Keresés

Részletes keresés

van_Persil Creative Commons License 23 órája 0 1 24754

Én a tavalyi évet kivéve mindig magam vermelem el az összel megvett oltványokat:

ások egy akkora gödröt, hogy az oltványok kissé srégen belehelyezve mind beleférjenek (kötegelve, jó szorosan), de a leparaffinozott nemes rész kilátszon, sok vízzel (vödörböl beleöntve, nem slaggal veretve) beiszapolom úgy, hogy felváltva dobok rá földet és öntök rá vizet. Ha ez megvan, akkor fakéreggel betakarom, majd erre nejlont teszek úgy, hogy a szél ne tudja elfújni. A gödröt itthon a kertben egy farakás és egy tiszafa között ásom, nem pedig kint a hegyen, mert a városban átlag 3 fokkal melegebb szokott lenni, mint kint a szabadban.

Tavasszal kisebb a választék oltványból, én ezért is favorizálom az öszi vásárlást, viszont ültetés szempontjából nekem a tavaszi sokkal megfelelöbb (idöjárás, talaj, egyebek, és az eredéssel sincs gond).

Előzmény: medveger (24753)
medveger Creative Commons License 28 órája 0 0 24753

A tavasszal ültetendő oltványokat én mindig tavasszal is vásárolom. Az a tapasztalatom, hogy nem tudom olyan minőségben átteleltetni az ültetésre előkészített oltványt, mint az oltványos. Ezért amit ősszel veszek, azt egy-két héten belül mindig elültetem. A tavaszit meg ugyanígy.

Előzmény: vargapityu (24752)
vargapityu Creative Commons License 2 napja 0 0 24752

Udv!

Nagyon-nagyon kezdo vagyok a kerteszkedesben, szolomuvelesben. 2017 tavaszan ultettem el a 2016 oszen vett oltvanyaimat kb 60 %-os eredes volt. Majd a "hianyzokat" probaltam iden tavaszszal potolni, de kb 20%-os sikerrel ... :(. Az ultetest a termelotol kapott leiras alapjan vegeztem el, ezt csak azert irom le, mert ugy tunik, hogy tapasztaltak kozt sincs ebben egyetertes (oszi ultetes kapcsan, mas terulet, talaj, ki tudja...), igy en, mint a felszint surolo kezdo csak kovetem a tanacsokat.

http://www.csemegeszolo.hu/ultetesit.html

Hozzaszolasommal nem eszmecseret (vitat) szeretnek gerjeszteni.

Előzmény: van_Persil (24749)
laca5 Creative Commons License 2 napja 0 0 24751
Igazad van, én tévedtem. A konténeres volt a fejemben. A szabadgyökerű oltványokat valóban mindig visszavágva kaptam, leviaszolva.
Gondolom, ha neki nem volt visszavágva, akkor vissza kell vágni és sebkezelővel vagy viasszal lezárni. Bocs!
Előzmény: van_Persil (24749)
Tomo75 Creative Commons License 3 napja 0 0 24750

Köszönöm!

Előzmény: van_Persil (24746)
van_Persil Creative Commons License 3 napja 0 0 24749

Én elég sokat ültettem már ahhoz, hogy ki merjem jelenteni, hogy nem véletlenül írtam, amit, és nem véletlenül próbálom az olvtársat lebeszélni arról, amiről.

Előzmény: laca5 (24748)
laca5 Creative Commons License 3 napja 0 0 24748

Az én verzióm szerint felcsirkézném, aztán tavasszal kibontáskor vágnám vissza. Akkor majd talán látszik, mi akar megindulni. De én nem vagyok profi. 

Előzmény: Tomo75 (24744)
van_Persil Creative Commons License 3 napja 0 0 24747

Amúgy a szőlő az szőlő, hogy te megeszed vagy bort készítesz belőle, az ültetés/művelés szempontjából igazából részletkérdés. 
Hogy aztán te a művelésmód megválasztásával mit szertnél kihozni abból a szőlőből, már egy teljesen más történet.

Előzmény: Tomo75 (24745)
van_Persil Creative Commons License 3 napja 0 0 24746

Fog hajtani agyból is, nem csak abból a két szemből. Azért nem szabad többet meghagyni, mint kettőt, mert a szőlő kúszónövény, ezért mindig a hajtás csúcsánál lévő rügyek pattannak először, a többi később/kevésbé fog fejlődni. Ha te meghagyod a 4-6 rügyet, akkor vagy az lesz, hogy a csúcsiak fognak csak megindulni, vagy megindul mind és őserdőd lesz. Új ültetésű oltványnál első évben az a cél, hogy a gyökérzete megfelelően fejlődjön, ehhez a két hajtás pont megfelelő. Ha több hajt, akkor úgyis ki kell pucolnod kettőre, de ha nem vágtad vissza, akkor pont nem azok a hajtások lesznek erősek, amelyeknek egy ilyen fiatal növénynél kellene hogy legyenek, azaz a tőkefejhez legközelebbiek, hanem a hajtáscsúcsiak.

Hidd el, csak rosszat teszel a szőlődnek azzal, hogy nincsenek visszavágva két szemre, bárhogy okoskodsz, jobb, ha minél előbb visszavágod őket.

Oltvány alatt én természetesen a most ősszel kiültetett oltványt értem, nem a tavaly ilyenkor/idén tavasszal vagy az idén nyáron konténeresen kiültetettet. Amúgy az alap kellene hogy legyen, hogy őszi ültetéskor egyből felcsirkézed az oltványokat (morzsalékos földdel feded a két rügyre visszavágott oltványt, hogy teljesen föld fedje).

Előzmény: Tomo75 (24745)
Tomo75 Creative Commons License 3 napja 0 0 24745

Ha a két szemből egy nem fog hajtani? Nem kockázatos? Elfelejtettem írni, talán számíthat, hogy csemegeszőlő oltvány.

Előzmény: van_Persil (24743)
Tomo75 Creative Commons License 3 napja 0 0 24744

Ha meghagynád, akkor elfektetve földelnéd? 

Előzmény: laca5 (24742)
van_Persil Creative Commons License 3 napja 0 0 24743

De ha jól értem, a kollégának már a földben van az oltványa. Tudom, hogy egyes oltványosok hogyan árulják az oltványokat, de a normális oltványos világosan elmondja, hogy ültetéskor vissza kell vágni 2 szemre, nem úgy elültetni, ahogy kapta...

Előzmény: jacsoj (24741)
laca5 Creative Commons License 3 napja 0 0 24742

Ne vicceljetek már, miért kellene ilyenkor ősszel vagdosni? Nem elég tavasszal?

Előzmény: jacsoj (24741)
jacsoj Creative Commons License 3 napja 0 0 24741

Ez úgy lehet, hogy az oltványárusok eleve hosszabb vesszővel árulják az oltványokat. A gyökerét is vissza kell vágni, (a hossza vita kérdése), és a nemes részt is 2 rügyre, amit be kell jó magasan földelni.

Előzmény: van_Persil (24740)
van_Persil Creative Commons License 3 napja 0 0 24740

Az elültetett oltványon (nem az elvermelten, hanem a kimondottan a helyére véglegesen elültetett) nem lehet 4-6 szem, csak 2...

Előzmény: Tomo75 (24739)
Tomo75 Creative Commons License 3 napja 0 0 24739

Mikor kell az oltványt földdel takarni? Ráér, ha jönnek a talaj menti fagyok? Ha az oltványon a nemes vessző hosszú(4-6 szem), elfektetve azt is földelni kell?

Előzmény: jaro1979 (24736)
Falusi1 Creative Commons License 3 napja 0 0 24738

Kb. egy hónappal ezelőtt ültettem néhány vadalanyt, jövőbeni átoltásra és ma azt vettem észre, hogy  a rügyeik kipattanás előtt állnak.

van_Persil Creative Commons License 2019.11.09 0 0 24737

Jó neked. Nálunk akár rizst is lehetne ültetni, annyi esett eddig novemberben, semmi esély bármilyen talajmunkára.

Előzmény: trofimov (24735)
jaro1979 Creative Commons License 2019.11.09 0 0 24736

Azt belocsolással meg lehet oldani+ mèg fel kell csirkèzni az oltványokar.

Előzmény: trofimov (24735)
trofimov Creative Commons License 2019.11.08 0 0 24735

köszi a segítséget srácok!

nagyon száraz a föld..., szerintem teleltetem.

van_Persil Creative Commons License 2019.11.08 0 0 24734

Pont, hogy szölönél jobb a tavaszi, kellöen nagy számú minta alapján (több ezer) bátran ki merem jelenteni.

Előzmény: Barret02 (24733)
Barret02 Creative Commons License 2019.11.08 0 0 24733

Ideális esetben jobb az őszi ültetés,tavaszig jobban betömörödik a föld.Több nedvességet tud felvenni a gyökér. Ha nem lesz nagyon hideg,akkor jobb lesz a szőlőnek így.

Előzmény: trofimov (24732)
trofimov Creative Commons License 2019.11.08 0 0 24732

Hali Srácok,

Na, itthon vagyok. Ültetek egy csomó fát, bazi gödrök lassan kész vannak, pedig nem voltam katona, de atomtámadás esetén elásom magam ha kell. Erre rájöttem. 

Tavasztól gyökereztettem szőlővesszőket egy dézsában, jó tápanyag utánpótlással, meg öntözés, növényvédelem. Most elég jól néznek ki, voltak levelek, lassan lehullanak. 

A kérdés az, hogy most ültessem ki őket, vagy tavasszal? 

Át tudom teleltetni fagymentes ablakos garázsban őket.

A Prohászka könyv tavaszt ír, de a neten meg van ősz is, pont így november eleje. Most elég kevés a csapadék, ahogy ások lent is tök száraz minden. (fosóhomok rulez)

medveger Creative Commons License 2019.11.06 0 0 24731

Ahogy van_Persil is írta: ha nem homoktalajon ültetsz (min. 70% kvarctartalom), nem lesz hosszú életű az ültetésed. Úgy 130 éve Európa szőlőinek a fele-kétharmada kipusztult (filoxéra-járvány), azóta aki nem homokra ültet, az oltványt használ (filoxéra-rezisztens alanyra), mivel az említett kis élőlény itt van mindenütt a talajainkban (amúgy a levéllakó alakja szépen megfigyelhető minden szőlőtermő vidéken, szóval ez nem csak egy városi legenda, tényleg jelen van).

Ha hosszú életű (több mint 4-5 év) telepítést szeretnél, akkor alanyra oltod vagy oltványt vásárolsz. (Index->Szőlőoltás topic, Csemegeszőlő topic...)

Előzmény: imre2018 (24730)
imre2018 Creative Commons License 2019.11.06 0 0 24730

Köszönöm az infot.

Előzmény: van_Persil (24729)
van_Persil Creative Commons License 2019.11.05 0 0 24729

Ezt kérdezd inkább a csemegeszőlős topicban, oda több olyan ember is jár, aki ide nem és nagyobb tapasztalata van a sima vessző tárolásában és gyökereztetésében. 
Én csak annyit tudok hozzátenni: az ideális időpont kb január 15 és február 15 között van, csak sérülésmentes vesszőt szedj. Oltványnak a 7-15 mm közti átmérőjű teljesen beérett vessző a jó, valószínű a simához is hasonló méret kell. Kiszáradás és bepenészedés ellen is védened kell, de mint mondtam ezügyben a csemegeszőlősöket kérdezd.

Mindenesetre a sima vesszőből hajtatott szőlő gyak. nem lesz túl hosszú életű, hacsak nem az Alföld homokjába fogod ledugni.

Előzmény: imre2018 (24727)
van_Persil Creative Commons License 2019.11.05 0 0 24728

Senki nem mondta, hogy minek jöttél ide, de az a minimum, hogy ha belinkelsz egy cikket, és idézel is belőle, akkor azt idézd a cikkből, ami ott van, nem pedig valami általad kitalált dolgot.

Előzmény: diospyros (24726)
imre2018 Creative Commons License 2019.11.05 0 0 24727

Üdv.Lenne egy kérdésem,eléggé kezdő vagyok még.Szeretnék venyigéket eltenni tavaszra,majd februárban szeretném őket kigyökereztetni.A kérdésem az lenne,hogy van valami esetleg,hogy mire figyeljek a venyigék szedésénél?esetleg a véknyabb vagy a vastagabb jo meg ilyesmi.Válaszokat előre is köszönöm.

diospyros Creative Commons License 2019.11.05 0 0 24726

már megvan :)

köszi.

finomabban is írhattad volna,

de hát nem kell ítt finomkodni, 

aki hülye (=én) távozzon...

egyáltalán minek is jött ide?

egy ilyen marginális témával?

Előzmény: diospyros (24724)
van_Persil Creative Commons License 2019.11.05 0 0 24725

Olvasd el a csemegeszölös topicban, hogy mit írtam.

Előzmény: diospyros (24724)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!