678)
Cicvarek* Creative Commons License 2019.10.09 0 0 55679

Ha mindenképp metszeni szeretnél most Ősszel, akkor is csak később, amikor már kevés eséllyel fognak kihajtani. 

Előzmény: taormina001 (55678)
taormina001 Creative Commons License 2019.10.09 0 0 55678

Köszönöm, én is olvastam. Bokorrózsához nem is nyúlnék. De ezek elvadult ronda futórózsák több méteres hajtásokkal. Ezeken el még sose fagyott semmi. Kettö közülük majd száz éves, és mindeddig teljesen rossz módszerrel metszettem.

A másik kettö fiatal, ezeken meg giantikus felfele törö ágak nönek, mindig csak a tetejükön virággal. A négyböl háromhoz tavasszal nem férnék hozzá, mert ásott ágyásban vannak, meg nagyon-nagyon valószínütlen is, hogy pont az alkalmas pillanatban lennék itt. Azt remélem, tönkremenni nem fognak, legföljebb jövöre kevés virág lesz, de legalább több évre formás, kezelhetö növényeim lesznek.

Előzmény: Cicvarek* (55677)
Cicvarek* Creative Commons License 2019.10.09 0 0 55677

Egy kis olvasnivaló: 

Nagyon fontos a rózsa metszésénél!

Ősszel nem metszünk. Aki mégis erős késztetést érzene, az ragadjon metszőollót, és vágjon le minden rózsahajtásból 10 centit. Egy milliméterrel, se kevesebbet, se többet. Mért pont ennyit? Mert ennyire pontosan csak mérőszalaggal lehet mérni, és mire minden hajtásnál kiméri és levágja a 10 centit, addigra elfárad, elmegy a kedve a további nyesegetésektől.

Rózsa metszése – Ősszel tilos! 

Az őszi metszés nagyon veszélyes a rózsának. Ha túl korán metsszük, és az időjárás is megviccel, hosszabb lesz az ősz, mint várni lehetne, akkor a rózsa rügyei kihajtanak. Kihajtanak, növekedésnek indulnak, de annyi idejük már ne lesz, hogy megfásodjanak, így biztos, hogy a télen elfagynak. Ezzel elvesznek az értékes rügyek, az értékes hajtások, és csökken a rózsa elraktározott tartaléka is. Ha a rózsa nem is hajt ki ősszel, de rázós tél következik, akkor a metszési sebzéseken jobban károsodik a vessző, olyan mértékben visszafagy, hogy az amúgy is rövidre vágott vesszők miatt tavasszal már nem tudjuk helyrehozni a károkat.

Rózsa metszése – A tavaszi időpont

Tavasszal ügyeljünk a helyes időpont megválasztására. Próbáljuk meg a rügyfakadást eltalálni. Amikor már duzzadnak a rügyek, már pattanás előtt állnak, akkor essünk neki. Túl korai metszéskor keletkezett sérüléseken át a lappangó fagy még bekukucskálhat a növénybe, ennek bizony sem mi sem a növény nem örülne. Késő, azaz kihajtáskori metszéssel sok erőtől fosztjuk meg a növényt. A metszéssel foglalkozó korábbi írásaimban már írtam, hogy először a felső rügyek hajtanak ki, majd a törzshöz közeledve a többi. A törzshöz közeliek nyugvó állapotban is maradhatnak. Nos késői metszéssel, pont a fejlődésben lévő hajtásokat távolítjuk el. Ezzel visszavetjük a virágzási időt, elvesszük a növény tartalékait.

Rózsa metszése vegetációban

Vegetációs időben történő metszéskor legyünk tisztában azzal, hogy a rózsa ki fog hajtani. Tehát, ha a télhez túl közel végezzük a beavatkozást, akkor könnyen úgy járhatunk, mint, amit az őszi metszéskor leírtam. Vegetációs időben szeptember közepe után már ne végezzünk metszést.

https://www.agraroldal.hu/rozsa-metszese_img-3.html

Előzmény: taormina001 (55676)
taormina001 Creative Commons License 2019.10.09 0 0 55676

Ezek a képek a szép fegyelmezett rózsanevelésröl annyira megihlettek, hogy elhatároztam, hogy ma nekiesek a négy reménytelenül elvadult ronda futórózsámnak. Nem tudom, hogy fogok boldogulni, mert kettö nagyon öreg, kettö meg nagyon fiatal, és többujjnyi vastag ágakkal ég fele tör, amiket szinte lehetetlen utólag elhajlítani, meg egyáltalán hozzáférni is. De nem lesz ebböl baj? Tavasszal nem tudnék így hozzájuk férni, mert a környéküket fölásom, és nem szívesen taposnám le az akkorra  átázott-föllazult földet. Miért jobb szerintetek a tavasz, amikor már hajtanak?

Előzmény: Cicvarek* (55670)
Cicvarek* Creative Commons License 2019.09.13 0 0 55680

Talán az Ősz hoz még néhány szép pillanatot. 

Előzmény: Fildorado (55679)
Fildorado Creative Commons License 2019.09.13 0 0 55679

Hihetetlenül szépek. Sajnos az enyémeket nagyon megviselte a nyári hőség és szárazság. Hiába locsoltam őket, megégtek a napon a virágok. De a tavasz végi és nyár eleji szép napokra én is szívesen emlékszem, akkor még szép volt a kert.

Előzmény: Cicvarek* (55676)
Cicvarek* Creative Commons License 2019.09.13 0 0 55678

Köszönöm! 

Előzmény: oerzsi (55677)
oerzsi Creative Commons License 2019.09.13 0 0 55677

Csodaszépek :))

Előzmény: Cicvarek* (55676)
Cicvarek* Creative Commons License 2019.09.13 0 0 55676

Cicvarek* Creative Commons License 2019.08.21 0 0 55675

Ilyenkor nem igazán metszünk. Csak az elnyílt virágokat vágjuk le. Van aki Ősszel kicsit lerövidíti a túl hosszú ágakat, de alapvetően Tavasszal metszünk rózsát. 

Előzmény: taormina001 (55674)
taormina001 Creative Commons License 2019.08.11 0 0 55674

...de én épp a héten metszettem. Nem most kellett volNA?

Előzmény: taormina001 (55673)
taormina001 Creative Commons License 2019.08.11 0 0 55673

neked is köszönöm!

Előzmény: bombaba (55672)
bombaba Creative Commons License 2019.08.09 0 0 55672

Nincs valami régi szakkönyved, amiben van leírás? Ahhoz hosszú a téma, hogy egy hsz-ben le lehessen írni. Másképp megy a tearózsák, és a futók metszése.  

Esetleg a youtube?

Futórózsa is több féle van, én régóta climbingeket tartok, ezekhez kerestem Neked egy videót:

https://www.youtube.com/watch?v=iNfSaH5fLUM

Vagy még egy videó, amiben több féle rózsa metszését mutatja be:

https://www.youtube.com/watch?v=hskLlEzMvus

Ha ebben a topikban a "youtube"-ra keresel, akkor megtalálod a topikban már ajánlott videokat.

Minden esetre most még barátkozhatsz a gondolattal, tavasszal lesz aktuális.

Előzmény: taormina001 (55669)
taormina001 Creative Commons License 2019.08.09 0 0 55671

Nagyon köszönöm; sajnálom, hogy erre a forumra, különösen a szaktopicokba már nem jár senki.

Előzmény: Cicvarek* (55670)
Cicvarek* Creative Commons License 2019.08.09 0 0 55670

Erre a fórumra már nem igazán jár senki, de nagyon sok segítséget találsz évekre visszamenőleg ha kulcsszóra rákeresel.

Íme az egyik ilyen legjobb segítség: https://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=134500727&t=9109384

Előzmény: taormina001 (55669)
taormina001 Creative Commons License 2019.08.04 0 0 55669

Valaki föl tudna világosítani a futórózsák helyes metszéséröl? A legtöbb futórózsám ugyan idösebb, mint én magam, de sem azokkal, sem az újabbakkal nem boldogultam tulajdonképpen még soha igazán. Az alapvetö problémám az, hogy a futórózsa fölfele tör, lehetöleg mindjárt az égig. Ha lehajlítom egy ágát, azt egyrészt nem nagyon szereti, másrészt abból is aztán egyenesen fölfele tör. Ha azokat is lehajlítom, akkor a kerítés magasságában áthatolhatatlan jungle keletkezik, alul meg ugye semmi. Másrészt meg ugye annak is korlátai vannak, hogy hány ilyen hajtást tudok lehajlítani; túl sok nem fér el egymástól. De mi legyen a többivel?

Cicvarek* Creative Commons License 2019.07.04 0 0 55668

Valószínűleg vadrózsa. Jövőre talán már a virágát is látni fogod. 

Előzmény: Pinkie Pie (55667)
Pinkie Pie Creative Commons License 2019.06.23 0 0 55667

Sziasztok! Nem tudja valaki, hogy ez milyen rózsa? Tavasszal kezdett hajtani valami "őstőből", de virág még semmi.

bombaba Creative Commons License 2019.06.08 0 0 55666

Van valakinek tapasztalata a Himalayan Musk metszésével, nevelésével? Mikor és mennyire kell visszametszeni? 

Cicvarek* Creative Commons License 2019.05.09 0 0 55665

Nézd meg itt : https://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.536.1&tab=36 a fotókat. Ha ezüstös a szirom fonák, akkor lehet ez a rózsa. 

Előzmény: tipego (55664)
tipego Creative Commons License 2019.05.08 0 0 55664

Szia. A vaku nélküli, kissé rózsaszínes. 

Cicvarek* Creative Commons License 2019.05.07 0 0 55663

Sajnos a két fotó teljesen más színű. Melyik áll legközelebb a valódi színéhez? 

Nézd meg ezt: https://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.536.1&tab=1

Előzmény: tipego (55662)
tipego Creative Commons License 2019.05.07 0 0 55662

Sziasztok ismét! 

Van egy vaku nélküli fotóm is, ahol a szín egy kicsit másnak tűnik. 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!