Keresés

Részletes keresés

gesszti Creative Commons License 3 órája 0 0 25799

Rossz, nem rossz, felénk így mondják. 

Előzmény: van_Persil (25798)
van_Persil Creative Commons License 3 órája 0 0 25798

Rosszul mondják, vagy pedig rosszul értetted.

Előzmény: gesszti (25797)
gesszti Creative Commons License 4 órája 0 1 25797

Bocsánat, én gépész-közgazdász vagyok, és ráadásul falusi. Nálunk a fürtöt is mondják fejnek. Első évem, hogy szőlővel foglalkozom, szóval még ott tartok, hogy nem ismerem a fajtákat, szakszavakat. Jó, az otellót, a zalagyöngyét, meg az olaszrizlinget megismerem. Legalábbis tudom, hogy az ültetvényben melyik-melyik. Meg talán a szilvánit is megtalálom. 

Előzmény: van_Persil (25796)
van_Persil Creative Commons License 4 órája 0 0 25796

A “fej” a szőlőnél a tőke megvastagodott, valamennyire gömbölyded részét jelenti, ahonnét a hajtások hajtanak, de nem összetévesztendő a “kar”-ral, mert az a “fej”-jel szemben hosszában elnyúlt, így nehezen értelmezhető, hogy nálad rengeteg “fej” volt a tőkén. Talán ”fürt”, nem?

Amúgy a fajtát nem tudom, de elég nehéz egy (1) ilyen fotó alapján és ilyen kevés információval meghatározni.

Előzmény: gesszti (25795)
gesszti Creative Commons License 5 órája 0 0 25795

Meg tudnátok tippelni, hogy ez milyen fajta lehet? Érdekes szőlő. Rengeteg fej volt ezen a tőkén, és ami nap felőli oldalon volt, az nagyon finom, édes. Ami másik oldalon, az elég vacak ízű. Érdekes, hogy a szilváni javát leeték a vadak (talán őzek), de ezt nem bántották. Tegnapi fotó. 

Jani71 Creative Commons License 18 órája 0 0 25794

Már nem fogom megtudni, mert idén kiásom. Idén sajnos ugyanazt produkálta (nagy, erős, 'lugastőkébe' oltva is). 

Kár érte. :-(

Előzmény: Jani71 (24502)
mzdude Creative Commons License 2020.09.13 0 0 25793

Mi passzírozóval (ez a körbetekerős, amivel halat, málnát stb. is lehet) nyomtuk ki a levét, majd a többi gyümölcshöz hasonlóan dzsemet főztünk belőle.

Paradicsomdarálóval nem érdemes, azt tönkreteszi.

Előzmény: Robz (25792)
Robz Creative Commons License 2020.09.13 0 0 25792

Írtátok többen, hogy Othello-ból készítettetek lekvárt. Erről írnátok bővebben?

Ki is kell magozni? (ha igen, hogyan szoktátok?)

Esetleg mustból készül?

Ali-bá Creative Commons License 2020.09.11 0 1 25791

Ha erős a Pőlőskei tőke és nem terheled majd túl, akkor reménykedhetsz.  Célszerű májusban zöldbe-fás oltással, télen eltárolt vesszővel. (A mikéntre a Csemegeszőlő topikban keress rá.)

Előzmény: TINTUS (25789)
van_Persil Creative Commons License 2020.09.11 0 0 25790

Dehogy nincsenek. Én egész télen metszek egész rügyfakadásig, amikor süt a nap és plusz pár fok van, előbújnak, akármelyik hónapban.

Amúgy nem volna hátrányos dolog, ha a mások által írt szöveget valamilyen formában megkülönböztetnéd a sajátodétól, mert így, ahogy írsz, borzasztó zavaró, hogy nehéz eldönteni, mi az idézet, és mit írtál te.

Előzmény: pintjano (25788)
TINTUS Creative Commons License 2020.09.11 0 0 25789

Van s uvenir szőlőm egy tő. Elég gyenge növekedési eréjű és nem hoz szép fürtöket. Ha ráoltanám pölöskei muskotályra akkor működhetne a dolog? és mikor kellene oltani? köszönöm.

pintjano Creative Commons License 2020.09.04 0 0 25788

a legyek elöszeretettel telepszenek a frissen metszett tökék metszlapjaira, nem kizárt, hogy akár azok is terjeszthetik.

Én télen metszek sok sok éve lehet megoldás talán... akkor nem igazán vannak legyek, legfeljebb a meleg falon.  Igy is volt az ültetés után sok évvel később ami hirtelen kipusztult.  üdv PJ

Előzmény: van_Persil (25787)
van_Persil Creative Commons License 2020.09.04 0 0 25787

"Persze nem tudom, a két tőke mikor lett fertőzött, a játékos 1-2-3 év alatt, vagy már korábban"

Ez a legföbb gond az escával, senki nem tudja, hogy mikor fertözödhettek meg a tökék, mert akár évekig is lappanghat, mire a levélen jelentkeznek a következményei. Mindenki csak találgat, hogy ekkor meg akkor szórja a spórákat, meg igy meg úgy lehet átvinni. amit én megfigyeltem, hogy a legyek elöszeretettel telepszenek a frissen metszett tökék metszlapjaira, nem kizárt, hogy akár azok is terjeszthetik.

Előzmény: Maci_P (25786)
Maci_P Creative Commons License 2020.09.04 0 0 25786

Én is játszottam már visszavágással, úgy is, hogy teljesen a tőből jövő vesszővel indítottam utána. Aztán ki kellett vágjam végül, asszem tavaly-tavalyelőtt. Most hétvégén ki kell vágjam a kétoldalról  mellette lévő tőkéket is. Szóval szerintem sem éri meg a szórakozást. (Persze nem tudom, a két tőke mikor lett fertőzött, a játékos 1-2-3 év alatt, vagy már korábban.)

Előzmény: van_Persil (25785)
van_Persil Creative Commons License 2020.09.04 0 0 25785

A különbözö fajták különbözöképp tudnak alvórügyeket hozni, egy kadarkát, chassleast visszavághatsz kopaszra, és tutu kihajt, egy hárslevelüt már jóval kevésbé tudsz arra kényszeríteni, hogy agyból hajtson.

A gond az a visszavágott tökékkel és a nagy sebekkel, hogy nem lehet biztosan megmondani, hogy nem fertözött-e esetleg a metszlap alatt is, így esetleg a meghagyással többet ártunk, mint használunk, mert csak fertözzük az egész állományt, raadásul a nagy metszlap nagyobb spóraszórási lehetöséget is jelent.

Én egy ideig próbáltam visszavágni, de ma már nem kisérletezek, mindet kivágom, ami egyszer beteg lett.

Előzmény: granov (25784)
granov Creative Commons License 2020.09.04 0 0 25784

Van olyan tőkém ahol 5 évig vártam, hogy visszavághassam. Nem betegvolt, csak anyám zöldmunkázott: amin nincs termés azt letépte. Mondtam neki, hogyha mégegyszer hozzányúl ő fogja metszeni. Csak hozzon hozzá sámlit mert a földről nem fogja elérni.

Az a tapasztalatom, hogy a nagyobb sebzés beindítja a tőkét, elkezd mindenhonnan hajtani. Legalábbis olyan 95 százalékban. Emlékszem egy chardonney tőkére ami a nagy seb ellenére csak a 3. évben hozott alulról vesszőt.

Előzmény: laca5 (25779)
laca5 Creative Commons License 2020.09.03 0 0 25783

A fürtről is jó lenne egy közeli, mert a kocsánybénulás is esélyes befutó.

Előzmény: van_Persil (25782)
van_Persil Creative Commons License 2020.09.03 0 0 25782

Így, önmagában lehetetlen megmondani, mert több minden is okozhat hasonló tüneteket: fürtperonoszpóra, esca, fitoplazma, kocsánybotritisz, meg még a jó ég tudja, mi. Ha az egész tökéröl raknál be fényképet, azt talán (hangsúlyozom, csak talán, de nem biztosan) segíthet a diagnózisban, mindenesetre ilyenkor egyik fenti betegség ellen sem tudsz már.

Előzmény: Alien. (25781)
Alien. Creative Commons License 2020.09.03 0 0 25781

Sziasztok! Tudna valaki segíteni, mi okozhatja azt, hogy a szőlőfürtök sorban, még éretlenül, nem kifejlett állapotban sorvadnak össze és száradnak, hullanak le a tőről.

Kap elég vizet és nincs kitéve semmi extrém körülménynek.

Köszönöm

van_Persil Creative Commons License 2020.09.02 0 0 25780

Én rengeteg escás tőkét vágtamvissza, csak azt értemel velük, hogy egy-két évvel később vághattamki, cserébe a szomszéd tőkékis megfertőződtek.

Előzmény: laca5 (25779)
laca5 Creative Commons License 2020.09.02 0 0 25779

Nem kell ennyire durván...1 db 2 rügyes csapig visszavágni, mintha át akarnád oltani. Még KELL neki indulni lejjebb.

Előzmény: Barret02 (25777)
Barret02 Creative Commons License 2020.09.02 0 0 25778

Jó az elméleted!  Ha alá tudsz vágni,leesik a teljes fertőzött rész.Kérdés csak az,hogy honnan indul.

Előzmény: laca5 (25776)
Barret02 Creative Commons License 2020.09.02 0 0 25777

Elvágod a talajszinten,és fog új hajtást növeszteni.Nem olyan egyszerű ám a szőlőt kiirtani! Van jó pár ilyen semmirevaló tövem,elfér,mert viszi a fűnyíró :)

Előzmény: granov (25774)
laca5 Creative Commons License 2020.09.02 0 0 25776

Én úgy tippelem, (bár szerencsére nem kellett még kipróbálni az elméletem) hogy az Esca amputációival kezelhető addig, amíg egy kart, vagy valamelyik felső részt érte el. Ha alul, a tőke alján is ott van, akkor nincs segítség. Azért kérdeztem a visszavágást, mert az Esca jeleinél az a döntő, ha a metszlapon is olyan a felület, mint a képeken. A levéltünete még mással is összetéveszthető. 

Előzmény: granov (25774)
Robz Creative Commons License 2020.09.02 0 0 25775

Akkor mégsem tudom, mi lehet.

Ennek könnyen repedő, nem ropogós sem a héja, sem a belseje, utóbbi inkább kicsit kocsonyás jellegű.

Színre olyan, mint a Zalagyöngye, bár kicsit nagyobb szemű, de sokkal kevésbé édes, vizesebb.

Szerintem nincs nagy jövője nálunk.

Előzmény: CBNora (25773)
granov Creative Commons License 2020.09.02 0 0 25774

Nem. A termést azonnal ledobáltam és után 2 évig 3-4 rövidcsap és a termések már tavasszal ledobálva.

Az idén már elég szépen hozott, tünetmentes. Szeretném visszametszeni, ha hajlandó lenne végre valahára alulról hajtani. De nem, az istennek se. Nagyobb sebet se tudok rajta ejteni, mert nincs hol.

Viszont ez alapján az a gondolatom  hogy az esca gyógyítható, de nem vegyszerrel hanem a tőke saját magától képes rá. De ez nem minden esetben igaz. Tesztelni kellene. 

Előzmény: laca5 (25763)
CBNora Creative Commons License 2020.09.02 0 0 25773

Akkor nem Teréz, az kemény és recsegnek benne a magok. Nekünk van, nem vagyok oda érte. Az íze jellegtelen, és elég későn érik.

Előzmény: Robz (25772)
Robz Creative Commons License 2020.09.02 0 0 25772

Az előző tulaj ültette a csemegés egy részét és gyanús, hogy az akkor elérhető rezisztensekből bevásárolt.

A Zalagyöngye mellett van egy vizesebb, kevésbé édes, ami meg a Teréz-re hasonlít. Az is érik, de az nem jött be, mert puha a belseje is. 

Előzmény: IsKol (25770)
Robz Creative Commons License 2020.09.02 0 0 25771

Akkor esélyes a fajta. A fürtök már megkoptak, alig van, mert a lányok lecsipegették, mire észbe kaptam, hogy lefotóznám.

Előzmény: szervezkedő (25769)
IsKol Creative Commons License 2020.09.02 0 0 25770

Levele és a fürtje hasonlít a Zalagyöngyéhez, bár nálam a fürtök ágasak (akár 3 fürt is van egy hajtáson), roppanó bogyók enyhe muskotályos beütéssel.

Inkább lisztharmatra érzékeny egy kicsit...

Előzmény: Robz (25764)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!