Keresés

Részletes keresés

_Berci Creative Commons License 15 perce 0 0 381334

Monnyuk szerintem is ...

Véleményem szerint az átállás nem egy hosszan elnyúló, fokozatos eltolódás lesz, hanem az üzleti logika miatt a vártnál sokkal gyorsabban, még ebben az évtizedben le fog zajlani. 2030-ban már nem látom, hogyan lehetne belső égésű motorral szerelt autókat nyereségesen gyártani. Persze ahogyan ma is van lótenyésztés és kocsigyártás, úgy a jövőben is maradnak kisebb niche piacok a hagyományos autók számára. De mindannyian érezzük, hogy az már egy nagyon más világ lesz.

https://villanyautosok.hu/2020/11/28/ezert-fog-osszeomlani-a-hagyomanyos-autok-gyartasa/

padisah Creative Commons License 1,5 órája 0 0 381333

ok, szabad a gazda

tehát többször elismétli, hogy a kormányzatok lépései csak követik a villanyautós forradalom fordulatait, nem okozója annak - ez nem egészen így van, mind a kibocsátási szabványok szigorítása, mind a villanyautós támogatások előbb indultak el. Az Unió autóipari szabályozása pedig megint csak a nem-piaci, felülről vezérelt technológiai váltást mutatja

tehát a politika befolyása, és szabályozói beavatkozása nagyon is lényeges faktor a villanyautók terjedésében

a másik tényező amiről nem esett szó a cikkben, hogy pusztán pénzügyileg még mindig nem éri meg elektromos autót venni, még támogatva sem (eltekintve speciális felhasználástól pl taxi)

maguk a gyártók többsége sem önszántából, a profitért gyártja őket, hanem mert a flotta-kibocsájtásukat próbálják vele a szabályozókhoz passzolni, ráadásul közben a fürdővízzel együtt kiöntötte az Unió a kisautókat is

ami nekem ebben leginkább fáj, az hogy az autógyártóknak eszük ágában sincs az elektromos autózást a városi közlekedésre szabni, hanem a belsőégésűeket próbálják nagyon rosszul utánozni, mert ezt az igényt feltételezik a vásárlóik részéről

eközben az elektromos közlekedésnek a kizárólag városi használatú mopedautók felől kellene elterjednie, amiben már most felülmúlja ár/érték arányban a belsőégésűt

szerintem villanyautó fronton, a zajló trend/folyamat az, hogy politikailag kikényszerítik az átállást, aminek az a következménye, hogy vagy drágán, de agyontámogatva, a feladatra jobbára alkalmatlan villanyautót kell venni, vagy szintén drágán, és agyonbüntetve még egy darabig vehetünk belsőégésűt, de aztán idővel ezek is be lesznek tiltva - az egész végig politikailag oktrojálva

a B) lehetőség pedig az, hogy ez a politika félúton kudarcba fullad, és kihátrál az elektromos autók kikényszerítéséből, akkor viszont a gyártók nagyon gyorsan visszaállnak a profitot is termelő belsőégésűek gyártására, és egy darabig szitokszó lesz a villanyautó ( ez lehet hogy a másik ágon is így lesz), és aztán 10-20 éves késéssel a mopedautók felől újra bejön a villany

namost a Tesla leginkább azt bizonyította be eddig hogy megfizethető, átlagpolgárnak szánt elektromos autót nem lehet gyártani, csak drága prémiumautót sznoboknak, és az is csak most tudott profitot felmutatni, amiben már van egy csomó állami támogatás is

igazából szerintem azzal hogy a Tesla feltette az elektromos autót a gazdagok memória térképére, legalább akkora kárt is csinált a közlekedés elektromosítása szempontjából, mint hasznot, mert így még nagyobb a szakadék az autótól elvártak, és egy elektromossal költséghatékonyan biztosítható szolgáltatások között

Előzmény: szilvatövis (381330)
zöldkomcsi: Creative Commons License 2 órája 0 0 381332

Katar meg a kazah atomenergia vállalattól vásárolja a nagy tisztaságú szilíciumot a napelem gyártáshoz, az olajos az atomostól.

Szóval igazad van, ez a jövő, csak vonakodnál belegondolni, hogy az a jövő az viszont már

nem más, hanem nagyon más.

Előzmény: szilvatövis (381325)
Pink Fluffy Unicorn Creative Commons License 2 órája 0 0 381331

Szokasos villanyautos hulyesegek, nagyon gyenge szinvonalu iras, latszik hogy aki irta gyakorlatilag semmit sem tud az autoiparrol. 

Előzmény: padisah (381327)
szilvatövis Creative Commons License 2 órája 0 0 381330

Nem tudom mire gondolsz, ha csak arra nem, hogy előbb-utóbb a villanayautókra terhelik azokat a terheket, amiket most a belsőégésűek cipelnek.

szilvatövis Creative Commons License 2 órája 0 0 381329

Szivemből beszél. :-)

szilvatövis Creative Commons License 2 órája 0 0 381328

Ez viszont a véleményed.

Jelenleg megengedi az atomerőművi építéshez kapcsolódó szubvenciókat, de az üzemelést feltételekhez kötötték. Persze ez sincs kőbe vésve, de a versenyjogot azért komolyan veszik nyugaton.

Magyarországnak azt is biztosítania kell, hogy a Paks II. által termelt áramot piaci alapon, átláthatóan, a létező árampiaci platformokon keresztül értékesítse. Az új blokkok teljes áramtermelésének legalább 30 százalékát a HUPX, Magyar Szervezett Villamosenergia-piac ZRt-n keresztül kell eladnia. Más hasonló áramkereskedelmi platformok használatához a bizottság előzetes engedélyére lesz szükség.

A fennmaradó megtermelt áramot Paks II-nek átlátható módon, árveréssel kell értékesítenie. Ennek a feltételeiről a magyar energiaszabályozónak kell majd döntenie ahhoz hasonlóan, ahogy most az MVM Partner értékesíti jelenleg a Pakson termelt áramot.

Magyarországnak azt is biztosítania kell, hogy az utóbbi csomaggal kapcsolatos kínálatok és ajánlatok azonos piaci feltételekkel más, engedéllyel rendelkező kereskedőknek is hozzáférhető legyen. Ezen felül a bizottság kikötötte, hogy Magyarországnak biztosítania kell Paks II irányításának telejs függetlenségét az MVM Csoporttól.

Magyarországnak azt is biztosítania kell, hogy a Paks II. által termelt áramot piaci alapon, átláthatóan, a létező árampiaci platformokon keresztül értékesítse. Az új blokkok teljes áramtermelésének legalább 30 százalékát a HUPX, Magyar Szervezett Villamosenergia-piac ZRt-n keresztül kell eladnia. Más hasonló áramkereskedelmi platformok használatához a bizottság előzetes engedélyére lesz szükség.

A fennmaradó megtermelt áramot Paks II-nek átlátható módon, árveréssel kell értékesítenie. Ennek a feltételeiről a magyar energiaszabályozónak kell majd döntenie ahhoz hasonlóan, ahogy most az MVM Partner értékesíti jelenleg a Pakson termelt áramot.

Magyarországnak azt is biztosítania kell, hogy az utóbbi csomaggal kapcsolatos kínálatok és ajánlatok azonos piaci feltételekkel más, engedéllyel rendelkező kereskedőknek is hozzáférhető legyen. Ezen felül a bizottság kikötötte, hogy Magyarországnak biztosítania kell Paks II irányításának telejs függetlenségét az MVM Csoporttól.

https://index.hu/kulfold/eurologus/2017/10/06/itt_a_bizottsag_dontese_a_paksi_bovitesrol/

Előzmény: 'Quanon (381326)
padisah Creative Commons License 2 órája 0 0 381327

https://villanyautosok.hu/2020/11/28/ezert-fog-osszeomlani-a-hagyomanyos-autok-gyartasa/

a villanyautó kevésbé a vesszőparipád, kíváncsi vagyok észreveszed-e a cikk miben hibázik, analóg arra amit az előbb írtál

Előzmény: szilvatövis (381325)
'Quanon Creative Commons License 2 órája 0 0 381326

Az EU tudtommal támogatja az atom áramot csak hát az EU-nak már jövõje nincs. A szélnek is csak addig, amíg jobb, hatékonyabb és olcsob nem lesz. Utánna mehet az is a szemétbe.

Előzmény: szilvatövis (381311)
szilvatövis Creative Commons License 2 órája 0 0 381325

A Rosatom szélturbinákat épít. Ilyen világ ez, mindenki arra mozdul amiben a jövőt látja:

A kapacitásfaktor nem az én véleményem, a hitetlenkedésed nem nekem szól.

Tény, hogy nálunk nehéz lenne offshore szélerőműveket építeni. :-)

Újra elmondom. A megújulóenergia elterjedése destruktívan hat a hagyományos energiarendszerekre. Mivel a termelés és ezzel a piaci kereslet/kínálat/árak is hektikussá válnak, nem lehet előre kalkulálni hosszútávon sem az eladható energiamennyiséggel, sem az árakkal. Ez a folyamat szükségszerűen kiszorítja előbb-utóbb a piacról a zsinóráram termelőket. Ez nem kérdés, nem is én találtam ki.

Két kérdés van ezzel kapcsolatban. Az egyik, hogy mikor, a másik, hogy az EU megengedi-e az atomerőművek nem piaci alapon (drágábban) történű üzemelését, magyarul állami támogatását?

Előzmény: padisah (381320)
zöldkomcsi: Creative Commons License 3 órája 0 0 381324

Persze, csak remélni lehet, ahogy írtam. 

Ezek tán most tényleg. Az egyik az előbb már elkezdett szidni, hogy biztos én hoztam haza valahonnan )-: a másiknak meg fokozatosan megy felefele a láza, az is jó jel, beindult a gépezet, az immun rendszer. (-:

Előzmény: Tomsz85 (381316)
zöldkomcsi: Creative Commons License 3 órája 0 0 381323

Azért tettem idézőjelbe, korrupció vagy ahoz hasonló költségekre céloztam.

Előzmény: szilvatövis (381312)
zöldkomcsi: Creative Commons License 3 órája 0 0 381322

Láttam éppen elég közelről is már napelem park projektet, szerintem ott minden pénzt elvisznek akik csinálják. Az atomot így nem tudhatom de szerintem arányaiban sokkal több benne az olyan rénszarvas vadászat féleség és a menedzsment sokkal jövedelmezőbb.

Előzmény: Tomsz85 (381317)
zöldkomcsi: Creative Commons License 3 órája 0 0 381321

Lehet, hogy attól tartanak, hogy Biden még trumposabb lesz ebben a témában.

Előzmény: Salvor2 (381318)
padisah Creative Commons License 3 órája 0 0 381320

Dogger Bank, which will eventually become the world’s largest offshore wind farm, is getting an $8 billion investment from Norwegian oil giant Equinor and British energy company SSE. 

szél: ~5TWh/GWp/év.

nuki: 8 TWh/GWe/év

tehát szerinted ezen offshore parkban a szélkerekek load faktora 62,5%-a lesz a nukiénak, szurkolok hogy így legyen, bár ha ez egy jótündér kívánság lenne, akkor ezt ő is csak úgy tudná megoldani, hogy műszaki hibákat csinál a nukiba, hogy annak romoljon, mert a szélkeréké menthetetlen...

ja, meg ilyet csak az északi tengeren lehet felépíteni, ahol erős szél fúj, nálunk értelemszerűen nem csak szél nincs, de tenger sem, tehát esetleg az ott termelt áram importálásában lehet gondolkodni

(ami aztán minden csak nem energiademokrácia, meg lokalizáció, meg energiafüggetlenség)

Előzmény: szilvatövis (381309)
Tomsz85 Creative Commons License 3 órája 0 0 381319

A tél nem akadály, Sziberiaban meg Alaszkaban is építkeznek, még hidegebb időben is. 

Előzmény: Salvor2 (381318)
Salvor2 Creative Commons License 3 órája 0 0 381318

Egyéves szünet után újrakezdik a munkát az Északi Áramlat-2

Telen kezdik ujra? Mi a fenet csinaltak egy evig?

Tomsz85 Creative Commons License 3 órája 0 0 381317

Azt eszik meg a melósok? Szerintem direkt nem a másodikra válaszoltál. 

Nem lennék biztos benne, egy ereszcsatornat is túl lehet árazni durván. Persze nem mindegy a nagyságrend, a többbol arányosan valószínű többet lehet lenyúlni is. 

Előzmény: zöldkomcsi: (381315)
Tomsz85 Creative Commons License 3 órája 0 0 381316

Egyik közeli jó ismerősöm is megfertőződött, kétoldali tüdőgyulladás, először itthon volt, tesztje szerint koronavírusos volt, majd pár nap  kórház lélegeztető, haza már nem jött, tegnap volt a temetése. Kb. 2 hétig volt beteg. Nála rosszul jött ki a statisztika, de ez a családját nem vigasztalja. 

Előzmény: zöldkomcsi: (381308)
zöldkomcsi: Creative Commons License 3 órája 0 0 381315

Korrupció, túlárazások, ilyemit, a megújulónál az sokkal kevesebbet tud kitenni.

Előzmény: Tomsz85 (381314)
Tomsz85 Creative Commons License 3 órája 0 0 381314

A második mondatos alatt mit értesz részletesebben?

Előzmény: zöldkomcsi: (381310)
Tomsz85 Creative Commons License 3 órája 0 0 381313

Az vagy te, te barom. 

Előzmény: zöldkomcsi: (381308)
szilvatövis Creative Commons License 3 órája 0 0 381312

Ezek építési költségek, nincsenek benne a pénzügyi költségek annál is inkább, mert nem is láthatók előre.

Előzmény: zöldkomcsi: (381310)
szilvatövis Creative Commons License 3 órája 0 0 381311

A napelem ingyen termel, de vannak építési költségei. A gázbojlerednek vannak építési költségei és emellett nem termel ingyen, mert fizetni kell az elfogyasztott gázt, tehát vannak termeléssel arányos költségei, ami a napelemnek nincs.

Magyarország nem a világ közepe, gumicsont, nem érv a megújulók globális elterjedése ellen.

Lehet, hogy Magyarországnak szüksége van atomáramra, de Európa nem e felé halad és az is lehet, hogy majd döntenünk kell, hogy EU, vagy atomáram, mert esetleg nem lesz kompatibilis a két energiarendszer.

Előzmény: 'Quanon (381306)
zöldkomcsi: Creative Commons License 3 órája 0 0 381310

Nem tudjuk melyikben mennyi "pénzügyi költség" van. Szerintem a megújulók költségét majdnem teljes egészében meg is eszik a melósok.

Előzmény: szilvatövis (381309)
szilvatövis Creative Commons License 3 órája 0 0 381309

Hamarosan elkezdik építeni a világ legnagyobb szélerőmű parkját érdemes összevetni az épülő Hinkley Point atomerőművel.

Az atomerőmű építési költsége jelenlegi állás szerint kb. 8 milliárd $/GWe. (Mire felépül általában duplázódnak a költsegek (lásd ugyanilyen erőmű Olkiluoto3)). Építési idő beláthatalan, 10-15 év.

Jelenlegi áraknál maradva ha majd megépül valamikor termel évente kb. 8 TWh/GWe/év energiát. Lesz komoly üzemelési költsége. Magyarul 1 TWh/év termelési kapacitást 1 milliárd dollárért kapunk. Eltekintve a financiális és termelési költségektől persze.

A szélerőműpark költsége 3 milliárd $/GWp, nem fog duplázódni és termel évente ~5TWh/GWp/év. Magyarul 1TWh/év termelési kapacitást 0.6 milliárd dollárért kapunk és minimális a termelési költség, az építési idő pedig szakaszonként (invesztíció kezdete) három év. Mire az atomerőmű termelni kezd, a szélerőmű jó eséllyel visszahozza az építési költségeit.

https://electrek.co/2020/11/27/worlds-largest-offshore-wind-farm-8-billion-equinor-sse/

zöldkomcsi: Creative Commons License 4 órája 0 0 381308

Köszönjük emese, a fertőzésekről volt szó. (-:

Előzmény: Tomsz85 (381289)
zöldkomcsi: Creative Commons License 4 órája 0 0 381307

Igazad van, de ez se ilyen egyszerű.

Előzmény: 'Quanon (381292)
'Quanon Creative Commons License 5 órája 0 0 381306

A napelem gyakorlatilag ingyen termel az atomerőmű nem termel ingyen. Ez az alma-alma összevetés.

Meg lehet nézni, hogy a szél, vagy napenergia parkok kiknek a tulajdonában vannak, mennyi állami támogatásban részesülnek és miért mennek egy idõ után csõdbe, esetleg.

A másik dolog pedig, hogy nagy teljesítményü reaktorokra minden képpen szükség lesz, megujulóval, vagy aznélkül.

Ha te otthon napelemeket szereltetsz a házadra, az neked ingyen termel? És a költségek? 

Előzmény: szilvatövis (381305)
szilvatövis Creative Commons License 5 órája 0 0 381305

Az energiewende gumicsont, nem megújulóenergia termelési költség.

A franciák is megújulókat építenek.

Éppen az előbb magyaráztam el, hogy almát körtével hasonlítotok.

A napelem gyakorlatilag ingyen termel az atomerőmű nem termel ingyen. Ez az alma-alma összevetés.

Mindenféle üzlet mögött komoly érdekek vannak. 

Úgy gondolod, hogy a francia nukleáris-, vagy az US olajlobbinak nincsenek érdekei?

Előzmény: 'Quanon (381303)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!