ctrab
szia, dehogy ítélek! írtam is, hogy a látszólag borotvaéles képek a kis méret miatt értékelhetetlenek. de könyörgöm: csináljatok vele ott Pestben egy nyomorult tesztfelvételt!!! Kelemen Gábor várja az időpont egyeztetést!
"javaslom a tatai tavakat teszthelyszínneknek (a libák miatt)"
én meg a Balatont (a hattyúk miatt). állítólag titokban írtják a természettel foglalkozó szakemberek, mert annyi van, mint a nyű! meg eszi egy kisebbség, mert azt mondják: jó. (jobb, mint a liba :))
Hát nem 100%-ig van így sajnos. A távcsövek képe közelében sincs egy objektív képének, de viszonylag ritkán látod úgy, hogy ez észrevehető lenne.(pl.papíron nagyítva stb) Remegő kézzel belenézve persze tuti, de a leggyengébb obik is ütik általában. Erről persze nem tudok semmit, de remélem hamarosan kiderül, mindenesetre ne ítélj 5x5 ös netes képek alapján.
>ahol nagyobb kezdő fényerőt kapnék 800 mm-en.
Amator korulmenyek kozott van meg az M42-es 1000(1100)mm-es ruszki tukorobi. Azert az nagysagrendekkel olcsobb (50e alatt hasznaltan beszerezheto) es azzal is lehet jo kepeket csinalni. Annak a kezdo fenyereje f10 korul van pedig az is egy tekintelyes atmeroju kalyhacso...
puffin
szia,
morfondírozok azon, amiket írtál. nem vagyok szakember a dologban, saját egyszerű logikámból indulik ki. a távcső is, a teleobi is képet alkot. a jó távcső szélekig éles, kontrasztos, mindenféle aberrációtól mentes képet ad. a jó teleobi is. a távcső a szemed síkjában képezi le ezt a képet, a teleobi a film síkjára, tehát néhány cm-rel hátrébb. a Leica APO Televidhez jár egy közdarab - kb. 100 eFt -, ami előállítja a 24x36 mm-es sarkokig éles képet. ez egy lencserendszer. (érdemes megemlíteni a tükörobjektíveket, ugye azok is teljesen másképpen csinálják - ugyanazt.) a neten föllelhető képek, amik ugyan digitre készültek, nagyon meggyőzőek: sarkokig rendkívül éles, kontrasztos felvételek. a kis méretük miatt nehezen kiértékelhetők ugyan.
f10 körüli fényáteresztő képességnél tényleg nem könnyű élességet állítani, de gondolkodtam azon, hogy amatőr viszonylatban milyen konfigurációt lehetne összeállítani, ahol nagyobb kezdő fényerőt kapnék 800 mm-en. nem igazán jutottam dűlőre. azt gondolom, mégis csak készíteni kéne néhány felvételt ezzel a Leica-val, biztosan meggyőző lenne valamilyen irányban.
üdv: nikone
Nikone!
1, kösz a támogatást
2, én nem vagyok pesti
3, ez a teszt engem is érdekelne (nem vásárlásilag, hanem csak érdeklődésképp), jó lenne, ha megbeszélnétek(/megbeszélnénk -nem leszek elérhető a következő 2-3 hét legnagyobb részében -előreláthatólag), javaslom a tatai tavakat teszthelyszínneknek (a libák miatt)
Nem vagdalkozni, előbb kipróbálni, aztán véleményezni.
Üdv: hsoma
már többen többfelé mondtuk, hogy a teleszkóp az teleszkóp, az fotóobi meg az... mindkettő gyűjtőlencse rendszer, ezért oda-vissza használhatók az egyik erre, a másik arra és versa.
csodát nem szabad várni, bár elismerem, hogy az embernek felizgatja a fantáziáját egy ilyen lehetőség. Inkább (csak) dokumentációra használható (persze ez sem utolsó szempont).
én a kowa (fluoritos=apo) változatát próbáltam ilyen módon (az is egy felső kategóriás teleszkó), az eredmény...sötét kereső (~f11)nehéz éllesre állítani, nehéz állványon stabilizálni, könnyű de a kezelését tekintve nehézkes stb. stb. de mondom dokumentációra jó (esetleg kisebb tárgytávolságoknál össze jöhet egy-egy jobb fotó)
vigyázzni kell ezekkel a marketing dumákkal...
egyébként (és itt nem Kelemen Gábor üzletét akarom rontani, mert amúgy kedvelem), de több bibis televid is bekerült madarász körökbe (triviális hibákkal)...
üdv.
puffin
jó ötlet.
máshol már írtam, de nem volt foganatja: Kelemen Gábor a Leica Hungary-tól szívesen összeállít néhány tesztfelvételre egy konfigurációt a Leica APO Televid 77 nevű távcsőből. Digitgépes (kis felületre készített) felvételek már vannak a neten dögivel, de úgy tudom diára készültek még nem. Ti, pestiek, igazán készíthetnétek néhány próbát, mert bennünket - vidékieket - nagyon izgat, hogy 800 mm-en mit lehet kihozni egy Leica-ból olcsó pénzért.
üdv: nikone