Keresés

Részletes keresés

nemkelltabu Creative Commons License 2022.08.30 0 0 198

Én már ott ellentmondást látok, hogy most szereti-e istent, vagy utálja?

Egyetért-e a(z istene) cselekedeteivel, szavaival, vagy sem?

Igazságosnak tartja-e, vagy igazságtalannak?

Mert mindebben csupa ellentmondásos kinyilatkoztatást olvastam tőle...

Előzmény: villanezaz (197)
villanezaz Creative Commons License 2022.08.30 0 0 197

Nem látok benne ellentmondást, csak mentális zavartságot. Meg jó adag rosszindulatot.

Előzmény: nemkelltabu (196)
nemkelltabu Creative Commons License 2022.08.30 0 0 196

Hát -ha szabad ennyit személyeskedni?- valóban kevés, nálánál ellentmondásosabb hitű emberrel találkoztam életemben... 

Ha legalább ő is kimondaná, hogy őrlődik az igen és a nem között, már sokkal elfogadhatóbb lenne a "hite" számomra.

Előzmény: villanezaz (195)
villanezaz Creative Commons License 2022.08.30 0 0 195

De azt biztosan még te is észrevetted, hogy a vitapartned az, akinél nem stimmel valami, hisz mentálisan teljesen gatya.

Előzmény: nemkelltabu (194)
nemkelltabu Creative Commons License 2022.08.30 0 0 194

Továbbra is sokat gondolkozom azon, vajon tényleg istennél "nem klappol valami", vagy inkább azoknál az embereknél, akik által kirajzolód(hat)ott bennünk ilyen, vagy olyan istenkép?

Előzmény: PryncE-Charming (193)
PryncE-Charming Creative Commons License 2022.07.14 -1 0 193

Hogyan lehet igasságos az ,aki mellől menekültek az angyalok a földi luvnyák lábai közé? Mózes I. könyve 6:2

 

Ideje lenne észrevenni, hogy Istennél valami nagyon nem klappol.

PryncE-Charming Creative Commons License 2022.07.14 -1 0 192

"Ha Isten mindenható, miért nem tudott odahatni az összes többi népnek? Miért csak egyet tudott kiválasztani, és azt privilegizálta a töbi rovására? Hol itt az igazság?"

 

A többi népnek sok istene volt és a hülye egy Isten elbénázta időben az Özönvízet. Minimum fél évet késett a projekt.

 

Jut eszembe a Kereszténység is így működik. Aki keresi és rátalál Jézusra, az összefog futni a Szentlélekkel, aki nem az meg rábaszott.

Pedig akik szarnak Krisztusra ugyanúgy esznek marhát, csirkét és vedelik a bort, sört, estébé

Előzmény: Törölt nick (-)
nemkelltabu Creative Commons License 2022.07.14 0 0 191

Üdvözöllek Téged is itt, e régi-új topicban!

 

Úgy véled, hogy az IGAZSÁG -ra való hivatkozás logikai ellentmondásokat szülhet?

 

Az 'igazság' szót ráadásul kétféle értelemben szokták használni:

1.- Valóság,

2.- vmiféle morális igazság.

Már e kettő keverése is okozhat problémákat.

 

Én itt hangsúlyozottan a morális igazságot "kergetem"! 🙂

 

És hiszek abban, hogy ez nem csupán elérhetetlen idea!

...

 

Ám de mára ismét el kell köszönjek, holnap hajnalban kell kelnem...

Jó éjt Mindenkinek!

Előzmény: pk1 (190)
pk1 Creative Commons License 2022.07.14 0 0 190

Azt a kérdést még fel se tettük, hogy egy igazságos lény feltételezése nem vezet-e logikai ellentmondáshoz. Hogy én is bibliai példával jöjjek: Salamon talán igazságos volt, amikor a csecsemőt ketté akarta vágatni? Ebben a történetben az igazság már nem is érdekes: a gyermek végül azé a nőé lett, aki jobban szerette a gyermeket az igazságnál - és aki vagy az anyja volt, vagy nem.

 

No de vissza a témához: ha matematikailag igazolni lehetne, hogy világunkban az igazságosság csak egy elérhetetlen idea, akkor - ha létezik - még Istent is (meg persze az embert is) fel kéne menteni az emberi gonoszság vádja alól. Mert így igazságos.

Előzmény: nemkelltabu (189)
nemkelltabu Creative Commons License 2022.07.14 0 0 189

...és akkor az előzőek után:

 

Ha történetesen a bibliai istenképet vesszük alapul...😁, ...akkor isten adta a létezést, továbbá a beszéd és a cselekedet képességét. Ilyen módon tehát semmilyen emberi megnyilvánulás nem nevezhető istentől függetlennek.

Ugyanez az istenkép azt is állítja, hogy az ember direkt szabad akaratot kapott arra, hogy választhassa a jót is, de a gonoszt is!

És persze ezen a ponton el lehet játszogatni azzal a következtetéssel, hogy mivel az ember istentől kapta a gonosz választásának képességét is, ezért tulajdonképpen az emberi gonoszságért is isten a felelős!

 

Nekem nincs kiforrott álláspontom a fenti dilemmával kapcsolatban, pont ezért érdekel e téma, ill. hogy mások (elsősorban az istenhívők) mit gondolnak minderről..?

Előzmény: justNick (185)
nemkelltabu Creative Commons License 2022.07.14 0 0 188

Szép estét!

 

Utóbbi hsz.-odra válaszolok először, mert ennek tükrében talán jobban érthetőek a továbbiak.

 

Azt kérded, miért "ragaszkodom" a keresztény istenképhez?

Nos, ez csupán egy látszólagos ragaszkodás. Ebben a hitben/vallásban voltam benne már kétszer is, és ábrándultam ki részben, vagy egészben kétszer is. Jelenleg is a hit és a hitetlenség határmezsgyéjén toporgok... Tehát, mivel saját, személyes múltamban ez az istenkép dominált, ne csodálkozz, ha elsősorban innét merítek állításokat. Ám, ahogy korábban már jeleztem, ha valakinek más vallások isteneivel kapcsolatban lenne mondanivalója e témában, azt is érdeklődve olvasnám! A régi hozzászólások között van is egy, ahol a Hozzászóló tételesen felsorol néhány más istent is, és pellengérre iállítja őket, mindegyiket az adott vallás hagyományai alapján, persze a keresztény isten sem kivétel...

 

Szóval nem "ragaszkodom" a keresztény istenképhez, hanem csupán erről van némi fogalmam, a többiről nem, vagy csak alig... 🙂

 

Azt azért tegyük még hozzá, hogy a topicgazda is bibliai részletekkel nyitott...

Előzmény: justNick (186)
füegy Creative Commons License 2022.07.14 0 0 187

Nagyon örülök és titkon reméltem, hogy benézel ide. 🤗

Előzmény: justNick (186)
justNick Creative Commons License 2022.07.14 0 0 186

"Ha isten annyira más, mint az ember, hogy az ember meg sem értheti őt, azaz istent, akkor mi alapján várja el isten, hogy az ember mégis igazságosnak tartsa?"

 

Nem várja el, az emberek, illetve néhány vallás képviselője tartja igazságosnak. Természetesen emberi szempontok alapján szeretné annak tartani.

 

 

"Milyen alapon imádtatja magát? Miközben azt nyilatkoztatja ki magáról, hogy azt csinál az emberrel, amit csak akar, olyannak formálja, amilyenre épp kedve szottyan..."

 

Nem imádtatja magát, csak néhány vallás szerint. A kinyilatkoztatások is ezen vallásokhoz tartoznak.

 

Ha nem tetszik egy adott vallás istenképe, akkor miért ragaszkodsz hozzá? Miért gondolod, hogy annak a vallásnak mindenben igaza van, ami istent illeti? Figyelembe véve, hogy a vallások szentírásai csak kis részben fedik egymást.

 

 

Előzmény: nemkelltabu (184)
justNick Creative Commons License 2022.07.13 0 0 185

"Az emberi igazságtalanságot és gonoszságot sokkal inkább a lelkiismeret hiányának, illetve a lelkiismeret eltiprásának hiszem."

 

Ha szerinted isten az ember lelkiismeretén keresztül nyilvánul meg, akkor akinek nincs lelkiismerete annak cselekedetei istentől független megnyilvánulások? Lehet-e valami istentől független?

 

Ha tiszta lelkiismerettel hajtanak végre gonoszságot, akkor az isten megnyilvánulása a létező lelkiismereten keresztül? Vagy ha a tiszta lelkiismerettel elkövetett gonoszság a lelkiismeret hiányára utal, akkor lásd fent.

 

Ha nem létezik istentől független megnyilvánulás és a gonoszságot a lelkiismerettől mentes emberek követik el, akkor számít-e, hogy van-e lelkiismeret vagy sem, már ami a megnyilvánulást illetve az igazságtalanság forrását illeti?

Előzmény: nemkelltabu (183)
nemkelltabu Creative Commons License 2022.07.13 0 0 184

Most szerintem az allegóriát transzformáljuk vissza az eredeti kontextussá, azaz isten és ember kapcsolatává! Mivel a festő kontra festmény hasonlat már nem tartalmaz más. olyan párhuzamokat, amelyek isten és ember kapcsolatánál viszont fennállnak.

 

Tehát kérdésem a következő:

- Ha isten annyira más, mint az ember, hogy az ember meg sem értheti őt, azaz istent, akkor mi alapján várja el isten, hogy az ember mégis igazságosnak tartsa? Milyen alapon imádtatja magát? Miközben azt nyilatkoztatja ki magáról, hogy azt csinál az emberrel, amit csak akar, olyannak formálja, amilyenre épp kedve szottyan...

...

 

Mára jó éjszakát!

Előzmény: justNick (182)
nemkelltabu Creative Commons License 2022.07.13 0 0 183

Jó estét, szervusz!

 

Úgy érzem, kissé összemostál dolgokat. De, ha én fogalmaztam félreérthetően, akkor bocs!

De máris igyekszem tisztázni a félreért(elmez)éseket!

Kicsit szétbontom utolsó mondatodat:

 

"...Ha a valóságban sok igazságtalanságot tapasztalsz..."

 

Ez, eddig, igaz. Valóban sok igazságtalanságot tapasztalok!

 

 

"...amit az emberek lelkiismeretén keresztül megnyilvánuló istennek tulajdonítasz..."

 

Ez viszont már így nem igaz! Az emberi igazságtalanságot és gonoszságot sokkal inkább a lelkiismeret hiányának, illetve a lelkiismeret eltiprásának hiszem.

Úgy hiszem, mindnyájan többé-kevésbé harcban állunk a lelkiismeretünkkel, és ebből a harcból egyáltalán nem mindig a lelkiismeret kerül ki győztesen. Sajnos...

Persze nem vonom kétségbe, hogy létez(het)nek emberek, akik tiszta lelkiismerettel cselekszenek gonoszt. Úgy gondolom, az ilyen ember vagy saját maga, vagy a környezete, neveltetése már tökélyre vitte a lelkiismeret elhallgattatását, így tulajdonképpen úgy élnek, mintha nem is lenne lelkiismeretük...

 

 

"...akkor ki az (általad értelmezett) igazságtalanság forrása?..."

 

Fentiek alapján semmiképp sem az, aki a lelkiismeret által nyilvánul meg! :-) 

Előzmény: justNick (181)
justNick Creative Commons License 2022.07.13 0 0 182

""...nehogy már a festmény mondja meg, hogy részeges a festő! ..."

Ha őszinte vagyok, ez annyira durván és -számomra visszataszítóan- szolgalelkű nézet, hogy nem is tudom, mit gondoljak az azt leíróról..."

 

Ez értelmezés kérdése, hogy az erősebb igazságának tekinted vagy annak, hogy a festménynek tényleg nem lehet rálátása, hogy milyen festő festette. Ha a festményben felmerül a festő részegsége (ha valami nem tetszik neki), azzal mindenképpen tisztában kell lennie, hogy annyira eltérő szint a kettő (festő-festmény) hogy nem lehet a birtokában minden információ ahhoz, hogy a valóságot fedő véleményt alkosson. Főleg, ha ez a vélemény ellentétben van azzal a nézettel, amit vall, hogy a festő makulátlan.

Előzmény: nemkelltabu (175)
justNick Creative Commons License 2022.07.13 0 0 181

"Ugyanakkor azt is gondolom, ha csakugyan létezik valamiféle isten, az talán tényleg a lelkünkön (lelkiismeretünkön) keresztül tud a leginkább megnyilvánulni. Tehát fokuszáljunk egymás (illetve a saját) lelkére (lelkünkre)!"

 

Ezzel viszont meg is válaszoltad saját kérdésedet.

 

Ha a valóságban sok igazságtalanságot tapasztalsz, amit az emberek lelkiismeretén keresztül megnyilvánuló istennek tulajdonítasz, akkor ki az (általad értelmezett) igazságtalanság forrása?

Előzmény: nemkelltabu (180)
nemkelltabu Creative Commons License 2022.07.13 0 0 180

Ismerem a topicot, legutolsó aktív ottjártamkor kissé feszültté vált a légkör egy bizonyos Hozzászóló és köztem (legalábbis úgy emlékszem, hogy az Általad említett topic volt az). Ez a feszültség aztán lehetetlenné is tette, hogy az akkor épp ott általam felvetett témáról konstruktívan beszélgessünk, így inkább leléptem, gondolván, hogy ne zongorázzunk tovább egymás idegein!

És, tudod, ilyenkor kicsit el is megy az ember kedve az adott topictól...

 

De az előbbinél lényegesebb szempont, hogy az a topic teljességgel általánosságban kínálja fel a kérdések feltevését, én viszont most kifejezetten vallási, avagy (isten)hitbéli vonatkozásban szeretnék kérdéseket megvitatni. Ámbár, talán titkot mondok el 😉, nem is igazán egy-egy "isten" igazsága, vagy igazságtalansága érdekel, hanem, hogy a mi lelkünk, azaz a Ti lelketek, kedves Fórumtársak, mit tart ezekről az istenekről igazságosság tekintetében?

Azt hiszem, még az is a saját lelkünkről egy tanúbizonyság, hogy milyen istenben hiszünk, vagy nem hiszünk?

De ezt azzal lehet -szerintem- még jobban cizellálni, ha az általunk hitt, vagy nem hitt isten igazságosságára kérdezünk rá!

 

Ugyanakkor azt is gondolom, ha csakugyan létezik valamiféle isten, az talán tényleg a lelkünkön (lelkiismeretünkön) keresztül tud a leginkább megnyilvánulni. Tehát fokuszáljunk egymás (illetve a saját) lelkére (lelkünkre)! 😇

Előzmény: füegy (178)
nemkelltabu Creative Commons License 2022.07.13 0 0 179

Szia 'Füvi', üdvözöllek itt is! 🙂

 

Ennek a topicnak a címe olyan jól lefedi azt, amit én is szeretnék firtatni, hogy első körben nem is akarnám ennél konkrétabban feltenni a kérdést.

Második körben persze az következne, hogy bizonyos konkrét szituációkkal kapcsolatban vitassuk meg isten viselkedését! Így tett a topicgazda is, amikor kiragadott néhány bibliai történetet, és javasolta, hogy azokon keresztül próbáljunk meg választ adni a címben feltett kérdésre!

Persze a topicnyitóban említett szituációkon kívül lehetne még számtalan másikat is választani. 

Sőt, ha valaki vmely más (tehát nem a keresztény) vallás istenképének istenéről szeretne véleményt megosztani igazságosság, vagy igazsàgtalanság tekintetében, engem az is érdekelne.

...

 

 

Rögtön válaszolok másik hsz. -odra is!

Előzmény: füegy (177)
füegy Creative Commons License 2022.07.13 0 0 178

Vagy van egy "Kérdések és válaszok "topik, ott is felteheted a kérdésedet.

Előzmény: füegy (177)
füegy Creative Commons License 2022.07.13 0 0 177

Próbáld kicsit konkrétabban megfogalmazni , mire szeretnél választ. 😉

Előzmény: nemkelltabu (175)
nemkelltabu Creative Commons License 2022.07.12 0 0 175

Az "Öngyilkosság..." topicban '6boci' olvtárs 980. sz. hozzászólására akartam válaszolni, de ugyanakkor nem szerettem volna szétoffolni azt a topicot (látom, időközben mások ott efelé mozdultak), továbbá a szerencsétlen, elkeseredett, ottani Hozzászóló elől sem akartam elszívni a levegőt (ha már értelmes, használható dolgot nem tudnék mondani Neki, per pillanat).

 

Szóval: T. '6boci' (nem tudom, itt olvasod-e?)!

Becsülöm benned, hogy te, keresztény létedre, nem utasítod el a reinkarnációt!

Számomra a keresztény világkép igazságossága csak reinkarnációs kiegészítéssel lenne elfogadható!

Az élet nehézségeit elfogadni nagyban megkönnyítené az a tudat, hogy mi magunk döntöttünk, dönthettünk saját (újbóli?) megszületésünkről.

E nélkül számomra nem nagyon oldható fel annak a sok szenvedésnek és igazságtalanságnak a tudata, amit az emberek átéltek, átélnek a történelem során.

Olvastam itt a régi hsz.-ok között isten és az ember viszonyával kapcsolatban egy olyan álláspontot, miszerint "...nehogy már a festmény mondja meg, hogy részeges a festő! ..."

Ha őszinte vagyok, ez annyira durván és -számomra visszataszítóan- szolgalelkű nézet, hogy nem is tudom, mit gondoljak az azt leíróról... (persze ez fórum, itt igyekeznék kulturált maradni akkor is, ha ez a régi hozzászóló előkerülne).

Ugyanakkor tudom, hogy lényegében az elébbi állítás a Bibliában is le van írva, ahol Pál az agyagedényekről magyaráz (hasonlat képpen)...

Tehát érdekelne, hogy ezt az állítást tudná-e úgy interpretálni itt vmely hívő keresztény, hogy az ne csak "az erősebb igazsága" -ként, hanem morális igazságként is meggyőző legyen?

 

Üdv Mindenki!

~nkt~

Előzmény: nemkelltabu (172)
polária Creative Commons License 2022.07.12 -1 0 174

a LOGOSZ szó jelentése LÉTTŐRVÉNY

polária Creative Commons License 2022.07.12 0 0 173

ha nem igazságos és objektiv akkor nem isten.

nemkelltabu Creative Commons License 2022.07.12 0 0 172

Szép napot Mindenkinek!

 

Felhozom ezt a régi topicot, mert engem speciel ez a kérdés foglalkoztat leginkább egy esetleges istennel kapcsolatban.

Már majdnem nyitottam egy új, hasonló topicot, de aztán jó volt arra a megérzésemre hallgatni, hogy valószínűleg nincs új a nap alatt, és inkább a régi topicok között keresgéltem.

Természetesen igyekeztem átolvasni az eddigi hozzászólásokat, mielőtt felhoztam. A téma kissé szaggatott, mert sok hsz. ki van törölve, így sokszor nem lehet elolvasni az előzményt.

Számomra talán legérdekesebbnek bizonyult 'Fedora', ill. 'Req999' hozzászólók párbeszéde. Szerintem -sajnos- ez is ott csúszott félre, amikor Jézus személye létezésének hitelességére terelődött át a vita.

Úgy gondolom, isten, vagy isteni személyek létezését megvitatandó már van (legalább) egy -jelenleg is pörgő- másik topic.

Itt, ebben a topicban viszont inkább az istennek tulajdonított, morális természetű igazságosságról, avagy igazságtalanságokról kéne eszmét cserélni, függetlenül ezen isten(ek) létezésének hitelességétől. Vélem, hogy az egykori topicgazda szándéka is ez volt.

...

 

Majd mindjárt folytatnám is egy bejegyzéssel, hogy most éppen miről jutott mindez eszembe?

(Mert amúgy, mint fentebb utaltam is rá, nagyon sokszor eszembe jut e topic problémaköre.)

MILU Creative Commons License 2004.03.26 0 0 171
Kedves puzsu!

Örülök, hogy ilyen szép sikereket értél el a nevelés terén. Gratulálok a gyermekeidhez is.
Annak alapján amit leírtál biztos lehetsz abban, hogy felelősséget nem csak a gyerekeikért éreznek, vagy fognak érezni, hanem a szüleik iránt is, ami segítségben fog megnyilvánulni, amennyiben szükségetek lesz rá.
(A fiad máris felelősséget érez szülőfaluja iránt is, ahogy írtad.)

Előzmény: Törölt nick (170)
MILU Creative Commons License 2004.03.25 0 0 169
Igazad van. A bűn nem örökletes. Csak a bűnre való hajlam. Rosszul fejeztem ki magam.
Vagyis ha én bűnt követek el ( márpedig elkövetek), akkor a gyerekem valószínűleg hajlamos lesz ugyanezeket elkövetni (nem tudom hányadíziglen), mivel nem csak külsőleg, de belsőleg is hasonlít az ember a felmenőire.

Látod a közömbösségben is tévedtem, hiszen az ember nem igazán maradhat közömbös Istennel szemben.Mert Ő létezik tőlünk függetlenül is.A törvényei is léteznek és működnek.Így az ember élete folyamán gondolkodása és cselekedetei által állandóan állást foglal törvénye mellett, vagy azzal szemben.Így nem mondhatjuk, hogy bárki közömbös maradhatna.Mindenki dönt a cselekedeteivel, hiszen ha megtartja a szeretet törvényét,akkor szereti az Istent is, ha pedig azzal ellentétesen cselekszik , nyilván nem szereti a törvényadót sem.

Előzmény: Törölt nick (168)
MILU Creative Commons License 2004.03.25 0 0 167
Kedves Puzsu!

A logika szintjén - ahogy mondod - tehát felelős vagyok a gyermekemért, mivel én hoztam létre.
Felelős vagyok azért, hogy hogyan viselkedik, hogyan gondolkodik,hogy milyen emberré válik.
Ez idáig igaz.
De tovább azt mondod, hogy
ez a felelősség egyedül az enyém, rá nem háríthatom át, sőt számon sem kérhetem rajta a saját elvárásaimat. Ez teljes logikai bukfenc. Kérlek gondold át mégegyszer!Hiszen ha az elvárásaimat nem kérhetem számon rajta, akkor hogyan lehet az enyém a felelősség? Ez csak akkor lenne lehetséges, ha gépet szültem volna, aki nem tehet mást, mint amit én mondok.

Azt mondod, az ember mindig azt kapja vissza, amit
adott törődésből,szeretetből, emberségből.
Bár így lenne! De sajnos nem mindig így van.Hiszen a gyermekre ( emberre) más erők is hatnak a miénken kívül. Osztálytársak, barátok (akik nem úgy gondolkodnak mint mi), és akkor ne is beszéljek a legnagyobb nevelőről a TV-ről.

Azt mondod , ha baj van a gyerekkel és ezért megbüntetem, az erkölcstelen, hiszen a saját hibáimért büntetem meg. De ugye azt nem gondolod komolyan, hogy ha a gyerek valami rosszat tesz, az mindig a szülő hibája, és ezért nem büntethetem meg érte?

Azt mondod ilyen az emberi természet, ilyennek lettünk teremtve.
Isten meg azt mondja, hogy minden amit teremtett igen jó volt. Az ember is. Csakhogy fellázadt a teremtője ellen és a maga útján akart járni.Isten elmodta és ma is elmodja, hogy mi lesz a következménye annak ha a jót követi az ember és mi annak, ha a rosszat.A választás a miénk. De ha mi a rosszat választjuk, akkor ne okoljuk Istent a következményekért.

Előzmény: Törölt nick (166)
MILU Creative Commons License 2004.03.24 0 0 165
Kedves puzsu!

Gondolom azért te sem úgy érted, hogy a szüleinknek nem tartozunk semmivel, mivel nem mi szültük őket? Mert ezek alapján senkinek nem tartozunk semmivel, még magunknak sem, csak a gyerekeinknek. Ez ugye teljesen abszurd lenne.
Bár... ha jól végiggondolom ez a nagy ámító okfejtése, hogy éljünk csak magunknak, mindent tegyünk meg ami nekünk jó, ne törődjünk senki mással, mindenki csak saját magával - no meg talán a gyerekeivel. :)

Igen, a saját képmására teremtett minket és nem gépnek. Mert ha úgy lenne ahogy írod,akkor gépet alkotott volna, aki csak azt teheti, ami bele van programozva. De gondolkodással, szabad választási képességgel teremtett,és el is várja, hogy ezt a képességünket használjuk.

Előzmény: Törölt nick (163)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!