Keresés

Részletes keresés

IsKol Creative Commons License 2020.03.16 0 0 25011

"1. korai"


Ezt úgy érted, hogy érdemesebb lenne a föld "felmelegedéséig" várni és így akár Április közepén-végén ültetni

 

"2. marhatrágya+ szölö gyöker=biztos kudarc, úgyhogy csak óvatosan azzal a trágyával"

A folyamat úgy nézne ki, hogy egy 80-90 cm mély 12-13 cm átmérőjű gödör kerülne kifúrásra amibe 1-2 liternyi érett marhatrágya/föld keveréke kerülne majd vagy 20 cm földet töltenék és úgy számoltam maradna még 40-50 cm az oltványnak.

 

 

"3. ülj le, gondoljál mindent végig, és csak azután írj, ez a még ezt, még azt nem túl szerencsés dolog"

 

Ezt nem nagyon értem, elnézésedet kérem! Ha arra gondolsz "még ezt" amit írtam az csak azért volt hogy a két különböző telepítési kérdésemet külön válasszam mert ez a második már másik történet ami az én telkemen történne. Meg amúgy is "csak" engem okítottatok a mai napon. ;-) amit külön köszönök!

Eddig csak ősszel telepítettem a tavaszról nincs tapasztalatom és csak azt találtam (lefordítva magamnak), hogy a folyamat ugyanaz csak a locsolás a titka a sikernek.

De ez még csak az ültetés, persze vannak még gyakorlati kérdések dögivel de azt úgy gondolom kellő időben majd felteszem (pl. használhatom az új ültetésre ugyanazt a permetlé koncentrációt mint a beállt ültetvényre vagy hígítsam vagy csak nagyon óvatosan a kevés levélre, hogy ne "perzseljen" akár egy kisebb permetezővel)

 

Sajnos az is benne van a pakliban, hogy exponenciálisan eszkalálódik a COVID-19 fertőzés és nem lesz rá mód, hogy elhagyjam a lakhelyem...

 

Az is tiszta, hogy nem olyan egyszerű pár sorban leírni kérdésekre a választ, így az egyik elérhetőségem harminckettőhuszonkilencnullahathatvankilenc.

Ha van időd és kedved hívj fel és gyorsan meggavarilunk mindent ami felmerülhet a beszélgetés közben.

És még azt is megígérem, hogy röviden összefoglalom a többieknek amiről beszéltünk hátha valaki másnak is szüksége van rá. ;-)

 

 

 

 

Előzmény: van_Persil (25010)
van_Persil Creative Commons License 2020.03.16 0 0 25010

1. korai

2. marhatrágya+ szölö gyöker=biztos kudarc, úgyhogy csak óvatosan azzal a trágyával

3. ülj le, gondoljál mindent végig, és csak azután írj, ez a még ezt, még azt nem túl szerencsés dolog

Előzmény: IsKol (25009)
IsKol Creative Commons License 2020.03.16 0 0 25009

Még egy utolsó kérdés mielőtt az egész sávszélességet lefogom, de hát nem tudom azt csinálni ami a munkám ;-(

 

Az álmoskönyv szerint Március 18-án minden rendelkezésre áll (jó idő, földfúró, marhatrágya és csemegeszőlő oltványok és a lányom is), hogy elültessünk vagy 40 tövet.

Mivel ez tavaszi ültetés és lemetszem 2 rügyre, utána még lazán felcsirkézzem vagy hagyjam a csipába a hajtások úgyis akkor fagynak le mikor már kibújtak? 

IsKol Creative Commons License 2020.03.16 0 0 25008

Megvan minden, járok arra ügyfél fogadási időben de előtte úgyis telefonálok neki.

 

Előzmény: van_Persil (25006)
axe1985 Creative Commons License 2020.03.16 0 0 25007

koszonom kező vagyok a szakmában.

Előzmény: van_Persil (25005)
van_Persil Creative Commons License 2020.03.16 0 0 25006

Keresd meg a hegyközséged /borvidéked honlapját, ott kell lennie a hegybíród telefonszámának. A hegykőzségi ügyintézés is válsághelyzeti üzemmódba kapcsolt, amit lehet, telefonon vagy elektronikus úton kell elintézni, ha a személyes jelenlét szükséges (aláírások miatt), akkor előzetes időpontegyeztetés szükséges.

Előzmény: IsKol (25003)
van_Persil Creative Commons License 2020.03.16 0 0 25005

Szőlőben akkor van értelme, amikor pont pattannak a rügyek (amikor a szöszös duzzadt rügyek vége zöldülni kezd, olajos-kénes lemosóval).. Azt csak te tudod, hogy ez nálad mikor van.

Előzmény: axe1985 (25004)
axe1985 Creative Commons License 2020.03.16 0 0 25004

Sziasztok szőlészek lemosó permettel lehet már permetezni vagy varjon vele még az ember reggel is hideg  fagyott? 

IsKol Creative Commons License 2020.03.16 0 0 25003

Valami hasonló időtartammal számoltam anélkül, hogy tudnám az összes szükséges lépést.

Mindenesetre meglátogatom a Hegybírót ügyfélfogadás alatt a többit meg majd meglátjuk.

 

Úgy vagyok ezzel mint Király L. Martin akinek volt egy álma...

 

és ugye a jó tervezés fél siker...

Előzmény: Maci_P (25002)
Maci_P Creative Commons License 2020.03.16 0 0 25002

Egy ilyen kiválasztósdni úgysem egy hét, főleg ha újratelepítés, mert az egy kivágás, talajvédelmi terv, engedélyek, trágyázás, földmunka, 1-2 év pihentetés, oltványkészítés...

Előzmény: IsKol (25001)
IsKol Creative Commons License 2020.03.16 0 0 25001

Hát igen!

Ez is külön szakma!

 

Nagyon köszönöm az ötleteket/javaslatokat, különösen a második része indított el egy új vonalat. ;-)

Előzmény: Maci_P (24999)
IsKol Creative Commons License 2020.03.16 0 0 25000

Szóval, vissza az alapokhoz!

De legalább van időm...

 

Hát a bio-vonal nem merült fel még gondolat szintjén sem de a legkevésbé környezet terhelő növényvédelem az igen, ahhoz viszont tudással/tapasztalattal is kell bírni. Már most is tisztább képem van a megelőzési lehetőségekről mint tavaly mikor szinte egész évben csak "lemaradásban" voltam bár az időjárás a végén rendesen megkegyelmezett.

 

Biztos kereslek még! ;-)) 

Előzmény: van_Persil (24997)
Maci_P Creative Commons License 2020.03.16 0 0 24999

Öreg ültetvénybe nem egyszerű a pótlás, nagy a konkurencia... Legjobb előnevelt darabokat eltenni. Zweigelt mellé a Kékfrankos jó választás lehet, hasonló érési idő, és felmenője folytán hasonló ízvilág.
A Zalagyöngye egyszerű, kevés savú gyors fogyasztásra való, de finom bort ad (ha nem rontják el rossz szüreti időponttal, túlterheléssel...), pálinkának is jó, muskotályos volta miatt. A 40%-a van csak meg a tőkéknek, akkor jobban jársz komplett kivágással, újratelepítéssel. Ahol te választhatod meg a fajtákat, figyelembe véve, hogy melegedő éghajlatunk miatt savtartó fajtákat érdemes keresni. Na meg olyat, ami neked megfelelő: pl.: együtt érjen a kék fajtákkal, hogy egy hétvégén letolhasd az összes szüretet, vagy pont hogy egészen más időben érjen, ne legyen ütközés. Rezisztens fajtákon is érdemes elgondolkodni, megúszol egy rakat permetezést. Nemrég került be egy rakat új fajta az NFJbe, olyanok mint Jázmin, Pamerzs, Borsmenta... Szerintem még a pécsi kutatóval is köthetsz kutatási szerződést, ráférne ezekre az új fajtákra a tájkísérlet, fajtabor...

Előzmény: IsKol (24996)
IsKol Creative Commons License 2020.03.16 0 0 24998

A hsz-od után megnéztem ezt a Pátriát, mint szőlőt.

Ez az amit írnak róla: http://gyumolcspedia.hu/patria-szolo

Te is ezt tapasztaltad?

 

Van borod is belőle?

Előzmény: van_Persil (24991)
van_Persil Creative Commons License 2020.03.16 0 0 24997

3600 m2 újratelepítéséhez már be kell vonnod a hegybírót, mivel 25 % fölött van a hiány és hegyközségi tagnak kell lenned a terület nagysága miatt. Ültess a jellemzö fajtákból, pláne, ha ízlik valamelyik, hátha késöbb eladod a termést.

Kérdezd meg a hegybíródat, hogy a zweigelt miként van feltüntetve, ha egyéb borszölöként, akkor bürokráciailag mindegy, hogy mit telepítesz, de ha zweigelt, akkor maradj annál, az elözö bekezdésben említett okból. (A területed ahhoz már túl nagy, hogy kizárólag a saját igényed kielégítésére termelj).

ha mégis a zalagyöngye vonalon akarsz maradni, akkor inkább a biancát ültesd, minöséget attól se várj, de abból van a legtöbb Magyarországon, a bio-vonal is kezd rátelepülni.

Az illatos fajták kényesek, az irsait nagyon korán kell szedni ahhoz, hogy friss, ropogós legyen, a cserszegi meg bor illatilag nem stabil, én nem ajánlanám.

Előzmény: IsKol (24996)
IsKol Creative Commons License 2020.03.16 0 0 24996

Első éves Zweigelt metszésem alatt feltűntek a hiányzó tőkék és mivel a tulajok sem ragaszkodnak a komplett értékesítéséhez (a két ültetvénynek a házzal, pincével és feldogozóval) lehet jövőbeli terveket kovácsolni.

Szurdokpüspöki, Mátra nyugati lába, Nógrád megye de a Mátrai borvidékhez tartozik.

Olyan 15% hiánypótlással számolok kicsit több mint 1/5 hektáron. Na de mi légyen az?

Első körben a Frankosok merültek fel mint Kékfrankos, Magyar Frankos vagy Pannon Frankos de akár Turán is lehetne.

Valószínűleg nem lenne külön kezelve a Zweigelt-től. (még ha van is nagy tároló-érlelő kapacitás)

De még a Zweigelt-tel sincs tapasztalatom (bár a hétvégi kóstoláskor határozott "meggyes" jegyek jöttek elő és a "kékes" árnyalat is csökkent) nem hogy ezekkel a fajtákkal.

 

Na a Zalagyöngye viszont teljes más, ott még ötletem sincs mit kellene csinálni...

Kb. 3600 nm, talán a 40%-a élő és az idén elkezdődött a fiatalítás.

Két dolog van a fejemben:

- Szervezkedőnek van ZGY - fel is kínált belőle

- "Hitvány a bora" - talán Van_Persil mondta (bocs ha nem) és erről eszembe jut az unoka bátyám aki nem rajongott ezért a borért de készítette.

 

Telepítsünk valami mást az üres helyekre a ZGY-ből meg csináljunk pálinkát vagy borpárlatot?

Szeretem a Kövidinkát de az talán nem idevaló.

Szürkebarát (szintén szeretem) vagy Ottonel muskotály ami azért jellemző a borvidékre. 

 

Vagy valami divatos fajtát mint a Irsai Olívér, Cserszegi Fűszeres amelyek azért pálinkának sem utolsók.

 

Egyenlőre a "hobbi" vagy a "több mint hobbi" kategória, van 50 hl kapacitás hordóból, 1700 l müa. tartályban, és minden ami a feldolgozáshoz szükségeltetik. Nem tervez(ünk)ek értékesítést csak ismerkedek az ültetvények lehetőségeivel...

 

Bárki tapasztalatát, ötletét nagyon szívesen veszem! (sok lúd sokat sz@rik)

 

Köszi előre is!

szaru Creative Commons License 2020.03.16 0 0 24995

Szép napot!

 

Tisztelt szőlészek! Az lenne a kérdésem hogy szőlő vashiányra jó lenne-e a vasgálic.

Az adatlapon belocsolást és lombtrágyázást is ír..elég sújos szokott nálam lenni a vas hiány.

 

Előre is köszönöm a választ!

IsKol Creative Commons License 2020.03.15 0 1 24994

A metszésben megfáradt művelőknek akik a tudásnak még nincsenek a teljes birtokában (mint én)...

Soxor voltak már ezek a témák külön-külön, de így egyben...összegezve talán még nem.

 

http://www.winetwork-data.eu/intranet/libretti/0/libretto16919-01-1.pdf

 

van_Persil Creative Commons License 2020.03.12 0 0 24993

Ja, képzelheted, hogy én is mennyire "örültem", amikor január végén ezt tapasztaltam. Ennyit arról, hogy nincs klímaváltozás...

Előzmény: granov (24992)
granov Creative Commons License 2020.03.12 0 0 24992

Talajfüggő is. Egy sovány, szárazabb homoktalaj hamarabb melegszik. Nálam az is belejátszik  hogy humuszban gazdagabb a talaj, tehát nedvesebb is. Sokkal nehezebben melegszik, a takarás miatt még nehezebben. 

Hogy őszinte legyek, nem bánom annyira, hogy még nem éledt fel. Félek a fagyoktól, ráér még.

Előzmény: van_Persil (24991)
van_Persil Creative Commons License 2020.03.12 0 0 24991

De fajtafüggö is, nálam a pátria január végén nedvedzett a guyot-váltócsapoknál, mert akkora volt a gyökérnyomás. Illetve az ültetvény fekvése is nagyban befolyásolja, sík terepen késöbb, lejtökön elöbb megindul. Ezért (is) telepítették régen a szölöket a hegyoldalakra és nem a laposabb részekre.

Előzmény: granov (24989)
van_Persil Creative Commons License 2020.03.12 0 0 24990
granov Creative Commons License 2020.03.12 0 0 24989

A szőlő tavaszi indulása a talaj hőmérsékletétől függ. Tegnap kötöztem, de még csak nem is folyik. A metszlapok szárazak. Minimum egy hét, inkább kettő.

Előzmény: mzdude (24986)
Maci_P Creative Commons License 2020.03.11 0 0 24988

De gondolom a topic cím alapján a szőlőről érdeklődtél.... A sárgabarackon már én is láttam a rügypattanás jeleit. Korábbi évek ilyen jelei alapján azt várom, hogy március-április fordulóján fakad majd a szőlő.

Előzmény: mzdude (24986)
Barret02 Creative Commons License 2020.03.11 0 0 24987

Nálunk megennék a vaddisznók.

Előzmény: szervezkedő (24983)
mzdude Creative Commons License 2020.03.11 0 0 24986

A szőlőben még valóban nincs... Hacsak a mai-holnapi meleg hatására be nem indul. (De az itt offtopic ribizli, meggy, barack már nagyon esélyes.)

Előzmény: Maci_P (24985)
Maci_P Creative Commons License 2020.03.11 0 0 24985

A szőlő tavaszi lemosójának akkor van értelme, ha rügypattanáskor csinálja az ember. Olajos, kénes szerrel, pl. Nevikén Extra. Ez gyéríti az atkákat, kabócákat, illetve a lisztharmat áttelelő képletét. És pont ezek azok, amik miatt lemosózunk. De szerintem nálad sincs még rügypattanás...

Előzmény: mzdude (24984)
mzdude Creative Commons License 2020.03.11 0 0 24984

A hétvégén tudok eljutni oda, hogy megpróbálkozzak egy tavaszi lemosó permetezéssel. Azt felírtam magamnak, hogy rügypattanás után már nem ajánlott ilyesmit végezni - de mégis mik a lehetőségeim? Bordói lével tervezem a műveletet, ha a lemosáshoz ajánlott 1 dl/10 liter dózis helyett csak a normál 0,5 dl/10 literrel megyek, azzal még van értelme?

szervezkedő Creative Commons License 2020.03.05 0 2 24983

A héten oszlopokat pótoltunk, így átjártam a szőlő egy részét.

Nincs csapás, járat, őz nyom. Teljesen elkerülik a portát.

Tehát jól működik a rendszer. Jelenleg kb 3-4 hektár amit hatékonyan véd, de ezt szeretném tovább bővíteni.

 

A területem a ház mögött van, ebből a szempontból az lenne az előnyös, ha a szőlő közepén lenne az épület, de van ötlet a nyári időszakra.

:-)

 

Személyiségi okok miatt, a pofajat nem fotóztam. Mindent riaszt vagy amit utolér, azt megesz. 

 

 

A telepített madaroduk sikerén felbuzdulva, készítettem egy kutyaházat, tettem ki mellé vizet és ennivalót. Egy idő múlva megérkezett "Zoknis" a 4-5 hónapos kan, aki szállás+ étkezés+ orvosi ellátás fejében szigorú ellenőrzés alatt tart mindent! 

Egy tuti módszer a vadak ellen!

:-D))))))))

Előzmény: IsKol (24886)
GENOM_66 Creative Commons License 2020.03.02 0 2 24982

Hát ez elég katonásan konkrétra sikeredett...

Ennél azért sokkal OFF-osabbra szoktak sikeredni olykor hozzászólások, eszmefuttatások. A borkezelés még alapvetően határterület, amit bátorkodtak kérdezni. El lehet az ilyen "szegény" eltévelyedett, jószándékú érdeklődőket küldeni a ....ba, aztán legalább megmarad a fórum néhány hozzászóló szűkkörű "beltenyészetes" valamilyévé, vagy még annak sem, mert a kutya sem lesz rá kiváncsi, illetve senki se veszi a bátorságot, hogy hozzá merjen szólni! Aztán így jártunk, de legalább megőrizte a szőlő fórum a fajtatisztaságát, stb.

Előzmény: van_Persil (24979)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!