Keresés

Részletes keresés

monyesz Creative Commons License 26 órája 0 1 1771

Ezért minél hamarabb kell szüretelni és utána azonnal pucolni a termést. Ha hagyod rászáradni, akkor tuti feketedni fog. Sok.

Előzmény: Nobody1 (1766)
monyesz Creative Commons License 26 órája 0 0 1770

A hatóanyagokat váltogatni kellene és egymás után kétszer sosem használni ugyanazt, egy kultóában pedig egy évben mondjuk 2x használni ugyanazt a hatóanyagot. Különben rezisztencia alakulhat ki.
A tisztán vegyi védekezés ezért is lehetetlen, a vegyipar nem tud lépést tartani a természettel.

Előzmény: halaloszto (1764)
Gyula65 Creative Commons License 29 órája 0 1 1769

A kérdőív végeredménye, dióburok fúrólégy károkozása felmérésben:

https://azuzlet.hu/felfalta-a-diotermest-a-nyugati-furolegy/

Nem megnyugtató!

Üdv!

Előzmény: Nobody1 (1768)
Nobody1 Creative Commons License 2020.11.14 0 0 1768

Nem dobtam ki semmit - össze sem szedtem. Ment a levelekkel a "tábortűzbe". :(

Előtte azért minden fa alól szedtem fel pár "szebbet", megtörtem őket és összesen kb 100-ból 3 db volt ami részben-egészben ehetőnek bizonyult. Ezért nem érte volna meg hajlongni, főleg mert az átvevő a fekete dióbelet csak fillérekért veszi... :(

Szerencsére van még elég tavalyi dióbél a diós tésztához és a karácsonyi bejglihez. :)

Előzmény: nyuggerfarhát68 (1767)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.11.14 0 0 1767

Alant azt írtad hogy sokat kidobtál.

Akkor most nincs mit törni?

Ha feltörtük őket teszek fel róla képet.

Tavaly is azért elment.

2018-ban volt a legrondább amit feltörtünk. 

Előzmény: Nobody1 (1766)
Nobody1 Creative Commons License 2020.11.14 0 0 1766

"Úgy tudom ha a dióbél héja fekete akkor is ehető."

Persze, hogy ehető, ha a bél állaga egyébként rendben van. A maghéj feketedését a fertőzött külső burok felpuhulásakor (rothadásakor) felszabaduló és beszivárgó pácanyag okozza. Elvileg - ha egyébként rendben van a bél - csak esztétikailag rontja a termést.

Magyarul az emberek sokkal szívesebben veszik meg a rendes sárgás (esetleg pirosas) dióbelet mint a feketét...

Manapság egyre nehezebb lesz valakinek a fogazata alapján megmondani, hogy mákos vagy diós tésztát ebédelt. :)

Előzmény: nyuggerfarhát68 (1765)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.11.13 0 0 1765

Hát valamit ki kell találni a dió fákra.

Tavaly sokszor permeteztünk mospilánnal idén kevesebbet de a lényeg maradt.

Majd november végén kezdjük el a dió törését.

Úgy tudom ha a dióbél héja fekete akkor is ehető.

halaloszto Creative Commons License 2020.11.11 0 0 1764

van valami olyan, hogy egy szezonban kettőször szabad csak mospilannal. harmadikra már megszokják.

Előzmény: Mr.Cross (1763)
Mr.Cross Creative Commons License 2020.11.11 0 1 1763

Helló! Én az idén permeteztem mint atom, félig-meddig sikerült is, és szerintem jövőre jobban is fog menni! Tíz naponta permeteztem Mospilannal, de szerintem valami nem stimmel azzal a permetszerrel, mert Augusztusban már a permetezés másnapján rajzottak a fúrólegyek a diók körül. Látványos változás akkor következett be, mikor minden mindegy alapon a mospilánhoz decis rovarölőt is kevertem, ekkor egy hétig semmilyen bogár sem ment a fa közelébe. Vettem még légyfogó papírt is mert olcsó volt (100 Ft),  és csodálkoztam is, hogy százával ragadtak bele a legyek (nem csak fúrólégy). Kb 10e Ft-ot költöttem egy diófa permetezésére, a termés egyharmada tönkrement, egyharmada megfeketedett de a dió jó lett, és a maradék egyharmada teljesen egészséges lett. 
Amit jövőre fogok csinálni: keresek valami mást a Mospilán helyett, mert szerintem hatástalan, megpróbálom a decist is annak ellenére, hogy az nem felszívódó, és veszek tíz légyfogó papírt és teleaggatom a fa keleti oldalát.

nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.11.08 0 0 1762

Mi ahogy lehullott leszedtük róla a fekete kérget és napon szárítottuk.

Idén nem volt sok napsütés kíváncsi leszek milyen lesz belül a dióbél.

Párat feltörtem tűrhető volt.

Azt mondják hogy annak a dióbélnek aminek fekete a héja ehető. A városunkban kísérleti rész / agrár egyetem van.

Ha a törésnél fehér a belső.

Előzmény: Gyula65 (1758)
Gyula65 Creative Commons License 2020.11.08 0 0 1761

Szép jövő!

Üdv!

Előzmény: KakukkMosoly (1760)
KakukkMosoly Creative Commons License 2020.11.07 0 0 1760

1-2 éve még nekem is ez volt. Most már mind rossz volt.

Nobody1 Creative Commons License 2020.11.07 0 0 1759

Sajnos az enyémet előbb találták meg "fúrók", mert minden fa terméséből feltörtem vagy 40-50 darabot, de mind beszáradt volt. Némelyik még penészes is.

Mivel ezek nem papírhéjú diók, így nem is vesződtem többet vele és irány a tűz. Pedig most igazán jól jött volna az a pár zsák törni való...

Gyula65 Creative Commons License 2020.11.07 0 0 1758

Összeszedtük a lehullott fekete diót (a burokban, ott voltak a lárvák), megszárítottuk, feltörtük 30-40%-ban volt rossz.

Ami rossz volt, az, vagy beszáradt, vagy fekete volt.

Lehet, hogy a tiedben is lett volna menthető.

Sajnos a területünkön, sok a gazdátlan, gondozatlan diófa, és elhanyagolt telek, amin diófa is van.

Üdv!

Előzmény: Nobody1 (1756)
Gyula65 Creative Commons License 2020.11.07 0 0 1757

Sajnos, én sem találtam el. Mind feketén hullott le.

Érdekes a telek szomszédomnál nem volt ez a jelenség. Igaz Ő éjjel nappal permetez.

Üdv!

Előzmény: halaloszto (1755)
Nobody1 Creative Commons License 2020.11.07 0 0 1756

Két éve itt Csongrádban sem volt. Tavaly "csak" 10-15 % lett fekete amit rögtön elégettem, erre idén a 10 fámon már nem találtam összesen egy marék egészséges diót sem... :(

Szóval ez az "azonnal semmisítsük meg" módszer nem jött be vagy az utak mentén vadon növögető, fertőzött diófák láttak el ilyen bőségesen legyekkel, de semmi hasznosítható termésem nem lett. Még jó, hogy a nyáron készült pár üveg zöld dió befőtt, mert különben idén teljesen értelmetlenül söprögetném a sok diólevelet...

Előzmény: Gyula65 (1754)
halaloszto Creative Commons License 2020.11.07 0 0 1755

nálam ez a harmadik szezon fúróléggyel. Már majdnem jókor permeteztem, csak a fele fekete.

Előzmény: Gyula65 (1754)
Gyula65 Creative Commons License 2020.11.07 0 0 1754

Ügyes vagy!

Kíváncsi leszek a végkövetkeztetésre, amit a beérkezett adatok alapján (esetleg) közzétesznek!

Két éve nyoma sem volt a fúrólégynek.

Üdv!

Előzmény: Veszpremi (1753)
Veszpremi Creative Commons License 2020.11.07 0 0 1753

Kitöltve.

Előzmény: Gyula65 (1752)
Gyula65 Creative Commons License 2020.11.06 0 0 1752

Országos felmérés a dióburok légy vonatkozásában:

https://www.agroinform.hu/kerteszet_szoleszet/orszagos-felmeres-a-nyugati-dioburok-furolegyrol-46213-001?utm_source=hirkereso&utm_medium=cpc&utm_campaign=HIRpromo&utm_content=46213

Az érdekeltek feltétlenül töltsék ki, hátha segít a megoldás megtalálásában!

Üdv!

KakukkMosoly Creative Commons License 2020.10.26 0 0 1751

Tavaly még akadt benne jó. Most már nem.

Előzmény: Veszpremi (1749)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.10.26 0 0 1750

Nekünk ilyen színű a dió a mai napon.

Egy kővel odacsaptam hogy lássam milyen belül./4db-t/

Egy fönt balra elég világos.

2db közepes barnás.

1 db jobbra olyan feketés , de fehér a törésnél. 

Tűrhető ízük volt.

A tiétek ennél szebb/csúnyább.

Lehet idén nem lesz olyan mint a tavalyi mert az utóbbi kb 2 hétben nem lehetett napra kitenni.

Mi úgy szedtük amikor leesett és nem több hét után.Mindjárt leszedtük a feketés részt.

Előzmény: KakukkMosoly (1746)
Veszpremi Creative Commons License 2020.10.25 0 0 1749

Akkor nem véletlen :(

Előzmény: KakukkMosoly (1748)
KakukkMosoly Creative Commons License 2020.10.25 0 0 1748

Dunántúl, Székesfehérvár környéke

Előzmény: Veszpremi (1747)
Veszpremi Creative Commons License 2020.10.25 0 0 1747

Nem mindegy, hol! Dunántúlon sajnos ez van. Kelet fele még jobb a helyzet.

Előzmény: KakukkMosoly (1746)
KakukkMosoly Creative Commons License 2020.10.25 0 0 1746

én most belenéztem a lehullot diónkba, mind rothadt belsejű volt sajnos.

Előzmény: nyuggerfarhát68 (1744)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.10.23 0 0 1745

A miénk nem tudom milyen magas.

Viszont tavaly alájuk egy garázs épült és az ágakat megvágtuk.

Mi az összes diót jónak találjuk/tuk törés után. Persze akadt köztük penészes féle is pár darab.

A sötétebb dióbél is jó ha töréskor fehér/világos a bél színe.

A sötétebbeket sütibe a világosat megesszük.

Nálunk mindig van az asztalon dióbél.

Nyugdíjasokként idő milliomosok vagyunk.

Viszont ha megnézed a piaci diót hiába szép világos a törés mentén sárgás ami az avasságra jellemző.

A nagy ültetvények meg olyannal permeteznek amit egyének nem kaphatnak.

Mi ellátjuk a családot és az ismerősöket is.

Helyette mást kapunk.

Előzmény: Veszpremi (1743)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2020.10.23 0 0 1744

Helló!

Szerintem ne vágd ki a fát.

Mi így is feldolgozzuk. Elég tűrhető dióbél van a rászáradt és rothadt héj alatt nálunk.

Még a sötétebb színű is egészségesebb szerintem mint a nagy ültetvényekről kikerült szép/világos diók.

Ők mérgekkel permetezik az ültetvényt amihez engedély kell.

Szerintem egészségesebb egy sötét dióbél mint a szép világos.

Előzmény: KakukkMosoly (1741)
Veszpremi Creative Commons License 2020.10.22 0 0 1743

Szia. OK. 15 méter magas diófánk van, én ekkorát máshol még nem láttam, ettől persze még lehet, de túlnőtte már a helyet is, szereti a helyét. Kicsit mindenki másképp csinálja. Az elejénél láttuk, hogy nem árt kicsit óvatosan szárítani 50 fok alatt (tuti nem árt neki), most már 1-2 nap tepsiben bent a meleg házban, aztán megy a mélyhűtőbe. Tapasztalat: amelyik dióról lejön lepotyogáskor teljesen a burok, ott elég nagy %-ban jó a belseje. Nagy átlagban összességében az arány nálunk, nem szelektíve felszedve a diót: kb. 40-50% használhatatlan, a maradék fele ehető, fele a madaraké (az is megpucolva). A várakozáshoz képest elfogadható, de tényleg fáradságos meló, ha azt nézem, hogy itt hirdetnek 2500 ft-ért dióbelet, akkor az órabérünk meglehetősen alacsony :) De szinte biztos, ennek az egésznek hatása lesz a dióbél árára.

Előzmény: nyuggerfarhát68 (1740)
CBNora Creative Commons License 2020.10.22 0 0 1742

Költői túlzás.

Az igaz, hogy mostantól több munka lesz a dióval, mert valahogy el kell távolítani a dióról a rárohadt burkot, a rárohadást nem fogod tudni megakadályozni. Valamennyi veszteség is lesz, mert amelyik diót fiatalon találja meg a fúrólégy, az korán lehullik, ill. nem lesz benne rendes mag. De a fekete burokban sokszor van ép dió, amelyiknél szedéskor úgy érzed, hogy rendes súlya van, az reményteljes. Egy nagy fa így is el tud látni egy családot, de eladni valószínűleg nem éri meg.

Előzmény: KakukkMosoly (1741)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!