Keresés

Részletes keresés

matesa Creative Commons License 2020.07.25 0 0 25565

köszönöm! ilyen például a Thiovit vagy bordói lé? ezek jók?

Előzmény: Törölt nick (25563)
szervezkedő Creative Commons License 2020.07.25 0 0 25564

Nem kekeckedés, de lehet bármilyen várakozási idejű szerrel permetezni. Fajtától és a várható szüret időpontjától függ mennyi az annyi.

Előzmény: Törölt nick (25563)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.25 0 0 25563

Kedves Károly mit tanácsol mivel kell most permetezni? nagyon szép nek igérkezik a termésünk,  inkább  korai csemege szőlőnk van, már szinesedik is egy két fürt, de látom repedeznek is 

 

 

Csak, rövid eü várakozási idejű, kontakt gombaölő szer, amennyiben rovarkártétel, nem észlelhető.

 

Előzmény: matesa (25562)
matesa Creative Commons License 2020.07.25 0 0 25562

Kedves Károly mit tanácsol mivel kell most permetezni? nagyon szép nek igérkezik a termésünk,  inkább  korai csemege szőlőnk van, már szinesedik is egy két fürt, de látom repedeznek is :( 

Előzmény: Törölt nick (25560)
van_Persil Creative Commons License 2020.07.25 0 0 25561

A lisztharmatnak gyak. a harmat is elég, a peronoszpórát az ilyen Genova-i ciklonok hozzák, utóbbi imádja a párás meleget, viszont a bogyókban már sok kárt nem tehet, de a leveleket leviheti, viszont a lisztharmat lefelezheti a termést, ha nem figyel oda az ember.

Előzmény: mzdude (25559)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.25 0 0 25560

118 mm egy nap alatt, ezt azért túlzásnak érzem. A gombák azok biztos örülnek. 

 

 

Így igaz.

 

Hétfőre, ismét nyári meleget jósolnak, ezért írtam, hogy amint lehet, permetezni kell.

Előzmény: mzdude (25559)
mzdude Creative Commons License 2020.07.25 0 0 25559

118 mm egy nap alatt, ezt azért túlzásnak érzem. A gombák azok biztos örülnek. :(

Előzmény: Törölt nick (25558)
Törölt nick Creative Commons License 2020.07.25 0 0 25558

Jól jött ez a bőséges eső a szőlőnek, de ahogy kisüt a nap, haladéktalanul permetezni kell.

van_Persil Creative Commons License 2020.07.24 0 0 25557

Minél elöbb, gyökerestöl. Ha oltvány, akkor ha leásol a töve mellett, csákánnyal alá tudsz nyúlni a talpgyökereinek és meg tudod emelni, majd ollóval a kis gyökereket elvágni. az egészet égesd el minél elöbb, a leveleket is.

Előzmény: Robz (25556)
Robz Creative Commons License 2020.07.24 0 0 25556

Akkor megy a háztól. 

Azonnal érdemes kicsapni onnan, vagy ráér szezon végén?

A szomszéd terület elhagyott szőlő dzsungel, nem műveli a tulaj. Néha kijön körülnézni, de nem nyúlt hozzá évek óta. 

A kerítésen jönnek át a szőlőhajtások és a gaz nyakig ér nála. :(

Előzmény: van_Persil (25555)
van_Persil Creative Commons License 2020.07.24 0 0 25555

Nagyon úgy tünik, hogy kezdödö esca. Piros fajtánál ilyen a levéltünete: pirosasodó, majd elhaló levélérközök. akárki akármit mond (visszavágás, átoltás etc.): menthetetlen, ill.fertözési góc lehet belöle.

Előzmény: Robz (25554)
Robz Creative Commons License 2020.07.24 0 0 25554

Nálam a levelek mindenhol jól néznek ki, a nyárelőn sárgásak is szép zöldek, de egy tőkén bordóba fordulnak. Ez mi lehet? Körülötte mindegyik egészséges. 

Helyrehozható szerintetek, vagy csákány, mielőtt terjedni kezd?

A rajta lévő fürtök egészségesnek tűnnek, még nem látszik rajtuk elváltozás.

Ilyen a tőke azon részén, ahol még nem durvult el:

 

kezdő kertész Creative Commons License 2020.07.23 0 0 25553

Köszi.

Nem tudom, hogy idén mi van, de a torma(!!) levele fekete volt a sok bogártól.

Még a világ legigénytelenebb növénye, a kapor is kipusztult.

Előzmény: van_Persil (25552)
van_Persil Creative Commons License 2020.07.23 0 0 25552

Éjszaka menj ki, hátha megleled a bünöst. Esetleg próbáld meg azt, hogy mindkét oldalán ragadós ragasztószalagot ragasztasz körbe a szölö törzsére, jó szorosan.

 

Előzmény: kezdő kertész (25550)
s189 Creative Commons License 2020.07.23 0 0 25551

Sziasztok.

Segítséget szeretnék kérni.

Ma a Merlot szőlőben találtam ilyen fürtöket. Mi lehet a baja?

Nincs a kékfrankosban, sem a zweigeltben ilyen gondom.

kezdő kertész Creative Commons License 2020.07.23 0 0 25550

Jó reggelt!

A kv ivása közben vettem észre, hogy az egyik szőlőmnek fogynak a levelei.

Azt gondolom, hogy valami rágja, de hiába kerestem, nem találom, hogy mi az...

Esetleg valami tipp?

És a barna foltosság az mi rajta?

Köszi a fáradtságot.

szenyor Lopez Creative Commons License 2020.07.22 0 0 25549

6. éve van meg ugyanez a gép, értelemszerűen minden évben csak 1-1 napot használva :) (bár volt már, hogy vásárolt szőlő miatt máskor is elővettem), hibátlan. Nekem is a festett van, vigyázunk rá és nincs lepattogzódás, de valóban a rozsdamentes lenne az örökéletű. Teljesen jól műküdik és nagyban megkönnyítette a szüretet az előző kézi darálóhoz képest. Mi vödörbe szedjük a szőlőt, azt kb. folyamatosan lehet bele önteni, szépen viszi. Mindenképp a behordócsigást vedd, ne a garatosat! Az elmosása kicsit macerás, szeret elbújni a sarkokba a szőlőszem, de magasnyomású mosóval nem megoldhatatlan feladat. 

Előzmény: caputo1988 (25546)
caputo1988 Creative Commons License 2020.07.21 0 0 25548

Köszönöm a választ.

Jelenleg nem elérhető az ára miatt.

De egyébként ezek szerint ajánlott a gép?

Előzmény: van_Persil (25547)
van_Persil Creative Commons License 2020.07.21 0 0 25547

Ha megengedheted magadnak, akkor a teljesen rozsdamentes változatot vedd meg, a festék idöövel leválhat, ha leválik, akkor a szölö leve vasat oldhat ki a darálóból, a mustba kerülö vas a borban esetleg fehértöréshez vezethet.

Előzmény: caputo1988 (25546)
caputo1988 Creative Commons License 2020.07.21 0 0 25546

Sziasztok

 

Gondolkozok szőlő bogyózó vásárlásán. Eno 15-ös bogyózót néztem ki.

Kinek mi a véleménye róla?

Arnold Aurél Creative Commons License 2020.07.17 0 1 25545

4 millió forintot adtak egyetlen fürt vörös szőlőért Japánban.

 

https://www.origo.hu/gazdasag/20200716-forint-japan-szolofurt-rekord.html

van_Persil Creative Commons License 2020.07.13 0 0 25544

Az olaszrizlingnek teljesen gömbölyü a bogyója, a fürt felül szélesebb és sokkal tömörebb, sokkal több bogyóval.

 

A permetezö túl nagy cseppekben permetez, jobb lenne, ha finomabban tudna porlasztani, úgy egyenletesebben borítaná az egész szölöt. Most (fürtzáródás elött) még lehet és kell felszívódóval permetezni a kontakt szer mellett.

Előzmény: jaro1979 (25543)
jaro1979 Creative Commons License 2020.07.13 0 0 25543

Helo,hát ez lisztharmat sajnos!Ha jó látom olaszrizling a fajta.Ajánlott permetezni kontakt szerrel,pl.Karathane. New.

Előzmény: VészvonzóBenő (25539)
arpad-lajos Creative Commons License 2020.07.13 0 0 25542

3 dologra tippelnék (ha valóban a leveleken nincs semmiféle tünet)

1. Valamivel megperzselted a fiatal hajtást (nem volt kellően semlegesítve a bordói stb.), bár a leveleken akkor is látszani kellene valaminek

2. Lisztharmat kezdeti szimptómája

3. Feketerothadás

Ez utóbbira jó leírást találsz:

https://aggie-horticulture.tamu.edu/vitwine/viticulture/viticulture-resources/httpaggie-horticulture-tamu-eduvitwineviticultureviticulture-resourceshttpaggie-horticulture-tamu-eduvitwineviticultureviticulture-resourcesimage-gallery-of-grapevine-diseasesdiseases-of-the-g/diseases-of-the-grapevine-black-rot/

A képeket nézd! A shoots képek közül az első sorban balról a 4. kép

 

Magyar nyelven:

https://agroforum.hu/szakcikkek/szolo-bor-szakcikkek/a-szolo-feketerothadasa/

 

Előzmény: VészvonzóBenő (25539)
Falusi1 Creative Commons License 2020.07.13 0 0 25541

Lisztharmat nyomaira gondolok egy korábbi fertőzést követően.

Mikor és hányszor permeteztél lisztharmat ellen az idén?

 

Előzmény: VészvonzóBenő (25539)
Maci_P Creative Commons License 2020.07.13 0 0 25540

Van pár könyv, amit be lehet szerezni, esetleg írj emailt. Nekem is egy Hecht van, egyelőre jól megy így egy év után is.

Előzmény: Halfkey (25517)
VészvonzóBenő Creative Commons License 2020.07.13 0 0 25539

Sziasztok! A képen látható fekete foltokat mi okozhatja? A száron és a bogyókon vannak, a leveleken nem látszik semmi. Tudunk még tenni ellene valamit?

 

Törölt nick Creative Commons License 2020.07.13 0 1 25538

Este, ha az időjárás engedi, nincs szél és eső, akkor végigfújom a szőlőm, bordói lével.

GENOM_66 Creative Commons License 2020.07.11 0 3 25537

A Karathane szerhez én annyit még hozzáfűznék, hogy egy lisztharmat ellen jól használható kontakt szer. Ha jól emlékszem, rezisztencia kialakulására sem kell számítani, kombinálni nem szükséges más (lisztharmat elleni) szerrel. Ami mindenképpen jó tulajdonsága, hogy bizonyos keretek között képes a már kialakult (tüneteket is produkáló) fertőzés visszafordítására, azaz kuratív hatása is van. További jó (mellék)hatása, hogy számottevő atkagyérítő tulajdonsággal bír. Annak idején eleve ilyen célra fejlesztették ki, csak később derült ki fungicid tulajdonsága (a DNOC hatóanyagú Novenda alternatívájának készült, csak annak kevésbé toxikus változatának).

 

A mikor mivel permetezzem a szőlőt témakörhöz még annyit, hogy ahogyan néhányan utaltak már rá, ez terület, fekvés művelésmód, fajta kérdése, tehát látatlanban nehéz mit mondani. Érdemes az előrejelző oldalakat nézni (én a BASF oldalát szoktam). Nyilván az önreklám miatt kell némi szűrő hozzá, de alapvetően korrekt leírásokat szoktak a szöveges előrejelzéseikben adni (regisztráció szükséges). Szintén nekik is szokott lenni nyitott szimpóziumaik, ahol megint csak lehet tanulni az előadásaikból.

Nagy általánosságban annyit, hogy a virágzás előtti időszaktól kb. zöldborsó méretig tart a szőlő legérzékenyebb fenostádiuma. Ebben az időszakban kell leginkább odafigyelni, hogy ne maradjon ki permetezés. Igaz hogy nekem növényvédelmileg szerencsés helyen van a szőlőm, de én meg szoktam tudni oldani csak kontakt szerekkel a védelmet. Lisztharmat ellen thiovit (vagy más kén tartalmú), peronoszpóra ellen réz vagy rézpótló (Dithane és generikumai, más hatóanyag már nem is nagyon maradt kis kiszerelésben és II-es, III-as kat.-ban) szert használok, az említett érzékeny időszakban kicsit gyakrabban (időjárás függvényében), egyébként átlagban két hetente. Arra oda kell figyelni, hogy rézzel virágzás környékén ne permetezzünk, és az évenkénti kezelések száma is maximálva van vele (felhalmozódik). Botrytis ellen esetleg kijuttatok valamit, ha olyan az időjárás (virágzáskor és/vagy fürtzáródás előtt hatékony).

 

Előzmény: Halfkey (25517)
Maci_P Creative Commons License 2020.07.11 0 0 25536

Van, de még csak 2 évjárat. Próbálom megtalálni a művelésmódot, szüreti időpontot.

Előzmény: szervezkedő (25535)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!