Keresés

Részletes keresés

moha114 Creative Commons License 2004.05.07 0 0 301
Tévedés. De a kairuániak ezt szívesen elhitetik a gyanutlan túristával. Magam is volt Kairuánban (na meg persze Mekkában is!), de inkább azt mondanám, hogy ez a város csak a szőnyegkereskedők Mekkája.

Komolyra fordítva a szót Kairuán Mohamed (blv) idején még nem is létezett, hogyan lehetne szent?

Csak három szent város és mecset van: Mekka, Medina és Jeruzsálem.

Előzmény: AliceCsodaországban (275)
Qohelet Ecclesiastes Creative Commons License 2004.05.05 0 0 300
Nem találtam. Ne haragudj, segítenél? Thx!
Előzmény: Bint El-Ma3rifi (298)
Ghanima Creative Commons License 2004.05.03 0 0 299
Szerintem a szónak eltérő időpontokban és eltérő használói között más-más jelentése volt/van. Lásd: Zrinyi M. "két pogány közt"
Előzmény: moha114 (290)
Bint El-Ma3rifi Creative Commons License 2004.05.03 0 0 298
Ismerjük meg...
Előzmény: Qohelet Ecclesiastes (295)
Qohelet Ecclesiastes Creative Commons License 2004.05.03 0 0 297
Na, megint nem jött össze! Ezért...

http://www.ee.bilkent.edu.tr/~history/Ext/Zubdat.html

Qohelet Ecclesiastes Creative Commons License 2004.05.03 0 0 295
Melyikbe? Több van. Thnx!
Előzmény: Bint El-Ma3rifi (294)
Bint El-Ma3rifi Creative Commons License 2004.05.03 0 0 294
Írtam neked a valfil iszlámos topicjába.
Előzmény: Qohelet Ecclesiastes (293)
Qohelet Ecclesiastes Creative Commons License 2004.05.03 0 0 293
Mennyire kiterjedt a képek tilalma? Mire vonatkozik? Mióta érvényes? Hogy tartják be?
Qohelet Ecclesiastes Creative Commons License 2004.05.03 0 0 292
"The call to jihad is rising in the streets of Europe, and is being answered, counterterrorism officials say.
In this former industrial town [Luton] north of London, a small group of young Britons whose parents emigrated from Pakistan after World War II have turned against their families' new home. They say they would like to see Prime Minister Tony Blair dead or deposed and an Islamic flag hanging outside 10 Downing Street."
(Int'l Herald Tribune - április 27-i szám; csak most olvastam át újra)

Kérdés: Ezeket miért CSAK muszlimokkal kapcsolatban lehet olvasni? Egy darabig lehet a rossz propagndára fogni, de végestelen végig nem.

moha114 Creative Commons License 2004.05.03 0 0 291
Teljes mertekig igazat adok neked, ugy is mint olyan magyar, aki kenytelen volt Kadar, Lazar es Losonci kepei alatt masirozni...
Előzmény: Ghanima (217)
moha114 Creative Commons License 2004.05.03 0 0 290
Azt hiszem, tevedsz a poganyt a magyar nyelvben az osi magyar vallas kovetoire hasznaljak.
Előzmény: hempire (212)
moha114 Creative Commons License 2004.05.03 0 0 289
Nem a mohamedan (18. szazadi eredetu szo) arra utal, hogy valaki Mohamed imadoja lenne: mint Buddha buddhista (persze ez utobbi is -tudom- leegyszerusito, nyugati kifejezesmod). A Koran a muszlim szot hasznalja, ezrt ragaszkodunk ehhez, amazt pedig sertonek tartjak sokan - en is.

Imatermen belul is, ha tobb hivo egyutt akar imadkozni, van muezzin, imarahivasa istenszolgalati forma, Istennek tetszo cselekedet, meg ha hangszigetelt harangozasnak is tunik.

Masreszt muezzin lehet barki, ez nem egy foglalkozas, lenyeg, hogy szep es eros hangja legyen. Elonye pedig az, hogy az iszlam hagyomanyai szerint, az imarahivok az Iteletnapon hosszunyakuak lesznek, tehat Isten megkulonbozteti oket az emberek tomegeben.

Előzmény: HAME (208)
bhai Creative Commons License 2004.04.30 0 0 287
Emellett - emlékeim szerint - jópár éve akartak (vagy el is készült végül?) filmet csinálni Mohammedről és a körülötte történtekről, azaz végül is az iszlám kialakulásáról. No és mintha akkor ugyancsak nagy tiltakozást váltott volna ki, egyáltalán szabad-e arccal szerepelnie?
Ebben az összefüggésben sincs meg a tiltás? :-oo

Már készült róla egy jó film a muszlim tudósok támogatásával, 1977-ben. The Message vagy Mohammed: The Messenger of God volt a címe. A filmben a muszlim követelményeknek megfelelően a Muhammad próféta és Ali arcát nem mutatták, de jól meg tudták oldani. Érdekesség, hogy Anthony Quinn játszotta benne Hamzát, a Próféta nagybátyját.:) Szvsz érdemes megnézni.

Előzmény: Ghanima (228)
ohrana Creative Commons License 2004.04.30 0 0 285
Mondjuk a 276-ra. Arra, hogy Ábrahámnak itt kellett volna feláldoznia Iszmaelt. Sok más hagyományt találtam, még hivatkozásokat is a Tórára, de határozottan azt, hogy Ábrahám Iszmaelt itt akarta feláldozni, azt nem.

o

Előzmény: Törölt nick (283)
AliceCsodaországban Creative Commons License 2004.04.30 0 0 284
Valóban itt találtak vizet, azóta is van Mekkában a szent forrás, ahol minden "igazhitű" zarándok iszik...
Előzmény: ohrana (282)
ohrana Creative Commons License 2004.04.30 0 0 282
Abban a magyar fordításban szvsz valami hiba lehet. Ahogy néztem, a Kába eredetére több magyarázat van, egyik szerint Ábrahám és Iszmael együtt építették (mikor Ábrahám egyszer meglátogatta Iszmaelt). Szvsz ezt keverhették össze.
Egy másik szerint Hágár és Iszmael itt találtak vizet.

(Amúgy én úgy tudom, hogy Izsák feláldozásának helyét sokan a jeruzsálami Templomhegyen vélik.)

o

Bint El-Ma3rifi Creative Commons License 2004.04.30 0 0 280
Igen, az Iszlám szerint előbb akarta Ábrahám feláldozni Iszmáelt és utána váltak el.
Nagyon régen olvastam erről (sajnos), úgy emlékszem, Iszlám szerint ennek nem volt köze Sárához, Ábrahámnak tovább kellett mennie, Allah viszont úgy akarta, hogy Iszmael maradjon Mekkában és ott alapítson családot, törzset.
Előzmény: Törölt nick (279)
Bint El-Ma3rifi Creative Commons License 2004.04.30 0 0 278
Keirouant en is hallottam-egy természetfilmben. Vallási könyvekben soha nem hallottam róla. Lehetséges, hogy vannak olyan hadithok, amik ezt mondják Keirouanról, de nem tudom, ezek mennyire elfogadott hagyományok....:S
az öt pillérnek nincs sorrendje. Ami a dzsihádot illeti, pl. Sultana Akármi a maga burkás jogosítványképéért folytatott harcot dzsihádnak nevezi.
Galadriel, én is így tudom, hogy utána Ábrahám elvált Iszmáeltől és Hágártól.
Előzmény: AliceCsodaországban (275)
ohrana Creative Commons License 2004.04.30 0 0 277
Bocsánat, azt én is láttam hogy ott a honlapon mi van, és azt is, hogy azt idézted.
És nekem is furcsa, mert úgy tudom, az arabok (vagy muszlimok?) elfogadják az Iszmaeltől való származást, és lényegében a teremtéstől a prófétákon át sokmindent és sokmindenkit.

o

Előzmény: Törölt nick (272)
AliceCsodaországban Creative Commons License 2004.04.30 0 0 276
Sára elzavarta Hágárt Ábrahámmal, aki addig menekült, amíg a lába bírta, majd étlen szomjan vízért könyörgött, és hirtelen egy forrás fakadt fel előtte. Azt hiszem itt van a Kába - de lehet, ezt is összekeverem már...
Előzmény: Törölt nick (274)
AliceCsodaországban Creative Commons License 2004.04.30 0 0 275
Én úgy tudom, hogy a hadzs = tiszteletreméltó címre csakis azok jogosultak, akik részt vettek egy zarándoklaton. Sőt továbbmegyek: úgy tudom, hogy az iszlám öt alapjában benne van a zarándoklat is. Nem vagyok egyáltalán iszlám szakértő, de mikor Tunéziában voltunk, akkor magyarázott erről az idegenvezeteő. Ő azt mondta, hogy az iszlámnak 4 szent helye van: Mekka, Medina, Jeruzsálem és Keiorulan (itt spec. voltam, mert ez Tunéziában van). Aki teheti Mekkába megy, mert az az alap, de 4 Keiorulan-i zarándoklat is felér egy mekkaival.
(Amúgy egy zarándoklat nagyon sokba kerül, sok hithű moszlim egész életében gyüjt rá....)

(Most hirtelen megpróbálom visszaidézni az iszlám öt alapelemét... szóval hogy is van ez, 1.) Allah a mindenható és Mohamed az ő prófétája
2.) Zarándoklat
3.) adomány
4.) böjt (ramadan)
5.) Ima (naponta ötször a nap járásának megfelelően, amire a müezzion szólít

Lehet összekevertem, és nem megfelelő sorrendbe raktam, de nekem ennyi ugrik be. Azaza, a vallás alapelemeinél sehol nem láttam a szent harcot a hitetlenek ellen. De a kereszténység alapelemei sem olyanok, hogy abból manapság bármi ellenkedés is kikövetkeztetve lehessen, ennek ellenére a klrusnak sikerült egy csomó embert a keresztény vallás ellen fordítania. Gondolom ugyenez van az iszlámnál is, pechünkre a radikálisok ártatlanokat ölnek meg valami -általam fel nem fogható - szent cél érdekében

Előzmény: Törölt nick (267)
Bint El-Ma3rifi Creative Commons License 2004.04.30 0 0 271
Nem gondolom, hogy kekeckednél:)
Iszmáel anyja Hágár (béke velük) a Koránban is. Ábrahám áldozatára gondolsz? (eszerint ugye az Iszlám azt mondja, Iszmaelt akarta feláldozni, nem Izsákot)
Előzmény: Törölt nick (266)
ohrana Creative Commons License 2004.04.30 0 0 270
Hogyan? Én úgy tudom, Ábrahám Izsákot kellett, hogy föláldozza. Izsák születése után Izmaelnek anyjával, Hágárral el kellet menekülnie. (Ter 21,1-21), legalábbis az Ószöv. szerint, de úgy tudom, a muszlimok is ezt tartják.

o

Előzmény: Törölt nick (266)
Bint El-Ma3rifi Creative Commons License 2004.04.30 0 0 269
Nos, azt hiszem, tisztában vagyok vele:) Csak nem akartam mégjobban szétoffolni, mert ezesetben a zarándoklat vallásjogi mikéntje és mikorNE-je nagyon hosszú lenne...De amúgy wádzsibát közül való, tehát kötelezőnek mondják. Egyértelmű, hogyha nincs pénzem rá, nem fogok kirabolni egy bankot.
Előzmény: Törölt nick (267)
ohrana Creative Commons License 2004.04.30 0 0 268
Bizony tiltják. De a bálványimádás sokkal általánosabb, mint a képábrázolás. A bálvány valmi olyasmi, amit az ember földöntúli hatalommal ruház fel, olyan tiszteletben részesíti, ami csak a Teremtőnek járna ki, csak abban, vagy elsősorban abban bízik - a Teremtő helyett. (Ez lehet kép, szobor, ereklye, egy másik ember, egy ruhadarab, bankkártya, de akár egy klubban a tagság.)
Amúgy érdekes, hogy az ember egy csomó dologhoz ragaszkodik, egy csomó dolgot szeret, ami kívülről, formálisan akár bálványimádásnak is tűnhet, de hát ki lát az ember szívébe?
Én elraktam gyermekeim egy-egy hajfürtjét még az első napokból. Aztán mikor pakolászok, mert keresek egy csavart, egy papírt, időnként a kezembe akad. Akkor megnézem, kizökkenek a rohanásból, rájuk gondolok, esetleg végigsimítom, és elteszem. Kívülről biztos hülyén néek ki.
Ugyanígy, vannak itthon köveim mindenféle helyekről, amiket nagyon szeretek. Gondolom, hogyha egy muszlim Mekkából visszatérve zsebrevág egy követ, azt otthon felrakja a polcra, nem lesz bálványimádó. Pedig nagy becsben fogja tartani, ahányszor beleakad, és odébbteszi, eszébe jut az útja, egy pillanatra megpihen.
(Melletünk van egy iraki büfés. Valami eszméletlen giccses órát tett fel a falra: igen ám, de az Mekkát ábrázolja. Az neki, ebben az idegen országban, hazájától távol éppen az otthonát jelent: ha ránéz, tudja, tartozik valahova, stb.stb. Pedig "bálványként" bánik vele.)
Ebben az ábrázolás, nem ábrázolásban a keresztények keleti ága, az ortodoxok különösen otthon vannak. Ők a képrombolások során ezt igen mélyen tisztázták (természetesen a maguk számára), és azóta is komolyan foglalkoznak vele, mert tudják, hogy könnyű eltévedni. Mindkét irányba: bálványimádás, vagy kiöntjük a gyereket is a fürdővízzel. Most jelent meg erről magyarul egy elég alapos könyv: Uszpenszkij: Az ikon teológiája. Nem egyszerű, de elég jól összefoglalja hogy az ortodoxok és keresztények) mit tanítanak erről.

o

Előzmény: Törölt nick (257)
Bint El-Ma3rifi Creative Commons License 2004.04.30 0 0 265
Ami azt illeti, hogy "sőt", kicsit utánaolvastam a síroknak szunnita tradíciókban:

http://www.geocities.com/iamnoora2002/sirok.html

Viszont abban igazad van, hogy nem tudok rólaén sem, hogy kötelező lenne, kötelező a zarándoklat Mekkába, ezenfelül más utazás semerre sem kötelező. Az Iszlám az emberek szívében van, nem pedig akár sírhelyen, akár mecsetekben vagy muszlim orszűgokban. Nem helyfüggő:)

Előzmény: luyo57 (256)
Bint El-Ma3rifi Creative Commons License 2004.04.30 0 0 264
Nem "testdarabjai", hanem koporsó. Én speciel nem csókolgatnám, de azért maradjunk tényszerűek.
Sosem láttam még senkit szentekhez imádkozni, beleértve magamat. Örülök, hogy neked ezt is tiltja a vallásod, akkor te is nyugodtan fog aludni-és én is.
Előzmény: Törölt nick (248)
Ghanima Creative Commons License 2004.04.30 0 0 262
Ha viszont már itt tartunk: én a Kába-jelenséget sem nem értem igazán :-(
Előzmény: luyo57 (256)
Ghanima Creative Commons License 2004.04.30 0 0 261
Khm, ha emlékeim nem csalnak, Mohamedet nyugodtan kihagyhatod a sorból, azt hiszem, ő elragadtatott, tehát nincs földi maradványa. Kéretik lektorálni engemet, hozzábbértők!
Előzmény: Törölt nick (255)
Ghanima Creative Commons License 2004.04.30 0 0 260
Francba!!, igazad van, be is akartam írni, de aztán jól körbekarikáztam mindenfelé és kimaradt!
Előzmény: Törölt nick (251)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!