Keresés

Részletes keresés

Atis57 Creative Commons License 2023.12.25 0 0 16662
Előzmény: Törölt nick (16661)
Törölt nick Creative Commons License 2023.06.05 0 0 16661
Törölt nick Creative Commons License 2023.05.12 0 0 16660

Lehet csak éppen a levegő úgy vezeti a mágneses teret, mint a ruhaszárító kötél az áramot, vagy úgy sem. Szóval vezetékezhetsz ruhaszárító kötéllel, csak sok értelme nincsen.

 

Erre van az a bizonyos permeabilitás, mágneses permeabilitás nevű fizikai mértékegység, azon belül pedig a relatív permeabilitás, ami azt mutatja meg, hogy a vákuumhoz/levegőhöz képest a mágneses indukció hányszor lesz nagyobb, ha a teret valamilyen más anyag tölti ki.


A levegő és vakuum permeabilitása 1, míg a jobbfajta ferromágneses anyagnak a relatív permeabilitása akár többezres értékkel is bírhat. Innentől kezdve nincs mit leírni, mi a problémája a légmagos tekercses motornak/generátornak....

Előzmény: Atis57 (16658)
Törölt nick Creative Commons License 2023.05.12 0 0 16659

Nézd nem azt mondtam, hogy nem lehet csinálni, én is építettem axiális fluxusú állandó mágneses motort úgy 6-8 éve (kb mint ami a középső képen van) 10kW körüli méretben. Amiket itt információként megosztasz abban olyan túl sok dolog nincsen.

 

Képeket rajzokat mindenki tud csinálni, és elmondja, de rohadt jó.


De a laborvizsgálat és villamosgép bevizsgálás mindent elmond, illetve annak jegyzőkönyve - ha egyáltalán ez megtörténik, és nyilvánosságra merik hozni utána

 

A légmagos felépítésű gépeknek pocsék a hatásfoka, hatalmas szórt mágneses terei vannak, pont azért mert nincs ami megvezesse a fluxus és erővonalakat - így aztán kb megy mindenfelé, arra is amerre nem kéne, és egyben pocsékba is. . Ebből kifolyólag a vesztesége is óriási. Ezeket mind laborokban padokon szépen meg lehet mérni, ráadásul elég gyorsan, én is végeztem régebben pár ilyen mérést mindenféle motor felépítésnél. Az hogy rámondja valaki hogy épített és szuper, az még nem biztos, hogy úgy is van - persze lehet hogy az ő igényének megfelelő és kiszolgálja.

 

 

Ráadásul konstrukciósan ami képen van, ezek nyitott motorok, az összes nyűgjével. Természeti környezeti hatásokra érzékeny, sérülékeny belemegy minden az esőtől a homokon át, a szél belefúl mindent, így előbb utóbb csiszolja roncsolja szét a dolgokat, szedi le a szigetelést (főleg kültéri használat esetén) - pusztán azért mert mechanikailag nem védett konstrukciók.

 

Ráadásul egy darabot építeni otthon - ez tök jó kihívás meg érdekesség főleg aki imád barkácsolni. De emellett aránytalanul nagy idő és energiaráfordítással fog járni, főleg ha 0-ról kell megépíteni. A létező legdrágább motor lesz a világon, és olyan jó sem lesz, amit villamosgépes tervezők konstruálnak gyárakban sok év tapasztalata mellett. Amit csináltam anno, az is egyedileg tervezett axiális fluxusu motor volt, de külön cad-ben megtervezni állórészt, forgórészt, egy darabot lézerrel kivágatni, majd cnc-n megmunkálni, stb - amennyit ráköltöttem meg szórakoztam vele, azért már egy elég jó motort kaptam volna gyáriba :-). Csak hát így érdekesebb volt, mint barkács szakkör.


Szóval igen, van lehet csinálni légmagos motorokat, fognak működni, csak éppen valahol értelmetlen, mert pocsék hatásfokkal fog rendelkezni, ugyanazon teljesítményhez több anyag kell, stb.

 

A többit megtalálod villamosgépek szakkönyvekben, mit miért hogyan csinálnak és miért nem máshogy. Egy előnye van a légmagosnak, egyszerű mint a faék, de kb itt ki is merült. Azaz ilyet leginkább csak ilyen-olyan fizikai jelenség szemléltetésére használnak manapság, másra nemigen a való világban, iparban bárhol.

Előzmény: CimbiPapci (16656)
Atis57 Creative Commons License 2023.05.12 0 0 16658

Szia!

 

Én erre a remek példányra gondoltam .

 

Mert vas nélkül is lehet generátort épiteni. A levegő is vezeti a mágneses térerőt?

 

Előzmény: CimbiPapci (16656)
erbe Creative Commons License 2023.05.12 0 0 16657

Akármilyen szépen néz ki a képen, az csak átverés. :-(

De ha nagyon kíváncsi vagy, végigolvashattad volna ezt a ~20 éve futó fórumot. Minden kérdésedre választ kaptál volna.

Előzmény: CimbiPapci (16656)
CimbiPapci Creative Commons License 2023.05.12 0 0 16656

Félreértés van. Nem vagyok elektromérnök!

Én nem akarok készíteni, csak az érdekel, hogy az itt posztolók között van e olyan, aki már készített, vagy látott vagy hallott olyanról aki már készített, vagy tudna készíteni.

 

Csak információként. Magyarországon és külföldön ( Brazil) már gyártottak - 40KW de 60KW-ost is sőt három fázisút is, nagy valószínűséggel, nem átverés.

Kb. 200-300 fordulat/min. Gondolom nagy méretű lenne, de az nem probléma.

 

 

Csak három információ, képeken. Elég nagy irodalma van az interneten.

Ha valaki el tudná készíteni érdekelne. Ezen a képen 40 KW -os Brazil.

 

Magyar talán Kaposváron lett kifejlesztve, de inverter kell hozzá.

 

 

 

3. Más tekercselés

 

Előzmény: Törölt nick (16654)
Atis57 Creative Commons License 2023.05.12 0 0 16655

Szia!

 

valóban  még 1kw -st sem készitett senki.......

 

Bár az Aliexp...  rendelhetsz ; kici, ócó, kinai kivitelben 1 000 000 W , mérete mint a csavarbehajtóé?

 

S megszerzed a tapasztalatokat?

 

Előzmény: CimbiPapci (16652)
Törölt nick Creative Commons License 2023.05.12 0 0 16654

Az az érzésem, még át kéne nézned párszor a villamos gépek tankönyveket, és kiderülne miért is nem csinálnak ilyet, főleg nagy méretekben. ÉS ezt tényleg nem rosszindulatúan mondom, hanem segítő szándékkal, mert lehet spórolsz magadnak egy kis időt energiát, bosszúságot.

Előzmény: CimbiPapci (16652)
erbe Creative Commons License 2023.05.12 0 0 16653

Ekkora teljesítményre jobb, ha nem is gondolsz rá! Nemhogy próbálkozzál vele. :-(

Egyáltalán mekkora fordulatra kellene?

Előzmény: CimbiPapci (16652)
CimbiPapci Creative Commons License 2023.05.12 0 0 16652

Üdvözlök Mindenkit!

Kérdésem van.

Készített már valaki működő légmagos generátort.

Leginkább 220 V vagy 380 V-os kivitel érdekelne.

Fix fordulat!

3-20 KW teljesítmény.

 

Érdekelne még, hogy ha  tudnak valakit aki már készített hasonlót!

Talán a BME-n készítettek.

 

Előre Kösz

 

Törölt nick Creative Commons License 2023.03.28 0 1 16651
Előzmény: Tereplovas (16650)
Tereplovas Creative Commons License 2023.03.28 0 0 16650

Lemaradt a képernyő-másolat? Talán most...

Tereplovas Creative Commons License 2023.03.28 0 0 16649

Sziasztok!

Én is gondolkodtam ma egy kis (kínai :) ) szélturbina vásárlásán, de látva az Aliexpress-en írt egyik véleményt, plusz egy-két oldalt elolvasva ebből a fórumból, már el is vetettem az ötletet. Marad a hordozható napelem (Ecoflow 160 W).

Köszönöm mindenkinek!

Világbéke! :)

Törölt nick Creative Commons License 2023.03.25 0 0 16648

De szerintem nem én voltam az :-)

Előzmény: erbe (16647)
erbe Creative Commons License 2023.03.25 0 0 16647

Február közepén hasonlóért még majdnem leharapták a fejem. :-(

Előzmény: Törölt nick (16646)
Törölt nick Creative Commons License 2023.03.25 0 0 16646

És amit kiszámoltam, függőleges tengelyűnél jó  ha harmada összejön a való életben sokkal rosszabb hatásfok miatt :-(

Előzmény: erbe (16644)
Törölt nick Creative Commons License 2023.03.25 0 0 16645

Dehát ez totál kamu mint az összes többi.....

Előzmény: erbe (16644)
erbe Creative Commons License 2023.03.25 0 0 16644

Nem számoltam semmit. Egyszerűbb elolvasni a gyári használati útmutatót. Legalább engem nem vádolhatnak hazugsággal. gyanús volt, de mi lenne, ha minden gyártó összes adatát számítással akarná ellenőrizni az ember? :-(

Előzmény: Törölt nick (16642)
Törölt nick Creative Commons License 2023.03.25 0 0 16643

Amit kiemeltél az spec igaz egy bizonyos szintig, megnézheted az OTEK-ot is akár. Azt nem tudom hirtelen, hogy a HÉSZ felülírhatja-e ezt vagy nem.

 

Illetve felénk két ilyen per is zajlott az elmúlt években. Hiába volt igazuk jogilag, leszereltették velük, pedig mindennek megfelelt. Az egyik család el is költözött, annyira berágtak.

Előzmény: erbe (16641)
Törölt nick Creative Commons License 2023.03.25 0 1 16642

Gyanússá vélt a felírásod, hogy hogy 4m/sec szélsebességnél 101W kivehető ilyen kicsi felületből.

 

Számoljunk kicsit

 

Induljunk ki az általános energia képletből:

 

E=1/2mv2

 

Fordítsuk át kicsit szélre, ahol az m az nehéz kérdés, mert ez függ a sebességtől is….. A közelítő egyszerűbb megfelelője diffegyenlet nélkül

m = ρAv, ahol A a felület, v a szél sebessége, ρ pedig a levegő sűrűsége (kg/m3)-ben. legyen a levegő sűrűsége 1.2 kg/m3.

 

Ha mindent behelyettesítesz és értelmezel, akkor megkapod az alábbit:

 

P=1/2 (ρAv)v2= 1/2ρAv3

 

Ez a zavartalan szél sebességében lévő energia, azonban a szélgenerátor bekavar, ez mind nem vehető ki. Mennyi a kivehet őelméleti maximum? Erre van az a bizonyos Betz állandó vagy limit, ami egyszerűsítve 16/27 érték lesz, ha a szél sebességét, a lég (vagy folyadék) mozgást egyharmadára csökkentjük. Itt vehető ki a legtöbb energia.

 

És akkor jöjjön a teljes egyenlet, ami

 

P = 16/27 (1/2ρAv3)

 

Ez egy elméleti maximum érték egy fix és adott munkaponton….. Azonban ahogy eltérünk az adott munkaponttól, ez az érték is el fog térni, csak rosszabb lesz, mert pl nem 1/3 értékre fogja csökkenteni a légmozgás sebességét, lesznek turbolenciák, stb.

 

Vizsgáljuk át a számításodat, amit állítottál

 

„0,3634 m2. 64-68km/h-nál éri el a 7 kW-ot”

„”4 m/sec leggyakoribb hazai szélsebességnél 101 W-os teljesítménnyel”

 

Az első esetben, azaz 0.3634m2 felület és 4m/sec szél esetén a keletkező (elvi maximálisan kivehető) teljesítmény


P=16/27(1/2*1.2*0.3634*43) = 16/27*0.6*0.3634*64= 8.26W (a 101W érték helyett)

 

És keressük meg a 7kW-nál a szélsebességet.

 

7000=16/27(1/2*1.2*0.3634*v3)

 

7000=16/27*0.6*0.3634*v3

7000=0.129*v3

 

54263=v3

 

v= 37.85m/sec, 136 km/h a 64-68km/h helyett

 

Ha valahol tévedtem - simán megeshet - , kérlek javítsd…

(és ez egy elméleti maximális esetben totális optimális munkaponton, ami soha sehol nem fordul elő)

Előzmény: erbe (16639)
erbe Creative Commons License 2023.03.25 0 0 16641

Véletlen találat:

"Vertikális szélturbina háztetőn való telepítésnek előnyei:

  • Egy nagyobb épület magassága eléri a 12 métert, itt alapból megtakarítható a 12méter oszlop anyag költség, ami bruttó 500.000 forint.
  • A tető ferdesége felgyorsítja a szél sebességét, így 30%-kal nagyobb teljesítmény is elérhető.
  • Egyszerű telepítés és karbantartás.
  • Csendes működés.
  • Nem kell hozzá engedély beszerzése.
  • Kellemes megjelenés"

Van a p...on bőr, hogy ideírják. Próbálná meg bárki csak úgy feltenni a háza tetejére. Még ha csak szigetüzemben használná is. Legfeljebb valami hivatalnokok elől elrejtett tanyán. :-(

Előzmény: erbe (16640)
erbe Creative Commons License 2023.03.25 0 0 16640

Amit nem lehet figyelmen kívül hagyni.:

"A hegységkeret védő hatásának köszönhetően a hazánkban jellemző átlagos szélsebesség (2-4 m/s) sokkal kisebb, mint Európa nyugatabbra fekvő területein."

 

"a meteorológiai állomások adatait elemezve azt találták, hogy az északi féltekén átlagosan 10%-kal fújnak gyengébben a szelek, mint harminc évvel ezelőtt. A kutatók megállapították: a kiterjedtebb növénytakaró mintegy 60%-ban lassítja a szélsebességet."

 

Mit is tesz a zöldítés? 

"A faállománnyal borított erdőterület 2017-ben 1 869 200 hektár volt, ami az ország területének több mint 20 százalékát jelenti. A hazai erdészeknek köszönhetően 1920 után, a trianoni békediktátum megkötését követően a megmaradt nagyjából 10 százaléknyi erdőterületet alig 100 év alatt sikerült megduplázni."

 

Mindez azt erősíti, hogy nem sok helyen van értelme az alacsony építésű szélkeréknek, mindegy, milyen fajtájú. Ezen belül vannak olyanok, amik jelentős hasznot hajtanak. De kizárólag a gyártóknak és az eladóknak. :-)

Előzmény: erbe (16639)
erbe Creative Commons License 2023.03.25 0 0 16639

Ez aztán semmitől se fél. :-)

79 * 46cm (átmérő), 0,3634 m2. 64-68km/h-nál éri el a 7 kW-ot, ami nálunk viharos időjárásnak minősül. Talán ki tudja számolni valaki, hogy 4 m/sec leggyakoribb hazai szélsebességnél 101 W-os teljesítménnyel mikorra térülne meg. :-(

Előzmény: Törölt nick (16637)
Maketheworldabetterplace Creative Commons License 2023.03.22 0 0 16638

Katrina közben.

Előzmény: Törölt nick (16635)
Törölt nick Creative Commons License 2023.03.22 0 0 16637

Én biztos nem veszek... Fél m2 felülettel.....

Előzmény: Atis57 (16636)
Atis57 Creative Commons License 2023.03.21 0 0 16636

Szia!

 Nekem-nem is volt?

 

A kinai mérték rendszer ; hatásfok 100--350%,  Akku Ah kb 100X érték megadva .......stb...stb

 

Tehát ha megvennéd ,tehetnél fel pár jó képet ,videót, a max teljesitményről?

                                                                         köszi.

Előzmény: Törölt nick (16635)
Törölt nick Creative Commons License 2023.03.21 0 0 16635

Ez az oldal elég "érdekes", és akkor finoman fogalmaztam. Lásd pl ezt:

 

https://www.tesup.hu/product-page/atlasx7-wind-turbine-generator-house

 

A hasznos felület nincs fél m2, és azt állítják, 7kW-ot tud a generátor teljesítményben.

 

Van még kérdés?

Előzmény: Atis57 (16618)
erbe Creative Commons License 2023.02.17 0 0 16634

Teljesen igazad van. Dísznek jó. :-)

Legfeljebb ha valakinek nem tetszik, kihívja az önkormányzatot és leszedetik. :-(

Előzmény: _cseszo (16633)
_cseszo Creative Commons License 2023.02.17 0 0 16633

Rosszul látod. Egyrészt mert annyira nem is volt drága (nem ennyiért vettem mint a link amit betettem), másrész minden jó valamire, ha másra nem akkor tapasztalatszerzésre.

Olyan ez kicsit mind amikor azt mondják az emberek, hogy csalódtak valakiben. Marhaság. Egyszerűen csak hamis elvárásaik voltak, amik nem igazolódtak be.

Hogy irodalmi legyek idéznék Szerb Antaltól: "És gőgös ember számára nem lehet szörnyűbb tévedés, mint elismerni, hogy tévedett: hogy a nő, akit kiválasztott magának, nem az, akinek ő látta. A szerelmi csalódás igazán nagygőgű embernek nem azért oly borzasztó, mert a mellőztetés bántja. Sokkal rettenetesebb, hogy tévedett. Hogy egy mítoszt épített, aminek a valóságban semmi alapja."

 

Tehát az eredeti megjegyzésre válaszolva mondhatnám úgy, hogy kísérletezem, játszom, az elvárásaim remélhetőleg nem olyanok amik ne igazolódnának be.

 

Előzmény: erbe (16631)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!