Keresés

Részletes keresés

jalpar Creative Commons License 1,5 órája 0 0 38601

Feltéve, hogy az x-y tengelyek pontosan derékszögűek és a vezetékeknek 0 a holtjátéka.

Egy-két század simán elő szokott fordulni, akkor pedig a hajadra kenheted a mikronos mérőórádat.

 

Bízzunk inkább a jénai mérnökök józan eszében, hogy nem 44.85°-osra csinálták azt a prizmát csak azért, hogy megszívassanak minket.

Előzmény: ruzsa janos (38600)
ruzsa janos Creative Commons License 3 órája 0 0 38600

Én nem bíznék benne ennyire, viszont egy digitális útmérős szerszámgéppel, meg egy mikron felbontású indikátorórával kimérhető az x/z elmozdulás, abból meg a tangens megvan. 

Előzmény: jalpar (38598)
jalpar Creative Commons License 5 órája 0 0 38599

,,Remek az ábra, nagy munka lehetett.''

 

Köszi.

 

,,Viszont nem értem a rajz alsó részét. Az alsó Amici prizma háza látszólag a blokk alján egy világoskéken szereplő menetes gyűrűbe csavarodik. Ha elforgatod a gombot, akkor hogyan lehet, hogy a prizmaház nem szorul meg? Mivel van még egy sötétkék csapágy, ami megakadályozná a süllyedését, az emelkedését meg maga a kúpkerék.''

 

A sötétkék tartja a helyén az alsó forgó részt, nem forog együtt vele. A világoskék gyűrű a skálát fogja össze az alsó résszel, és együtt forog vele.

 

Az onshape linken az "Assembly" fülre kattinva csavargatni is tudod a kereket, és látod mi forog. Ha bekapcsolod a metszet nézetet, akkor belülről is látod:

De akár átlátszóvá is tudsz tenni alkatrészeket

 

Előzmény: novakl (38594)
jalpar Creative Commons License 6 órája 0 0 38598

,,Csak a szöget nem ismerjük pontosan.''

 

Én úgy csinálnám, hogy megmérném kb. és bíznék benne, hogy kerek értékre csinálták. Pl. 45°-ra - tekintve, hogy egy kocka fele.

Előzmény: novakl (38593)
ruzsa janos Creative Commons License 7 órája 0 0 38597

ilyesmire gondoltam. A muzeális polariméteremen is két kis leolvasó mikroszkóp van a tárcsán.

Előzmény: novakl (38596)
novakl Creative Commons License 8 órája 0 0 38596

A leolvasási hiba minimalizálására.

Előzmény: ruzsa janos (38590)
novakl Creative Commons License 8 órája 0 0 38595

A tárcsa tükröző? Ha igen, akkor az okulár mögé központosan raksz egy lézert* és a visszaverődő  fénysugarat a távcső objektívjére központozod. Ha nem, akkor raksz egy plánparallel lemezt a tárcsára.

Lézer nélkül: raksz az objektív elé központosan egy 50 cm fókuszú segédlencsét és a távcsőobjektív képét állítod középre.

 

* A nyaláb kilépési helyét oldalról látod kell, ha a lencse nem tökéletesen pormentes, vagy ha egy pauszpapírt raksz az objektívre. Így a lézert be lehet központosítani az optikai tengelyre.

Előzmény: ruzsa janos (38591)
novakl Creative Commons License 8 órája 0 0 38594

Remek az ábra, nagy munka lehetett. Viszont nem értem a rajz alsó részét. Az alsó Amici prizma háza látszólag a blokk alján egy világoskéken szereplő menetes gyűrűbe csavarodik. Ha elforgatod a gombot, akkor hogyan lehet, hogy a prizmaház nem szorul meg? Mivel van még egy sötétkék csapágy, ami megakadályozná a süllyedését, az emelkedését meg maga a kúpkerék.

Előzmény: jalpar (38587)
novakl Creative Commons License 9 órája 0 0 38593

Csak a szöget nem ismerjük pontosan.

Előzmény: jalpar (38589)
novakl Creative Commons License 9 órája 0 0 38592

Eddig még nem láttam. De nem elég az üveg törésmutatóját megmérni, a prizmaszög ismerete is szükséges (tized ívperc pontossággal), az is szerepel az egyenletben.

Előzmény: rferi (38586)
ruzsa janos Creative Commons License 9 órája 0 0 38591

Kérdés:

Van egy végtelenre állított távcsövem (objektíve kb 15 mm), hogyan lehetne pontosan az optikai tengelyére merőlegesen állítani (mondjuk az objektív elé 50 mm-re) egy sík tárcsát? Ez konkréten egy Zeiss (vagy bármilyen más) dioptriamérő. 
Fényképezőgéppel tök egyszerű, mert elé teszek egy tükröt, aztán addig állítom a szöget, míg pontosan az objektívet látom középen, ehhez az élességállítón a távolságot a valós tárgytávolság kétszeresére kell állítanom. Itt ez nem kivitelezhető. 

ruzsa janos Creative Commons License 9 órája 0 0 38590

Akkor viszont a kész prizma szögét kell lemérni nagy pontossággal.

Egyébként miért kell az elfordulás méréséhez "két, átellenesen elhelyezett mikroszkóp"? 

Előzmény: jalpar (38589)
jalpar Creative Commons License 9 órája 0 0 38589

,,Csak előtte a mérendő üvegből kell készítened egy nagy pontosságú prizmát.''

 

Jelen esetben az már készen van, nem?

 

Előzmény: ruzsa janos (38588)
ruzsa janos Creative Commons License 9 órája 0 0 38588

"...meg lehetne mérni az üveget állítólag egyszerűen és nagyon pontosan..."

Hát mérni biztosan egyszerű. Csak előtte a mérendő üvegből kell készítened egy nagy pontosságú prizmát. :) 

Előzmény: rferi (38586)
jalpar Creative Commons License 10 órája 0 0 38587

,,Ezt te rajzoltad magadnak?''

 

Igen. A kúpkerék méreteit és szögeit szögeit CAD-ben volt legegyszerűbb kiszerkeszteni:

 

https://cad.onshape.com/documents/090eb6b31a1f4438f69e0e0a/w/5c6ffed7f5591d03b06d31a1/e/95b25a206ee33e6a24cba4ea

 

Aztán meg elkapott a gépszíj és bevittem az egészet:

 

https://cad.onshape.com/documents/090eb6b31a1f4438f69e0e0a/w/5c6ffed7f5591d03b06d31a1/e/d15776919945497b70669164

 

Egyébként elég durva: 42 alkatrészből áll ez a szerkezet. Nem az olcsóságra mentek, az biztos.

Fel nem foghatom, ki és mikor találta ki, hogy pont azon az egy szar fogaskeréken nekiálljanak spórolni.

Van nekem egy fekete verzió, abban még fémből van a tekerő is és a fogaskerék is.

Előzmény: ruzsa janos (38585)
rferi Creative Commons License 11 órája 0 0 38586

Nincs arrafelé valahol elfekvőben egy goniométer?

Volt ebből Zeiss gyártmány, bár szerették kidobálni a vashulladékba sajnos.

Azzal meg lehetne mérni az üveget állítólag egyszerűen és nagyon pontosan:

 

Előzmény: novakl (38478)
ruzsa janos Creative Commons License 11 órája 0 0 38585

Ezt te rajzoltad magadnak? 
Kinézem belőled.

Előzmény: jalpar (38577)
ruzsa janos Creative Commons License 11 órája 0 0 38584

Lehet, hogy Fukushima közelében gyűjtötték az algát :)

Előzmény: pmate955 (38579)
rferi Creative Commons License 12 órája 0 0 38583

Kivettem ezt a könyvet a könyvtárból. Beolvasom, és lesz pdf.

Előzmény: Körtvélyesi (38574)
novakl Creative Commons License 16 órája 0 1 38582

Jól néz ki, gratulálok! Ahhoz képest egészen jó a fluoreszcencia intenzitása, hogy nálam élő mintára is többet kell általában exponálni.

Előzmény: pmate955 (38579)
novakl Creative Commons License 16 órája 0 0 38581

Oké, köszi, így már értem. Szerencsére az enyémet nem kellett megbontani, nem tudtam hogyan néz ki belülről. Akkor annak, akinek a prizmákat szintén ki kell szednie az újrakalibrálással is vesződnie kell.

Előzmény: jalpar (38577)
novakl Creative Commons License 16 órája 0 0 38580

Dehogynem.

Előzmény: ruzsa janos (38578)
pmate955 Creative Commons License 24 órája 0 2 38579

Egyszerű, de nagyszerű minta: sushihoz való algalap. Vízben oldva szétbomlik rétegekre.
 (40x DIC)

Valamint UV fényben is, ami meglepett, azt hittem, így szárítva már nem fog működni. Igaz nem volt valami túl erős az autofluoreszcencia, 0.4 másodperc kellett most ISO-400-on, 20x objektívvel.

 

ruzsa janos Creative Commons License 26 órája 0 0 38578

Ha egyszer létezik jó példány belőle, nem lenne megvalósítható egy negatív minta készítése pl szilikonból, majd abba egy műgyanta kiöntés, végül a hátoldal esztergáláya?

Előzmény: jalpar (38577)
jalpar Creative Commons License 28 órája 0 1 38577

,,Vagy úgy érted a többi kerékkel nem kapaszkodik össze?''

 

Igen, úgy. Így néz ki belülről ez a cucc:

 

A fekete kúpkerék van műanyagból, azt kell pótolni. Illetve nálam a tekerőt és a tengelyt is cserélni kellett.

 

Előzmény: novakl (38573)
Körtvélyesi Creative Commons License 1 napja 0 0 38576

 Lehet kikölcsönzöm a könyvet, amit nem igen lehet megtalálni, egy jobb másolathoz.

Előzmény: novakl (38575)
novakl Creative Commons License 1 napja 0 0 38575

Köszönöm, ez nagyon hasznos. Lassan összejön jó pár adat és a maradékot talán interpolációval kiszámolhatjuk (amennyiben a növekvő prizmaszám valamilyen tulajdonsággal egyenesen vagy fordítottan arányos).

Előzmény: Körtvélyesi (38574)
Körtvélyesi Creative Commons License 1 napja 0 1 38574

A fent könyben, sajnos, F1 rendszer van Abbéra, míg a merülő változatnál az össze L-sorozat ismertetve vagyon. A két Die Pharmazie cikket csak kedden tudom megnézni, ekkora tudják külső raktárból behozni

Előzmény: novakl (38478)
novakl Creative Commons License 1 napja 0 0 38573

Vagy úgy érted a többi kerékkel nem kapaszkodik össze?

Előzmény: jalpar (38569)
novakl Creative Commons License 1 napja 0 0 38572

Azt megértem, ha még egyéb bizbaszok vannak a prizmaházban és helyileg sem férnek el a kúpkerekek, de azt nem, hogy 2 db párban vett 1 modulos miért ne kapaszkodna össze.

Előzmény: jalpar (38569)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!