Keresés

Részletes keresés

123János Creative Commons License 2021.07.14 0 0 31955

Nálam is fejlődnek az Indián banán gyümölcsök.

Előzmény: pupákdézi (31952)
pupákdézi Creative Commons License 2021.07.03 0 0 31954

Nem, van több is csak ezt az egyet fotóztam le.

Előzmény: 123János (31953)
123János Creative Commons License 2021.07.03 0 0 31953

Nagyon szép. Ez az egy csokor van?

Előzmény: pupákdézi (31952)
pupákdézi Creative Commons License 2021.07.03 0 0 31952

Alakul a paw paw termés.

diospyros Creative Commons License 2021.06.29 0 3 31951

egy jó hír azért van: x éves kor felett már nem szór le sokat.

a káki akár 100 évig is élhet, így nem sieti el a terméskötést.

az ilyen sokáig élő fák, mint pl. a házi berkenye is csak (magról 20 éves),

oltványról 8-10 éves korában terem először.

mivel a káki öntermékeny (persze nem az összes faj, fajta,

de amiket mi általában ültetgetünk)

így a termés korán, akár 2 éves korban (ritkább, de volt ilyen nekem, Rojo)

is terem 1-2 szemet, de nagyobb részt leszórja,

RÁÉR még a gyümölcskinevelésre, eleinte a gyökerére és az ágrendszerére gyúr.

a Tipo főleg ilyen konzervetív, "kijárja az egytemet" is, és utána alapít családot.

Cioccolatino "cigánygyerek", ő a szaporodást korán elkezdi, erőlteti...

(vannak még más okok is, most nem térek ki rá.)

a kulcs, a növekedés. minden ide vezethető vissza.

ha fagykár éri, regenerálódik (nő).

ha olyan fajta, eleinte csak nő.

ha túl sok vizet és tápot kap, csak nő.

és persze leszór mindent.

Előzmény: diospyros (31948)
zotya papa Creative Commons License 2021.06.28 0 0 31950

Köszi

Gizellám.

Előzmény: Gizellamama (31946)
123János Creative Commons License 2021.06.28 0 0 31949

Bizonyos fajták mint a Rojo Brillante öntözés nélkül megtart annyi gyümölcsöt, ami egy jó terméshez elég. A legtöbb fajta csak akkor tart meg biztonságosan gyümölcsöt, ha öntözött körülmények között neveljük.Egyenletesen kijuttatott víz mennyiség látszik célravezetőnek.

Az állítással egyetértek kevesebb víz több gyümölcs, sok víz egyenlő a gyümölcshullással.

Ellentmondásnak látszik, de ilyen a datolyaszilva természete.

nagy tanítónk :) és kedves barátom Endre egyenesen azt állítja: "a káki vagy terem, vagy nő"

így csak mérsékeltebb öntözést igényel, sőt a túlöntözés gyümölcshulláshoz vezet.

Előzmény: diospyros (31948)
diospyros Creative Commons License 2021.06.28 0 0 31948

ja és igen a partenokarpia (öntermékeny, szinte 100%-ban köthetnek a virágok)

az első vagy inkább nulladik ok, ami miatt 

durván sok termés lehull, mivel ennyit nem tud kinevelni, de az "természetes".

a gond az, amikor 300 kis borsónagyságú gyümölcsből egy sem marad a fán...

---

öntözés: volt sok olyan fám ami 1x sem volt öntözve, szenvedett is rendesen,

de szétszakadt, annyi gyümölcsöt megtartott...

viszont a gyümölcsök aprók lettek, így mér csak ezért sem lehet öntözés nélkül hagyni.

részben osztom az öntözés és gyümölcshullás összefüggését.)

nagy tanítónk :) és kedves barátom Endre egyenesen azt állítja: "a káki vagy terem, vagy nő"

így csak mérsékeltebb öntözést igényel, sőt a túlöntözés gyümölcshulláshoz vezet.

Előzmény: 123János (31917)
diospyros Creative Commons License 2021.06.28 0 0 31947

"Kezd megdőlni az az állítás,hogy egyenletes víz utánpótlás estén megállítható a gyümölcshullás."

számomra már pár éve megdőlt, írtam is róla. ("Néhai" Ninivarga mantrázta ezt, ennek ellenére minden tiszteletem az övé, hiányzik is, de ebben nem volt 1000%-osan igaza, csak részben.)

az persze igaz, hogy öntözni kell kis vízadagokkal szárazságban, de a gyümölcshullás

nem vezethető CSAK és kizárólag a vízellátásra.

vélemlnyem szerint a fő szempont a nyilvánvaló vagy látens fagykárosodás, valamint a fa fiatal kora.

talán 3. helyen a vízellátás van, ezen kívül lehet még túlzott nitrogénellátás,

iletve nagyon fontos a fajtajelleg is, pl. Tipo fiatal korában nagyon szór, Rojo nem annyira,

Cioccolatino meg minimálisan, de az meg kicsit-nagyon fagyérzékenyebb, kinél hogy.

szóval több tényező együttes hatása okozza a gyümölcshullást, ahogy ezt külföldi szakirodalmak is leírják.

Előzmény: zotya papa (31914)
Gizellamama Creative Commons License 2021.06.28 0 0 31946

Szia  Zotya Papa!

Ha luffa lesz akkor a szárított termésről le kell szedni a külső részt és a mag kipotyog,egy szivacsos rész marad.

A szivacsos részébe lehet szappant tenni,és mint a mosdó szivacsot használni. 

Nálam bevált csináltam kecsketejes natúr szappant és amikor a kiöntést csináltam akkor tettem a luffa  feldarabolt részeibe. Ha a várakozási idő letelik lehet használni.

Egymagvu tököt szintén szerettem volna ültetni,de nem találtam meg a mag beszerzésének a módját,így az elmaradt.

Előzmény: zotya papa (31939)
zotya papa Creative Commons License 2021.06.28 0 0 31945

Nahát ez az. Azért ettől függetlenül bosszankodom de kíváncsi is vagyok mi lesz belőle.

Előzmény: CBNora (31944)
CBNora Creative Commons License 2021.06.28 0 0 31944

A tasakon a fotó stimmel, csak nem az lett belőle.

Előzmény: zotya papa (31943)
zotya papa Creative Commons License 2021.06.28 0 0 31943

Fotója

Előzmény: zotya papa (31941)
CBNora Creative Commons License 2021.06.28 0 0 31942

Szerintem ajándékozd el valakinek, aki örülne egy Luffának, akkor is, ha esetleg kiderül, hogy valami más tökféle lesz belőle (szerintem nem Sechium). Nem az, amire vágysz, de a növény szép, egy kerítés dísze lehet.

A Luffának fekete magja van...

Előzmény: zotya papa (31939)
zotya papa Creative Commons License 2021.06.28 0 0 31941
Előzmény: CBNora (31938)
zotya papa Creative Commons License 2021.06.28 0 0 31940

Juditka köszönöm a segítséget. Úgy néz ki ezt megszívtam:DDDD

Előzmény: 55judit (31932)
zotya papa Creative Commons License 2021.06.28 0 0 31939

Sajnos nem, csak feketés  mag volt.Utánanéztem mindenhol termést írnak ,hogy abból kel ki . Én arra gondoltam naivan hátha valami más fajta és gyümölcs formájú lehet azért próbálkoztam a maggal.

A tasakon Chayote/ Sechium edule/felírat volt .Azért kértem segítséget amit még egyszer köszönök.Mindenesetre gyorsan nől.

Luffa lesz akkor kivágom?:(Hát a jó pap is holtig tanul DDDD

Előzmény: CBNora (31938)
CBNora Creative Commons License 2021.06.27 0 0 31938

Egész termés volt?

Előzmény: zotya papa (31937)
zotya papa Creative Commons License 2021.06.27 0 0 31937

Köszönöm a segítséget kicsit gyanús volt nekem is a levele.Nagyon alaposan utána néztem mielőtt megvettem de úgy gondoltam hátha.Jövőre meglátjuk ha áttudom teleltetni.Amerikából küldték.

Előzmény: CBNora (31936)
CBNora Creative Commons License 2021.06.27 0 0 31936

Nekem volt egymagvú tököm, az nem így nézett ki.

Nem látszott a sziklevele, mivel az egész terméssel együtt lett elültetve, abból bújt elő a hajtás. Úgy tudom, így kell, nem lehet a magot kiszedni és úgy csíráztatni.

A levele is másmilyen, a Tiéd a Luffára emlékeztet, az is volt nekem.

Sima héjú termést sikerült vennem, még mikor volt a Füvészkertben trópusi gyümölcs vásár. Hatalmas növény lett, de nem jutott el a virágzásig. Valószínűleg függ a fajtától, hogy mikor kezd virágozni, mert egy régi topiktársnál (aki már nem ír) láttam egymagvú tököt tele terméssel, ez a tüskés termésű változat volt. Akkor kaptam is pár gyümölcsöt, de nem sikerült tavaszig életben tartanom. A füvészkertit novemberben vettem, és két vagy három termésből sikerült növényt nevelnem.

A fiatal hajtása ehető és elég jóízű, ha nem akar termőre fordulni, érdemes legalább azt megkóstolni.

Ezek a képek vannak róluk:

Hatalmas növények lettek.

Megbízható a forrás, ahonnan szerezted? Megvolt az egész termés?

Luffa képek:

https://photos.google.com/share/AF1QipNoLMjrhGHCDS3NmsGvJq4fbQsfD2rwok2z6A5Beh7MvMn1n8vMxkHxlsiYlcVD-A?key=anVPZ19UZzVXOG9EbGVXRUxtRXpKM090R2JUN0Rn

Előzmény: zotya papa (31930)
nemema Creative Commons License 2021.06.27 0 0 31935
nemema Creative Commons License 2021.06.27 0 0 31934

Nagyon szép kis fa.Reméljük ,sikerül beérlelnie a gyümölcsöket.

Előzmény: zotya papa (31929)
zotya papa Creative Commons License 2021.06.27 0 0 31933

Sechium edule elütöttem  bocsi.Így helyes.

55judit Creative Commons License 2021.06.27 0 0 31932

Kedves Zotya papa!

Bár nekem nincsen, de itt a fórumban kerestem és találtam olyat akinek van. Vagy volt.

https://forum.index.hu/Search/searchArticle

A találatok között a házi veteményesben CBNórát olvastam el mert őt ismerem, de a többi témában is biztos találsz az egymagvútökkel kapcsolatban tapasztaltokat. Sok sikert kívánok hozzá! 

Ahonnan az egymagvú tök származik, közép Amerikából, nekem chilim van. Most terem először.

zotya papa Creative Commons License 2021.06.27 0 1 31931

Datolyaszilva tea.

Itt az idő május közepétől június közepéig szedjünk leveleket/ mivel megcsúsztunk még de azért még most is aktuális.A leveleket mossuk meg késsel apróra vágjuk . 2,5 dl vizet ami 80-90 0C fokos ami már nem forr 1 teás kanálnyi aprított levélre ráöntjük. 10-12 percig áztatjuk majd leszűrjük. Ízesíthetjük mézzel, citrommal ki hogy szereti de ízesítés nélkül is finom.Akár napi 2-3 alkalommal.  A leveleket szárítani is lehet/ lehetőleg ne napon/ de ekkor már a hatóanyag csak 50%-s.

Senkire nem ártalmas. Gyerekek is fogyaszthatják.

Rendkívül hatékony nézzetek utána.Bármelyik fajta alkalmas a tea készítésre ki kell választani melyik ízlik a legjobban a hatóanyag ugyanaz.

zotya papa Creative Commons License 2021.06.27 0 1 31930

Chayote-Sechium edula.

Számomra egy új növénnyel kísérletezem.Igaz,hogy a szaporítóanyaghoz későn jutottam hozzá. Így lehet,hogy nem sok esélyem lesz a termőre forduláshoz de mivel át lehet teleltetni nagy cserépbe raktam őket/7 db/így talán jövőre fix helyre tudom ültetni. Kérdésem valaki termesztett-e már Chayotét mik a tapasztalatai?Saját tapasztalatot várok nem internetest mert azt én is meg tudom nézni. Sok mindent tudok róla de a tapasztalat számomra fontos.

zotya papa Creative Commons License 2021.06.27 0 1 31929

Általában a gyümölcstermő növényeket/amelyik lehetséges/kiültetés előtt mindenféle hasznos tápanyagokkal műtrágyákkal addig doppingolom míg termést nem nevel vagy éppen virágzik. Ez lehet éppen datolya, som vagy éppen ami aktuális számomra.Mivel a nagy banánt kivágtam ezért lett bőven helyem .A Fuchi kaki rossz helyen van/Costata gyökér sarjra lett oltva/ezért 2019 tavaszán oltottam magamnak egy másikat.A fentiek módján neveltem és most az idén tavasszal az egyik banán helyére ültettem.A növény kb 60-70 cm. Szépen virágzott. Termést is nevel.Természetesen rendszeresen öntözöm, ezt muszáj.Egyenlőre úgy néz ki ,hogy a termést remélhetőleg nem dobja le de ha mégis akkor tévedtem.Persze hallom már a hangokat ,hogy a növény nem nől,satnya marad meg egyéb dolgok. Nekem így jó.Különböző tápanyagokkal, hormonokkal nyomatom mint anno a többiekkel is tettem.Őszig tudni kell ,hogy mikor kell ezeket leállítani,hogy felkészüljön a télre.Sok datolyaszilvát cserépben neveltem fel a termésig így tudtam válogatni ami nem ízlett azt elajándékoztam vagy kidobtam. Így járt a Jiro, Sharon Coccolatino, Rojo.

zotya papa Creative Commons License 2021.06.27 0 1 31928

Persze azt is figyelembe kell venni,hogy mekkora a fa nagysága, hány éves. Nyilván egy kicsi fa ha sok rajt a virág nem fogja mind megtartani csak annyit amennyit ki tud nevelni.

Előzmény: zotya papa (31927)
zotya papa Creative Commons License 2021.06.27 0 0 31927

Köszönöm. Érdekesek ezek a fák és nem is tudok magyarázatot a viselkedésükre. A Costata hosszú évekig rengeteg gyümölcsöt elpotyogtatott vödörszám és most már jó pár éve alig talán 10 szemet.Talány.Majd egyszer valaki megmondja a választ:)

Előzmény: 123János (31920)
zotya papa Creative Commons License 2021.06.27 0 0 31926

Köszönöm de ezeken a műtrágyákon és adalék anyagokon  már nagyon  régóta túl vagyok.

Előzmény: Zéró. (31925)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!