Egy kis útmutató a fűtés és melegvíz díjának elszámolásához, ha a házban van a kazán: Három időszakra kell osztani a gázfogyasztást: 1. Fűtési szezon kezdetétől december 31-ig. 2. Jan. 01-től fűtési szezon végéig. (várható árváltozás miatt) 3. Csak vízmelegítés időszaka A harmadiknál (csak vízmelegítés) megállapítható, hogy a vízmelegítésre hány m3 gáz fogy el. Ebből kiszámítható az 1 m3 víz melegítésére használt gázmennyiség, ha mérhető a melegített víz mennyisége. Az előbbiből a fűtési szezon idejére is kiszámítható a vízmelegítésre használt átlagos gázmennyiség. Célszerű a kazánházban egy főmérővel is mérni a melegített víz mennyiségét. Azért célszerű a kazánházban is elhelyezni egy vízórát, hogy ellenőrizhető legyen, mennyire reális a lakásonként leolvasott vízmennyiség. A gázórát a fűtési szezon kezdetén, december 31-én és a fűtési szezon befejeztével szoktuk leolvasni. A vízórát ugyanígy. Dec. 31-én a várható árváltozás miatt célszerű leolvasni. A fűtés díját is két részre osztjuk. Technikai fűtésdíj és mért hőmennyiség alapján számított fűtésdíj. Erre azért van szükség, mert a fűtetlen lakások tetemes hőmennyiséget szívnak el a fűtött lakásoktól és az átmenő csövekből. A fűtésre számított gázmennyiség 25 %-át tulajdoni hányad arányában osztjuk fel, mint technikai fűtésdíjat. Ezt mindenki köteles megfizetni. A 75 %-t pedig a mért hőmennyiségek alapján terheljük ki, a vízmelegítésre felhasznált gázmennyiséget pedig a lakásokban mért melegvízfogyasztás szerint. Első időszakban díjelőleget írunk elő. A mért fogyasztások alapján az elszámoló közgyűlésre készítjük el a számításokat, és írjuk elő a korrekciót. A következő évre előírandó előleget az előző év fogyasztása, és az új gázdíj alapján számítjuk ki.
Mielőtt anyáznátok, számoljatok! Milyen bevételei és milyenkiadásai vannak a háznak? Csak közös költségből kell üzemeltetni, fenntartani, a későbbiek folyamán majd felújítani a házat, vagy van egyéb (bérleti, használati díj) bevétel is? Mire kell költeni? Víz- csatornadíj: Nem csak a takarításra, locsolásra felhasznált víz mennyiségét kell a közös költségben megfizetni. Főmérők esetében +- 2 % a megengedett pontatlanság, míg a lakásokba beépített mellékmérők esetében +- 6 %. A főmérőket általában 2 évente cseréli a Vízművek Rt, míg a mellékmérőket 6 évente kellene hitelesíttetni vagy cserélni (de ezt a kutya sem ellenőrzi, pedig az órák köztudottan lassulnak, vagyis az idő haladtával egyre kevesebbet mérnek) Ebből adódóan, ha minden lakásban van vízóra, akkor is megmaradhat a főmérőn mért fogyasztás akár 5-10 % közösen fizetendő vízdíjként. A legújabb házban is előfordulhat csőtörés, amikor az elfolyó víz díját szintén közösen kell megfizetni. Szemétszállítás: 1 db 240 literes kuka heti háromszori ürítése idén 12.112 Ft/hó. Praktikus szemételhelyezés esetén 8-9 lakásra számítható egy db. kuka heti háromszori ürítéssel. Pazarló házaknál 5-6 lakásra 1 kuka. Kéményvizsgálat (Kötelező): Áram: lépcsőház világítása (ez általában nem sok), ha lift is van, az viszont rendesen eszi az áramot. Lift: kötelező karbantartás, liftügyelet vagy távfelügyelet, kötelező ÉMI vizsgálat a lift korától függően Társasházkezelés-közös képviselet Háztakarítás Házbiztosítás Bankköltség Ügyviteli költség: (levelezés, iratmásolás, illeték, ügyvéd, … ) Javítás-hibaelhárítás Kötelező időszakos felülvizsgálatok, időszerű karbantartások: Gáz, víz-csatorna, érintésvédelem, tűzvédelem, villamos biztonságtechnika, Galambelhárítás, rovar-, rágcsálóirtás Felújítási alap képzése: (tévhit, hogy csak régi házaknál szükséges, amikor már a gödör szélén függnek egy szalmaszálon) Szóval ennyi egy átlagos társasház kötelező kiadása, ahol semmi extra nincs. Ha osztottatok-szoroztatok és úgy találtátok, hogy túl alacsony közös költségből próbálja mindezt megoldani a közös képviselőtök, kérdezzetek rá bátran, hogy mi lesz a házzal 5-10 év múlva. A magam részéről pedig szívesen jelentkezem egy „Gazdálkodj okosan” tanfolyamra ahhoz a közös képviselőhöz, aki teljes felelősséggel állítja, hogy mindezt hosszú távon 3-4000 Ft-os közös költségből kigazdálkodja, ha nincs egyéb bevétele a háznak. Előfordulhat, hogy Ti csak azért fizettek 4800 Ft-ot a 37 nm-es lakásotokra, mert a lakások átlag alapterülete magas a házban, vagyis jóval több a nagy alapterületű lakás (és így a hozzá tartozó közös tulajdoni rész is, ezért jut alacsonyabb közös költség a kicsi lakásra. Unlimited víz: A gyakorlati tapasztalat azt mutatja, hogy vízórás lakásokban az átlagos vízfogyasztás 3-5 m3/fő/hó. Vízóra nélküliben eléri a 8-12 m3-t is, tehát valaki valamilyen módon mehfizeti azt a vízdíjat. Egyre több házban jönnek rá a vízórás tulajdonosok, hogy mennyit fizetnek évek óta a vízóra néálküliek helyett.
XIII ker. új ház két lift 125 lakás néhány üzlet cirka 2200m2 kert 110Ft/m2 közösköltség 1100 ft teremgarázs A mienk 56 m2 és 22 GJ x 1650 ft volt 2004 okt.-2005-áprilisig a fűtésdíj. melegvíz 780Ft/m3
Adásvételi nem rendelkezik ilyesmiről. Azt, hogy új építésű úgy kell érteni, hogy tavaly ősszel adták át:)
Van már közös képviselete a háznak, ők kalkulálták ki ezt az összeget. Hétfőn volt a lakógyűlés, ahol mindenki fel volt háborodva az összegen, de elfogadták, mondván: "nem értek vele egyet, de megszavazom":)) Tényleg így volt, de sajnos azt hiszem, ez inkább :((
A szerzodes vagy a tarsashazi alapito okirat nem rendelkezik rola? Nalunk az lesz , hogy "A felek megegyeznek, hogy az Eladó a Társasház közös képviseletét és a Lakópark közös használatú helyiségeinek üzemeltetését és egyéb közös érdekű feladatokat a Lakópark kivitelezési munkáinak befejeztéig ellátja. Az üzemeltetési költségeket a társasházi lakások tulajdonosai kötelesek viselni a közös tulajdonból őket illető eszmei tulajdoni illetőségük arányában"
Vigasztalóul leírom a mi közös költségünket:
12.500,- Ft / hó (60m2-es lakás, 60 lakásos házban).
Csak a közös terek vízfogyasztását (kuka mosás, előkert locsolás), és az antenna díját tartalmazza. Víz, csatorna, fűtés külön.
A házban semmilyen szolgáltatás sincs (lift van).
Valóban _elvileg_ ez csak előleg és félévente a mérőórák szerint elszámolnánk.
Merthogy vannak mérőórák, csak persze még nem üzemel a teljes rendszer. Ezért a lakók kissé bizalmatlanok.
A fűtés mellett viszont a közös ktg is nagyon nagy. Szóval van min vitatkozni.
Hogyis van ez a fűtésdolog? Nem hőmennyiségmérők alapján osztjátok fel a költségét? Vannak ilyen cégek akik ezzel foglalkoznak. Mármint a hődíj szétosztással (mérés alapján). Nézz utána, lehet, hogy utólag derül ki, hogy amit fizetsz "csak" előleg volt.
Nálunk is aktuális a téma, van valakinek tapasztalata ilyen cégekről? Mármint akik leolvasnak, aztán meg elszámolnak.
A közös terek fűtését én sem értem pontosan. Néhány lépcsőházban láttam 1-1 radiátort a földszinten, de nálunk nincs. Máshol semmi fűtés. Szóval lesz mire rákérdezni ma este...
A fütési általány nem sok, bár egyedileg még olcsóbb volna...Tájékoztatás képpen egy 55 nm-es panelben nyáron 6000 HUF általány, téleny erre jön +10.000 :(
Egy évben minimum 110.000 HUF(6 téli hónapra közel 20.000 Ft/hó) a távhfütés. Ez több mint 2600 köbméter gáz ára. Hadd ne számoljam ki, hogy hány évig lehet ennyi gázzal füteni egy 55 nm-es lakótelepi lakást. És a vizet sem kevésbé drágán melegítik.
Igaz enyhe az idö, és nem egy korszerütlen panelban, hanem a Porotherm építésü új házban lakunk, de vizmelegítéssel 15 köbméter/hét gáz fogy. Bent 23-24 fok van.Igaz füteni nem nagyon kell.
Nálunk, (4 emeletes lakóparki lakás) 90 ft/nm. Fütés , melegvíz teljesen egyedi(kombi cirkó),saját vízóra.
Amikor lakást kerestem, akkor bizony az is számított, hogy feleslegesen ne húzzanak le a közös költséggel. Ha uszodába, szaunába akarok menni, akkor elmegyek valahová...
A panelban pont az idegesített, hogy a közös költség iszonyú sok volt, távfütés egy vagyon, még spórloni sem lehet.
Mielött lakást vesz az ember, nem árt kérdezösködni.
A miénk sem lakóparki, csak új. (XI.ker)
Ha 20 éve épült volna ugyanezzel az alaprajzzal, akkor lakótelepnek hívnák.
Nincs uszoda, kapuőrség, belső internetes hálózat, bowlingpálya, stb, csak a szokásos, ami kell: liftek üzemeltetése, biztosítás, szemétszállítás, takarítás, közös helyek fűtése, világítása.
Két újabb adat, amit hallottam: a Cézár házban 216 Ft/nm-t hallottam (uszodával), Kelenföldi panelben 122-t.
A fűtés legalább nem gáz: 100 Ft / nm. szerintem ez nem sok, a távfűtést biztosan veri.
Szerintem egyáltalán nem sok, mi nem lakóparki 50nm-es lakásra fizetünk 7e Ft közös költséget (Budán). Igaz ebben a vízhasználat is benne van, de szerintem a 8e Ft reális. Bár fogalmam sincs, hogy hol van a Nádorliget lakópark, nyilván ettől is függ...
Egy új építésű társasházba költöztünk, a közös képviseletet még a beruházó látja el.
Van erre valami szabály, hogy meddig lehet náluk a képviselet? Mikor kell átadni a társasháznak? Még sem lakógyűlés, társasház alapítás, semmi nem volt. A közös költséget fizetjük, de csak minimális szintű takarítás van. A kocsibeállók kapuja 2 hete rossz, a liftajtó rossz, az lépcsőházakban az izzók kb. 60%-a ki van égve, nem cserélik, stb.
Ez egy kicsit tenyleg meredek, nem csodalom hogy sokallod! :( Szerintem mindenkeppen anyazzatok egy sort a lakogyulesen, mert a mi I.ker-i 37 nm-unkben (hasznalt lakas), mely finoman szolva is a Tieteknel joval korszerutlenebb lakas, jelenleg fizetunk 4800-at, viszont ebben unlimited vizdij is benne foglaltatik.
Ujlipotvarosban 68 nm utan (szinten unlimited vizdijjal egyutt) volt ugyanennyi mint most Nektek.
Azt nem írtam, hogy saját kazánja van a háznak, nem távfűtés. Szerintem is elég jó, de azért reális, mert a szigetelések is elég jók, alig megy a radiátor.
Lakópark-jellegű plusz szerintem itt csak max. a nehány 100 nm gyep, és némi egyéb parkosítás.
Tavaly költöztem új építésű lakásba ( Nádorliget lakópark ), és akkor arra is számítottam (ígérte a kivitelező is), hogy olcsó lesz a közös költség.
Most hogy minden készen, és kijött a kalkuláció, nm-enként 166 Ft-ot számoltak. Ez egy nagy (kb. 100-110 lakásos társasház), egy 50 nm-es lakásra kb. 8eFt/hó.
Tartalmazza:
- szemétszállítás
- liftek üzemeltetése
- közös terek takarítása, világítása, és esetleges fűtése
- üzemeltető kft. (saját) költségei
Nem tartalmazza:
- fűtés
- hideg/meleg víz
- stb.
- teremgarázs villanya, kihajtók fűtése
(A fűtés átalánya 99Ft/hó/nm lesz, a vízmelegítésé 11Ft/hó/nm. A vízfogyasztás, áram ráfordítás alapú saját órával. Így a végén kb. 20-22 ezer Ft lesz az ekkora lakás rezsije, a 80 nm.-esek kb. 35-40 ezerről beszélnek.)
Szerintem egy kicsit sok, a korábbi 73nm-es albérletemben 2-3 ezerrel kevesebbet fizettem, mint itt a 48 nm-re. Nektek mi a véleményetek, tapasztalatotok. Írjatok, mert csütörtökön lakógyűlés, és ott kell tiltakozni, anyázni.