Azt hiszem használatbavételi engedély lett megkérve. Mivel nincs most előttem az irathalmaz, de igy rémlik. A hivatal viszont csak az új "unios" előirások értelmében hajlandó kiadni az engedélyt.
Az engedély amire régen megvolt kérve, hétvégi ház. Ez nincs feltüntetve, illetve az épület sem a földhivatalnál. Ezért kell az egészet újra "játszani". Csakhogy a hivatal köti magát az új előirásokhoz. Hétvégi háznak most is kiadná az engedélyt. Csak azért kérdeztem a lakóingatlant, mert igy lehet hogy könyebben kap hitelt, aki megvenné. Kp nincs neki. Viszont a lakóingatlan besoroláshoz a hivatal 180 nap "türelmi" időt köt ki, és ezen időn belüll kell leszigetelni a faházat. Gondolom ez nem kis költség lenne, de ezt vállalná a vevő.
"A hasznalatbavetelihez - ha az eredeti epitesi engedely szerint epult a haz - ennel sokkal kevesebb dokumentacio kell." -> hát ennyit kellett beadni:
A benyújtott kérelemhez mellékeltem az alábbi dokumentumokat, és engedélyeket:
ezen dokumentumokat áttekintette, de másolatot, vagy eredeti példányt nem kért:
- a tervező számlája (tervező faház adaptálása ) ; ő volt a korábbi engedélynél szereplő mérnők is egyben.
- térképész és földmérő számlája ( épületfeltűntetés és bejegyeztetése ) ; akit a Hivatalban ajánlottak.
- villany számla egyenlege
- számla a csatornázás megkezdésekor
- Tulajdonlap másolata .
ezen dokumentumokból elvette az eredeti példányokat:
- Használatbavételi engedély iránti kérelem , melyett
- Felelős műszaki vezetői nyilatkozat .
- Építési vagy bontási engedély .
- Statisztikai adatlap 2 oldallal.
- villany közmű nyilatkozata és engedély .
- Polgármesteri Hivatal víziközmű hozzájárulás igazolása
- a közmű nyilatkozat, és engedély a csatorna rákötésének megtörténtéről
- Építési hulladék nyilatkozat .
ott átvett még ezeken felül a következőket:
- Helyszínrajz másolata az eredetinek.
- Az épület eredeti műszaki tervrajza, dokumentációja,
- A korábbi építési engedély határozata
- A korábbi építési engedély
- 20.000.- Ft illetékbélyeget
Kérdezném, mi a különbség a hétvégi ház és a a lakóingatlan között? Épitési hatóság szempontjából.
Ha lakoingatlan eletvitelszeru ottlakasra szolgal, be lehet jelentkezni az adott cimre, mig a hetvegi hazra mindezek nem igazak. Ennek megfeleloen mas minimalis eloirasok vannak a kettore (pl. a lakasnak futhetonek kell lennie, mig a hetvegi haz lehet futes nelkuli).
Most szeretném ezt a felrajzoltatást elintézni, de nem találok sehol megfelelő anyagot, hogy mi a különbség, ha hétvégi háznak vagy ha lakóingatlannak kérem meg a fennmaradási engedélyt.
Ha van epitesi engedely, akkor nem fennmaradasi, hanem hasznalatbaveteli engedelyt kell kerni. Ez utobbi joval egyszerubb, mert arrol szol, hogy az anno kiadott epitesi engedelynek megfeleloen felepult a haz, es tessek errol papirt adni. A fennmaradasi engedely meg arrol szol, hogy engedely nelkul, vagy a kiadott engedelytol elteroen epult anno valami, es itt vannak a mostani epitesi engedelyezeshez szukseges dokumentaciok, es tessenek erre adni egy epitesi engedelyt visszamenolegesen, meg rogton egy hasznalatbavetelit is, hiszen mar el is keszult. Ehhez egy teljes epitesi dokumentacio kell, tervezovel, mindennel. A hasznalatbavetelihez - ha az eredeti epitesi engedely szerint epult a haz - ennel sokkal kevesebb dokumentacio kell.
Nagyon lenyeges, hogy hasznalatbaveteli engedelyt csak az eredeti epitesi engedelyben kijelolt rendeletesre lehet kerni es kapni. Ha mas celra szeretnetek hasznalni, akkor vagy kulon (a hasznalatbaveteli utan) rendeltetesmodositast kertek, vagy fennmaradasi engedelyt, mas rendeletes megadasa mellett.
A fennmaradasi engedelyezesnek az a hatulutoje, hogy a jelenlegi szabalyoknak kell megfelelnie a haznak, mig a hasznalatbavetelinel az anno kiadott epitesi engedelynek (azaz az akkori szabalyoknak, ami szinte biztosan lazabb volt). A rendeltetesmodositasnal ugyan szinten a jelenlegi szabalyokbol kell kiindulni, de a mar felepult es hasznalatbavetelit kapott haz akkor is fennmaradhat, ha az a mostani szabalyok szerint mar nem lenne megepitheto. Amit kerhetnek, azok a rendeltetesmodositas miatt mindenkeppen szukseges valtoztatasok, es nyilvan a valtoztatasokat mar a jelenlegi szabalyok szerint kell elbiralni es megtervezni.
A vevő vajon kap hitelt, ha hétvégi házként van bejegyezve?
Lakashitelt nem szoktak a bankok adni ilyenre. Persze 40%-os THM-mel akar talicskara is lehet hitelt talalni...
Kérdezném, mi a különbség a hétvégi ház és a a lakóingatlan között? Épitési hatóság szempontjából.
A történet egyszerüsitve: örököltem apám után 15 éve egy üdülőtelket, melyre 82 környékén épitett egy 32nm-es faházat. ezt tavaly eladhattam volna, de ekkor kiderült, hogy az épület nincs felrajzolva a földhivatalnál, pedig megvan az akkori érvényes épitési engedély. Most szeretném ezt a felrajzoltatást elintézni, de nem találok sehol megfelelő anyagot, hogy mi a különbség, ha hétvégi háznak vagy ha lakóingatlannak kérem meg a fennmaradási engedélyt. Milyen "épitészeti" különbségnek kell megfelelni az eggyik és milyennek a másik esetben. A vevő vajon kap hitelt, ha hétvégi házként van bejegyezve?
Az igaz, hogy szeljegykent masnap mar fel fog kerulni az a teny, hogy egy iratot benyujtottal. Ez azonban nem egyenlo azzal, hogy a fenntartasos elidegenitest bejegyeztek!
A ketto kozott az a kulonbseg, hogy ha be van jegyezve, akkor az valoban meggatolja az eladot, hogy masnak is eladja (nem fogja a foldhivatal bejegyezni a masik fel vasarlasat), mig a szeljegy maximum elriasztja a picit gyanakvobb vevot. Raadasul ha a bejegyzes valamiert (mondjuk egy eliras miatt a szerzodesben) megis elmaradna, akkor abbol azert tud bukta lenni: mondjuk kozben meghal az elado - allj neki kotozkodni az orokosokkel; a halott ugye mar nem fog semmilyen modositott szerzodest alairni...
"ebbe tipikusan beleertendo a foldhivatali ugyintezes is - nem neked kell 1 napot sorbanallni)."
A földhivatali ügyintézés (hála a Teremtőnek) már egy kicsit pörgősebb, én az elmúlt 4 alkalommal kb. 15-30 percet vártam alkalmanként. (Bp.)
"Allitolag - ugyvedjelolt haveromtol szarmazo friss informacio - mostanaban budapesti ugyekben a tipikus bejegyzesi ido 0.5-1 ev! Ez igaz a szimpla tulajdonjog fenntarsasos esetekben is igaz, ennek megfeleloen a "megvarjuk a fenntartasos elidegenites bejegyzeset" c. megoldas nem igazan mukodokepes, mivel semmilyen elado nem fog fel evet varni a penzere... "
Ez nem így van. A fenntartásos elidegenítés bejegyzése már másnap széljegyként fel van tüntetve !
Én du. 4-kor nyujtottam be az iratot, és másnap délben már rajta volt a tul. lapon. (széljegyként).
(egyébként ez a banknak is kell, ha kölcsönt veszel fel).
Epitmenyado tarsashazi lakasnal is tud lenni... Beepitetlen teleknel meg van telekado :)
Az illetek csak akkor 2/6%, ha lakoingatlant veszel - hetvegi haz, udolo, szanto, beepitetlen terulet, stb. eseten 10%.
Ha lakoingatlan epitesere alkalmas beepitetlen teruletet veszel, ES beadsz egy nyilatkozatot, hogy 4 even belul lakoingatlant epitesz ra, akkor felfuggesztik a 10% illeteket, es ha fel is epul, akkor azt mar nem is kell befizetni.
Nehany aprobb szempont: a targynapon kiadott tulajdoni lap az elozo nap vegeig feldolgozott adatokat tartalmazza (ergo az aznapiakat meg nem). A szerzodest benyujtasakor "erkeztetik", kap datumot/sorszamot, es ennek a tenyet feltuntetik a rendszerben, igy masnaptol kezdve a tulajdoni lapot kikerok latni fogjak, hogy feldolgozas alatt levo irat van a rendszerben.
Adas-veteli szerzodest ugyved vagy kozjegyzo elott kell kotni (szarazbelyegzovel le fogja pecsetelni), tanuk nem kellenek. Viszont erosen javallott MINDENKIT szemelyesen odavinni, akinek a neve a tulajdoni lapon szerepel barmilyen jogalappal. A kozjegyzo fix tarifaval dolgozik, az ugyvednel altalaban lehet alkudni (tipikusan 1-2%-ert szoktak dolgozni; ebbe tipikusan beleertendo a foldhivatali ugyintezes is - nem neked kell 1 napot sorbanallni). Altalaban az a szokas, hogy a vevo fizeti az ugyvedet, cserebe meg is valaszthatja. Mivel alapvetoen a vevo van kockazatosabb helyzetben, ezert NAGYON korultekintoen kell az ugyvedet megvalasztani!
Allitolag - ugyvedjelolt haveromtol szarmazo friss informacio - mostanaban budapesti ugyekben a tipikus bejegyzesi ido 0.5-1 ev! Ez igaz a szimpla tulajdonjog fenntarsasos esetekben is igaz, ennek megfeleloen a "megvarjuk a fenntartasos elidegenites bejegyzeset" c. megoldas nem igazan mukodokepes, mivel semmilyen elado nem fog fel evet varni a penzere...
"Elmagyarázná nekem valaki röviden, tömören hogy működik az ingatlan adás-vétel ? "
Kikéred a tulajdoni lapot, megegyezel az eladóval, előszerződés (előleggel/foglalóval: ugye tudod, mi a különbség), a pénz átadása előtt (aznap!) kikéred a tulajdonilapot, megkötitek az előszerződést, bejegyezteted a tulajdoni jog fenntartásával történő vásárlást (hogy már ne adhassa el másnak), aztán átadod a maradék összeget, és bejegyezteted a tul. lapra a vételt.
Kifizeted az illetéket (4M alatt 2%, felette 6%)
"Meg az is érdekelne, hogy az ingatlan fenntartása során kell valamit fizetni, úgy mint autónál a biztit, súlyadót ??"
Társasháznál közösköltség, egyedi háznál van valami építményadó..
Elmagyarázná nekem valaki röviden, tömören hogy működik az ingatlan adás-vétel ? Mondjuk az autóvásárláshoz képest. Tehát ott van forgalmi, törzskönyv, átírási díj, súlyadó, biztosítás, eredetvizsga. Ingatlannál ??? Meg az is érdekelne, hogy az ingatlan fenntartása során kell valamit fizetni, úgy mint autónál a biztit, súlyadót ??
Én már csak ilyen primitív vagyok. Úgyhogy ha lehet ne törvénycikelyeket másoljatok be !
A 35. életévet be nem töltött els? lakásszerz? az egyébként fizetend? illeték 50%-ig terjed?, legfeljebb 40.000 forint kedvezményre jogosult, ha a lakás forgalmi értéke nem haladja meg a 8 millió forintot. Ha pusztán résztulajdont szerez meg ilyen lakásban, a megszerzett tulajdoni hányaddal arányos mérték? kedvezmény illeti meg. Els? lakástulajdon-szerz?nek min?sül az, akinek nincs és nem is volt lakástulajdona, illetve lakástulajdonban 50%-ot elér? tulajdoni hányada, vagy lakástulajdonhoz kapcsolódó az ingatlan tulajdoni lapjára bejegyzett vagyoni érték? joga.
Na ez az, ami "mint halottnak a beöntés". Hol van még lakás 8MFt alatt? És mit ér az a 8MFt -> 320kFt-s illetékből elengedett 40kFt?
köszi köszi, akkor ezek nem változtak. Társasházi lakásvételről lenne szó (nem új építésű). Ez lenne az első nevemen lévő lakás, jól tudom h ilyen esetben jár vmennyi kedvezmény?
JB
Röviden: ha a lakóingatlant veszel (Lakóház vagy lakás néven fut a tulajdoni lapon), akkor érvényesek a lentebb írt szabályok (2% - 6%, egy éven belüli másik lakóingatlan eladása esetén a különbség után kell csak fizetni, új építésű után nem kell fizetni). Minden más esetben 10% az illeték.
Ha nem lakóingatlan, de lakóingatlan építésére alkalmas telek (belterület + művelésből kivett beépítetlen terület a tulajdoni lapon + hajlandó adni az önkormányzat igazolást, hogy az adott telken lehet lakóépületet építeni), akkor ha építesz rá 4 éven belül lakóingatlant - és erről nyilatkozol vásárláskor -, akkor nem kell megfizetni az illetéket. Ha nem kapsz 4 éven belül lakhatási engedélyt (vagy eladod építkezés helyett), akkor meg kell fizetni az elmaradt illetéket kamatostul.
Ha "átírás" alatt a visszterhes vagyonátruházási illetéket érted, arról az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (Itv.)rendelkezik.
Itv. 21. § (1) Lakástulajdon szerzése esetén a visszterhes vagyonátruházási illeték alapja - ha e törvény másképp nem rendelkezik - a lakástulajdon forgalmi értéke. Az illeték mértéke - lakásonként - 4 millió forintig 2%, a forgalmi érték ezt meghaladó összege után 6%. Lakás résztulajdonának szerzése esetén a 4 millió forintnak a szerzett tulajdoni hányaddal arányos összegére alkalmazható a 2%-os illeték, a forgalmi érték ezt meghaladó része után 6% illetéket kell fizetni.
Itv. 21 § (5) Lakástulajdon vásárlása esetén, ha a magánszemély vevő a másik lakástulajdonát a vásárlást megelőző vagy azt követő egy éven belül eladja, az illeték alapja a vásárolt és az eladott lakástulajdon - terhekkel nem csökkentett - forgalmi értékének a különbözete. Ha a magánszemély vevő egy éven belül több lakástulajdont vásárol, illetve értékesít, akkor az illeték alapját képező értékkülönbözet megállapításánál minden egyes lakásvásárlással szemben a szerzést közvetlenül megelőző vagy követő - a fizetésre kötelezett számára kedvezőbb illetékalapot eredményező - egyetlen értékesítést lehet figyelembe venni. Amennyiben a magánszemély vevő a további lakásvásárlásaival szemben az előbbi feltételeknek megfelelő, további lakásértékesítést nem tud igazolni, e lakásszerzések illetékkötelezettsége az általános szabályok [21. § (1)-(2) bek.] szerint alakul. E bekezdés alkalmazásában nem minősül tehernek a lakástulajdonhoz kapcsolódó haszonélvezet, használat joga.
Itv. 26. § (1) Mentes a visszterhes vagyonátruházási illeték alól:
f) a lakás építésére, építtetésére és értékesítésére jogosult vállalkozó által értékesítés céljára újonnan épített, építtetett - ideértve az ingatlan-nyilvántartásban nem lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott és ténylegesen sem lakás céljára használt épület (pl. kollégium, laktanya) átalakításával létesített - 30 millió forintot meg nem haladó forgalmi értékű új lakás tulajdonjogának, ilyen lakás tulajdoni hányadának megvásárlása;