Keresés

Részletes keresés

CBNora Creative Commons License 2019.07.17 0 0 72875

Nem próbáltál kihúzni egyet? Van gyökere?

Mikor egyszer baktériumra gyanakodtam, ősszel, a tövek kihúzgálásánál derült ki, hogy egy csomónak elrágta a gyökerét a pocok. Látszottak a fognyomok. Ahhoz képest még nem is néztek ki olyan rosszul.

A paprikák rothadása független jelenség is lehet.

Előzmény: gomba2008 (72873)
kentaur01 Creative Commons License 2019.07.17 0 0 72874
Hát igen.
Előzmény: gomba2008 (72873)
gomba2008 Creative Commons License 2019.07.17 0 0 72873

Fene megeszi. Legalább tudnám, mivel állok szemben? Hogy tudnám megelőzni? A helyét nem tudom váltogatni, legfeljebb a paradicsommal tudom cserélgetni, az meg nem ér semmit. 

Előzmény: kentaur01 (72871)
eeddie Creative Commons License 2019.07.17 0 0 72872

Nekem az ilyen paradicsomok szép lassan tönkremennek. A fekete csík megjelenik, ahol több, ott elhal az ág is, a tövön a termés barna foltos. Gomba lehet, mert van olyan tő, ami az érintett ágat kivéve megjavult a permetezéstől (Amistar majd Ridomil). Már tavaly is kivitte a paradicsomom egy részét, idén eddig kb harmadát. Pedig trifendert is locsoltam. Sajnos nem tudok mindig új helyet  a paradicsomnak, kicsi a kert és árnyékos, 3 területet variálok. Ráadásul 3 és fél oldala zárt, nem jár a levegő eléggé. Az üvegházban ahol folyamatosan van paradicsom vagy 18 éve még nem jelent meg.

Én nem tudtam beazonosítani, hogy melyik paradicsombetegség lehet a leírások alapján, de ez a fekete csík az egyik jellegzetessége.

Előzmény: Ali-bá (72847)
kentaur01 Creative Commons License 2019.07.17 0 0 72871
Nálam is ez a helyzet. Sajnos. Már alig maradt paprikánk. Először atka aztán baktérium. Aztán tőrothadás. Lehet nálad is ez van most.
Előzmény: gomba2008 (72869)
krnemarika Creative Commons License 2019.07.17 0 0 72870

Szerintetek mi lyukaszthatja ki a paprikát? Nem látok semmiféle kártevőt, mégis van olyan termés, amelyiken több lyuk is van.

gomba2008 Creative Commons License 2019.07.17 0 0 72869

Köszönöm, megnéztem, nem lettem okosabb. A változás a tegnaphoz képest katasztrófa. Már rohad a bogyó is. Nem lassan, egyetlen nap alatt ide jutottam. 

 

https://photos.google.com/share/AF1QipMHyRikEn0D-ZvnU8uwpKcLWVnYlipthlk7A76UQs5gEPhoiiI9orLwKRhiSRWx2g/photo/AF1QipN1yf3VMHtUdGXQt5cLjHR7PZlBNTNNTVvq0Zvi?key=a1dDR09aVEZuWGdzZ1lYbk1FNkRLNG1BbExlOTl3

 

Gyanítom valami gombás nyavalya lehet, mert a párásítás csak rontott a helyzeten, és ez nem most kezdődött, csak most lett ilyen katasztrófális a helyzet. Régebben is előfordult néha 1-1 tő paprikával ilyen, de ez most sok. Semmi elváltozást nem látok, egyszerűen megfonnyadnak a levelek, és már a harmadik rohadt paprikát találom. Kár értük. :(

Előzmény: d_feco (72863)
CBNora Creative Commons License 2019.07.17 0 0 72868

Vannak kimondottan áttelelő fajták: Nansen, Téli vajfej.

Idén áttelelt pár római saláta, és tavasszal befejesedett, de ez kivételes. Most egy csomó olyan növény áttelelt, ami egyébként nem télálló, nem kis meglepetést okozva tavasszal.

Előzmény: d_feco (72867)
d_feco Creative Commons License 2019.07.17 0 0 72867

Ejnye. A salátát valóban elfelejtettem. Személy szerint a "május királyát" szoktam elszórni szeptember közepe-vége felé. Többnyire kihúzza tavaszig, bár már volt olyan is, hogy elfagyott a tél folyamán.

Előzmény: CBNora (72866)
CBNora Creative Commons License 2019.07.17 0 1 72866

Lehetne még áttelelő salátát. Én fogok még római salátát is vetni őszre, még nem tudom, mikor, de azt hiszem, nemsokára kellene. Augusztus végén vagy szeptemberben galambbegy salátát téli - kora tavaszi fogyasztásra. Kerekrépát is lehet. Én retket is fogok augusztus végén. A céklát szerintem már késő, idén nem nő meg, jövőre sem, mert felmagzik.

Én tél végén, kora tavasszal a hajtani kezdő hagymafejeket szoktam elültetni újhagymának. Kiadósabb, mint a dughagyma, és legalább nem vész kárba.

Előzmény: 1realista (72864)
d_feco Creative Commons License 2019.07.17 0 1 72865

Répa: bármikor, hamar növekszik - legfeljebb kisebb lesz.

 

Kisasszony és nagyasszony napja között zöldség aka.: petrezselyem. Jövőre lesz bőven 'süldő' gyökere (megmossa az ember jó bő vízben és mehet is a levesbe), addig meg lehet szedni a zöldjét - akár télen is - ha olyan az idő. Annyit kell belőle vetni, hogy májusig elfogyjon az egész, mert utána magszárba szökken (így keletkezett egyszer két kiló zöldségmag - tanultam belőle). Ezt lehet egy-két centire is vetni.

 

Ezeknél ha nem csávázott a vetőmag, akkor bele kell dobálni őket egy vászonzacskóba és elásni enyhén nedves földbe. A répát egy hét után, a zöldséget kb. két és fél hét után a frissen eldolgozott földbe szemenként lehet vetni. Így meg lehet spórolni az egyelést és a gyomlálást... Ne legyen nagy csírája egyiknek sem. Valami szárazabb porral (pl. keményítő) el lehet keverni őket, sokat használ a vetéskor...

 

Októberben-novemberben őszi fokhagyma. Igényes egy növény, kapálni nem igazán kell majd, maximum kétszer. A tápanyag szükséglete sem valami óriási, locsolni sem igazán kell, viszont frissen trágyázott földbe nem szabad ültetni. Meg olyan helyre sem, ahol előtte volt valami hagymaféle - bár ez igaz a vöröshagymára is.

 

Vöröshagyma. Dughagymának kb. május elején, jó sűrűn vetni. Ilyenkor is el lehet vetni újhagymának, de rizikós - vagy lesz, vagy nem lesz... Ha van dughagymád, és kedvező az időjárás, akkor olyat is lehet ültetni dughagymának. Sokan még csak nem is sejtik, hogy a felmagzott vöröshagymát miért hagyom benne a földben, miért is nem ásom ki inkább. :) Ennek az az oka, hogy egy fejből lesz vagy 2-5 újhagyma tavaszra...

 

Ősz vége felé - amikor már hajnali fagyok is vannak, burgonya. ~15 centi mélyre, sorra futóra. Ami túléli a telet, abból tavaszra lesz újkrumpli. Feltölteni és permetezni többnyire nem kell.

 

Most még lehet bokros zöldbabot is vetni, de szeptemberben már csak imádkozni lehet érte, hogy ne jöjjön rá idejekorán fagy.

Előzmény: 1realista (72864)
1realista Creative Commons License 2019.07.17 0 0 72864

Tapasztaltak Terjesszétek a Tudást!

Augusztus szeptember hónapokban mit érdemes magról vetni esetleg palántázni?

Amiről én hallottam:

októberben: fokhagyma hagyma borsó ezek télalávetésnek hívják.

 

Szeretném ha még az idén esetleg zöldbab karalábé cékla valamelyikével próbálkozni, de kérdés mikor? A nyári melegek után gondoltam.

 

De lett hagymamagom is télire való duggatásból ment magszárba. ezzel mikor érdemes dughagymának vagy ritkán vetve kora tavaszi kihúzogatásra való?

 

retek nem igazán érdekel.

Örülnék 1 összefoglaló tájékoztatónak, mert én nem találtam igazán jó írást a neten.

Köszönettel

d_feco Creative Commons License 2019.07.17 0 0 72863

Ebben igazad van, de nem tömegesen teszi tönkre a növényeket, hanem véletlenszerűen. És a vakundok valamit keres a föld alatt - nem csak gilisztát, hanem mindenféle pajort és férget. Ha azok megjelennek akkor a vakond is.

 

Javaslom a következő weblap megtekintését: https://seminis.hu/informaciok/novenykortani-utmutatok/paprika-es-tojasgyumolcs/

Előzmény: gomba2008 (72861)
d_feco Creative Commons License 2019.07.17 0 0 72862

Nem csak az őszire. Személy szerint én a hagymák felszedése után közvetlenül össze szoktam kötözni azokat tízesével, és a falhasználásig lógva hagyom a problémát. Eső, követlen napfény ne érje. Pár éve, amikor voltak azok a kemény mínuszok, akkor a fokhagymának egy része megfagyott - levesbe el lehetett használni, csak randa volt. A szomszéd néni azt mondta, hogy ő nem emlékszik ilyenre. Pedig nyolcvan elmúlt...

Előzmény: kentaur01 (72859)
gomba2008 Creative Commons License 2019.07.17 0 0 72861

A vakond simán okozhat gyökérsérülést. Azt mi nem látjuk, hogy merre van a járata. Ha a növénynek levegőben van a gyökere azt sem látjuk. Itt fogalmam sincs mi lehet a baj, de az elárasztás még rontott is a helyzeten, tehát gondolom rohad a gyökere a fonnyadó paprikáknak. De hogy mitől? Roppant bosszantó, mert fantasztikus termés ígérkezett. 

Előzmény: d_feco (72854)
kentaur01 Creative Commons License 2019.07.15 0 0 72860
Száraz meleg levegő. Eső nem éri. Télen se fagy meg. Persze ez inkább az őszi szedésre igaz.
Előzmény: kentaur01 (72859)
kentaur01 Creative Commons License 2019.07.15 0 0 72859
Padláson ki lehet szárítani a hagymát.
Előzmény: TINTUS (72858)
TINTUS Creative Commons License 2019.07.14 0 0 72857

s-ombre-ro :  volt nálatok is jég??

d_feco Creative Commons License 2019.07.14 0 0 72856

A fokhagymát többnyire nem kell öntözni - ha őszi ültetés, akkor azt kora tavasszal lehet, de nem kötelező. A tavaszit kevés csapadék idején illik locsolni. Ha időben vetettél, akkor most már a vöröshagymát sem ildomos, mert lassan szedni kell. Ha időben kap minden elég nedvességet, akkor semmi baja sem lesz. Ha későn, akkor igen, hasonlóan a répához és a petrezselyemgyökérhez. Ez utóbbiak hajlamosak a kései locsolás miatt 'megpudvásodni', a hagymák meg elrohadhatnak, mert már nem a növekedésükre fordítják ilyen tájt az energiájukat. Ráadásul minél nagyobb egy hagyma, annál inkább hajlamos a korai csírázásra és rohadásra...

Előzmény: arsenalfan007 (72853)
ali kis Creative Commons License 2019.07.14 0 0 72855

Szia!

Kis vízigényű, de nagy melegben kell öntözni.

http://ankert.hu/voroshagyma-ultetese-magrol-es-gondozasa/

Előzmény: arsenalfan007 (72853)
d_feco Creative Commons License 2019.07.14 0 0 72854

Tavalyelőtt hasonlóképen jártam a futós juliskával. Meglepték a poloskák. Ha egyszer megcsípi a terméskezdeményt, akkor annak annyi, pár centisre megnő és utána összeaszalódik és lepottyan. Ehhez sajnos nem létszükséglet az, hogy nyüzsögjenek a büdösbogarak - elég egy-kettő is. :( Köszönhető ez annak, hogy az enzimjeit beköpködi a termésbe, hogy könnyebben emészthető legyen számára a táplálék - hasonló íze lehet, mint a poloskás málnának.

 

A paprika meg simán bírja az árasztást is, pár éve sikerült megoldanom... Egy kisebb halastó keletkezett a paprikaföldön - azóta sem volt akkora termés. :) Minden úgy kezdődött, hogy árasztottam a krumplit és közben kerestek - gondoltam, hogy fél perc alatt végzek és félredobtam a slagot. Abból a fél percből lett kettő óra. Pár tő kidőlt, de más baja nem lett semminek sem. Combig el lehetett cuppanni a földben.

 

A vakundok az meg 'csak' kiforgatja a veteményt, de a gyökerét nem rágja meg, ott valami más gond lehet a föld alatt.

Előzmény: gomba2008 (72852)
arsenalfan007 Creative Commons License 2019.07.14 0 0 72853

Sziasztok!

 

Egy olyan kérdésem lenne, hogy a hagymát (vörös, csoportos, gyöngy illetve fokhagyma) dughagymáról illetve magról ültetve szabad-e öntözni? Nagymamám azt hallotta, hogy nem szabad, mert akkor hajlamos lesz a rothadásra. Idén csak keveset öntöztük, de nem is lett nagy termés. Köszönöm a válaszokat!

gomba2008 Creative Commons License 2019.07.14 0 3 72852

No, akkor ez van, nem fogom megtudni az okát. Annyira nem zavar, a karósbabot idén csak azért ültettem, hogy eltakarja a fóliát. Zavar a látványa. Ettől még nem sértődtem volna meg, ha termés is van rajta, de így jártam. Poloskabébiket látok rajta, de nem tömegesen, és a fura az, hogy a zöldbab sikeres idén is. Most kelt ki a második vetés belőle. Olyan fura számomra, hogy az első évben a nagyszemű karósbab tökéletesen hozta amit vártam tőle, azóta soha egy darab sem volt. 

A másik a paprika. A fóliában fantasztikusan néz ki, de valami a gyökerét megtalálhatta. Van több bokor, aminek a levelei kókadoznak a melegben. Egy párakaput bevittem a fóliába, hátha segít. A vakond miatt nem merem nagyon fellocsolni az ágyásokat, de azért kapnak elegendő vizet. Alattuk a csöpögtetőcső, kb. hetente egyszer még külön öntözést is kapnak. Szóval vízhiány kizárva. A vakond túr itt-ott, de szerencsére eddig nem tett látványosan kárt semmiben. 

A paradicsom nem akar érni, az istennek sem. Sok termés van rajtuk, több fajta van, de naponta 2-3 szem érik egyenlőre. Lassan beletörődök, hogy nála nincs korán paradicsom és kész. 

 

A mínuszokkal szerintem valaki egyszerűen játszik. Teljesen logikátlanul megjelennek olyan hozzászólásoknál, ahol nincs mit mínuszolni. Szóval valaki ész nélkül, olvasás nélkül kattintgat, és jókat röhög a bosszankodásokon.  Ha nem reagálna rá senki, a játék értelmetlenné válna. :)

Előzmény: s51es (72843)
Ali-bá Creative Commons License 2019.07.14 0 0 72851

Több tőnél is van, hosszanti fekere csík a szárakban. Van olyan amelyikben körbe ért és felette elhalt a hajtás. /A zsineg is fekete, de az nem fog.:-) /.

Előzmény: TINTUS (72850)
TINTUS Creative Commons License 2019.07.14 0 0 72850

Régebben talán ott volt a zsineg??

Előzmény: Ali-bá (72847)
s-ombre-ro Creative Commons License 2019.07.14 -2 0 72849

Néha én is gondolok erre (és vadabb lehetőségekre).

Csak megjegyezném, hogy az "átkosban" átkozták a gumipitypang termesztését.

Ma már elfogadott tény, hogy jó minőség mellett a legmagasabb hozamú gazdasági növény a kaucsuk (gumi) gyártásához.

Előzmény: kentaur01 (72836)
s-ombre-ro Creative Commons License 2019.07.14 -3 2 72848

Kedves Judit!

Én már töröltem a kedvencek közül sokadikként ezt a topikot is, éppen csak azért kukkantottam be ide, hogy egy ideig tudjak még rólatok (elég ragaszkodó típus vagyok).

Említed a mínuszokat!

Én is arra kérlek, ne törődj vele!

Kaptam én is annyi mínuszt, olykor hármat is, hogy összeszámolni sincs kedvem.

Aki adta, valószínűleg személyiségzavaros, egy percig sem akarok vele foglalkozni.

A kert többet ér és igényli is a gondoskodást.

Ma hirtelen fergeteget kaptunk aprószeművel, de sem emberi, sem természeti jelenség nem tud elkedvetleníteni.

Nekem még 76 évesen is a "Siker titka" eredeti kiadása az olvasmányom.

Belőlem milliárdos már nem lesz, de megőrizve nyugalmamat, boldog ember még lehetek!!!

Valami hasonlót kívánok Neked és az arra érdemes olvtársaimnak is! :)

Előzmény: 55judit (72845)
Ali-bá Creative Commons License 2019.07.13 0 0 72847

Mi baja ennek a paradicsom(szár)nak?  Több tövön is vannak ilyen csíkok.

 

BAttila1964 Creative Commons License 2019.07.13 0 0 72846

Köszi, ez jó ötletnek tűnik! ;)

Előzmény: 55judit (72840)
55judit Creative Commons License 2019.07.13 -1 2 72845

Á, nem. Végül is jó ez a jel adásos lehetőség. Így azok is nyilváníthatnak véleményt, akik nem vállalják fel magukat csak sunyi módon. :)

 

Én leszedtem az ubit, ma nem sokat kellett. :))

Előzmény: kentaur01 (72844)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!