Keresés

Részletes keresés

CBNora Creative Commons License 26 órája 0 0 92035

Valószínűleg összetévesztette a salátaboglárkával, az a virágzás vége felé lehet kesernyés és enyhén mérgező. A medvehagyma nem.

Előzmény: Balage-81 (92029)
Belohin Creative Commons License 29 órája 0 0 92034

Nem tudom, mi lelhette, kimondottan strapabíró növény.

 

Ami az íz eltérő megítélését illeti, lehet, hogy öröklött érzékenységen múlik. Konkrétan a fenil-tiokarbamidról, meg a koffeinról tudom, hogy van, aki keserűnek érzi, van, aki nem. De lehetnek más anyagok - akár a spenótként használatos növényekben  is - amelyeket eltérően érzékelünk. https://foodandwine.hu/2016/09/03/izerzekeles-mindenki-ugyanugy-erzi-az-izeket/

Előzmény: Balage-81 (92030)
beetee Creative Commons License 30 órája 0 0 92033

Nekem meg az Új-Zélandi nem jön be valamiért. 

Pár év alatt sikerült is kiirtani. :)

beetee Creative Commons License 30 órája 0 0 92032

Szerintem laboda és laboda között van különbség. 

Nekem volt egy fajta sok évvel ezelőtt. Szerettük. Nagyra nőtt. Fagyasztva is jó íze volt. 

Aztán pár évig hanyagoltuk, és hiába volt fogva belőle mag, az maximum 1-2 évig csíraképes, elvesztettük azt a fajtát.

 

Próbálkoztam bolti magokkal talán kétszer. Nem volt ugyanaz.

 

Balage-81 Creative Commons License 30 órája 0 0 92031

Nemcsak, hogy nincs rossz íze, igazából semmilyen íze nincs, én legalábbis nem érzek semmit. De a semleges íz előny is lehet, mert mindenki úgy ízesíti, ahogy akarja.

Előzmény: Belohin (92026)
Balage-81 Creative Commons License 30 órája 0 0 92030

Tavaly nyáron a laboda levelei elkezdtek sárgulni, aztán kipusztultak a tövek, fogalmam sincs miért. Tűző napon voltak és naponta-kétnaponta locsoltam őket.

Előzmény: Belohin (92026)
Balage-81 Creative Commons License 30 órája 0 0 92029

Egyik rokonom azt mondta, hogy virágzás után már mérgező  levele, de szerintem ez nem igaz, sehol se olvastam ilyet.

Előzmény: öreg_néne_b (92028)
öreg_néne_b Creative Commons License 30 órája 0 0 92028

Ehető, persze, de ilyenkor már kevésbé aromás (ez lehet előny is, nem csíp) és durvák a rostjai.

Előzmény: Balage-81 (92024)
CBNora Creative Commons License 30 órája 0 0 92027

Mi addig esszük a medvehagymát, míg nem kezd sárgulni a levele. Míg ízlik, addig ehető, csak az a lényeg, hogy ne kopasszuk meg túlságosan a növényeket, hogy ne gyengüljenek le.

A virágot és a zsenge termést is meg lehet enni, csak akkor persze annyival kevesebb mag szóródik szét.

Előzmény: Balage-81 (92024)
Belohin Creative Commons License 1 napja 0 0 92026

Zsenge állapotában szerintem sincs rossz íze a labodának. Tavasszal korán indul, május körül szoktam szedni, olyankor az új-zélandi még éppen csak kikel. Nyáron viszont már nem szeretem, és fagyasztva sem.

piro para Creative Commons License 1 napja 0 0 92025

A labodát azért szeretem mert az egyik legkorábbi leveles zöld, a fólia alatt még korábbi.

Salátának, spenótként, tojással összesütve, palacsinta tésztába, galuskába keverve stb, számtalan formában fogyasztható friss vitaminforrás, és Én nem érzek semmilyen mellékízt, szerintem egy semleges ízű növény, főleg zsengén fogyasztom, mert mire elindul nőni, már megy is ki a fóliából, mert megy a helyére más. Fagyasztva is jobban szeretem mint a spenótot, és úgy sem éreztem még mellékízt.

 

A szabadba sem tartom meg ha már méteres, mivel addigra már más zöld is fogyasztható, és előszeretettel bogarasodik!

Ezért írtam saját tapasztalatom, hogy méteresre is megnő, egész nap tűzte a nap, agyagos talaj, és nem locsoltam (tehát nem voltak jó körülmények!).

 

Új-zélandi spenót.

Ha egyszer ültettél utána kiirthatatlan, ha csak nem kapálod ki, mert szétszórja a magját, és mindenhol kikel, amikor már az idő melegre fordul.

Nálam rendszeresen szántottak, és széthordta a traktor a magját, így csak irtanom kellett. De mivel nehéz volt az agyagos talajt locsolni, így csak a diófa alatt tartottam meg, ahol a természet gondoskodott a vízellátássáról, illetve a belső udvarba, ahol 2 kósza mag nőt ki, és mint írtam kb 1 négyszetmétert is befolyt 1 bokor, de fut, és nem felfele nő mint ahogyan a cikk írja, mivel a levelek nehezek, a szára nem annyira kemény, így esélye sincs méter magasra nőni:) max csak széltében.

Balage-81 Creative Commons License 1 napja 0 0 92024

Ja és tettem a salátába egy kevés medvehagymát is, habár már jócskán virágzik, lehet, hogy ilyenkor már nem szabad megenni a levelét?

Balage-81 Creative Commons License 1 napja 0 0 92023

Köszönöm, akkor ezek szerint ez a laboda. Eddig még nem is hallottam róla. Mármint nem tudtam, hogy így hívják. Időközben eszembe jutott, hogy nem is vettem a magját, hanem egy rokonomtól kaptam tavaly tavasszal.

 

Ma spenótfőzeléket főztem belőle, de csináltam belőle salátát is.

Nincs semmi rossz íze, igazából elég íztelen önmagában. A salátára öntöttem méz, balzsamecet, extra szűz olívaolaj, citromlé, só keveréket, a végén szórtam rá pirított szezámmagot és így nagyon finom volt! Szezámmag nélkül is nagyon jó, de a mag sokat dob rajta, főleg, ha meg van pirítva.

eeddie Creative Commons License 1 napja 0 0 92022

Ez nem új zélandi. 

Előzmény: Balage-81 (92010)
Belohin Creative Commons License 1 napja 0 0 92021

Ez egyértelműen laboda. Nekem is van ilyen.

Előzmény: Balage-81 (92010)
Gildikó21 Creative Commons License 1 napja 0 0 92020

Találtam egy jó leírást, fotóval.

Előzmény: Gildikó21 (92018)
55judit Creative Commons License 1 napja 0 1 92019

Tényleg a laboda lehet, megnéztem az újzélandit, annak nem olyan fűrészes a levéléle mint a labodának.

Előzmény: Gildikó21 (92018)
Gildikó21 Creative Commons License 1 napja 0 0 92018

Szerintem ez nem az újzélandi, hanem a laboda. Nekem is van ilyen évek óta, már ki is kelt idén is, bár nem ekkora még. Én azt hittem róla, h. ez az újzélandi, de nem. Most utána olvastam, és azt írják, az újzélandi sokkal késeibb, mert melegkedvelő. A laboda valóban embermagasság fölé nő, míg az újzélandi majd nyár második felében éri el az 1-1,2 métert. Lágyszárú, és ezért meg tud dőlni.

Előzmény: Balage-81 (92010)
Balage-81 Creative Commons License 1 napja 0 0 92017

100 gramm nyers Új Zélandi spenót vitamin/ásványianyag tartalma:

 

 

 

1realista Creative Commons License 1 napja 0 0 92016

Tavaly krumpli volt vetve egy darab földbe. 

Kérdésem hogy mit ültethetek erre helyre.

Köszönöm a tippeket. 

Balage-81 Creative Commons License 1 napja 0 0 92015

Hogy érdemes fagyasztani a spenótot? Régeben fagyasztottam egyszer (a simát, nem az Új Zélandit) de a mélyhűtőből kivéve elég íztelen volt. El lehet ezt kerülni valahogy?

Az alábbi linken azt írják, hogy fagyasztás előtt érdemes blansírozni.

 

https://spenotinfo.hu/spenot-fagyasztasa/

 

Befőttes üvegben nem lehet eltenni? Olajban dinsztelve, mint a lecsót. Mert a mélyhűtőben mindig kevés a hely, nálam mindig színültig van.

Balage-81 Creative Commons License 1 napja 0 0 92014

Fut, hever? Itt azt írják, hogy 1-1,2 méter magasra is megnő, mint nálam is tette.

 

 

https://www.agroinform.hu/hazikert/zoldseg-spenot-kert-uj-zelandi-spenot-kerteszet-49433-001

Előzmény: szentimrei.agnes (91990)
Balage-81 Creative Commons License 1 napja 0 0 92013

Nem én vetettem, magától kelt ki a tavaly elhullajtott magokból!

Előzmény: 55judit (92011)
CBNora Creative Commons License 2 napja 0 0 92012

Inkább hajlíts le egy ágat. A bokor oldalágakat hoz, nem tősarjakat, nincs mit leválasztani. Legföljebb ha föltöltöd a bokrot, és úgy legyökeresednek az alsó ágak, akkor szét tudod szedni. De szerintem ez ebben az esetben hülyeség, sérülhet az eredeti bokor mikor kipiszkálod a tövéből a gyökeres ágat.

Nálam az egres magától lehajlott és sok helyen legyökeresedett, a ribizlik és a josta is. Nem kell a tövét bolygatni.

Előzmény: Balage-81 (92009)
55judit Creative Commons License 2 napja 0 1 92011

Szerintem ez az újzélandi spenót. Nem túl sűrű? Ebből 1 családnak 3 szál is elég bőven.

Előzmény: Balage-81 (92010)
Balage-81 Creative Commons License 2 napja 0 0 92010

Na, ez a spenótom. Nem találom a zacskóját. Milyen fajta lehet? Erős, vastag szára van, szép egyenesen áll és 100 - 150 cm magasra is megnő! Jó nagy levelei vannak.

 

Balage-81 Creative Commons License 2 napja 0 0 92009

Egyszerű dugványozni, de egy gyökeres tősarj hamarabb fog teremni gondolom. Majd november környékén megpróbálom leválasztani. Ez a sarj gyökérből nőtt, szóval ha dugványozással lett szaporítva, akkor a tősarj is fajtaazonos lesz elvileg. Csak a kapálás veszélyes, mert volt már, hogy a gazzal együtt véletlen kikapáltam a tősarjat is.

Előzmény: Belohin (92007)
Balage-81 Creative Commons License 2 napja 0 0 92008

Ez bokros egres, szerintem is dugványozással szaporítják.

Előzmény: Belohin (92006)
Belohin Creative Commons License 2 napja 0 0 92007

Az egrest nagyon egyszerű dugványozni. Előnyös neki a "kalapácsos" dugvány, amikor az azévi vessző tövéhez vágunk néhány cm-t a régebbiből.

Előzmény: Balage-81 (92004)
Belohin Creative Commons License 2 napja 0 0 92006

Szerintem az egrest nem oltják, hanem dugványozzák. Kivétel a magastörzsű, azt arany ribiszkére szokták oltani.

Előzmény: 55judit (92005)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!