Keresés

Részletes keresés

hifitibi Creative Commons License 5 napja 0 0 29827

Kedves napelemes sorstársam!

Az a szerencse, hogy 8-9 évig nem kell tenned semmit. Azt gondolom, hogy azt a minősíthetetlen feltételrendszert, amit a napelemesek kihasználásra hoztak utólag, visszamenőleges hatállyal, már nem merik tovább csavarni, így azt tekinthetjük állandónak, már ha valamit tekinthetünk tervezhetően állandónak ebben az országban.


A számításban van némi hiba. Bár nem írtad a házad hőigényét, de a 3x3,5kW-os klíma és a 12kW napelem adatok alapján 8-10kW körül lehet. Egy jobban hőszigetelt 120-130 nm-es ház hőigénye 8kW körül van. Ez azt jelenti, hogyha kint -15 fok van (kis hazánkban -15 fokra szoktak számolni), bent +20-at akarsz, akkor 8kW fűtési energiát kell folyamatosan beletolnod a házba, hogy bent meglegyen a +20. Tehát a tervezett 3,5kW-os levegős hőszivattyú nem lesz elég. Persze, amikor nem elég 3,5kW fűtési teljesítmény, besegíthetek a klímák.

A következő problémakör az, hogy egy levegős hőszivattyú a klímákhoz képest csöbörből vödörbe történő lépés. Annak a cop-je ugyanolyan rossz lesz, mint a klímáé. Az ugyanúgy fog leolvasztani, stb.

Persze, lehet játszani különböző hőcserélőkkel, egy csöves hőcserélőt ki lehet hozni 200000Ft helyett optimista esetben 50000-ből. Ha viszont nem jól sikerül, többszöri feltöltés, leeresztés, forrasztás, vákuumolás, stb. Maguk a műveletek egyszerűek, de a szükséges célszerszámok, és anyagok nagyon drágává teszik a kísérletezgetést.

Tehát most ott tartunk, hogy az 550000Ft helyett a csöves hőcserélővel 400000Ft akkor, ha minden elsőre stimmel, és nem kell többször szétszedni a rendszert.

Van még egy másik dolog, amit nem említettem. Én a hőszipkától 8 méter csövezéssel kötöttem rá a fűtési rendszerre. Az nekem 166000Ft-ba kerül. Okét itt számoljunk 100000-rel.

Tehát ha minden stimmel -csöves hőcserélő, minden- egy gyakorlatilag ugyanolyan cop-jű gépet akarsz berakni a klímáid mellé. Ja a használt klíma árát még nem is írtam, ….nemtom…70000Ft.
Tehát most ott tartunk, hogy minimum 570000Ft úgy hogy cop-ban nem nyersz gyakorlatilag semmit. Tehát nem lesz megtérülés.


Két megoldást látok, ami nem zárja ki egymást.
Az egyik, hogy ezeknek a mielőbbi leváltása után egy olyan csapat érkezik, akik megteremtik a jogbiztonságot, és közösen (szakma, politika) egy MINDENKI számára fair, szabályozást dolgoz ki. Ez automatikusan magába foglalja ezt a 10 év és 5 forint eltörlését.
A másik az alkotmánybírósági panasz, amit minél több embernek kell beadnia. Add be Te is, ha még nem tetted! Itthon persze ez el fog bukni, de közösen lehet vinni Strassburgba.


Én nem fogok H tarifát venni, csak akkor, amikor már kiszámítható lesz a jövő. Engem egyszer már nagyon megszivattak, több millió forintot költöttem gyakorlatilag feleslegesen. Ehelyett most nézhetem, ahogy folytatólagosan rabolják a pénzemet a megtermelt elektromos energia formájában.      

Előzmény: pajesz66 (29826)
pajesz66 Creative Commons License 6 napja 0 0 29826

Szia!

 

Jelenleg is három klímával(3*3,5kW) fűtöm a házat. 12kWp napelem van a tetőn, és még 8-9 évig szaldóban leszek, ha minden igaz... (szerencsém volt).

Egy "kicsi" hőszivattyús rendszer kiépítésén azért gondolkodom, mert a ház energiaigényét pont fedezné 0-24-ben járatva.

Mindent monitoroztam az elmúlt két évben:

-Külső, belső hőmérsékleteket több ponton

-Klímák teljesítményfelvételét

-Ház teljes teljesítményfelvételét

 

Nem csúcs klímáim vannak így 2-2,5 COP-vel számolva (nem tudom mennyire reális) kb.60kWh fűtési energia lép fel a hidegebb napokon. Ez 24 órára vetítve óránként 2,5kW. Ezt kellene tudnia fedezni a hőszivattyúnak.

 

Az indok az, hogy nem lesz mindig szaldó elszámolás. Egy kompresszor kisebb, de folyamatos energia igényét(1,5kW) könnyebb kiszolgálni a borús napokon, vagy éjszaka mint a három esetlegesen együtt fellépő 4,5-5 kW-ját.

 

Azt írtad, hogy a szükséges hőcserélő felület 1,26nm... Ez kb. 40m átmérő 10-es csövet jelent...

Járható útnak tűnik ennyi csövet tartályba tekerni majd mint beltérit használni... Esetleg ez egy teljesen téves irány?

 

 

Előzmény: hifitibi (29812)
kiggyo Creative Commons License 6 napja 0 0 29825

ja, most látom hogy nem olvasok alaposan, mindketten a H tarifa emelt áráról beszéltek.

 

Fűtési időszakban nincs limit, és egy nagyobbacska ház is 3-4000kWh villanyból kifűti a telet.

 

Ápr 15 és Okt 15 között a limitig van rezsicsöki, felette valóban emelt ár, de el nem tudom képzelni hogy lehet azt túllépni hűtéssel.

Üvegpalotában nyilván, de értelmes keretek között alig fogy hűtésre villany. 

Nálam évi 100kWh környéke fogy el összesen, mondjuk értelmesen tájolt és árnyékolt a ház.

Előzmény: sylvanus67 (29822)
kiggyo Creative Commons License 6 napja 0 0 29824

jó vicc, családi házban, gyerekekkel már simán túlléped a limitet az alap dolgokkal. Minden más (fűtés/hűtés, e-autó töltés) már az emelt árasból megy.

Előzmény: sylvanus67 (29822)
sylvanus67 Creative Commons License 6 napja 0 0 29823

most ránéztem:

 

H árszabás fűtési idény fogyasztás*** 23,52

H árszabás fűtési idényen kívüli fogyasztás (2523 kWh/év-ig) 35,29

H árszabás fűtési idényen kívüli fogyasztás (2523 kWh/év felett) 70,1

 

Ft/kWh mind

remélem jót néztem

Előzmény: sylvanus67 (29822)
sylvanus67 Creative Commons License 6 napja 0 0 29822

nem szabad az emelt áramból fogyasztani

Előzmény: 1 valaki (29820)
kiggyo Creative Commons License 6 napja 0 0 29821

bizony, az komoly különbség. És nyáron még a H-ra is van rezsicsökis áron villany a limit alatt, azaz 37Ft-al hűtesz 70Ft helyett.

 

Szerintem mindenképpen megéri ha nem kell végigverni a házat hozzá.

 

Nálam elég egyszerű sztori volt, barátomnál se bonyolították túl 1-2 éve a bekötést.

Előzmény: 1 valaki (29820)
1 valaki Creative Commons License 6 napja 0 0 29820

Csak 3* annyi pont az emelt áram ára a H tarifánál...

Előzmény: kiggyo (29819)
kiggyo Creative Commons License 2024.04.16 0 0 29819

Nem tudom hogy kerül ez ide.

 

A fatüzelés a drága fa és a szar gyakorlati hatásfok miatt a legdrágább mind közül. Tudom, évekig fűtöttem vele, komoly rendszerrel, nagy pufferrel, mindent mérve hőmennyiségmérővel.

 

A H tarifával sokan riogatják az embert de érdmemes utána járni. Nem törvényszerű hogy milliós tétel legyen, ha nem kell nagyot fejleszteni az elektromos rendszeren akkor nem vészes összeg. És baromi gyorsan megtérül, 23Ft a 70Ft helyett...

Előzmény: hifitibi (29815)
hifitibi Creative Commons License 2024.04.16 0 0 29818

Fűtési megoldásokra gondoltam. Ez alapvetően fűtős topic.

A hőszigetelés megtérülése kétségtelen, hogy társadalmi berendezkedéstől függetlenül megtérül - az éppen uralkodó "széljárás" moduláló hatásával együtt is.

Előzmény: JAMIE222 (29816)
hifitibi Creative Commons License 2024.04.16 0 0 29817

Tökéletesen működik, ez fűtött végig a fűtési idényben. Semmi dolgom nem volt vele, csinálta a dolgát.

Előzmény: 1 valaki (29814)
JAMIE222 Creative Commons License 2024.04.16 0 0 29816

Azért a hőszigetelés ott van a szeren...

Előzmény: hifitibi (29815)
hifitibi Creative Commons License 2024.04.16 0 0 29815

Ebben az országban az elmúlt években az a legmegtérülőbb beruházás, amihez nem kezdenek hozzá. Hiába számol az ember a jelenlegi adatok alapján bizonyos időn belül történő megtérüléssel, módosítani fogják a "szabályokat". Azt a beruházási költséget, amit az ember nem fizet ki, az a zsebében marad.

 

 

Előzmény: kiggyo (29813)
1 valaki Creative Commons License 2024.04.16 0 0 29814

Vagy csinálhat cső a csőben hőcserélőt, jóval olcsóbban.

 

Amúgy tied hogy vált be?

Előzmény: hifitibi (29812)
kiggyo Creative Commons License 2024.04.15 -1 0 29813

"vagy fűtsél fával"

 

Ha nem lopod hanem veszed akkor annál drágábban nem is fűthetnél.

Előzmény: hifitibi (29812)
hifitibi Creative Commons License 2024.04.15 0 0 29812

„Egy kicsi hőszivattyú építésén gondolkozok...”


Én nem gondolkoznék rajta.

Hőszivattyúk esetén az elpár hőcserélőre 0,36 nm/kW értékkel javasolt számolni. (Persze lehet kisebb hőcserélőt is használni a hatásfok rovására.) Ez 3,5kW teljesítménynél 1,26 nm. Amit kinéztél hőcserélőt, annak 0,217 nm a felülete. A mai árakat nem ismerem, de a szükséges méretű lemezes hőcserélő legalább 200000Ft. Lehet persze játszani, kísérletezgetni másféle hőcserélőkkel, de a végösszeget szignifikánsan nem fogja csökkenteni.

Én magam építettem hőszivattyút annak idején. A célszerszámokra, nitrogénre (ez a keményforrasztás idejére védőgázként és a nyomáspróbához kell), oxigénre (a keményforrasztás során pb gáz fickósításához kell) összesen 174000Ft-ot költöttem úgy, hogy mindenből az ésszerű legolcsóbbat vettem. Ez most kb másfélszerese. Háborús infláció van, ugye.

A klímádban lévő hűtőközeget szakszerűen kell lefejteni, illetve hűtőközeghez a magyar törvények szerint csak hőszivattyús (klímás) ember juthat. Így hőszivattyús/klímás segítségét nem tudod elkerülni. --> gájz+szaki költsége

Tehát ez az apró műtét, amit kitaláltál, legalább 500000 Ft lesz. Az életben nem fog megtérülni!

Ha az átalakított klímádra sikerülne is beköttetned a H tarifát, az is ahogy hallottam 1 millió körül van mostanában.

Azt javaslom, vegyél egy vagy két klímát, szereltesd fel, vagy fűtsél fával.

Előzmény: pajesz66 (29809)
1 valaki Creative Commons License 2024.04.15 0 0 29811

Más is gyárt hasonlót, ez jó lehet neked.

 

Cső a csőben hőcserélőt is használhatsz.

Előzmény: pajesz66 (29809)
HiperTóni Creative Commons License 2024.04.14 0 0 29810

Ez inkább olajhűtőnek néz ki. 

Előzmény: pajesz66 (29809)
pajesz66 Creative Commons License 2024.04.14 0 0 29809

Sziasztok!

Egy kicsi hőszivattyú építésén gondolkozok... Egy 3,5kW körüli klíma kültérire szeretnék egy gáz/víz hőcserélőt a beltéri helyett.

Erre a célra valami ilyesmi hőcserélőt néztem ki:

Alfa Laval ACH16-14H

Ez ugye direkt gáz/víz az ára kb 60e forint.

 

Más gyártónak is van ilyesmi célra hőcserélője? Nem nagyon találtam... Ti mit ajánlotok/mit használtok?

 

 

Attila6911 Creative Commons License 2024.01.08 0 0 29808

Köszönöm.Valószinü nekem is cserélni kell a szivatyùt 1200-1600l/h mér az átfolyás mérö 8éve megy eddig még nem mértem.

Gyula20 Creative Commons License 2024.01.08 0 1 29807

Csak a tapasztalataimat írom !!

 

A hőszivattyú üzembe helyezésekkor kb. 15 éve indult a rendszer egy igen nagy teljesítményű csőbuvárral .

Ez olyan 6-7 ezer liter/h vízmennyiséget jelentet.

A rendszerem egy köztes hőcserélővel üzemel.

Az akkori mérések szerint sohasem ment a kimenő víz hőmérséklete 10 fok alá.

Pár év után a szivattyú tönkrement, volt itthon egy azt hiszem Káma nevű orosz 

szivattyú , azt tettem be.

A szállított víz olyan 3500 l/h - ezzel is jól megy ,de a kimenő víz mínium hőmérséklete

8 fok. De úgy látom nincs ezzel gond . Viszont 3-4 évente cserélni kel a szivattyút mert

egyszerűen elkopik , alumínium járókerekes.

Ha kevesebb a víz , kisebb a kimenő víz hőmérséklete , ami nem lenne túl lényeges ,de biztosan

beszámít a hatásfokba is , hiszen kisebb hőmérsékletből kell előállítani a szűkséges hőt.

Előzmény: Attila6911 (29805)
Attila6911 Creative Commons License 2024.01.07 0 0 29806

A kút vizhez.

Attila6911 Creative Commons License 2024.01.06 0 0 29805

12kw os víz víz höszivattyùhoz milyen vizszivattyùt használtok és mennyi az megfelelö vagy ajánlottvíz menniség l/óra?A választ elöre is köszönöm.

Gyula20 Creative Commons License 2023.12.23 0 2 29804

Kb. 200 ezer az áram ára. Van napelem rendszerem de az nem számít bele mivel geo tarifával megyek.

Lehet soknak tűnik, de három szintes házról van szó .

A több mint tizenöt év alatt egyszer volt Siemens vezérlő csere - ingyen , csak a postázás költsége számított.

A vízszivattyúkat három -négy évente cserélni kell, egyszerűen elkopnak.

Más költség ezidáig nem volt, ez egy kinai 15kW-os gép.

Ha úgy elromlana, hogy nem tudnám javítani , megpróbálnék egy hasonló gépet beszerezni.

Magát a rendszert én építettem , illetve alakítottam át radiátoros rendszerről , de felesleges volt , mert a két méter hosszú öntvény

radiátorok is. kb. hasonló hatásfokkal üzemeltek mint a jelenlegi  fain coilok.

 

Előzmény: Rodonn (29803)
Rodonn Creative Commons License 2023.12.23 0 0 29803

Milyen a ház hőleadása?

És mennyi az éves üzemeltetési költséged?

A villamos energiát, a cseréket, és a karbantartási költséget is beleszámolva.

Szóval komplett az összes évi költség. 

Előzmény: Gyula20 (29801)
1 valaki Creative Commons License 2023.12.23 -2 0 29802

Egyetértek, de két hozzászólás.

Általában, aki vizes hőszivattyút akar, letenne/ letett a kertbe 1 méter mélyen 40 méter csövet, és az elég lesz mindig, annyi hőt vesz majd ki.

Egy darab kúttal akarják megoldani, és főleg fűtésre, korszerűtlen, szigeteletlen épületre.

Persze mindent szinte ingyen, alulméretezve.

 

Örülök, hogy nálad működik, és meg vagy elégedve.

 

Előzmény: Gyula20 (29801)
Gyula20 Creative Commons License 2023.12.22 0 1 29801

üdv .

A vizes hőszivattyúhoz csak annyit , hogy talán több mint 15 éve működik egy ilyen rendszerem , egy fúrt kúttal , most kb. 3m3 /h vízzel , 12.5 fokon egész fűtési szezonban.

A fúrt kút átmérője 250 mm .

Mostanában egy orosz szivattyú / több éve / adja fel a vizet egy hatalmas hőcserélőbe , szűrőn keresztül - ezt évente egyszer tisztítom.

A szívó kút a lakás alatt van , a nyelő kb. húsz méterre.

Nekem ez jött be , persze GEO tarifával.

Szivattyút már többször cseréltem , mondjuk három évente , de kb. 20 eFt darabja, nem egy nagy költség.

Egy ilyen rendszerhez megfelelő adottságok kellenek , kb 8-10 méteren van szinte korlátlan mennyiségű víz- ez a

legfontosabb.

Előzmény: 1 valaki (29785)
Rodonn Creative Commons License 2023.12.21 0 0 29800

Köszönöm az eddigieket. 

1 valaki Creative Commons License 2023.12.19 0 0 29799

Én megértem, nem ok nélkül van a mi házunkon 15 centi gyapot.

A fogyasztás a szomszéd ugyanilyen házhoz képest 33%-al kevesebb minden évben.

 

Előzmény: kiggyo (29798)
kiggyo Creative Commons License 2023.12.19 0 0 29798

A hőszigetelés után ami biztos hogy kevesebb energiát fog igényelni a házad, bármi is lesz. Ez szerintem egy befektetés a jövőbe.

 

A hőszivattyú csupán egy más primer energiával működő fűtési mód.

 

Egy jó gázkazán és egy jól működő hőszivattyús rendszer között jelelegi (torz rezsicsöki) árakon van max 25% költségmegtakarítás a hőszivattyúval, de lehet annyi se.

 

A fene tudja mi fog hamarabb feljebb menni, ha a 23Ft-os H tarifát felemelik akár csak a 37F-os rezsicsöki árra, máris borul a matek.

 

Innentől ez kockázati befektetés, én egy jól működő gázkazános rendszert jelenleg nem cserélnék le, kihajtanám a lelkét amíg lehet és ott gondolkoznék korszerűsítésben.

Én ezt a döntést közel 20 éve, egy nagy felújítás során hoztam meg, alacsony hőmérsékletű felületfűtés lett, ha már szétverem a házat. A gázt ki is köttettem, de nekem azt is nulláról (méretlen szakasz átépítés, kazán, kémény, miegymás) kellett volna újjáépíteni, horror áron.

Előzmény: 1 valaki (29797)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!