Keresés

Részletes keresés

magenta3 Creative Commons License 2019.08.18 0 0 185

Szia! Ha még aktuális, nekem így tanította a nagyapám a folytatást:

 

"...Orom-dorom-dorombolt,

a kutyushoz ígyen szólt: (után még két sort kihagytál)

 

Ha a cicust szereted,

kívánságát megteszed,

megvakarom fülecskéd,

add kölcsön a könyvecskét.

 

Szólt a kutyus hám-hám-hám,

szívesen odaadnám,

de félek, elszakítod,

vagy talán bepiszkítod.

 

Cicus bajuszt pödörget,

a kutyusnak hízeleg:

Aja-baja-babaja,

dehogy történik baja!

 

Erre a szép beszédre
Meglágyult kutyus szíve.
Az új könyvet megfogta,
Cicusnak odaadta.

 

Hazavitte egykettő',

nézegetni kezdte ő,

mire a végére ért,

rég elverte az éjfélt.

 

Szegény szörnyen álmos lett,

gondolhatjátok, mit tett:

lefeküdt sunda-bunda,

elaludt, mint a bunda.

 

Ezt várta a sok egér!

A szobába visszatér,

mindent megrág, összefúr,

- elaludt már a kandúr.

 

A könyvet is meglelték,

összerágták, megették!

Cicus ébred: hajjajjaj,

nincs könyvecske, itt a baj!

 

Egymást már nem szeretik,

cica, kutya veszekszik.

Azóta, ha szerét ejtik,

egymás bőrét majd lefejtik.

 

 

Előzmény: Krisztah (162)
nemesorsi Creative Commons License 2012.09.28 0 0 184

köszönöm! :-)

Előzmény: jimys (182)
tina64 Creative Commons License 2012.07.22 0 0 183

Szia Ebihal!

Szerintem lányod összedolgozott mixelt két mondókát. De lehet hogy tévedek.

Az egyik:

Töröm töröm a mákot

sütök neked kalácsot.

Megvajazom , megcukrozom,

még is - még is , neked adom.

 

A másik

 

A süssünk, süssünk, valamit,

azt is megmondom, hogy mit.

Lisztből legyen kerekes ,tőltelékes, jó édes.

Sodorva tekerve túróval bélelve , csigabiga rétes kerekes és édes.

 

Előzmény: EbiHall (176)
jimys Creative Commons License 2012.07.16 0 0 182

Gratula! Nagyon jók a verseid! :)

Előzmény: nemesorsi (181)
nemesorsi Creative Commons License 2011.05.31 0 0 181

Sziasztok!

 

Ha gondoljátok, nézzétek meg a blogomat, ide töltöm fel a verseimet.

Remélem lesz közöttük olyan, ami megragadja a fantáziátokat :-)

 

 

Jó olvasgatást!

 

orsi

fanny78 Creative Commons License 2011.04.15 0 0 179

sziasztok!Valaki tudna segíteni?Egy frappáns kis verset keresek a 2. osztályos fiamnak, ki-mit tud-ra.És egyszerűen nem találok olyat,ami esetleg befutó lehet!Aki tud segítsen!!!!!!!!!!!!!!

Előre is köszönöm!

sebestyen78@freemail.hu

jimys Creative Commons License 2010.06.16 0 0 178
Előzmény: isroka (177)
isroka Creative Commons License 2010.05.07 0 0 177
Én ezt ismerem, bár nem mákos kalács:

Süssünk, süssünk valamit
Azt is megmondom, hogy mit.
Lisztből legyen kerekes,
Töltelékes, jó édes.

Sodorva, tekerve
Túróval bélelve.
Csiga-biga rétes
Kerekes és édes.

A hétpettyesnek itt a dallama, ha valaki tud kottát olvasni.
Meg itt.
Előzmény: EbiHall (176)
EbiHall Creative Commons License 2010.05.06 0 0 176

Sziasztok!

 

Nagy kérdésem lenne: keresek egy olyan mondókát, amit a bölcsis kislányom végig mutogat:

valami mákos kalácsot sütnek benne, de kell gyúrni, sodorni, tölteléket tesz bele stb. ...

 

Nem az ...icce tolla motolla... mondókát keresem, ez valami más.

 

 

Cserébe egy gyerekdal, anyukámtól tanultam, másfél évig ezzel altattam a kislányom:

 

Egyszer egy hétpettyes katiabogárka,

Elindult megnézni, mi van a világba',

Hívta a gyöngyvirág, hívta a vadrózsa,

Ide is, oda is bekukkant egy szóra.

 

Nagybajúszú cincérrel sétálgatni mentek,

Tóparton a szúnyogok kalapot emeltek,

Estére elaludt katicabogárka,

Éjjeli pillanagó hazatalicskázta.

 

 

Van dallama is, de anyu sem tudta jól, hamisnak éreztem és költöttem hozzá, amivel szerintem nagyon szép lett (kottázi nem tudok :-) )

Azóta hallottam egy helyen, énekelte egy óvónő, de rémesnek hallottam :-)

 

Baksai Creative Commons License 2009.12.14 0 0 175
sziasztok,
azt hiszem a Csibészke Magazin honlapján (www.csibeszkemagazin.hu) található gyerekversek, mondókák ellen senkinek nem lehet kifogása. Az én 6 éves kistündéremnek, legalábbis tetszettek! :)
Dogfüggő Creative Commons License 2009.10.20 0 0 174

Elég sok ilyesmit olvasok, úgy érzem..

És hát persze, az igazán kicsiknek az Anna, P. és G. -féle "világszépítés" való.

De gyerekvers nem csak az egész piciknek kell. Az illető által itt kifogásolt versek nagyobbacskáknak szólnak.

Előzmény: H_G (172)
Dogfüggő Creative Commons License 2009.10.20 0 0 173

Ezzel nem mernék vitatkozni, ha pénzt kellett volna adnom érte, könnyen lehet, hogy én is otthagytam volna, mert sok benne a vacak, ez tény. De mi megkaptuk. : )

És azért vannak benne nagyon jók is.

Az Olvtárs problémája viszont a versek minőségétől független volt.

Előzmény: H_G (171)
H_G Creative Commons License 2009.10.20 0 0 172
"Nyilván ahelyett, hogy az igazat írnák: minden felnőtt makulátlan, a tanítási órák egytől-egyig érdekfeszítőek, a kisgyermekek - fiúcskák és kisleányok egyaránt- pedig mind jópajtások, naphosszat gondtalanul dalolnak a kicsiny madárkákkal a virágos réten, csilingelő kacajuk messze száll."

Olvass gyerekpszichológusokat -- mármint nem a verseiket, hanem a szakmai műveiket. (Lehet Ranschburg is, bár Vekerdy jobb.) Az óvodás korosztály felé igenis rendezett világ képét kell sugároznunk, a negatív jelenségeket persze érintve, de nem direkt előtérbe helyezve, mert ennek a korosztálynak még nagyon kell a biztonságérzet! (Ezt egyébként Halász Judit is nagyon helyesen leírja az "Anna, Peti és Gergő" könyvek fülszövegében és az a sorozat jó példa is arra, hogy mennyire szabad a hétköznapok világát megszépíteni a gyerekek számára.) A visszásságokkal való kritikus szembenézés majd a kamaszkor feladata lesz.

Előzmény: Dogfüggő (170)
H_G Creative Commons License 2009.10.20 0 0 171
Rossz könyv, én is beleolvastam a boltban és úgy döntöttem, ott is marad. Erre képes a mai kor, ezt nem is érdemes hosszan ragozni. Ha senki sem veszi meg, idővel bezúzzák a példányokat és 1-2 év múlva már senki sem emlékszik az egészre.
Előzmény: vasarhelyi.kos (161)
Dogfüggő Creative Commons License 2009.10.19 0 0 170

Azé az élet egy pöttyet bonyolultabb ennél. Nem feltétlen az a gyerek verekszik az oviban, aki a szüleitől is verekedést lát otthon, és a  vendégségben csúnyán beszélésnek is sok oka lehet- de ez itt melléxál.

A csúnya beszéd miatt pont azért szól rá a gyerekre az óvónéni, hogy a gyerek megtanulja, hogy az a szó, kifejezés "csúnya", azaz nem abba az élethelyzetbe illik.

Az is érdekes téma lenne, hogy a "csúnya szavak" és a színvonal  mennyire függ össze (e tárgyban -meg különben is : )- érdemes tanulmányozni pl. a szókimondó püspök, Janus Pannonius pajzán epigrammáit..), de itt most inkább megkérdezném, hogy milyen csúnya szavak voltak a "Friss tinta" gyerekverseiben? Mert én csak a bepisilre-bekakilra emlékszem, ezek szerintem nem csúnya, hanem gyereknyelvi szavak. Persze ettől még lehet, hogy van valahol csúnya szó is benne.

A kedves olvtárs inkább tartalmilag kritizálta a verseket, azt sérelmezte, hogy ottan pölö van olyan, hogy a felnőtt becsapja a gyereket, meg hogy a tornaóra undorító, meg hogy egyes gyerekek vadállatok.

Nyilván ahelyett, hogy az igazat írnák: minden felnőtt makulátlan, a tanítási órák egytől-egyig érdekfeszítőek, a kisgyermekek - fiúcskák és kisleányok egyaránt- pedig mind jópajtások, naphosszat gondtalanul dalolnak a kicsiny madárkákkal a virágos réten, csilingelő kacajuk messze száll.

 

(Bevallom, felmerült bennem az is, hogy valaki ügyesen provokál, de aztán arra jutottam, hogy sajnos mégsem.)

Előzmény: andy72 (169)
andy72 Creative Commons License 2009.10.19 0 0 169
A gyerekek olyan jól meg tudják különböztetni az élethelyzeteket, hogy pontosan úgy beszél, és úgy reagál(agresszió) az óvodában, a nyílt utcán, és még vendégségben is ahogy azt otthon látta , tanulta.Mivel a felnőtt a követendő példa minden esetben a gyerek számára, ezért az a minta a helyes, amit minden nap lát és tapasztal.
Az óvodában, miért szólunk rá, a gyerekre, ha csúnyán beszél?Miért van csúnya beszéd, ha a gyerek meg tudja különböztetni az élethelyzeteket?
A vendégségben miért irul-pirul az a szülő, akinek "rondán" beszél a gyereke-és aztán ahelyett,hogy beismerné, azt mondja, h biztos a szomszédtól, vagy az iskolatársától hallotta.-Ezt hívják köpönyegforgatásnak-Kicsit életszagú??
Amúgy nem a modern versekkel van bajom, de a közönségesség, soha nem képviselhet minőségi színvonalat..és még csak nem is aranyos.
A népdalok is általában a testiségről szólnak, na de akkor be az óvodába,iskolába Gangxta Zoleeval, éljen a vulgaritás!!!

Végül várom azok jelentkezését, akik az óvodában ,iskolában megtanítottak a gyerekekkel ilyen szövegezésű verseket(bevették a tantervbe), legfőképpen az indoklására lennék kíváncsi....
Aminah Creative Commons License 2009.10.19 0 0 168
Itt elég sok kedves gyermekdal, mondóka van:
csilingelő
Aminah Creative Commons License 2009.10.19 0 0 167
Ég a város, ég a ház is,
Nem is egy ház, hanem száz is,
Tűz! Tűz!
Tűz! Tűz!
Jaj, de messze a kanális.
Előzmény: dömi29 (160)
Dogfüggő Creative Commons License 2009.10.18 0 0 166

Szerintem nem olyan borzalmas gondolat, hogy a gyerekek kimondottan jó verseket szavaljanak a Magyar Kultúra Napján, vagy bármikor.

A gyereknek tényleg a felnőtt a minta, éppen ezért a felnőttek prűdsége, álszentsége elég káros dolog.

Egy ép értelmű gyerek hamar megtanulja, hogy meg kell különbözetni az élethelyzeteket aszerint is, hogy hivatalos nyelvet használunk, vagy családit, vagy épp szlenget. Mint ahogy az óvónő, iskolaigazgató, stb. is megkülönbözteti.

 

Drégely Lászlóval tulajdonképp nincs különösebb bajom, de kb. úgy viszonyul pl. Varró Dánielhez, mint Donászy Magda Weöres Sándorhoz.

 

A népbutítás eszköze a gyerekversekben nem az, hogy előfordul bennük mondjuk az a szó, hogy pisi. Sokkal inkább az idétlen, gügyögő negéd.

Előzmény: andy72 (165)
andy72 Creative Commons License 2009.10.18 0 0 165
Ezeket a" kimondottan jó verseket" szavalják el a gyerekek a Magyar Kultúra Napján, méltó tiszteletet állítva ezzel költőinknek,és a magyar irodalomnak-az lesz ám csak a trendi.
A gyereknek a felnőtt a minta, azt tudja visszaadni amit kapott......ne közvetítsünk színvonalat,(minek is).Az óvodában is csak toljuk nekik a szlenget, mert az olyan "cool".Nyugodt szívvel mondhatja egy pedagógus, h csumika, voltál már a budin??(Hátha megverik a szülők).A tanévnyitón is használja ezeket a szavakat az igazgató...
Igenis vannak kortárs gyerek versek ami modern, de mégis aranyos, csúnya szavak nélkül. Pl.Drégely László versei

A tudatos népbutításról, hallgassatok, olvassatok az igazán nagyoktól:Szántai Lajos(MŰVELŐDÉSTÖRTÉNÉSZ) Papp Gábor(MAGYARSÁGKUTATÓ), Molnár V.(NÉPLÉLEKRAJZKUTATÓ).....



Dogfüggő Creative Commons License 2009.10.17 0 0 164

Pont ebben a Fiss tintában van Ranschburg Jenőnek egy Tűz című verse.

Nem találom a neten, ha még aktuális, este bepötyögöm.

Előzmény: dömi29 (160)
Dogfüggő Creative Commons License 2009.10.17 0 0 163

Vannak benne szuper versek, jók, közepesek és vacakok.

Amelyekre konkrétan utalsz itt, azok pl. kimondottan jók.

Azért "Friss tinta", mert mai gyerekeknek szól, a mai gyerekek szavait használja, és valóban nem mindig tartja tiszteletben a viktoriánus kor tabuit sem.

Előzmény: vasarhelyi.kos (161)
Krisztah Creative Commons License 2009.10.16 0 0 162

Üdv mindenkinek!

 

Segítséget szeretnék kérni egy mese ügyében. Annak idején Édesanyám sokat mesélte nekem, és most én is szeretném tovább adni. De sajnos a végét már nem tudom. Ha valaki tudja, kérem írja le. Köszönöm!

 

"Mese, mese, meskete, volt egy kutyus fekete. Meg egy cicus-micuska, fehér lábú cicuska. Jó barátságban éltek, mindig szépen megfértek. Nem voltak veszekedők, együtt ettek-ittak ők. Egyszer aztán kus-mus-mus, könyvet vásárolt kutyus. De amikor a cicus meglátta, szó nélkül dehogy állta. Orom-dorom dorombolt, a kutyushoz ígyen szólt: - Megvakarom fülecskéd, add kölcsön a könyvecskéd! Szólt a kutyus: - Hám-hám-hám, szívesen odaadnám. De félek, hogy bepiszkítod vagy elszakítod…."

 

A vége arról szól, hogy a cica megígéri, hogy vigyáz rá, kutyus odaadta neki a könyvet. A cica felvitte a padlásra, de elaludt, és a könyvet megrágták az egerek. A kutya nagyon megharagudott a cicára, és azóta nincsenek jó barátságban.

vasarhelyi.kos Creative Commons License 2009.10.14 0 0 161
A minap a kezembe akadt a Friss tinta-Mai gyerekversek c kötet.
a kortárs költők verseit,Weöres Sándor méltó követőiként emlegetik a kritikusok, és olyan nagy nevek méltatják a kötetet, mint Gryllus Vilmos, Halász Judit, Ranschburg Jenő-ők maguk is írtak verset e kötetbe.
Ezek után természetes, h beleolvastam a kötetbe, és megdöbbenve, elképedve láttam a verseket.
a PISI -KAKI alapszó a versekben, kiderül, h az óvodában undorító a tornaóra, mindenki tök béna, tök egyedül, és simán megy minden, a felnőttek hazudnak, és becsapják a gyerekeket.A gyerekeknek nincs eszük, és vadállatok.
A család xerete talapú-Hogy jól megalapozzuk a magyar helyesírást már a kisiskolásoknál(az érettségin is ez lesz a színvonal)

A szülő biztos jó szívvel hallgatná, h az óvónő a gyerekét kiküldi a BUDIBA, TÖK EGYEDÜL, mert hát az már simán megy neki.......

Kíváncsi vagyok, mennyi pedagógus tanítaná meg ezeket a verseket a gyerekeknek, hogy aztán büszkén szavalják el egy versenyen, ünnepségen!!!???

Azért akadnak valóban aranyos versek is, de nem jellemző.
dömi29 Creative Commons License 2009.09.23 0 0 160
Sziasztok!

Kérem aki tud tűzzel kapcsolatos gyerekverset óvodásoknak írja le nekem!
köszönöm
gubacsmanci Creative Commons License 2009.09.12 0 0 159

Ez a békás nagyon aranyos!!! :-)

 

Dióbél bácsis mondókát ismeritek? Írta már valaki?

Előzmény: jucika22347 (148)
kranita Creative Commons License 2009.09.11 0 0 158

Amikor az óra tik-tak jár,

Benne a manócska kalapál.

De ha áll az óra és nem jár

||: Alszik a manócska és nem kalapál. :||

 

Dallam is van hozzá, ha nagyon akarod, lekottázom Neked:-)

Előzmény: Szisz25 (156)
Szisz25 Creative Commons License 2009.09.10 0 0 157
Köszi, megvan lejjebb, nem néztem. És ehhez van dallam is?
Előzmény: Szisz25 (156)
Szisz25 Creative Commons License 2009.09.10 0 0 156

Ez 5 hónapja volt??? Köszi utólag, egyszerűen elfelejtettem, hogy nem léptem föl. De-de épp ezt kerestem, a mókus hajt...-osat.

 

A másikat sosem hallottam, pedig az is tetszik, örülök neki!

 

Most is lenne egy:

 

ketyeg a versben az óra, a manócska meg ide-oda "???", aztán a manócska elalszik.

Nem találom verseskönyvekben.

 

Aki tudja az eredetit, légyszi írja meg. Köszönöm!

 

 

Előzmény: Dogfüggő (155)
Dogfüggő Creative Commons License 2009.04.01 0 0 155

Nem ezt keresed?

 

 

"Elmegyunk az Allatkertbe-a szemuket arnyekolva nezegetnek

 benezunk a ketrecekbe

hat az ember mit nem lat?-szettart csodalkozo karok es szemek

 mokus hajt egy motollat-kezukkel hajtjak a motollat

 dirmeg-dormog a medve-oklukkel az arcukat fogjak oldalt es dormogve beszelnek

 nincsen neki jo kedve

a kigyonak en nem hiszek-ujjukat razva nem hisznek

 nyelvet nyujtja ugy sziszeg.- nyelvuket nyujtogatjak, mint a kigyok."

 

Előzmény: Szisz25 (153)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!