A világon mindenhol a szakszervezetek védik a dolgozók érdekeit, nálunk meg az elsők között harcoltak annak idején a min. bér évente 10 000 el való emelése ellen.!???
Akkor vált teljesen világossá hogy nálunk ez sem működik normálisan és inkább kenyéradó gazdáiknak akarnak megfelelni ezek a szervezetek semmint harcolni azért hogy mihamarabb megközelítsük az Uniós jövedelmeket.
Számukra jóval fontosabb hogy saját pecsenyéjüket sütögessék , felvegyék a több százezres fizetéseiket (gondolom ez is Uniós előírás lehet ,hogy semmiben ne szenvedjenek hiányt /)
Ezért is fulladt kudarcba a múlt hétvégi un.tüntetés mert kevesen bíznak már a tevékenységükbe!
A kormányoknak is az az érdekük hogy minél hamarabb emeljék a munkáltatók a szükséges szintre itt Mo.-n is a kifizetett béreket mert csak így nőhet a fogyasztás és az adókból származó bevételek,amiből finanszírozhatókká válnak mindazon intézmények amik közpénzekből működhetnek.
Marha erdekes, hogy Magyarorszagon nincs erdekkepviselete a berbol es fizetesbol eloknek, az a par ember aki meg kinyitja a szajat, egykettore az utcan talalja magat, a tobbiek nem vedik meg. A mentalitas olyan, hogy a magyar munkavallalot sima kis oszd meg es uralkodjal es egy kicsi egzisztencialis zsarolassal sakkban lehet tartani. A sztrajk csak elmeletben letezik, jelenlegi kormanyunk most raadasul azon van, hogy meg az elmeleteti lehetoseget is korlatozza, kizarja. Aki meg eddig nem vette volna eszre, magyarorszagon a cucializmust a cumiztatizmus valtotta fel. Rabszolgak az emberek a sajat hazajukban...
Se ff TV-t, se ladát nem lehet kapni! Viszont lehet kapni horvátországi nyaralókat, drága luxiutakat, amelyek nem az átlagigényeket hivatottal kielégíteni! Az emberek 90%-ának normál igényei vannak, lakás, élelmiszer, szolid tartós eszközök! Ezeket a mai átlagfizetésből csak nagyon alacsony szinten lehet teljesíteni:(
Az igazság az, hogy Mo.-on 60 éve vigyáznak arra, hogy a fizetések, főleg az iparban és a mezőgazdaságban nagyon alacsonyak legyenek:( Semmi köze a termelékenységhez és a belső munkanélküliséghez! Pedig ha az emberek többet keresnek, akkor többet is adóznak és főleg fogysztanak:) Ma inkább a multi vigyáz arra, hogy hsznél ne legyen nagyobb a jövedelem, mert neki csak a kivihető profit számít:( A megoldás az, hogy egyre több állami vállalatot kell létesíteni!:) Állami bank(ok?), állami biztosító...apropó, a verseny? akkor most valójában mennyinek kellene lenni a kötelező biztosításnak, ha minden évben tudnak engedni a díjból? Tisztességes hasznot mindenhol, főleg a kereskedésben! Persze Mo. hiába vezetné be, a környezet nem engedi:(
Érdekes az esztergályosok szemszögéből is az Unióhoz képest rendkívül megalázóan alacsony jövedelem, viszont a pénztárosnőkkel többször kerülünk közeli kapcsolatba és saját szemünkkel láthatjuk az egyre növekvő fásultságot rajtuk, amit egyértelműen a megbecsülésük és növelvő anyagi problémáik okoznak! 80-90 E Ft-ot visznek haza ,viszont a megélhetés 110-120E Ft jukba kerülne!!!!!!
"Pl a technológia fejlettsége, a munkaszervezés, az informatikai infrastruktúra és még folytathatnám."
Ebben van sok igazság. Éppen ezért kellene úgy támogatni a magyar vállalkozásokat, hogy azok ezen a területen fejlődhessenek.
Mellesleg most beszéltem egy kollégámmal, aki benne van egy román-magyar-osztrák cégben, amely összerakós faházakat épít. Azt mondta, hogy a román(iai) melósaik mind minőségben, mind munkateljesítményben lazán lenyomják a nyugati mestereket. Legutóbb az egyik megrendelő dugott fejenként 800 eurót a melósok zsebébe a jól végzett munkáért. Pedig ez nem agyonszervezett multicég... Ez is árnyalhatja a képet.
Ami az esztergályosokat illeti: Ha egy magyar munkást pontosan ugyanolyan körülmények közé helyezünk mint egy németet, feltehetőleg ugyanannyit fog produkálni. De: az előállított értéket nemcsak a munka határozza meg, hanem más is. Pl a technológia fejlettsége, a munkaszervezés, az informatikai infrastruktúra és még folytathatnám. És ebben a magyar vállalkozások elég szarul állnak.
A multi persze más tészta. Csakhogy ők, mint már mondtam olyan erőfölényben vannak a magyar munkatársakkal / állammal szemben, hogy nyugodtan fizethetnek kevesebbet.
"hogy emellett egy nagymértékű bizonytalanságot sikerült visszahozni a mindennapi életbe" A kulfoldi kollegaimnak idonkent ecsetelem, hogy Mo-n miert nem lehet nehany evre elore tervezni, nemhogy 1-2 evtizedre. A jelenlegi pelda a lakashitelek esete. De ugyanugy mondogatom, hogy Mo-n nincs sajtoszabadsag sem.
"Németországba szakadt rokonok el sem tudják képzelni, hogy milyen módon lehet megélni egy négytagú családnak havi 600-650 eurónak megfelelő nettóból" Hasonlo a helyzet, ha tolunk 1-2 orszaggal keletebbre mesz es 12-15 ezer forintos fizeteseket hallasz. Elkepzelhetetlennek tunik, de megis megvannak.
Érdekes dolog ez az alacsony termelékenység miatt alacsony bérek kérdés. Én egyszerűen nem hiszem el azt, hogy ha egy hasonló végzettséggel és gyakorlattal rendelkező magyar és német esztergályost egymás mellé állítunk egy üzemben azonos gép mellé azonos feladattal, akkor a német melós közel kétszer annyit termel.
Azt sem értem, hogy egy magyar pedagógus, aki 25-35 gyereket oktat, az mennyivel kevésbé hatékony, mint az, aki nyugaton 15-20 gyereket oktat. Az, hogy az oktatott anyag mennyire versenyképes, az nem a mezei pedagógus kompetenciája.
Valahol az van, hogy az alacsony bérekkel kiszolgáltatottak az emberek és ezt a politikus urak nem nagyon igyekeznek megszüntetni.
A mostani helyzetben sem az áremelések mértékével van a baj, az edzett magyar polgár évi 8-10 %-ot kibekkel (volt már itt soxor 30 %-os infla is), hanem azzal, hogy emellett egy nagymértékű bizonytalanságot sikerült visszahozni a mindennapi életbe. Mondjuk a lakáshitelt felvett embereknek ez a 8-10 % is végzetes az adókedvezmények csökkentésével párosítva...
Valahogy bizonytalanná váltak a jövőbeni kilátások, ráadásul az áremelések jelentős részben egy ellenőrizhetetlen fekete lyukban tűnnek el, mivel az adók emeléséből származnak. Ráadásul májustól büszke EU polgárok leszünk komoly 300-400 eurós nettó fizetéssel. Németországba szakadt rokonok el sem tudják képzelni, hogy milyen módon lehet megélni egy négytagú családnak havi 600-650 eurónak megfelelő nettóból, ami nem is a legrosszabb fizetés ma Mo-n! A fő baj ott van, hogy megint nem látszik az előrelépés lehetősége sem!
Állami beavatkozás hiányában a bérek a büdös életben nem fogják elérni a termelékenység arányát (azaz a 60%-ot) egyszerűen azért nem, mert a cégek a profitabilitás érdekében soha nem emelnek többet annál, mint amit a termelékenység növekedése megenged.
Ja, én is ebben látom a probléma gyökerét. Bár jómagam állami alkalmazott vagyok, de a párom egy jól profitáló cégnél dolgozik. Ő és 2 kolléganője viszik a vállukon a céget, a tulajdonos ezért havonta kézbe fizet nekik 130e pénz (bejelentve minimálbérre, természetesen). Mindemellett a tulaj a cégéből havonta 2-3 millió forintot profitál, amit nagy részben el is költ (autók, csajok, drága nyaralások a világ körül, stb), amihez, természtesen , minden joga megvan, csak az arányok miatt érdemes elgondolkodni rajta.
szerintem a vasarlasok kisebb hanyadat teszik ki a tartos fogyasztasi cikkek,megha ezek ara magasabb is.
Leginkabb elelmiszer,egyeb fogyasztasi cikk es az un. rezsi koltsegek teszik ki a nagyobb hanyadot.
A hitelekrol es az eladosodasrol csak annyit,hogy a csaladok az Eu-ban is el vannak adosodva,igaz az aranyok kicsit masak.
Konkeret pelda:
ismerosek havi 7000 eurobol gazdakodnak(2 ember fizetese ennyi,az ember mernok 5000 ert,az asszony tantit 2000 ert)sajat hazuk van,tehat nem berlik,az asszony a penzet nem viszi be a kasszaba,mind magara koltheti,szoval legyen inkabb 5000 euro.
egyetlen dolgot tudok amit hitelre vettek,Audi A6 tdi Avant,ennek havi torleszto reszlete 500 euro.
Azaz durvan 135000 ft,ez itthon is ennyi,csak eppen aranyaiban nem a csaladi kassza 10% ka,legalabbis az emberek 95%-nal.
Mindent lehet venni hitelre,de nalunk az alacsony fizetesek es magas kamatok miatt ez sem nagyon mukodik.
Az USA-ban ugyanannyi az uj Toyota Corolla mint itt-kb 5 milla-de meg ott a kamat kb 4%,itt 20%.
Én 700 eurót keresek, és itthon igazán nem lehet panaszom, meg vgyok elégedve vele!
Sajnos ezt 800km-el nyugatra nem lehet elmondani.
Ugyanezért a munkáért, korrekten bejelenetten (természetesen ezek után jár ami jár!) 6300 eurót lehet keresni, FIX munkaidőben. (4kor felkelek és elmegyek.)
Ha továbbmegyek, egy svéd hajléktalan, aki a híd alatt lakik (kevés van, az is "bevándorló"), 1330 eurót kap, per pillanat.
Állami beavatkozás hiányában a bérek a büdös életben nem fogják elérni a termelékenység arányát (azaz a 60%-ot) egyszerűen azért nem, mert a cégek a profitabilitás érdekében soha nem emelnek többet annál, mint amit a termelékenység növekedése megenged.
A probléma alapvetően az (szvsz), hogy a magyar gazdaság jelnlegi fejlődését az olcsó bérekre alapozott multik biztosítják, akik a megtermelt extraprofitot vagy visszaforgatják új beruházásaikba, vagy kiviszik az országból. Az előbbi még a jobbik eset, mert a gazdasági egyensúly szempontjából semleges, a második viszont egyértelműen negatív.
De végülis mindegy, a lényeg, hogy nem az embereknek fizetik ki.
A magyar gazdaság 60-as átlaga, némi egyszerűsítéssel a lényegében 100%-os multik, és a jócskán átlag alatti magyar kisvállalkozások átlagaként jön létre. Az előbbi nem akar fizetni, az utóbbi nem tud - ilyen egyszerű.
A megoldást a központilag felpörgetett béremelések jelentik, ebből a szempontból támogatoandó az, amit a kormány a száznapos programmal tett. A probléma mindössze az, hogy nem törődtek azzal, hogy ezt a pénzt az emerek importtermékek helyett pl szolgáltatásokra vagy főként hazai gyártású termékekre költsék el.
Így ugyanis csak az egyensúlyt rombolták, ahelyett, hogy lökést adtak volna a belső piac és ezáltal a vállalkozások fejlődéséhez. Persze azért ez utóbbi hatás is létezik, jó példa erre az OTP, ami igencsak megszedte magát a kedvezményes lakáshitelekkel.
Hosszú távon ez lehetővé teszi majd azt, hogy a jövőben mi fölözzünk le más országokat és az így nyert profitot a saját jövedelmünkbe építsük be, de ez szvsz meglehetősen lassú folyamat. És mivel a kiinduló lépések egyensúlytalanságot generálnak, ezért nehéz elindulni.
hogy a magyar munkaerő termelékenysége kb. az EU átlag 60%-a Ezt hogy számolták ki?
Yaszs példája a nyolcszoros árral brutálisnak tűnik, de szvsz minden területen "leértékelik" a munkánkat. Az a cég ahol dolgozom főként német és francia autógyáraknak készít célszerszámokat, az ottani ár 50-60 százalékáért, ugyanannyi ráfordítással.
Ennek a cégnek mekkora a termelékenysége?
55% vagy 100% ?
Sokan szeretik emlegetni, hogy a magyar munkaerő nem elég termelékeny, ehhez szeretnék 2 dolgot hozzáfűzni.
1. Forrást sajnos nem tudok, de több helyen hallottam, hogy a magyar munkaerő termelékenysége kb. az EU átlag 60%-a. A fizetések mikor érik el az EU átlag 60%-át?
2. korábban egy francia termelő vállalatnál dolgoztam. A Mo-n gyártott terméket kiszállították a franciaországi központba, ahol a minőségbiztosító elolvasta az általunk készített minőségi dokumentációt, majd rányomta a "megfelelt" feliratú pecsétet, a termék elszámolóára ettől nyolcszorosára nőtt. Ha csak a számokat nézzük, akkor a franciaországi telephely volt a termelékeny. Még egy megjegyzés: a cég szükséges minimális létszám 80-90%-val dolgozik Mo-n.
Ezt a kérdést már feltettem különféle fórumokon, de igazából soha nem kaptam érdemi választ. Szóval: Hogy lehet az, hogy miközben a magyar termelékenység nagyjából fele az EU-s szintnek, a fizukban jóval nagyobb a különbség? Ez ugyanis elméletileg azt jelenti, hogy a magyar bérekben óriási növekedési lehetőség rejlik, mégis - amikor a múlt évben erősödött a bérkiáramlás, máris elkezdett borulni a folyó fizetési mérleg.
Szóval itt nekem valami nem egészen tiszta - azaz hova lesz a különbség?
A másik question, amire válaszolhatna egy hozzáértő, az az, hogy mitől ilyen rohadt makacs a magyar infláció? Azaz, hogy lehet az, hogy miközben pl bulgáriában gyakorlatilag alig van infla, itt csak kínkeservesen lehet lejjebb szorítani pár tized százalékonként?
Ennyire erősen beépültek volna az inflációs várakozások a magyar gazdaságba, hogy ilyen nagy tehetetlenséggel hatjtják előre a folyamatot, vagy pedig az elmúlt 10 év gazdpolja volt egészében szar?
Sosem ertettem,hogy miert nem jo,ha egy orszagban jol elnek az emberek,minel tobb ember,hiszen ez nagyon vasarloerot jelent,s a jelenlegi gazdasagi formaban a vasarlasok viszik elore a gazdasagot,hiszen szinte minden AFA koteles,ezzel extra bevetelt biztositva az allamnak.
Miert nem jo,ha a megtakaritasok novekednek,minel toob csalad,ember kepes felrerakni penzt.
Ez két különböző dolog. Most jó lenne, ha az embereknek lennének megtakarításaik, mert az a pénz (pl. a bankban) felhasználható lenne tőkeként a gazdaság fejlesztéséhez. De nincs megtakarítás, ellenben mindenki költi a pénz, amivel pedig az a baj, hogy leginkább importcuccot vesznek az emberek (TV, hifi, autó, szóval tartós fogyasztási cikkeket), ergo a pénz elhagyja az országot. Úgyhogy 750 forintból hiába 250 áfa, ha 500 elúszik, főleg, hogy az állam ebből a 250-ből sem beruház, hanem pl. elkölti a TB veszteségeinek finanszírozására.
Sosem ertettem,hogy miert nem jo,ha egy orszagban jol elnek az emberek,minel tobb ember,hiszen ez nagyon vasarloerot jelent,s a jelenlegi gazdasagi formaban a vasarlasok viszik elore a gazdasagot,hiszen szinte minden AFA koteles,ezzel extra bevetelt biztositva az allamnak.
Miert nem jo,ha a megtakaritasok novekednek,minel toob csalad,ember kepes felrerakni penzt.
Az extra bevétel így is megvan. Ráadásul sokkal egyszerűbben: az embereknek nem kell vásárlással bajlódni, hiszen meg sem kapják azt a pénzt amiért megdolgoztak, hanem az egyenesen megy a megfelelő zsebekbe vagy külföldre. A bankba pedig nem a megtakarításaikat hordják, hanem a lakáshitel törlesztésüket, azok irreális kamataival egyetemben. Ez egy sokkal tutibb bevétel, hiszen évtizedeken keresztül garantált, ráadásul megvan az a mellékterméke, hogy az emberek a végtelenségig eladósodnak, így mindenféle munkát kénytelenek elvállalni nevetséges fizetésekért. Ez az igazi biznisz. Egyeseknek.
munkanelkuliseg????
bazz a hazat amiben lakast vettunk,s a kornyeken az osszeset ukran,roman vendegmunkasok epitik,akkor most hogy van ez???
ez nem takaritas vagy budipucolas,ide azert kell nemi szakertelem,s megis.
Az valoban nagy hiba,hogy az allam inkabb bunteti a munkaadot,mint tamogatja,kisvallalkozoi szinten az alkalmazot a jelenlegi szabalyzok szerint egyszeruen megfizethetetlen (ha minden szabalyossan tortenik.)
Sosem ertettem,hogy miert nem jo,ha egy orszagban jol elnek az emberek,minel tobb ember,hiszen ez nagyon vasarloerot jelent,s a jelenlegi gazdasagi formaban a vasarlasok viszik elore a gazdasagot,hiszen szinte minden AFA koteles,ezzel extra bevetelt biztositva az allamnak.
Miert nem jo,ha a megtakaritasok novekednek,minel toob csalad,ember kepes felrerakni penzt.
Az EU:
jelenleg az Eu stagnal-ha jo indulatuan fogalmazunk-mi szerintem rosszkor csatlakozunk,bar lehet,hogy jobb alkalom nem is lesz.
Amikor a "csoves" orszagok joinoltak - spanyol,portugal,gorog- az Eu felfele ivelt,raadasul,ha jol tudom nem is egyszerre csatlakoztak,igy ezeknek az allamoknak a felzarkoztatasara tobb penz,tamogatas,figyelem jutott,ez szerintem oriasi elony,ellentetben azzal,ami most van csatlakozasi szinten.
Sajnos nekunk ez egyaltalan nem jo,az Eu meg vabankot jatszik,kicsit elore menekul,kb. ugy,mint egy fullra eladosodott focicsapat,aki klasszis jatekost/jatekosokat igazol,hogy majd ezek kirantjak a csapatot a lekvarbol,vagy megjobban belesulyesztik,mert nem kepesek beilleszkedni,rossz a formajuk,leserulnek,kozben meg a fizetesuk tovabb fosztogatja a kasszat.
Nekem a belső munkanélküliség nevezetű hazugság volt a kedvencem.
Egészen addig én is benyeltem, amíg egyszer össze nem vetettem a nyugati keresetet a magyarral, aztán ki nem derült, hogy a kb 7-9 magyar melós (aki annyit termel, mint 1 darab német), épp csak a felét-kétharmadát kapja a német fizetésének.
Szóval nyugodtan elmehetnek a búsba belsőmunkanélküliségestől...
ez a kedvencem úgy 1980 óta ez a végső érv. hozzá kell tegyem azonban, hogy ha a termelékenység lenne a mérce, kedves zombi szerűen mozgó és gondolkodó ny-európai tesókáink felét keresnék mint mi.
majd ha lesz (úgy 3520 körül) erős magyar gazdaság, s az állam dotálja a helyi munkahely teremtést, akkor lesz itten is kánaján, addig nem
Csak kozvetve tudnak hatni a berekre, jovedelmekre, leszamitva a kozszferat pl. a jarulekok adok csokkentesevel. El lehet menni kulfoldre is dolgozni, ha nem teccik a rendszer. en is ezen hezitalok.