Keresés

Részletes keresés

WaArdulph Creative Commons License 2019.09.12 0 0 24555

Köszönöm a választ! Ma délután tettem bele, meglátjuk, remélem használni fog.

Előzmény: Maci_P (24554)
Maci_P Creative Commons License 2019.09.11 0 0 24554

Kevés lehet a tápanyag, gyorsan tápsót kell neki adj. A sok ülepítés kivesz értékes anyagokat, olyankor tápsó ajánlott.

Előzmény: WaArdulph (24553)
WaArdulph Creative Commons License 2019.09.11 0 0 24553

Sziasztok!

Egy hete forrásban lévő mustom enyhe kénhidhrogénesség tüneteit mutatja. Kis mennyiségű, mentett (enyhén rothadt)  szőlőből készült, bogyózva és hűtve lett a cefre, a mustot kéneztem, majd 24 órát ülepítettem. A forrás gyorsan megindult, 18C alatt tartom a hőfokot.

A kérdésem, hogy várjam-e meg míg lemegy a forrás majd nyíltfejtés kénezéssel, vagy ne várjak vele most szellőztessem meg?

szervezkedő Creative Commons License 2019.09.05 0 0 24552

Igen hallottam ilyenekről!  Nálam ráfázna az iparbiztonsági szakterület helyszínen lévő prominens tagja, mert én hetekig, hónapokig tudok úgy dolgozni, hogy ki sem megyek a portámról, csak a gázolajat hordom be kannába+ a mérget. De akkor meg amiatt baszogatnak illetve majd a kút miatt jönnek be. 2kút van és készülőben egy 3 m3es víztartály. Az mindig teli lesz+ automatikusan utántölt. 2coll tömlőn tudok majd  vizet tankolni!

 

Persze cseszegetni mindennel lehet, közben 40 forint a szőlő kilója!

 

(Ismerőstől vittek el traktort, ami nem is lett meg, emiatt mégis csak ki kell mennem a portáról:-( és másutt, egy biztonságos  helyent tárolni a kacatjaimat!)

 

...de ne mérgelődjünk! Szeptember van!

Érik a szőlő!

Ez a legszebb időszak a szőlőhegyen!!!!

 

Zweigelt és a Kékfrankos is 18fokos már!

 

Előzmény: van_Persil (24551)
van_Persil Creative Commons License 2019.09.05 0 0 24551

Amire neked különösen ügyelned kell, ha kivonulsz a gépeddel permetezni: a permetezöd tankjában még tiszta víz sem lehet, az külön lajtoskocsival kell a terepre szállítanod, a permetszert meg egy harmadik jármüvel...

Nálunk volt, hogy a TSZ elött meszelték le a katasztrófavédök a traktorost, pedig csak vizet vitt.

Előzmény: szervezkedő (24549)
Falusi1 Creative Commons License 2019.09.05 0 0 24550

Köszönöm a hasznos és tanulságos információkat vegyszer ügyben.

szervezkedő Creative Commons License 2019.09.05 0 0 24549

Én azt hiszem, az átlagnál szabálykövetőbb vagyok, de egyre többször van, amikor azt mondom,.a józan paraszti ész szerint cselekszem. Ha több mindennel foglalkozol, egyszerűen követhetetlen minden előírást illetve azok változását követni.

 

Nálam pl még sosem romlott meg növényvédőszer, pedig van már muzeális darab is a "gyűjteményben"!

:-D))))))

Előzmény: van_Persil (24548)
van_Persil Creative Commons License 2019.09.05 0 0 24548

bizonyos szabályokat betartva bizonyos mennyiséget vihetsz:

http://www.kozlonyok.hu/nkonline/MKPDF/hiteles/MK17108-4R.pdf

"1.1.3.6.3

Ha a szállítóegységben szállított veszélyes áruk ugyanabba a kategóriába tartoznak, a szállí-tóegységenkénti legnagyobb összmennyiség a következő táblázat 3 oszlopában található..."

felsorolja a különbözö kategóriákat és hogy azokból mennyit vigetsz, összesen 1000 egységnyit (nem 1000 kg vagy liter, hanem a szabálypontban leírtak szerint).

Előzmény: laca5 (24547)
laca5 Creative Commons License 2019.09.05 0 0 24547
Nincs ebben egy kis tévedés? Ezt betartva haza sem vihetném, pedig de.
Előzmény: van_Persil (24546)
van_Persil Creative Commons License 2019.09.04 0 0 24546

A probléma az, hogy veszélyes anyagnak minösül, a tárolása és a szállítása külön jogszabály által szabályozott (külön a tárolásra, külön a szállításra). Ha csak a göngyöleg lenne, az más tészta, ott könnyebbség van annak ellenére, hogy az is veszélyes anyagnak minösül, de a szállítás idejére átmenetileg mentesül a veszélyes anyag szállítására vonatkozó elöírások alól, de csak akkor, ha megfelelöen ki van tisztítva.

Alaphelyzetben a megyei veszélyeshulladék megsemmisítöbe kell vinni, de mint mondtam, már az odavitel is necces, mivel hivatalosan csak ADR elöírás szerint szállítható, azaz te magad nem viheted sehova, hacsak nem vagy ADR-engedélyes fuvarozó.

Ezt elkerülendö igyekezzen mindenki elöre kiszámolni, hogy mennyi permetszerre van szüksége és mindig csak annyit vásároljon, amennyit a következö permetezésnél fel fog használni. A hektárdózis átszámolható akár 1 tökére is: 1 ha kb 5000 töke.

Előzmény: Falusi1 (24544)
szervezkedő Creative Commons License 2019.09.04 0 0 24545

https://cseber.hu/gyujtohelyek-atveteli-pontok/

 

Ahol én vásárolok, ott egyben növényorvos a tulaj, illetve "véletlen" egybeesés, de ő a szaktanácsadóm is akivel szerződésem van. Itt adom le a göngyöleget is egyben, szezon végén. 

 

Hogy mikor milyen minőségében beszélek a srácokkal, nincs jelentősége. Nekem így teljesen kényelmesen csak egy helyre kell mennem ha "mérges" ügyem van.

:-)

Előzmény: Falusi1 (24544)
Falusi1 Creative Commons License 2019.09.04 0 0 24544

Le akartam adni a lejárt szavatosságú permetszereket abba a mezőgazdasági boltba, ahol venni szoktam ezeket. Nem vették át. Azt mondták, hogy nézzem meg a neten hol  van az a legközelebbi hely ahol le lehet adni, de számítsak rá, hogy fizetni kell érte. Íme a magyar környezetvédelem.

Egyébként el fogom vinni és leadom őket még ha fizetnem is kell érte, de szerintetek a többség is így fog eljárni?

Előzmény: szervezkedő (24543)
szervezkedő Creative Commons License 2019.09.03 0 1 24543

 

A nyári kémia szakkör nálam ezzel az aktussal véget ért. Összeszedtem és visszavittem az utolsó adag üres flakonokat is. 

 

Ne dobjátok a kukába! Gyűjtsétek össze és adjátok le!

 

 

jacsoj Creative Commons License 2019.09.02 0 0 24542

Sikerült aug. hónapban (31) leszüretelni a Nérót, pedig nagyon nem akartam. Szomorúan láttam az előrejelzést, hogy a hőség kitart, és figyeltem a fürtöket. Múlt hét szerdán már elkezdtek fonnyadni a szemek, ezért döntöttem úgy, hogy szombaton leszedem kora reggel. A szemek nagyon kicsik voltak, teljesen egészségesek, de nem is csoda, hiszen június óta alig volt pár mm csapadék. A cukorfok 19 lett, volt már jobb. Ami nagyon meglepett, a vesszők már teljesen barnák voltak teljes magasságban. A mag is barna volt, így nem sok értelme volt várni. Kb. 100 tőkén lett kb. 120 kg, de leve nincs. A többi fajták is sárgulnak, édesednek, de mindenképpen szeretném, ha még többször megázna. Itt a nyár elintézte a zöld szüretet.

Előzmény: jacsoj (24499)
IsKol Creative Commons License 2019.09.01 0 0 24541

A tehetetlen düh, most még szám íze sem normális. A Kövidinkának is túl öreg íze van...

Köszi a tapasztalat megosztásáért (de hát ezzel találkozom ezen a Fórumon) na meg a felajánlásért is amivel nem élnék de egy neked is alkalmas időben viszont meglátogatnálak és ebbe még tevékenység a szőlőben és/vagy pincében is bőven belefér.  

Előzmény: szervezkedő (24540)
szervezkedő Creative Commons License 2019.09.01 0 1 24540

Egy időben nekem is volt gondom a kétlábúakkal.

 

20év alatt 2 alkalommal nem voltam ott és 3x elcsíptem őket.+ 1alkalmat még ideszámolhatok.

A 3ból, 1elzavarás ifjú rutintalan csikó voltam, később 2feljelentés, tárgyalás. A máaodik bírósági ügy kapcsán, mivel a falu legsötétebb cigányai voltak (tüzelőnek vitték az akác oszlopot) és már volt felfüggesztett bulijuk, így mentek a hűvosre!

:-)))))))))))))))))

+ volt az a plusz 1, amikor kiraktam a másfél colos deszkákat 120as szeggel teliverve és fogott!

:-))))))

De nem reklamált senki sem azóta sem!!!!!!!!!!! 

 

Így mindenki tudja, ahhoz a hülyéhez nem érdemes menni lopni!

:-)))))

 

Nagyon sajnálom hogy így jártál, de ne add fel!

 

Jövő hétvégén akassz fel egy utánfutót, tegyél rá egy 650literes ibc tartályt. Gurulj el hozzám és telecsurrantom neked kézzel szedett, lebogyózott, frissen préselt Zalagyöngyével. Szerintem szombat éjszaka vagy vasárnap délelőtt tudok tölteni.  Egyszerre kb 40-45mázsa fér a sutúba, nem látom még pontosan, időben mikor jön össze.

Amikor engem ért hasonló, szégyen, nem szégyen, szó szerint a sírás kínzott.

:-(

Előzmény: IsKol (24539)
IsKol Creative Commons License 2019.09.01 0 0 24539

Pár nappal ezelőtt a négylábú hajtás és szőlő fogyasztók elleni védekezésről beszélgettünk...

Most elborította az agyamat a vörös köd és nem vagyok emberbarát!

kb. 10 q Zalagyöngyével nem kell foglalkoznom többet. A sorok látható elejét nem bántották a kétlábú szőlő fogyasztók csak bentről vittek el majdnem mindent, pedig még nem is volt érett.

Hogy sz@rjanak 100-as szeget és közben a nyakuk is nyúljon meg. (bár Szervezkedő egy korábbi hozzászólása is teljesen idevág)

"Bölcsödés" szőlőművelőként elégedetten néztem az elért eredményt, hajtásválogatást, termés-korlátoz(gat)ást, növényvédelmet és már következő nagy kihívásra fókuszáltam, bort készíteni.

De most (még) nem látom a maradék 2 q vegyes fehér jövőjét.

A Zweigelt-re már nem maradt annyi időm de a zöld levelek egy kis Teremtői támogatással az időjárásban segíthetnek beérlelni a fürtöket.

Most a világos oldalon 16 MM°-ot mértem míg a fürt sötét oldala 14-14,5 MM°-ot mutat.

 

Nem is bánom, hogy a jövő héten agytágításra megyek...

van_Persil Creative Commons License 2019.08.31 0 0 24538

Kik bogyóztak régen? Minden magára valamit is adó gazda bogyózza a szőlőtermését.

Előzmény: trefaserik (24537)
trefaserik Creative Commons License 2019.08.30 0 0 24537

értem ,köszönöm a választ.

ez amikor bogyoztak régen volt,

 

nekem az elején kevés furt lett,

de most szerencsére sok van,de idöm meg kevés,szerintem simán ledarálom, és prés.

lehet megnézem azt a bogyozot, hátha találok valahol,

de a legyek már jöttek rá mert ennek magas a cukorfoka

amikor a darazsak is rájönnek az már nem lesz jo,

Előzmény: van_Persil (24536)
van_Persil Creative Commons License 2019.08.30 0 0 24536

A leszemezés emeli a bor minőségét. A kocsányból olyan ízanyagok válhatnak ki, amik nem valók semmilyen borba. A leszemezést bogyózóval szokták/szoktuk csinálni egy munkafázisban a darálással.

Vannak technológiák, mint pl. a szénsavas maceráció, amikor nem bogyóznak, hanem az egész fürtöt hagyják erjedni, ill. fehér szólőnél darálás nélkül préselik az egész fürtöket, de ezek a ritka kivételek.

Előzmény: trefaserik (24535)
trefaserik Creative Commons License 2019.08.30 0 0 24535

érdeklödenék hogy ezt a tipusu szölöt nem kell leszemezni ugye? ez valami török szölönek mondták és hogy szemezni kell mert savas a kocsánya.de szerintem mivel nyugdijasok voltak azért kellett nekik,de nekem nagy lugas lett,  nem birom leszemezni mindet, amugy is bor lesz belöle meg fröccsnek iszom, tehát nem baj ha kicsitt savasabb, megprobálom berakni a képet,

mátaralja Creative Commons License 2019.08.29 0 0 24534

Mátralaján, egészséges KÉKFRANKOS borszőlő kistételben is eladó. Ár 80Ft/kg

Molier3 Creative Commons License 2019.08.28 0 0 24533

Szép Napot!

 

Nekünk vadak ellen a kutya ürülék széthordása a területen segített, vagy két hónapig semmi, aztán megint arra jöttek, aztán megint "terítés".

Megint csend, aztán megint bepróbálkoztak....

Szóval rendszeresen frissítve a területen a szagminta, működhet.

És ha kutya van a háznál, akkor csak gusztus kérdése lehet a megoldás. :-)

Előzmény: WaArdulph (24532)
WaArdulph Creative Commons License 2019.08.26 0 0 24532

Mifelénk -hazikerti méretben- a birkafaggyút használják/használjuk elég jó eredménnyel. Én 2 méterenként szoktam megkenni a karókat, oszlopokat. Azelőtt a szélsős sorokat mindig lerágták tavasszal, de mióta kenem azóta ezekről is tudunk szüretelni. Ha tudsz szerezninegy próbát megérhet. Persze x hektáros méretben nembiztos h kivitelezhető.

Előzmény: IsKol (24523)
Falusi1 Creative Commons License 2019.08.26 0 0 24531

Ez legalább olyan reménytelennek tűnik, mint a vakondtól megszabadulni.

Egyébként ilyenkor eszmél rá az ember, hogy mi minden jelenik meg a bor árában.

Előzmény: szervezkedő (24530)
szervezkedő Creative Commons License 2019.08.26 0 0 24530

Hja! 

Ezt a nagy tanácsot nálam is ellőtték, csak nem pisikélni, hanem kakcsikáznom kellett volna.

Ezt már nem próbáltam!

:-D))))))))))

 

Azt láttam, vannak szomszédaim, akik a régi támrendszer drótjait, több sorban felrakták, így az őzek kereszt irányban nem tudnak mozogni, csak a sorokban. Ez pedig nem annyira tetszik nekik! A telepítéskor azonban valami egyszerű módon muszáj bekeríteni mert őrület a kártétel! Nekem szerencsém van, mert egyben van a területem és mindez a tanyánk mögött, de ha be szeretnék keríteni mindent, kilométernyi nagyságrendben kellene gondolkodni.

Előzmény: Falusi1 (24529)
Falusi1 Creative Commons License 2019.08.26 0 0 24529

Nekem egyszer valaki azt javasolta, hogy saját vizelettel jelöljem meg a telekhatárt minél több helyen, mint a kutyák.

Nem próbáltam még ki, de az asszony előtt jó alibi lehet az ivásra. (-:

Előzmény: szervezkedő (24524)
szervezkedő Creative Commons License 2019.08.26 0 1 24528

Ezt a kenőszappanos dolgot terveztem idén, de elmaradt. A permetlébe kellett volna bekeverni és állítólag hatékony, nem nagy összeg.

 

Én kipróbáltam egy "visítós" speciális őzek.riasztására kifejleszett kütyüt. Egy karón  volt kihelyezve. Borsó a készülék alatt. Lelegelték a borsót, szartak rá.

 

Egy konyhakerti veteményest bekeítettem tavasszal. Kb 1,8- 1,9m magas lehet. És hogy a jó k*** an*** ba**** szá*** a rohadék, beugrik! Megáll mellette és helyből nyomja! Itt volt ötlet nekem is a villanypásztor, de mivel elszoktak és nem okoznak kárt, így elmaradt. Behuztam (necsöveztem) a villanyt, letettem egy csövet utp kábelnek is, ha kell, jövőre kamera és villanypásztor is lesz!

Előzmény: IsKol (24526)
barkócza Creative Commons License 2019.08.26 0 0 24527

Tavaly vettünk egy kis telket, ahol szőlő is van. Az előző tulaj viszonylag magasabb függönyszerűre alakította. Tavasszal hagytam rajtuk középmagasan egy szálat, hogy majd csinálok belőle félkaros kordont. De aztán elbizonytalanodtam, hogy nem az őzek miatt küldte-e fel viszonylag magasra a tőkéket?

 

Ültettünk egyéb fákat, berkenyéket, és ott bizony volt őzrágás. Próbaképpen  - többek között - megpróbáltunk erős illatú növényeket ültetni a csemeték köré, hátha az elriasztja az őzet. Mondjuk, egy több hektáros szőlőben lehet, hogy a kerítés az olcsóbb.

 

 

Előzmény: IsKol (24526)
IsKol Creative Commons License 2019.08.26 0 0 24526

Ez a méreg nem a ciánkáli! Tavasszal a hajtásokat, ősszel a termést legelik.

Akkor a szentelt víz kategóriában lehetnek a szerek.

Dormax-ról olvastam és kértem tőlük infót. (az ultrahang terjedését befolyásoló tényezők nem tiszták)

Villanypásztor is szóba jöhetne, az egyik dűlőben mehetne hálózatról míg a másikban csak napelemről töltött akkumulátorról.

A kerítés biztosan védene őz ellen de a szarvas az átmászik rajta (saját két szememmel láttam) illetve egy-egy elkóborolt vaddisznó tud munkát adni a kerítés javításakor. (szögesdrót javasolt a kerítés aljára is)

Majd télen mikor odakünn zord szél fúj számolok... 

Előzmény: szervezkedő (24524)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!