ha a költségvetés 10 milliárdot sporol az onerobol lakastvenni kepteleneken, es ez a piac torvenye, akkor ugyanaz a kormany mijjen alapon ad a malevnek ugyanekkora osszeget?
ott hol a piacdumad, te szerencsetlen ukran banyasz! meg a vege a kommunizmusnak.....
termeszetesen a kaderpihentetot dotalniuk kell az adofizetoknek, a fiatal uj lakast vasarolni kepteleneket meg nem? ok majd kapnak 25 ev mulva szocialis berlakast?
a 11. bekezdés.........
nos ott szerepel a díszpinty....... :-)))
nem gyöngét nyög megin......
Nem spórol semmit az állam a lakáshitelezés visszafogásával
2003. december 12. 7:42
Magyar Nemzet
Többet veszít az állam a megszorító intézkedéseken, mint amennyit nyer – állítja az építőipari szakma. Londonban is legfeljebb rövid távú előnyökkel járó döntésnek tartják a lakáshitelezés újabb megnyirbálását. Az biztos: sok embernek kell lemondania otthonteremtési álmairól.
Míg a kormányzati szereplők folyamatosan indokoltnak mondják a szerdán foganatosított újabb restrikciós, megszorító intézkedést, Varga Mihály, az Orbán-kormány volt pénzügyminisztere kiemelte: az idén immár ez a harmadik megszorító csomag. Fenntarthatatlan állapotnak nevezte, hogy a folyamatos túlköltekezést az állam rendre szigorító csomagokkal kompenzálja.
A szerdán kihirdetett intézkedések egy részét ráadásul már júniusban meghozták, ám ezek végrehajtására mégsem került sor. Varga rámutatott, a jelenlegi intézkedések között számos olyan található, amely a tervekkel ellentétben valószínűleg nem hoz pénzt a költségvetésnek.
A megszorításokkal kapcsolatban a volt pénzügyminiszteren kívül a vezető gazdaságkutató cégek is hangsúlyozták, hogy a korábbi döntésekhez hasonlóan a kormányzat ismét megfoghatatlan pénzeket von el. Az úgynevezett maradványpénzekre vonatkozóan a szakértők megjegyzik: ezek a milliárdos öszszegek, amelyeket a különböző állami intézmények és minisztériumok nem tudnak elkölteni, s így görgetik maguk előtt, nem jelentenek valóságos megtakarítást.
A magyarországi megszorító döntésekkel foglalkozik számos külföldi gazdasági lap is. A Financial Times tegnap megjelent száma „szerény” költségcsökkentő intézkedésekről ír, amelyeket a kormányzat erős külső nyomás hatására volt kénytelen meghozni. Az újság kiemeli: idén szeptember óta a kötvénybefektetők mintegy 700 millió dollárnyi összeget vontak ki a magyar piacról.
Elemzői véleményekre hivatkozva a beszámoló kétkedését fejezi ki, hogy a meghozott intézkedések elegendőek lesznek-e a befektetők bizalmának visszanyerésére. A Business Day amerikai gazdasági lap tegnapi cikke kétségesnek találja a magyar jegybank közvetlen beavatkozását. A magyar gazdaság „vajúdása” az újság szerint jól mutatja, hogy az infláció szabályozását célzó intézkedések nem tudták a forint árfolyamát is beszabályozni.
Londoni befektetőcsoportok elemzői hangsúlyozzák, hogy a meghozott döntések csak átmeneti előnyt jelentenek a magyar kormány számára, és a befektetői bizalom visszatérése egy hosszú folyamat, mely 2004-re biztosan elhúzódik. Az intézkedések előzményeként megemlítik, hogy idén három forintgyengülést vészelt át a gazdaság, melynek hatására a nominális árfolyam több mint tíz százalékkal értékelődött le az év elejéhez képest.
A szerdai kormánydöntés hatására akár 20–25 százalékkal is emelkedhetnek a támogatott lakáshitelek törlesztőrészletei, a kamatok a jelenlegi 6-ról 9,6 százalékra növekednek. Az otthonteremtésről lemondani kényszerülők tábora mellett az ingatlanszakma is veszít, hiszen a változtatások után nehezebb lesz használt lakást eladni, amely az új otthonok értékesítését is megnehezíti. A Lakásépítők Országos Szövetsége szerint az államkassza többet veszít az adásvételi tranzakciókat kísérő adókon és járulékos költségeken, mint amennyit megspórol a költségvetésből kamattámogatásra fordítható összegen. Az új lakástámogatási rendszer december 22-én lép életbe.
Tolnay Tibor, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) elnöke a lakáspolitikai változásokkal és az ágazat helyzetével kapcsolatban lapunknak elmondta: komoly veszteséget szenvednek el az építőipari vállalkozások. Úgy tűnik, hogy az ágazat lejtmenete nem ér véget. Tolnay aláhúzta: az ágazati szereplők a jövőben az uniós pénzektől várnának némi javulást, ám ezek lehívása a gyenge és hiányos pályázatok miatt bizonytalan. Az elnök szerint erősebb brüsszeli lobbitevékenységre lenne szükség. A Magyar Nemzet információja szerint egyes építőipari vállalkozások már a drasztikus lépést követő napon felfüggesztették a jövő évre tervezett projektjeik szervezését.
Ismeretes, hogy az MSZP választási kampányában azt hirdette, hogy kormányra kerülésük esetén tovább folytatják az Orbán-kormány otthonteremtési politikáját, sőt azt továbbfejlesztik, a kamattámogatást és az adókedvezményt pedig megtartják. Később számos kormányzati felelős nyilatkozta, hogy nem lesz változás a lakáshitelezésben.
Csabai Lászlóné, a terület kormánymegbízottja nyáron például még arról beszélt, hogy a 240 ezer forintos adókedvezményt a kormány nem akarja megszüntetni. Érdekes tény, hogy a Magyar Nemzet a múlt héten megkereste a kormánymegbízottat, hogy interjút készítsen vele. Csabai Lászlóné az alábbiakat felelte: a lakáspolitikában jelenleg nem történik semmi, változás nem várható, így az interjúnak nincs aktualitása. Ennek ellenére saját lakáshitelének ügyintézését még a szerdai kormánydöntés előtt elindította.
Mádi László, a Fidesz lakáspolitikai szakértője a Magyar Nemzetnek elmondta: a megszorítással a Medgyessy-kormány minden korábbi ígéretét megszegve tette tönkre az Orbán-kabinet otthonteremtési rendszerét, s húzta át az emberek lakáshoz jutási esélyeit. Rámutatott: a kamatemelkedés miatt akár 20 ezer forinttal is többe kerülhet havonta egy adott hitel.
A Bokros-csomagot idéző intézkedésnek tartja az MDF-en belül működő keresztényszociális platform a kabinet lakáshitelezési rendszerrel összefüggő döntését. Almássy Kornél, az MDF országos elnökségének tagja követelte, hogy a kormány vonja vissza a lakáshitelezés meg-csonkításáról szerdán meghozott döntését.
Csúsztat a KSH?
Több mint másfél milliárd euróval romlott az idén az első tíz hónapban a külkereskedelmi termékforgalom egyenlege, az elmúlt év azonos időszakához képest – derül ki a KSH által tegnap megjelentetett elemzésből. A statisztikai hivatal közlése szerint az egyenleg romlása miatt nagymértékben a belső fogyasztás okolható. Mint ismert, Medgyessy Péter miniszterelnök is erre a körülményre, a lakossági túlköltekezésre hivatkozott szerdán, amikor a megszorító intézkedését magyarázta. A KSH közlésével ellentétben kimutatható, hogy az egyenleg romlása miatt a vámszabad területeken működő multik okolhatók – mutattak rá a Magyar Nemzetnek a Pénzügyminisztériumhoz közel álló elemzők.
A másfél milliárd eurós egyenlegromlásból több mint egymilliárd euróval részesülnek a vámszabad területek, s még a félmilliárd eurót sem éri el a vámbelföldi forgalom egyenlegromlása, amelyet a KSH – megfelelően a kormányzati kommunikációnak – a külső egyensúly romlásának okaként említ. Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter tegnap szintén a lakossági költekezés visszafogásának szükségességéről beszélt Kuncze Gáborral, az SZDSZ elnökével közösen tartott sajtótájékoztatóján.
Emelkedik az árszínvonal.
Novemberben az egyhavi átlagos fogyasztói áremelkedés 0,6 százalék volt, míg a múlt év novemberéhez viszonyítva 5,6 százalékkal növekedtek az árak – olvasható a KSH legfrissebb, tegnapi jelentése a hivatal honlapján. Ez év első tizenegy hónapjában átlagosan 4,6 százalékkal voltak magasabbak az árak a tavalyi év bázisidőszakánál. Novemberben a maginfláció (alapinfláció) a tavalyi év novemberéhez viszonyítva 4,8 százalék volt. (Cs. A. )
"Az első konkrét választ a kérdésre Csabai Lászlónétól kaptuk: a régi szerződések esetén a teljes futamidő alatt az állam fizeti ki a különbözetet. Így azonban nem tudni, hogy mennyit spórol valójában a kormány a költségvetésből."
vagyis a költségvetés semmit sem spórol, viszont a rendszer ezen formája képes extraprofithoz juttatni a bankokat!!!!
gratulálok!
mit sinál majd a bank?
pofátlanul maga kamatokat szab meg,
az állam meg csenget.....
ugyláccik mások is úgy gondolják van köze hozzá!!!
Az állam állja a kamatemlést
Index
2003. december 11., csütörtök 16:44
Marad a hat százalékos hitel azoknál, akik az új lakásrendelet hatálybalépése előtt kötnek támogatott hitelszerződést. Ha a jegybanki kamatemelés nyomán a bankok emelik a hitelek kamatait, akkor a hat százalékon felüli részt az állam állja - nyilatkozta az Index kérdésére Csabai Lászlóné, lakásügyi kormánybiztos.
Csabai Lászlóné az Indexnek nyilatkozva kijelentette: a hitelek kamatplafonját az állam hat százalékban állapította meg, és ez visszamenőlegesen sem változik. A bank persze a jegybanki kamatemelés nyomán változtathatja a hitelek kamatát, de az ügyfelek, vagyis a hitelfelvevők ezt nem érzik meg. Az állam ugyanis kifizeti a bankoknak a hat százalékon felüli részt.
Sok a hitel
A kormány szerdai ülésén jelentős, az idei és a jövő évi költségvetést érintő megszorításokról, a lakáshitel támogatások számottevő visszafogásáról döntött. Az új rendszer biztosítja, hogy a mindenkori kamatfeltételek tükrözzék az állampapír piaci kamatszinteket, így a hitelfelvételi hajlandóság szorosabb összefüggésbe kerüljön az inflációval és gazdaság teherbíró képességével.
Az új lakások kamattámogatása az öt éves állampapírok mindenkori másodpiaci hozamának 60 százaléka lesz, a használt lakások esetében 40 százaléka. Ez nyolc százalékos állampapír-piaci hozamnál nyolc százalékos ügyfélkamatot jelent új lakás, és 9,6 százalékosat használt lakás esetében.
Jelentős szigorítások
A támogatott hitelek plafonja új lakásnál 15 millió forint marad, használt lakás esetében a jelenlegi 15 millióról ötmillió forintra csökken. Az új kamattámogatási rendszer december 12-én jelenik meg, és december 22-én lép hatályba. Aki 12-ig aláírja az adásvételi szerződést, és azt a bank 22-ig befogadja, arra a korábbi támogatási rendszer vonatkozik - közölte Gál J. Zoltán kormányszóvivő.
Akik egyéves kamatperiódusra vettek fel hiteleket, azoknál évenként felülvizsgálják hitelének kamatait. Ekkor dönthet úgy a bank, hogy a megváltozott körülmények miatt, megemeli a kamatot. Ezt az emelést azonban az ügyfél nem érzi meg, az a bank és az állam között zajlik majd le.
Zavar a kamatok körül
Ez derült ki csütörtök este. Az Index egész nap szeretett volna választ kapni arra a kérdésre, mi történik azokkal a szerződésekkel, melyeket egyéves kamatperiódusra kötöttek. Vagyis, a drasztikus jegybanki kamatemelés után a megugrott banki hitelkamatokat kinek kell megfizetni.
Csák Csongor, a Pénzügyminiszter szóvivője azon kérdésünkre, hogy az állam vállalja-e a kamatemelésből eredő különbözetet, csütörtök reggel azt felelte: hogy az államnak nincs mit átvállalnia, mert a meglévő szerződések változatlanok maradnak.
Este, ugyanerre a kérdésre már azt válaszolta, hogy a támogatás mértéke (az állampapír-referencia hozam 105 százaléka)nem változik, és a hat százalékos plafon is megmarad. A jelenlegi helyzetben azonban a bankokat kár érné, amit azok valakire áthárítanak. Az interjúból nem derült ki, hogy a kamatemelés miatt a bankokat ért kárt ki állja majd.
Az első konkrét választ a kérdésre Csabai Lászlónétól kaptuk: a régi szerződések esetén a teljes futamidő alatt az állam fizeti ki a különbözetet. Így azonban nem tudni, hogy mennyit spórol valójában a kormány a költségvetésből.
nem csabainé találta ki, de csabainénak kellett volna mondani, hogy fiúk!!!!!!!ácsiácsi!
így összeomlik a lakáspiac!
évek óta nem megy így, hiszen nem lett évek óta kinevezve lakásügyi megbízottnak! ő lenne a felelőse vmi koncepciónak...... ha nincs koncepció akkor mihez igazítják a hitelrendszert?
t'od a lakás az nem egy kilo arany, amit a piac vagy megvesz anjié vagy nem.... t'od lakni kell vhol! ez sokkal fontosabb társadalmi kérdés, minthogy aszt a piacra lehetne bízni! ez a szabad liberalizmusod itt ápszolúte nem életképes! mellesleg a nálunk sokkal szabadabb piacú nyugat-európai országokban is komolyabb 'szociális háló' létezik bérlakásprogramban, mint nálunk!
a piaci áraknak nem látom a kapcsolatát, a felvehető hitel nagyságával kapcsolatosan!
a kommunizmusnak egyáltalán nincs még vége!
pontosan azok az emberek boldogulnak most is, akik akkor!
ha az állam nem ad többet, akkor ez szépen begyűrűzik majd a bevételi oldalon is.
az államnak nem a lakástámogatási rendszeren kell spórolnia, hanem a saját működési költségén! ne úgy javítson az állam a foglalkoztatáson, hogy a termelő szféra elbocsájtásait felveszi az államapparátba, és büszkén mosolyog a kamerába, hogy nem növekedett a munkanélküliség! pl. de beszélhetnénk adómentes képviselői költségtérítésről, szolgálati lakásokról budapesti minisztereknek, 15 milliós passatokról, söjtöri lakomákról, erőltetett közbeszerzési eljárásokról, amik nem szülnek olcsóbb autópályákat, másfélszeres államtitkári állományról, állami pénzek zárolásáról a K&H károsultjai javára, ajándék műsoridő és lékeret a 'közszolgálati' tv-ben, szakértelem Pakstól kezdve a privatizációig........
de ez már najjon elkanyarodott a nyanyától! xal neki csak az lett volna a dolga, hogy felhívja a módosítás következményeire, és hosszútávú társadalmi kihatásaira a figyelmet.....
mégcsak meg se szólalt az ügyben, pusztán anjit, hogy ő is felvette....... :-))))))
kedves bad100 !
én nem azt mondtam, hogy Csabainénak nincsen köze a hitelrendszerhez.
De amit itt leírtál azt nem Csabainé találta ki.
in fact ez már évek óta így megy
A felkiáltásaid javarészére a piac a válasz (tudod: kereslet-kínálat). Ezek alakítják ugyanis az árakat.
sorry, de kommunizmusnak már vége :-)
Hogy az állam miért csak ennyit ad ?
Gondolom mert ennyi van neki.
Mert többet nem tud finanszírozni (növekedő eladósodás, állht. hiány stb.).
Ennek nem kell örülni :-)
én is szívom a fogam miatta (10 millás hitelem ketyeg)
de ennek semmi köze Csabainéhoz.
bezony.
Télleg! Kérdeztem már tőled, hogy mit kédőjelezel meg Csabainé szakértelmén ? :-)))
Ps. aranyos ahogy felrovod a személyeskedést, miközben sötét bányászozol. Biztos összefér a szakértelmeddel.
tehát csabainénak a lakásügyi bisztosnak nincs köze a hitelrenccerhez......
szerintem is! sőt szerintem semmihez sincs köze! eccerűen sehol nem látom a ténykedését!
vagy észrevétlenül épülnek a maszop bérlakásai?
hogy értem e miről beszélek?
vazzeg erról te sötét bányász, hogy egy kis budai lakás, ami monjuk 18-20 millát ér, az eladhatatlan, ha a potenciális vevő csak 5 millát vehet fel!!!!
fogjad már fel!
hiába tartom meg az új lakás hitelplafonját, ha az aki az újba költözne nem bírja eladni a saját régijét! senki sem azon problémázott itt, hogy a bank a lakás általa felbecsült értékének csak 70%-át finanszírozza, hanem azon, hogy a plafonérték a mai budapesti piaci árakhoz viszonyítva egy bagatell összeg! fogjad már fel!!!!!!
ha monjuk az én lakásom 26 millát ér, meghirdetem, a vevőnek 21 sajátrész kell!!!!!!!
kinek van ma 21 sajátja készpénzben?
ha van az újat szeretne nem régit!
ráadásul a rendszer kényszeríti az újba!
mi lesz a használt lakásokkal?
lecsökken ezáltal a kereslet az újakra is, leáll az építőipar, nő a munkanélküliség, csökken a költségvetés bevétele......
a hitelrendszer első éve alatt 100 milliárd kamattámogatás 136 milliárd adóbevételt indukált bevételi oldalon! én értem, hogy elszált az infláció, nőnek a hitelkamatok, oké akkor emeljék a kamatmaximumot, de a hitelmaximumnak ehhez mi köze?????????
minden bankár ismerősöm sír, hogy kitsit sok a kihelyezetlen pénzük... kevés a jó hitelfelvevő!
xal nem lehecc enjire sötét, mégha bányász is vagy!
a személyeskedő provokációd meg vajmi kevés nafta az éppen lakáscsere előtt állóknak!
fejcsed már ki akkor, mi az a hőstett, amit csabainénak köszönhetünk, ha már nem emelte fel a szavát a hitelrenccer ezen módosítása ellen, mint nélkülözhetetlen szakember!
Hát hogyne volna jogod megkérdőjelezni ?!
csak még nem sikerült elmondod miért ... :-)
amit pedig itt kicsit kuszán leírtál az nem más, mint az ingatlan fedezetértékelése.
A bank azért fogadja el értéknek a 70%-ot, mert az a likvidációs értéke, egy becslés, hogy kémyszerértékesítés során mennyiért tudná eladni, ha a nyakára szárad.
Az 5 millás hitelpéldád alapján ... khmmmm.. megkérdőjelezem, hogy érted miről beszélsz.
A hitelhez _neked_ is hozzá kell tenned az önrészt.
Úgy cca. a lakás vételárának az 50-60 %-át.
persze ehhez Csabainénak nem sok köze van.
Mint ahogy úgy látom neked sem :-)
A lakásügyi kormánybiztos kedvezményes hitele
2003. december 11. 8:20
Magyar Nemzet
Maga a lakásügyi kormánymegbízott is vett fel kedvezményes lakáshitelt a szigorítások előtt. Csabai Lászlóné a Magyar Nemzet azon kérdésére, miszerint nem tartja-e visszatetszőnek, hogy ebben a pozíciójában még az előző ciklusban bevezetett feltételekkel jutott hitelhez, elmondta: nem a kölcsön harmincmilliós plafonjának eltörlése előtt vette fel a pénzt, a procedúrát ugyanis még az Orbán-kormány idején indította el. Csabai Lászlóné tájékoztatásul közölte: lánya most készült a lakáshitel felvételére, ám végül letett róla.
Mint ismert, Magyar Bálint oktatási miniszter a harmincmilliós hitelmaximum felére csökkentése előtt nem sokkal vette fel a legmagasabb összegű kölcsönt. Feleségével együtt egy II. kerületi, kiemelt zöldövezeti ingatlant vásárolt meg 93,5 millió forintért. A vételár előteremtéséhez 58 millió forintért váltak meg az előző lakásuktól, amelyhez öt és fél millió forinttal járult hozzá édesanyjának Magyar Bálint húga által megváltott – egy másik lakáson fennálló – haszonélvezeti jogának ellenértéke. A miniszter az új lakóhely megvásárlásához további harmincmillió forint piaci alapú bankhitelt vett föl, amihez nem tartotta szükségesnek igénybe venni a köztisztviselői kedvezményt.
Utóbb kiderült: nem ismert a forrása közel 26 millió forintnak, amely Magyar Bálint villavásárlásánál a hiteleken és az SZDSZ-es miniszter által bevallott egyéb pénzösszegeken felül hiányzott a 93,5 milliós vételárhoz. A vásárláskor ugyanis még nem állt rendelkezésre az előző lakásának későbbi eladásából származó bevétel.
valóban nincs jogom mekkérdőjelezni a szagértelmét, hiszen leheccséges, hogy a toppon van a konzervált élelmiszerek gyártása gépesített nagyüzemi módszerekkel témában, de ennek nem sok köze van a lakásépítésekhez......
de már az első felvetésedre is ott volt a válasz a sorok között, csak nem akartad megtalálni......
nos mijjen lakáskoncepció az, ahol ijjen módon változtatnak a meglévő hitelrendszeren?
áruld már el nekem, Budapesten mijjen lakást tucc venni 5 millás hitelből? a banki eljárás szerint a saját ingatlanbecslés maximálisan 70%-át finanszírozzák!
lefordítva konkrét esetre:
az általam vásároltr lakás 21 milla volt.
a bank 15-re értékelte, aminek hajlandó ugye a 60%-át biztosítani, azaz 9 millát...... amenjiben nincs gond az adósminősítéssel!
visszafelé:
5 milla hitellel ha kiszámolod, megkapod, hogy tulképp ezzel csak egy garzont, esetleg egy gyengébb helyen lévő kisebb lakást vehecc....
mi ezzel a gond?
ahhoz hogy pörögjön a gazdaság, nyomni kell az építőipart! ha mennek az új lakások, akik képesek megfizetni azokat az árakat, el kell adják a meglévő otthonaikat! de kinek, ha a kisebb tőkéjűek nem bírnak hitelt felvenni......
A budai oldalon az 5 millás hitellel kitörölheted!
szép hosszú betűsor.
A copy-paste-el berakott rész már olvasható is.
Dejazé' megismétlem a kérdésemet, mert úgy látom elfelejtetted:
mit kérdőjelezel meg benne (Csabai Lászlóné szakértelmén belül ) ?
bár tudom, hogy van most ez a trend, hogy nem ojjan fontos, hogy a kisiskolások megtanuljanak olvasni!
kis segejjtség, a bányászoknak tyakorolni:
Egy anlgaii etegyem ktuasátai szenirt nem számit melyin serenrodbn vnanak a bteuk egy szbóan, az etegyeln ftonos dloog, hogy az eslo és az ultosó bteuk a hölyeükn lneegyek. A tböbi bteu lheet tljees össze-vabisszásagn, mgiés porbléma nlkéül oalvsahtó a szveög. Eennk oka, hogy nem ovalusnk el mniedn bteut mgaát, hneam a szót eszgébéen.
Drasztikus lakáshitel-szigorítás
Index
2003. december 10., szerda 13:08
Az anyagi biztonsága is veszélybe kerülhet annak, aki az elmúlt években a kedvező kondíciókat kihasználva hitelfelvétel segítségével jutott használt lakáshoz. Új lakás vásárlása esetében nyolc százalék, használt lakásnál 9,6 százalékra növekedne a kamat a jelenlegi 5-6 százalékról.
A lakástámogatás rendszerének állami módosítása akár a tönk szélére sodorhatja a nagyobb kölcsönnel rendelkező családokat, akik egyéves kamatperiódusra vettek fel kölcsönt.
Jelentős, az idei és a jövő évi költségvetést érintő megszorításokról, a lakáshitel támogatások számottevő visszafogásáról döntött szerdai ülésén a kormány - tájékoztattak a Pénzügyminisztériumban. Az új rendszer biztosítja, hogy a mindenkori kamatfeltételek tükrözzék az állampapír piaci kamatszinteket, így a hitelfelvételi hajlandóság szorosabb összefüggésbe kerüljön az inflációval és gazdaság teherbíró képességével - áll az Indexhez eljuttatott közleményben.
Medgyessy szerint szükség volt rá
Cél a stabil forint és a kamatok csökkentése - hangoztatta Medgyessy Péter miniszterelnök a szerdai kormányülést követően. Pénzünk romlását nem engedhetem meg - húzta alá a miniszterelnök. A kormányülésen nehéz szívvel, de tiszta fejjel hozta meg a kabinet azokat a döntéseket, amelyek a jövő érdekében szükségesek. Ha ugyanis a lakáshitelezés üteme fennmaradna, kedvezményei továbbra is érvényesülnének, akkor arra már csak külföldről tudna fedezetet teremteni az ország - tette hozzá a miniszterelnök.
A miniszterelnök rámutatott, a lakásépítési hitelek után a kamatok annyival lesznek magasabbak, mint amennyivel az MNB növelte kamatait. Ahogyan a kamatok a jövőben csökkennek, azzal arányosan, bár kisebb mértékben mérséklődhetnek a jövőben a lakásépítés most megemelt kamatai - fejtette ki.
A megszorító intézkedések az ez évi költségvetés kiadásait 35 milliárd forinttal, a 2004. évi büdzsé kiadási oldalát pedig 105 milliárd forinttal fogják vissza.
9,6 százalékos kamat
Az új lakások kamattámogatása az öt éves állampapírok mindenkori másodpiaci hozamának 60 százaléka lesz, a használt lakások esetében 40 százaléka. Ez nyolc százalékos állampapír-piaci hozamnál nyolc százalékos ügyfélkamatot jelent új lakás, és 9,6 százalékosat használt lakás esetében - számolta ki az MTI.
A támogatott hitelek plafonja új lakásnál 15 millió forint marad, használt lakás esetében a jelenlegi 15 millióról ötmillió forintra csökken. Az új kamattámogatási rendszer december 12-én jelenik meg, és december 22-én lép hatályba. Aki 12-ig aláírja a hitelkérelmet, és azt a bank 22-ig befogadja, arra a korábbi támogatási rendszer vonatkozik - közölte Gál J. Zoltán kormányszóvivő.
Negyven százalékot érint
A módosítás ugyan nem lesz visszamenőleges, de a változó kamatozásra eddig felvett hitelek átárazódását a rendeletmódosítás már érinti. Az idei lakáshitel-szerződések közel negyven százalékát egyéves kamatperiódusra kötötték - derül ki a Magyar Nemzeti Bank adataiból.
Mindez azt jelenti, hogy 10-15 ezerrel is nőhet a havi törlesztő részlete azoknak, akik az elmúlt hónapokban egyéves kamatperiódusra vettek fel kedvező kamatozású lakáshiteleket abban bízva, hogy nem változik a jelenlegi rendszer.
Havi 10-15 ezer forint pluszkiadás
Az Index számításai szerint, ha a kamat kilenc százalékra ugrik és valaki tízmilliós hitelt vett fel tíz éves futamidővel, egyéves kamatperiódusra, akkor jelenleg mintegy 115 ezer forintot kell fizetnie. Az állami kamattámogatás megváltozásával ez az összeg 130 ezerre is nőhet. Húsz éves futamidőnél a 75 ezer forintos részlet 91 ezer forintra nő.
Ötmillió forintos, tíz éves futamidőre felvett hitelnél jelenleg közel 62 ezer forintot kell fizetni havonta. Ez 72 ezer forintra változna a rendelet megváltoztatása után.
További megszorítások
Még ebben az évben töröl a fejezetek központi kezelésű intézményeinek maradványpénzéből 25 milliárd forintot. Ez azt jelenti, hogy az intézmények ezt a pénzt nem költhetik el, nem növelik tovább az államháztartás hiányát. Felfüggeszti a fejezeti kezelésű maradványok ez évi és jövő évi felhasználási lehetőségét. Így 2004-ben mintegy 70 milliárd forint költségvetési pénzmaradvány csak a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal előzetes ellenőrzése után válik elkölthetővé.
Az elképzelések szerint 2004-ben ennél egymilliárd euróval több devizakötvényt bocsát ki az ÁKK, és ugyanennyivel kevesebb forinthitelt vesz föl. Az államháztartás finanszírozásának biztonsága érdekében a kormány támogatja, hogy az Államadósság Kezelő Központ 500 millió eurós rendelkezésre állási szerződést kötött.
Az államháztartás ez évi hiánya a GDP öt százaléka körül alakul - mondta Várfalvi István, a Pénzügyminisztérium helyettes államtitkára. "A legutolsó adatok szerint semmi sem mutat arra, hogy öt százaléktól jelentősen eltérő deficit alakulna ki" - közölte.
az emberek egy jelentős részének kurvára mindegy, hogy ki maga a jelölt, mert úgyis a pártra szavaz....
kötelezni természetesen senki, de el akarja zavarni a diktátort!
az én szakértelmem bisztos hogy mekkérdőjeleszhető....
ezé nem is tervezek házat, csak akinek az ízlése az enyimével egyivású. én nem rajzolok a megbízónak tornyot, meg ballusztrádot....
viszont cserébe se képviselő, se képviselő jelölt nem vagyok, de veszem a bátorságot, hogy egy csabainyanyánál többet értek a lakáskoncepcióhoz....
mellesleg itt ragadnám meg az alkalmat a szagértelmen kívül, hogy gratuláljak a hitelrendszer módosításához!
remélem az ixekben is nyomatékot kap majd a nép véleménye róla......
de ki a f@sz a donyecki bányász?
van neki konstruktív javaslata, vagy csak úgy megszokásból 'zsidózott' egyet?
Nem értitek ti az egésznek a lényegét.
Az MSZP-nél káderhiány van. Így aki kinyogi, hogy éljen az mszp, az máris kap egy zsíros állást.
Ez a hiteles történet.
itt jön a PÁRT felelőssége!
....
gondolj csak bele!
annak a sok szoci szavazónak, mégcsak választási lehetősége sem volt, mert ezt atta nekik a PÁRT! megette a fene az ilyen szavazót !
ha nem teszik neki, ki kötelezi arra, hogy rá szavazzon.
tuttommal nincs olyan axióma, hogy a jelölt szakértelme mekkérdőjeleszhetetlen..... hát persze, hogy nincs. és erre te vagy a bizonyíték.
Amúgy tudni lehet, hogy mit kérdőjelezel meg benne (már úgy értem a szakértelmén belül ) ?
:-)
van egy ismerősöm, általában megkínálják a BMben államtitkári poszttal, persze ő csak mosolyog ezen, mondván nem hülye!
nos neki az a nagy büszkesége, hogy a saját régiségkereskedése mellett amit a zasszony visz, 80 db névjegykártyája van, és nincs ojjan hely ahova ne tudna bemenni az államapparátban.....
Nem mondott le és nem is készül ilyen lépésre Csabai Lászlóné, a lakásügyi kormánymegbízott - tájékoztatta közleményben Gál J. Zoltán, kormányszóvivő kedden az MTI-t. Csabai Lászlóné megbízatása a Nemzeti Lakásprogram elkészítéséig tart, és addig hivatalban is marad - áll a közleményben. A Nemzeti Lakásprogramról és a lakáspolitika eszközrendszerének továbbfejlesztéséről szóló előterjesztést a kormány a közeljövőben tárgyalja - teszi hozzá a kormányszóvivő, aki a közleményben azt is leszögezi: a kormány erre vonatkozó döntése után is számít lakás-ügyekben Csabai Lászlóné szakértelmére.
Csabai Lászlóné szakértelme.
ez a legjobb. mint szakmabeli megalázónak találom, hogy egy konzervgyári pártvonalon nyomuló művezető szakértelemmel bír ezen a téren.
egy ijjen alacsony kvalitásokkal megáldott jóasszony, hogyan tud enji pozíciót bitorolni....
egy megyei jogú várost polgármesterkedik....
országgyűlési képviselő egyéniben....
a hazai lakáskoncepció nagyanja.....
neki nem 24 órából áll egy nap?
ez hogyan lehet így hiteles.....