Keresés

Részletes keresés

cserella Creative Commons License 2006.12.01 0 0 62
hali !
conrad .hu nézd !
vannak újak is ,szerintem lesz köztük jó .
kicsit beleolvastam egy oldalra ,ott azt írják ,hogy a kék (468 h.hossz ) és a piros (619)
szükséges egy növény fejlődéséhez .
a kék a vegetatív fejlődéshez kell.
Előzmény: laattila (60)
laattila Creative Commons License 2006.12.01 0 0 61
JA különben én is orchideákat tartok.
Előzmény: cserella (59)
laattila Creative Commons License 2006.12.01 0 0 60
Lehetne ledekkel is világítani mivel vannak olyan ledek amik nagyon nagy fényerejűek és különböző spektrumokban adják le a fényüket, csak az a gond velük hogy nagyon sok kéne belőle ezért a ledes világítás ára többe kerülne mint egy teljes fémhalogén szett mindenestül, és még nem teljesen kiforrott szerintem.
Különben én is leddel akartam világítani de az ára megrémisztett, azon kívül hogy csak külföldröl lehetne rendelni: http://www.ledtronics.com/ds/plantled/
Így inkább a fénycsöveknél maradtam ami szerintem tökéletes számomra.
Előzmény: cserella (57)
cserella Creative Commons License 2006.11.30 0 0 59
milyen orcikat tartasz?
Előzmény: gaby2 (54)
cserella Creative Commons License 2006.11.30 0 0 58
ha fehér a led ?
van valami tipped ?

Előzmény: endru (55)
cserella Creative Commons License 2006.11.30 0 0 57
Szia !
Kiegészítő fénynek kellene ,csak a teleltetés idejére.
Akkor bizti ,hogy nem érdemes ledekkel variálni?? :(
Nem minden halogén ad le a fény irányába hőt ,pont ezt szeretném kikerülni ,sajna nem sok sikerrel :(
Előzmény: gaby2 (54)
taormina1 Creative Commons License 2006.11.30 0 0 56
Sziasztok, teljesen új vagyok a témában, egyetlen helyen használok mesterséges világítást. Van egy floráriumom, amiben eddig pozsgások laktak, de valami nagyon nem vált be. Azt hiszem, az egyik faktor a fény volt, mert megnyúltak a növények. A florárium fedelébe van beépítve egy sárga és egy lila fényü fénycsö. Sajnos a rendszert nehéz lenne megváltoztatni, ezért most arra készülök, hogy más növényeket szerezzek. (Az életben maradt pozsgások kiköltöznek az ablakpárkányra.) Mennyi fényt adnak az ilyen csövek? Melegek, vagy hidegek? Milyen növénynek jó ez? (Inkább alacsony, bokrosodó növényeket szeretek)
endru Creative Commons License 2006.11.30 0 0 55

A LED-ek monokrómok, azaz egyetlen hullámhosszú (színű) fényt bocsátanak ki. Ez a szín nem biztos, hogy pont az amire a növénynek az asszimilációhoz szüksége van.

A növények hő és fény igénye összefügg. Ha magasabb a hőmérséklet, akkor több fény kell, ha kevés a fény, akkor csökkenteni kell a hőmérsékletet.

A hőt kibocsátó lámpákkal az a baj, hogy távolabb kell tenni a növénytől. A fényenergia pedig négyzetesen csökken, azaz ha 2x távolabb teszed, akkor negyede annyi fényt kap a növényed.

Szeretném, ha írna valaki, aki közönséges kompakt fénycsővel világít, mi a tapasztalata. Persze itt is érdekes a lámpa "színhőmérséklete". Nem találtam sehol adatot (karakterisztikát) milyen spektrumot adnak, hogy összehasonlítsam az igényekkel.

Előzmény: cserella (53)
gaby2 Creative Commons License 2006.11.30 0 0 54

 

 Nekem van fémhalogén lámpám. Egyébként sziasztok!

 Lámpát a növények igényeihez mérten válassz! Fontos az, hogy hány lux megvilá-

 gítást igényel a megvilágítani kívánt növény. Én orchideáknál használok mesterség-

 es fényt, nekik magas a szükségletük. Legalábbis azoknak, amiket én tartok.

 Ilyen célra a legjobb a fémhalogén. Drága ugyan, de ha fénycsövekkel akarsz

 hasonló erősségű fényt generálni, az még drágább!

 Fontos tudni, hogy a fémhalogén lámpák hőt adnak le, ezért viszonylag távol

 kell elhelyezni a növényektől.

 Ledekkel, spotokkal, higgyétek el, nem érdemes próbálkozni. Akkor inkább már

 fénycső!

Előzmény: cserella (51)
cserella Creative Commons License 2006.11.30 0 0 53
szia !
Régebben használtam hidegtükrös spotlámpákat,az maximálisan bevált .Az a problémám ,hogy nem szeretnék trafót használni ,ezért vettem új lámpákat ,de sajna hidegtükrös halogénizzót nem találok sehol. :(
Kiderítettem ,hogy a spotok között van gz vagy gu jelölésű ,bevonattól függ ,hogy merrefelé adja le a hőt,az lenne jó ,ami hátrafelé.
Meg tudnád kérdezni ,hogy led-es lámpák megfelelőek lehetnek -e a célra ?
Nagyon nagy segítség lenne.
Köszi ! :)
Előzmény: laattila (52)
laattila Creative Commons License 2006.11.29 0 0 52
azt tudom hogy a fémhalogén a legjobb a növényeknek, de azt is tudom hogy iszonyat ára van és sokat eszik.Ha normális növényekhez valót veszel az kb 20ezer forintodba kerül vagy veszel specko lámpát amit sima körtefoglalatba be tudsz csavarni, de abban pedig csak 250wattos a legkissebb, de az csak 5ezerbe kerül.Ha érdekel akkor a tanáromtol megkérdezem mi a neve.
Előzmény: cserella (51)
cserella Creative Commons License 2006.11.28 0 0 51
alokázia ,citrus ,páfrány ,pluméria,
kb 4 nm területen
szerintem kellene , bár most beraktunk pár ledes lámpát próbának ,úgy néz ki ,beválik .
mi a gond vele ?
úgy látom ,tudsz valamit :)
Előzmény: laattila (50)
laattila Creative Commons License 2006.11.28 0 0 50
milyen növényhez és mekora területen használnád a világítást???biztos hogy kell neked fémhalogénlámpa??
Előzmény: cserella (49)
cserella Creative Commons License 2006.11.20 0 0 49
Valaki ???
Előzmény: cserella (48)
cserella Creative Commons License 2006.11.20 0 0 48
Sziasztok !
Halogénlámpát használ valaki növénymegvilágításra ?
Hidegtükröset már használtam 12 v-osat,az bevált ,de jelenleg nem találok hidegtükrös ,230 v-os izzót ,csak simát.
Van erről valakinek tapasztalata?
Köszi !
Turcsiorrú.004 Creative Commons License 2006.07.14 0 0 47
Kedves W140!

Te 2800-3000 lumenből 36000 lux megvilágítást számítottál, ehhez a három darab 60 centis fénycsőnek közepesen 8 cm távol kellene lennie a növénytől, ami fizikai képtelenség!
A megvilágítást ugye így számolod:
megvilágítás [lux] = fényerősség [cd] / (távolság [m])négyzet,
a fényerősség pedig a fénycső mellett hozzávetőleg
fényerősség [cd] = fényáram [lumen] / (4 pi).
A megvilágítást szorozva az égetési idővel kapjuk a megvilágítottságot [luxóra]. Erre vonatkozóan kell találni szakirodalmi adatot. Szerintem küldj e-mailt egy botanikusnak a Kertészeti Egyetemre (biztos van, aki szívesen segít Neked)!
Fontos, hogy a megvilágítottsági igény napi néhány óra alatt teljesüljön (pl. rövid ideig egy erős sugárforrás csak kiégeti a növényt, viszont a növényeknek is szükségük van alvásidőre, ezért éjszakára a nyugalmukat biztosítani kell! – Ezért az Általad említett 10-12 óra igen jó megoldás lesz.

Üdvözlettel,
Turcsiorrú.004
Előzmény: W140 (46)
W140 Creative Commons License 2006.07.13 0 0 46

Szia!!

 

 

Köszönöm a válaszod!!

 

De pont ezzel vagyok gondba mert nem tudom beszerezni sehonnan sem a kókuszpálma fényigényét!!!

Pálmás könyvemben olvastam,hogy magas fényigényű, ahol is a 3000 lux fölötti kategóriába sorolják!!

Szerintem 2800-3000 lumen óránként napi 12 órába ebből kifolyólag elégnek kéne lennie!(az kb 36000 lux + a mivel ablak mellett van számoljunk 6000 lux ot=42000lux 1 négyzetméterre vetítve!!

Ha tudnál valami pontosabb infót a kókuszpálma fényigényéről akkor kérlek jelezd nekem!!!

 

 

Üdvözlettel: Zoli

 

 

 

Előzmény: Turcsiorrú.004 (45)
Turcsiorrú.004 Creative Commons License 2006.07.12 0 0 45
Kedves W140!

A növények a fotoszintézishez és a klorofil előállításához is leginkább a 450 nm és a 650 nm körüli (viszonylag szűk) sávokat képesek hasznosítani, így tudni kell, hogy az említett fénycsövek ezt jelentős mértékben tartalmazzák-e (egyébként valószínűsítem, hogy a Fluora bizonyára).
Meg kell tudni, a kókuszpálmának mennyi a napi besugárzottság-, illetve ebből megvilágítottság-igénye (a meglevő fényforrások spektrumával). Ezzel, és a meglevő fényforrások fényáramával meghatározható a szükséges égetési idő, illetve a fényforrások közepes távolsága a növény(ek)től. (Vagy szükség esetén a fényforrások számának módosítása.)

Egyelőre ennyit, és sok sikert a kókuszpálma neveléséhez!
Turcsiorrú.004
Előzmény: W140 (44)
W140 Creative Commons License 2006.07.11 0 0 44

Üdv. Urak!!!

 

 

 

Kókuszpálmához akarok használni mesterséges megvilágítást!!Annyit tudok hogy egész évben a teljes napfényt igényli!!

Összeraktam hozzá egy három db os egyirányú armatúrát a következő csövekkel:

2 db Osr Fluora,és 1 db Osr L 18W/640 cool white!!

 

Szerintetek bevilágítja kellő képen a növényt ez az összeállítás???

 

Számításaim szerint 2250 lumen a fényáram ezt 10-12 óra napi használnám!

Turcsiorrú.004 Creative Commons License 2006.06.09 0 0 43
Sziasztok!
Lett egy tapasztalatom kompakt fénycsövekkel.
Jó múltkor vettem egy Philips Tornado fénycsövet, ami már a többedik volt. Erre lám, a másik mellett furcsa rózsáslilás fénye volt. Később ez a különbség valahogy eltűnt, de nem foglalkoztam vele.
Később (pár hete) megint vettem egyet. Bekapcsolás után mit látok? Ennek is rózsáslilás fénye van. Aztán ma már szinte éppolyan, mint a többi.
Szóval csak azt akartam mondani, akinél ilyen jelenség előfordul, ne ijedjen meg, hogy selejtet vásárolt!
(Okok - szerintem: az amalgámtöltet (és/vagy a fénypor) kvázi egyensúlyi állapotáig meghatározott égésidőnek kell eltelnie.)
Growmaster Creative Commons License 2005.05.10 0 0 42
Hy mindenki!

Eladó 1db hps 250w lámpa+előtét, és 1db mh 400w lámpa+előtét kizárólag beltéri termesztőknek. Minda két szett kb 1 napot volt beüzemelve szóval szinte nem is volt használva. akit érdekel joeskaonerocker@freemail.hu -n lehet érdeklődni

ui: elég olcsón adom szóval kicsit több mint a bolti ár fele
1 ébként nem azért ilyen olcsó mert szar vagy ilyesmi hanem azért mert mindenből 2 db ot rendeltem be véletlenül és csak a pénzem áll benne.
KILGORE TROUT Creative Commons License 2004.11.03 0 0 41

Ha bántaná a szememet és meggyőződésem szerint rákkeltő lenne akkor nem használnám.

 

Hogy nem ettől fogok elpatkolni az biztos. Mondjuk még nem ettem meg. Lehet hogy úgy rákkeltő !

Előzmény: rep (40)
rep Creative Commons License 2004.11.02 0 0 40

Szevasztok!

 

Szereztem otthonra a szobanövényeknek két Osram Fluorát a két szobába + lámpatestet.

Az érdekelne, hogy ez az éles, hideg fény nem bántja-e vajon a szemet, illetve nem rákkeltő-e.

 

Mi a véleményetek?

Zoli

KILGORE TROUT Creative Commons License 2004.08.26 0 0 39

Visszafelé :)

 

Az ötleted nem kivitelezhetetlen! Kivállóan érzik magukat a palántáim és növényeim a mesterséges fény alatt! A legformásabb és legerősebb növényeim ott nőnek! Igaz én csak előnevelésre használom, csírázástól átültetésig. De kisérlet képpen hagytam alatta kisnövésű növényeket. Feltételezem az aroma jobb az igazi napon növőknek.

 

Bármi is a terved a fő gondot az fogja okozni hogy a távolság a fénycsőtől nem lehet nagyobb mint 20-25 cm! Ez nagyon jól megoldható azonos méretű kis palántáknál, de egy nagyobb méretű lombos növénynél már nem egyszerű. Gondolkodtam egy pár hosszanti csövön, oldalról világítva, két irányból.

 

A polcom és a fénycsövem fixen van felszerelve. A távolság a kettő között kb 45 cm. Csírázáskor alápakolok rétegessen és ahogy növekednek úgy veszem ki az alátámasztékokat.

 

Nem tudom a pincében mit érdemes csinálni. Nekem ez a tökéletesen fénymentes fürdőszobában van. ;)

 

Írjad meg mire jutottál és mik a tapasztalatok!!!

Előzmény: Bardock (38)
Bardock Creative Commons License 2004.08.26 0 0 38

egyrészt növényeket teleltetni azt valszeg a pincében(fütöt viszonylag fényes de idén/tavaly is pár növény elpusztult és néhány épphogy átvészelte ezek most kezdik öszeszedni magukat pl. begonia, amik az ablak mellet vannak azok jól szokták bírni de kevés fér oda) a másik meg lehet hűlye ötlet... szobámban paradicsom és füszerpaprika palántát nevelni ugy hogy szinte semmi természetes fényt nem kapnak.

 

KILGORE TROUT Creative Commons License 2004.08.26 0 0 37
Az attól függ tulajdonképpen mit akarsz majd csinálni. Tényleg. Miért kell ez neked?
Előzmény: Bardock (36)
Bardock Creative Commons License 2004.08.24 0 0 36

köszi:)

remélehtőleg tudom használni az infókat csak azt kell még kitalálnom hogy hova tegyem majd... az még érdekes lesz:)

Előzmény: KILGORE TROUT (35)
KILGORE TROUT Creative Commons License 2004.08.23 0 0 35
Nekem a tapasztalataim nagyon jók! (Már korábban leírtam őket részletesen) Sajna úgy látom más nem nagyon akar, vagy tud megnyilatkozni ez ügyben :(
Előzmény: Bardock (34)
Bardock Creative Commons License 2004.08.22 0 0 34

Űdv!

Engem is érdeklenének tapasztasztalatok ezzel a tmával kapcsolatban,hamarosan ugyis itt  a szezonja a nem télálló növények behozatalának

KILGORE TROUT Creative Commons License 2004.03.11 0 0 33
Van esetleg valaki más is aki be tudna számolni az eredményeiről? Ki mivel mit?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!