A gőz felhozatala valóban problémás, ez temlítették is.
Ami még érdekes, hogy nem víz lenne a hőszállító közege az ilyen mély kútnak, hanem valami más, és lenne egy hőcserélő a felszínen, és a gőzt ott készítenék (ami aztán a turbinákat meghajtja).
Azért azt pontosan tudjuk, hogy adott hőmérsékleten adott kőzetek hővezető képessége hogy néz ki...
Nem az a gond ezek után, hogy ne lehetne egy ilyen jó mélyre fúrt lyukból energiát kivenni - hanem az, hogy ez igazándiból - ha amúgy "zárt kőzetben" végződik, akkor nem is olyan komoly mennyiségű (egy-egy kútból), mint gondolnák sokan - ráadásul 20km mélységről nem is olyan olcsó-egyszerű dolog például túlhevített gőzt úgy felhozni - hogy ne legyen menet közben az amúgy sem borzasztó nagy mennyiségből drámai veszteség (szinte végig hőszigetelten kell felhozni).
De majd meglátjuk, mindenesetre én semmiképpen nem ettől várnám az emberiség energiaproblémáinak megoldását...
A földkéreg melegszik, egyrészt a nap energiától, másrészt a villám becsapódásoktól (a villámnak van a nagyobb jelentõsége, mert a föld rétegek továbbítják az elektromos kisülést).
A föld kérgei fokozatosan hevülnek és kb. 12 500 méter mélységben érik el a tetõpontot.
Jelenleg valóban nincs "más dolgunk", mint várni pár évet a következő eredményekre, majd még többet arra, hogy valóban működik-e a dolog, ahogy elképzelték.
Szerintem egy 500 fokos környezetben a cső környékén be fog állni egy olyan hőmérséklet gradiens, amit már a kőzet hővezető képessége fent tud tartani, és ami elég melegen tartja a cső környékét ahhoz, hogy folyamatosan kinyerhető legyen elég hőenergia. Ez csak a tippem, megérzésem.
Magyarán nem mindegy, hogy monjuk 100 fokos a kőzet, és 80 fokos vizet veszünk ki (ami idővel visszaesik 60ra), tehát deltaT = 20-40 C, vagy pedig van egy 500 fokos környezet, aminél a csővezetéknél mondjuk 300 C fok van (deltaT=200C).
Tegyük hozzá, hogy a Fold több, mint 4 milliárd éves, és valóban azt írják, hogy pár tízmillió év alatt kihült volna a belseje, ha nincs radioaktív bomlás benne.
Szóval, nem csak egy jó kis fúziós reaktorunk van az égben (a Nap), hanem egy hagyományos fissziós atomreaktorunk is a talpunk alatt (maga a Föld). :)
Jó, majd megnézzük az eredményeket. Az 500 fokos kőzet egyébként még mindig szilárd, nincsenek konvekciós áramlások (amik magmában már vannak), és változatlanul megáll a kőzetek viszonylag rossz hővezető képességi problémája (ezért is van, hogy pár kilométerrel feljebb már sokkal kisebb a hőmérséklet, annak ellenére, hogy évmilliók-milliárdok óta változatlan viszonyok mellett volt ideje a hőnek "mozognia").
De legyen úgy, én örülnék a legjobban, ha ki lehetne váltani az összes szénerőművet-atomerőművet mindenhol geotermikusra.
A videóban - és a cég weblapján - 20 km-es mélységről(!), 500 C fokos hőmérsékletről beszélnek. "Szuperkritikus geotermális energia", ahogy nevezik.
A mennyiség itt már minőségi változásba csap át. Egy ilyen hőmérsékletű kőzet esetén a "kihülés" mást jelent. Szerintem kialakul egy új egyensúlyi állapot, a folyamatos energiakivétel mellett.
Az a sejtésem, hogy ezt a folyamatot - mivel ez egy alapvető része a kitermelésnek - figyelembe vették, és - feltételezem komolyabb tudományos háttérrel - úgy látják, hogy ez nem lesz akadálya egy ilyen erőműnek.
Nyilván amit lokálisan meg lehet tenni, és van értelme - azt kellene is erőltetni.
Ha viszont itt "nagyképet" nézve ötletelünk, nagyjából a "merre tovább, emberiség ??" szinten, akkor legyünk reálisak, és ne kezdjünk el mutogatni olyan dolgokra, amelyek a lokális/réteg/speciális alkalmazási körökből elméletileg sem törhetnek ki, mert akkor ez a Maria Antoinette-féle "akkor egyenek kalácsot" történet lesz... (Ami egyébként nem is "úgy igaz"...)
"A Boeing által épített űrrepülő feladatainak többsége titkosított, néhány részlet viszont ismert. Az OTV-6-ban például olyan kísérleteket hajtanak végre az Egyesült Államok Tengerészeti Kutatólaboratóriumának, melyben a napenergiát rádiófrekvenciás mikrohullámú energiává próbálják alakítani. A küldetés során egy kis, a légierő akadémiája által fejlesztett műholdat, a FalconSat-8-at is elindítják, emellett a NASA számára is elvégeznek két tesztet. A mostani az első misszió, amelyben egy szerviz modulban folytatnak kísérleteket."
nyilvan, aramtermelesre nem jo. de a mi gazfuggosegunk jelentos resze a lakossagi futesbol ered, ehhez kepest meg szegeden is kb. most lesz minden lakotelep geora atallitva (reszben, azt se felejtsuk el), mashol meg kb. semmi.