Keresés

Részletes keresés

IsKol Creative Commons License 3 napja 0 0 25677

Ha nem, akkor áthúzódik egy évvel későbbre.

A ZGy 3x kapott rezet míg a ZW 1x rézpótlót, 2x kombináltat és most pár érésben lévő csemege miatt nem kap...

Lehet majd szüret után lemosom a felszaporodott peronoszt.

Ha meghagyják a ZGy-t, felénk Szept. közepére néz ki a szüret míg a ZW 1-2 héttel később.

De ez is kiderül az idő előrehaladtával...

Szedtem levél mintákat analízisre de majd csak Szeptemberben lesz eredmény. Elmennek szabira, utána meg dolgoznak 1000-rel az AKGs gazdáknak.

Nagyon kíváncsi vagyok az eredményre.

A ZGy-nek van valami gyíkja - talán N hiány 

Előzmény: szervezkedő (25676)
szervezkedő Creative Commons License 3 napja 0 0 25676

Másfél- 2,5 liter/ha az adagja, azért ennyit csak el tudsz lőni egy szezonban.

:-))))))

(Nálam csak egy, fújjunk olcsón valamit, mert nincs nagy baj című epizód volt most.)

:-))))

Előzmény: IsKol (25675)
IsKol Creative Commons License 3 napja 0 0 25675

Ez a Badge SC érdekesnek tűnik, kedvelem a szuszpenzió koncentrátumokat.

Az idén Flosul SC volt a nyerő kén.

A Champion 2 FL lett volna jövőre de csak 10 literes a legkisebb kiszerelés ami nekem vagy 3 évig elég...de a Badge 5 literes...

Előzmény: szervezkedő (25674)
szervezkedő Creative Commons License 3 napja 0 0 25674

Igen, 21 napos mindkettő. Zalánál, cserszeginél szeptember 1, Cabernet szeptember 15 a céldátum.

Zala szüret nálunk szeptember 5re, szombat hajnalra van tervezve előzetesen.

Előzmény: Falusi1 (25673)
Falusi1 Creative Commons License 3 napja 0 0 25673

Igen, a fekete rothadást még tanuljuk, bár ne kellene.

A Karathane-t ezek szerint lisztharmat ellen, a még megmaradt Zalagyöngyére fújod. Mivel 21 nap az évije, akkorra már jó érett lesz.

Előzmény: szervezkedő (25672)
szervezkedő Creative Commons License 4 napja 0 0 25672

A rothadás nem teljesen egyértelműen lett meghatározva, inkább csak ki lett zárva minden más. Igen Cabernet Sauvignon, a Zala lezserebben van permetezve. Nincs nálam a permetezési napló, de mintha akkor fújtam volna "szisztánt".?!?!

Tavaly nagyon összevissza év volt, mind az időjárást, mind a családunk életében, amit a szőlő is megsínylett. Ennek a számlájára írtuk az egészet.

A zalagyöngye szüretkor elfogadható volt, de délután jött egy zuhi, emiatt kb 10-15mázsát nem tudtunk leszedni. Ez már nem ért annyit hogy a csapatot összeszedjem később és fenn maradt a tökén. Ilyen soha nem volt még. Igazából egy jó tanulmányt láthattam. A széthúzott permetezési fordulók, a minimális dozisok megmutatták a különbséget, az ismerősöm táblájához képest.

Csipkedni, csipkedtük, de permetezés után nem fogjuk. 

Karathane Star és valami "B" betűs réz pótló szert fújok reggel ha már felszaradt a harmat, de még nincs hőség. Szivatós az idő, mert tegnap is elég szűkös volt ez az idősáv.

Előzmény: Falusi1 (25670)
Juhar-Rodi Creative Commons License 4 napja 0 0 25671

Köszönöm szépen a válaszodat, és másoknak is a hozzászólást a témához!

Előzmény: Falusi1 (25665)
Falusi1 Creative Commons License 4 napja 0 0 25670

A rothadás a Cab. S-on volt e, és ha igen mivel permeteztél?

Tapasztalatom szerint a beteg bogyók ugyanis permetezéstől függetlenül beszáradnak.

Amennyiben jól emlékszem a fekete rothadás okozta bogyópusztulás után a bogyó összeszáradva a fürtön marad, ellentétben a peronoszpóra okozta kártételnél, amikor lepotyog.

Zalagyöngyém is van semmi baja.

Ne vedd kötekedésnek, de ha csipegetitek, miért fújod és mi ellen?

Előzmény: szervezkedő (25667)
Falusi1 Creative Commons License 4 napja 0 0 25669

Köszönöm a linket, tanulmányozni fogom.

Nekem  Cabernet S. és Fr. fajtáim vannak alapvetően, de nem hogy nem zsendülnek még, hanem a bogyóméret sem érte még el a fajtára jellemző nagyságot. Korai is lenne még, mert ezeknél a szüret kb. 2 hónap múlva esedékes.

Előzmény: IsKol (25666)
IsKol Creative Commons License 4 napja 0 0 25668

A ZGy sokat változott 1 hét alatt - előnyére - korábban olyan "töppedtnek" nézett ki bogyók most meg majd "kicsattanak"

Fürtválogatás volt, ledobtam a 3. fürtöket (néhol a 2. fürtöt is), a gyengén kötöttek illetve fürtvégek lettek eltávolítva. Segítettek a szarvasok is... (mivel az őzek mással b@szták el az időt). 

A Zweigelt-tel minden rendben, hét közepén még kap egy spriccentést - réz nélkül mert van pár igen szép fürt csemege is benne - és ha Isten és a Párt is úgy akarja, végeztem. 

Lehet a szüretre fókuszálni...

Most éppen a zúzó-bogyózó van karbantartás alatt.

Előzmény: szervezkedő (25667)
szervezkedő Creative Commons License 4 napja 0 0 25667

Nekem a Sauvignon úgy gondolom még zsendules előtt van. Rothadás volt nálam is sajna, de szépen leszáradt permetezés után. Tegnap fejeztem be a mostani permetezést, eközben úgy láttam szép.

Tavaly ez nem sikerült. Szerintem nagy volt a veszteség a beteg fürtök miatt, amik potyogtak rendesen. :-(

Holnap zalagyöngyét fújok, az szépen zsendül, már csipegetjük...

:-)

Előzmény: IsKol (25666)
IsKol Creative Commons License 4 napja 0 0 25666

Roznik Dóra írja Doktori értekezésében (https://szie.hu/sites/default/files/roznik_dora_ertekezes.pdf):

"A bogyók a virágzást követő 4-5 héten keresztül a legfogékonyabbak a fertőzésre. A bogyók fogékony fenofázisa fajtánként eltérő hosszúságú, de zsendüléskor már minden fajtánál lezárul."

Szerintem zsendülés már a szeptember végi/október eleji érésű fajtáknál is elkezdődött.

Előzmény: Falusi1 (25665)
Falusi1 Creative Commons License 4 napja 0 0 25665

Korábban többen a fekete rothadásra tippeltünk.

Egyébként az én szőlőmön is van ilyen, de nem tervezek semmilyen beavatkozást, mert fogalmam sincs mit kellene tennem, másrészt, egyelőre nem tűnik katasztrofálisnak.

Előzmény: Juhar-Rodi (25660)
IsKol Creative Commons License 4 napja 0 0 25664

Lehet 1-2 vessző nem fog beérni de úgyis kitör valahol.

Előzmény: gesszti (25663)
gesszti Creative Commons License 4 napja 0 0 25663

Remélem is, hogy túléli. Most kicsit szomorkásan néz ki, mert jópár levél lement róla, de a fürtök nagyrésze egészséges. 

Előzmény: IsKol (25662)
IsKol Creative Commons License 4 napja 0 0 25662

Igen, az előfordul.

De az Othello túlél mindent ;-)

Előzmény: gesszti (25661)
gesszti Creative Commons License 4 napja 0 0 25661

Thiovit jet kontra otello - előfordulhat az, hogy ha az otello melletti lugast sort permetezem thiovittal, átkerül annyi a szerből az otellora, hogy megégeti a levelét? Nagyon úgy tűnik, hogy sikerült... :-/ Pedig direkt figyeltem rá, hogy ne sorra merőlegesen fújjam. 

Juhar-Rodi Creative Commons License 5 napja 0 0 25660

Szevasztok! Szeretném megkérdezni a kedves  Fórumtársakat, hogy mi okozhatja a terméseken látható tüneteket.
Köszönöm szépen!

Maci_P Creative Commons License 2020.08.07 0 0 25659

Az oltvány az még most sem egyszerű történet, leírni sok lenne, de szóban elmesélhetem egyszer.

A bora nem igazán savas, de a leírás óta sokat változott az időjárás. Na meg egy más területen még az is lehet, hogy több sava marad. 5-6 között szokott általában lenni, jól illeszkedik a borba.Illata tényleg diszkrét, évjárattól, terheléstől függ egy kicsit.

Előzmény: IsKol (25658)
IsKol Creative Commons License 2020.08.07 0 0 25658

Maci:

A van Viktor oltvány beszerzési forrásod?

Olvastam n+1 éve ezzel küzdöttél...

Azt írja Dr. Hajdu Edit:

"Reduktív borkezelési technológiát igényel.

Bora diszkréten illatos, ízei és savai harmonizálnak a bor egyéb alkotóelemeivel. Savas karakterű, testes fehérbor."

Ez a Te tapasztalatod is?

gesszti Creative Commons License 2020.08.07 0 0 25657

Lehet, amatőr kérdés, de első évem, amikor szőlővel foglalkozom. Kb. 400 tőke kordonos szőlőre mennyi permetlevet kell/szoktatok ráfújni? 

Motoros permetezővel 35-50 liter közt ment rá az utóbbi pár permetezések során. Ez kb. megfelelő mennyiség lehet? Ezt látom úgy, hogy kb. mindenhol nedves, de még nem folyik. 

Sajnos az utóbbi 1-2 hétben megjelent a peronosz, és a (szerintem) lisztharmat is az ültetvényben. Valamivel még biztosan fújnom kell a későbbi fajtákat. A csemege, és a zalagyöngye már lesz, amilyen lesz. Bár, ez utóbbi, úgy néz ki, elég egészséges. 

Az otellón sok szem tönkrement. Belilult, horpadt, aszalódott. + a leveleken is sok helyen látszik peronosz-hoz hasonló tünet. 

Tegnap az egészet befújtam Quadris-al. Ez elvileg 7 napos. Kb. ennyit még tippelek még a csemegéknek is.  Otellónak, és a későbbi fehér (többségében rizling) megfelelő védelmet adhat egy teldor + systan  kombó? Ez kb. 1 hét múlva? Vagy az erősebb fertőzés miatt korábban? Ez így 14 napos évi-vel lenne. Esetleg utána még egy Quadris, ha az évi belefér? 

Az utóbbi 2 permetezés meteor + karathane volt az otellónál, és meteor + thiovit jet a többinél. Az otellonál ez a mix szerintem nem jött be. A többi viszonylag tűrhetően néz ki. 

monyesz Creative Commons License 2020.08.07 0 0 25656

Így igaz! Ez a lovas hasonlat telitalálat! :D

Előzmény: IsKol (25654)
IsKol Creative Commons License 2020.08.06 0 0 25655

Ma szedtem leveleket analízisre és meglátogattam azt a bizonyos tőkét.

Most olyan "ragacsos" volt de hangyákat nem láttam a környékén.

Előzmény: IsKol (25617)
IsKol Creative Commons License 2020.08.06 0 0 25654

Ez nem kérdés! Így van. Ha bizonyítottan "szar" betiltani és számon kérni ha csak gyanú van akkor limitálni a felhasználását és kontrollálni.

Talán az lehet a gond, hogy már nagyon rég óta megy ez a mizéria...

Vagy 15-20 évvel ezelőtti a történet mikor rokonom gyümölcs ültetvényeket kezelt (még olyan utó-TSZ formában) és nem akarta átvenni Juli néni/ Géza bácsi 1-2 láda gyümölcsét - 1 kanálnyit raktam a permetelőbe abból a kík szerbű - ami gyakorlatilag tönkre tehette volna az egész export szállítmányt de addig sírtak neki, hogy saját pénzén megvette azokat majd hazafelé kidobta valahol.

És ugye még nem beszéltünk a vegyszer-gyártókról illetve a tudós emberek hímzés-hámozásáról...

Mostanában úgy érzem az egész világ "magyar" és mint tudjuk a magyar lovas nemzet.

De mi soha nem tudunk a lovon ülni, hol az egyik oldalán vagyunk hol a másikon ;-) úgy látszik ez nem csak a mi sajátosságunk ;-)

Előzmény: monyesz (25653)
monyesz Creative Commons License 2020.08.06 0 0 25653

Világos, hogy a monokultúrás termesztés indukálja a vegyszerhasználatot, és ez nem is szűnik meg ezáltal. Az a fura, hogy arról, amiről világosan lehet tudni, hogy egészségre káros, azért is foggal-körömmel ragaszkodnak. Azt sem szabad elfeledni, hogy most ugyan emelhetik az ÉVI időt, de Pista bácsi ettől ugyanúgy 10 nap után leszedi és piacra viszi a termés, és nem várja ki a 30-50 napot. Úgyhogy valami szigorításra csak szükség lenne!

Előzmény: IsKol (25652)
IsKol Creative Commons License 2020.08.06 0 0 25652

Etetése/itatása az embereknek egy igazán nagy projekt és ennek megfelelően óriás "biznic" amiből mindenki szeretné a legnagyobb szeletet kihasítani.

Az is biztos, hogy a kiskertekben használt tej, hagymahéj és társai nem alkalmasak több száz/ezer hektárok növényvédelmére de ide sorolhatjuk ezen területek termőn-tartását is.

Sok "ismert mellékhatás" nem publikus de manapság már a feltételezés is elég a médiákon keresztül, hogy elinduljon a káosz. pl. TiO2 mizéria, PET illetve műanyag mint első számú közellenség...

Tudom, hogy nem miden fekete meg fehér sőt a szürkének is több árnyalata van mint 50.

Szóval az élet csodálatos... de nem mindig fair!

Előzmény: monyesz (25651)
monyesz Creative Commons License 2020.08.06 0 0 25651

Azért az meg vicc, hogy egy bizonyítottan karcinogén anyagért harcol a termelő, mintha neki nem számítana a fogyasztó.
A növényvédőszer ipart meg had ne sajnáljuk már, hogy több évtized alatt nem tudott a mankoceb hasznából modernebb anyagot fejlesztni! Szerintem tele van ott a páncél kutatási eredményekkel...

Előzmény: IsKol (25632)
laca5 Creative Commons License 2020.08.06 0 1 25650

Oké, de ha valakinek még új a szer, nem volt a kezében és ki akár választani egy szert elfogadható évi-vel? Otthon meg rájön???

Előzmény: szervezkedő (25649)
szervezkedő Creative Commons License 2020.08.06 0 0 25649

A gazdabolt.hu vagy a Google a virtuális világ! Amikor a dobozt a kezedbe fogod, azon ott a leírás kulturánkent.

:-))))

Előzmény: laca5 (25648)
laca5 Creative Commons License 2020.08.06 0 0 25648

Lehet különben, hogy az adott növényre jellemző termés vagy levélfelület jellegével esetleg kémhatásával stb. van összefüggésben. Arra gondolok, hogy esetleg könnyebben lekopik a paprikáról, vagy még sem tapad, mert mondjuk viaszos, ilyesmi.

A legijesztőbb, hogy pl. A gazdabolt.hu még mindig 21 naposra írja szőlőre. 

Előzmény: hegymagi (25647)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!