Keresés

Részletes keresés

szervezkedő Creative Commons License 2019.08.14 0 0 24522

Nálam volt ami kimaradt, volt ami annyira csúszott hogy újraterveztük és mást szórtam mint az eredeti ötlet volt, így jött össze ez az 5.

 

(Ha minden az iskola példa szerint történik, akkor tiszza az ügy, de nekem a technológiába be kellett illeszteni, a gyerek kajakversenyét, egy Ruzsa Magdi koncertet stb stb stb.)

 

...és kezdődik az utolsó nagy harc: SEREGÉLY!!!!!

:-(((((((((

Előzmény: van_Persil (24519)
van_Persil Creative Commons License 2019.08.14 0 1 24521

A felesleges pénzkidobás még ha csak 2000 Ft is, akkor is felesleges pénzkidobás marad, ráadásul feleslegesen mérgezi önmagát, a termést és a környezetet is.

Előzmény: szervezkedő (24518)
AKG89 Creative Commons License 2019.08.14 0 0 24520
Teljes mértékű egyetértés
Előzmény: van_Persil (24516)
van_Persil Creative Commons License 2019.08.14 0 3 24519

Nálam: 1) nevikén (olajos kén lemosó); 2) thiovit; 3) thiovit+dithane; 4) tanos+vivando+thiovit+cyperkill; 5) curzate super+topas+thiovit+karate zeon+keserűsó; 6) mildicut+vivando+thiovit+mavrik+keserűsó; 7) rézoxiklorid+thiovit+cyperkill+keserűsó; 8) rézoxiklorid+thiovit;

Fenológiai sorrendben: 1) rügypattanás, 2) 4-6 leveles állapot, 3) fürtmegnyúlás 4) virágzás előtt, 5) virágzás után (kötődés, a. sz. kabóca ellen 1.) 6) zöldborsó méret (a. sz. kabóca ellen 2.) 7) fürtzáródás 8) zsendülés kezdete (korai fajtáknál csak thiovit)

Adagolás: mindig a ha-dózisnak és fenológiai stádiumnak megfelelően (pl. thiovit előbb 6 kg/ha, a 3-iktól 3 kg/ha, keserűsó kb 5% töménységben 600 l/ha lémennyiséggel, sárga albuz fuvókával 12-14 bar között kb 5-6 km/h sebességgel (3. teknős fokozat).

Ebből a tanos II-es. Eredetileg a tanos után mildicut (a maximális 4 l/ha dózisban) jött volna, de a nagykernek úgy kellett rendelnie, ezért muszáj volt raktáron lévő szert vennem, ezért lett 2X egymás után ugyanaz a hatóanyag (tanos+curzate super).

Én öt permetezéssel nem tudtam volna megvédeni, így is a 2-es és a 3-as között három hét, a többi esetben általában 13-14 nap volt, kivéve az 5-ös és 6-os között a nagy peronoszpóra fertőzési nyomás miatt. Augusztusban még nem permeteztem, de nem is szándékszom. Ha esetleg lesz kései lisztharmat a leveleken, akkor szüret után 3 kg/ha-os thiovittal megyek.

Előzmény: szervezkedő (24517)
szervezkedő Creative Commons License 2019.08.14 0 0 24518

Annyit finomitanék, ha nem profitorientált a tevékenység, nem nagy a terület, engedik az idők és valami koncepció alapján folyik a beavatkozás, akkor tedd.

:-)

Előzmény: jaro1979 (24515)
szervezkedő Creative Commons License 2019.08.14 0 1 24517

Édes jó Istenem!

Ezt olyan szépen leírtad.

Szívemből szóltál!

 

(Én bő egy hete spriccentettem ötödik alkalommal és ha nem muszáj, többször szüretig már nem cibálnám ki a permetezőt a szőlőbe. Most már a pince, traktor, pótkocsi, a szüretelő csapat, a kombájn körül kell szervezkedni!)

Előzmény: van_Persil (24516)
van_Persil Creative Commons License 2019.08.14 0 0 24516

Olvasd el a szerek leírását. Világosan levan írva, mennyi az élelmezésügyi várakozási idejük. Látatlanban senki nem tudja felelősséggel megmondani, hogy a te szőlődben a lisztharmat és/vagy a peronoszpóra jelenléte beavatkozási küszöb feletti-e, azaz a permetszerek és a bermetezés költsége kisebb-e, mint a beavatkozásod nélküli kártételük.

Előzmény: jaro1979 (24515)
jaro1979 Creative Commons License 2019.08.14 0 0 24515

Még mehet a Kumulus+Flowbrix kombó a szőlőre?Még a rajnai risling szürete odébb van.

van_Persil Creative Commons License 2019.08.11 0 0 24514

Na, ez az ESCA...

Előzmény: Jani71 (24513)
Jani71 Creative Commons License 2019.08.11 0 0 24513

Csak, hogy ne legyen olyan unalmas és ne felejtsem el, hogy milyen, nem rég ezt találtam...

 

Előzmény: van_Persil (24512)
van_Persil Creative Commons License 2019.08.10 0 0 24512

Gutaütés, de az ESCÁ-val se jártál volna sokkal jobban.

Előzmény: jaro1979 (24511)
jaro1979 Creative Commons License 2019.08.10 0 0 24511

Üdv.mindenkinek szerintetek ez gutaütés vagy esetleg ESCA?Három napja jártam itt akkor még semmi tünet ma pedig ez fogadott.Köszönöm a válaszokat!

vinik táltos Creative Commons License 2019.08.08 0 0 24510

Még hozzáteszem: Egyetlen darazsat sem látok, a többi lugasomon sem (azok favorit, zalagyöngye), de a feketerigók már megkezdték a dézsmálást.

Jövő hétre tervezem a szüretet, a próbamust még 15.5-ös, ez kevés, 18-19 jó lenne.  Egyszer volt egy 22-es évem, az akkori bor is különlegesen finom volt.

A kipréselt héj és csuma príma törkölyt ad, az október elejei első fejtésből maradó seprő konyak alapanyag.

A család is kedveli ezt a szőlőt, naponta hozok be 2-3 fürtöt.

Előzmény: vinik táltos (24509)
vinik táltos Creative Commons License 2019.08.08 0 0 24509

Szia!

Nagyon szép kis bemutatkozás. Lesz ez még sokkal jobb is, sok hely kell majd neki.

Írtam már (kb 10 évvel ezelőtt is), hogy nagyon szereti a vasat. Esztergályostól, maróstól vasforgács a töve körül beásva.

Az enyém tövénél a lányom kocsijának lecserélt alkatrészei vannak.

Most ilyen nálam:

 

                     

  Nagy vállas fürtöket  ad              mindenhol  fürtök                     ez a déli oldal                          ez a délnyugati

Érdekes, hogy a kiló fölötti

fürtök megjelentek a négy

 szemre metszett vesszőn

Előzmény: Jani71 (24502)
bootss Creative Commons License 2019.08.08 0 0 24508

Még nem hallottam róla...de megnézem...mindenképp hobbiszint lenne...Othelló szépen terem , de a "rókaízt"  nem tudom megszokni a boràba (bàr lehet én rontok el valamit)...ezért gondolkodtam valami borszőlőbe....A szomszédnak van egy pàr sor Nerója....de nem akar/szeretne még bort csinàlni ....az némi permetezéssel szépen terem...

 

 

Előzmény: medveger (24507)
medveger Creative Commons License 2019.08.07 0 0 24507

Mondjuk, ha nem ragaszkodsz a rezisztenshez, a Messiással is érdemes lehet foglalkozni.

Nekem tetszik a bora (Áldos Pincéét kóstoltam), egy sort ültettem is belőle (még nem fordult termőre).

https://www.zaol.hu/kozelet/helyi-kozelet/nagy-jovo-elott-all-a-messias-a-zalaban-szuletett-szolo-2548441/

Előzmény: bootss (24504)
medveger Creative Commons License 2019.08.06 0 1 24506

Losonci Bálint egyébként a Mátraalján foglalkozik Pinot-val, itt is szokott néha írni pinotnoir777 néven... :-)
Érdemes lenne megkérdezni, neki volt egy hétvégi háza még nemborász korában a Mátra északi részén is, s azt hiszem, ott is volt valamennyi szőlő.

Akár felhívni is érdemes, olyan ember, aki szívesen ad tanácsot, s azt érdemes megfogadni. :-)

losonci.hu

Előzmény: medveger (24505)
medveger Creative Commons License 2019.08.06 0 0 24505

A Pinot igényes, kényes fajta.

Ha főállásként szeretnéd csinálni a szőlőt, akkor jó lehet (nem véletlenül lettek a világfajták világfajták), ha csak hobbi, akkor érdemes hálásabb fajtát választani...

De nyilván ez csak "szerintem" típusú vélemény...

Előzmény: bootss (24504)
bootss Creative Commons License 2019.08.06 0 0 24504

Pinot noir- ral foglalkozik valaki....nekem egyre többen ajànljàk ....mennyire fagyérzékeny illetve szeptember elejére, kőzepére màr tényleg szüretkész?

bootss Creative Commons License 2019.08.06 0 0 24503

A korai fakadàs illetve a szeptember végi érés , ami nem igazàn tetszik csak ebben.... Nàlunk a màtra északi csücskében , szeptember végén màr nem ritkàk a minusz értékek ....

Előzmény: pajton (24496)
Jani71 Creative Commons License 2019.08.06 0 0 24502

2017/18 telén Othellora kézben oltva. Idén hozta ezt a kis bilinget. 

Trágyázott homoktalajon van. Betegséget nem látok rajta, de tudni kell, hogy ugyanazt a permetezést

kapta, mint a többi. Vastagabb héj, két db nagyobb mag, de mindenképp megjegyzendő,

hogy ez még csak kb. 10 mm-es bogyó. Az íze kissé borszőlős, egészen kellemes.

Egy kicsit még érnie kell, mert zöldek a magok, plusz kevés felesleges savat is érzek.

Kíváncsi vagyok, mit mutat majd nagyon kiterjedt, sok éves gyökérzettel.

 

Előzmény: vinik táltos (24319)
hobbigrape Creative Commons License 2019.08.06 0 0 24501

Előzmény: hobbigrape (24500)
hobbigrape Creative Commons License 2019.08.06 0 0 24500

Sziasztok!

 

Van pár tőke fehér szőlő, amit nem tudok hogy milyen, beazonosításban kérnék segítséget. A csatolt képek aug 4. készültek.

jacsoj Creative Commons License 2019.08.06 0 0 24499

A szüret időpontja egyre előrébb jön. Most már elmondhatom, hogy nagyon bejön a klímaváltozás. A 2000 évek elején Mária nap körül szüreteltem (szept 8-12), aztán egyre korábban. Volt, mikor aug. végén ráfonnyadt a tőkére a fürt. Ilyenkor volt 24 cukorfokom. Természetesen egész nyáron alig volt eső. Most lehet, hogy hasonló lesz a helyzet, jún 23. óta, több, mint 6 hete 4-5 mm csapadék volt, az is többször esett. Nem tudom, a következő 2-3 hétben lesz-e eső, utána már mindegy a Nérónak.

Tavaly már aug. 20.-án szüreteltem, de a naposabb, homokos talajon össze töppedt szemek voltak. A szőlőt még a szüret napján ledaráltam, és kézzel kicsutkáztam. Nincs nagy mennyiség, kb 100l. Utána az ilyenkor még 18-20 C fokos pincébe levittem, egy kis ként kevertem bele. Minden nap megkevertem az állományt, és két hét után a törkölyt nem tolta fel nagy erővel. Ekkor kipréseltem, már alig volt édeskés. Az íze fantasztikus, de nem is csoda, mert kb. 120-130 tőkéről jön össze a kb. 100 liter bor. Tavaly 20 fokos volt a cukor, a savát nem tudom, mert nem hiteles a savmérőm, de minden gond nélkül lehetett inni.

Nekem az a gondom vele, hogy nagy lombozatot nevel, sok a zöld munka igény. Hatalmas a növekedése, szépen, korán tolja a fürtöket, de virágzáskor szellősen kell tartani a fürtöt, mert hajlamos arra, hogy leszáradjon. Még egy jó tulajdonsága a Nérónak, hogy préselés után a magját kirostálva, és szárítás után megőrőlve, valóságos vitamin bomba télen fogyasztani.

Előzmény: Maci_P (24498)
Maci_P Creative Commons License 2019.08.06 0 1 24498

Jó hallani, hogy más is foglalkozik Néróval. Ahogy látom, neked már sokkal nagyobb tapasztalatod lehet vele ennyi év után.

Ha jól értem, de bogyóstól beteszed hordóba 2 hétre? Csömöszölés nélkül?
Ha jól sejtem, neked is magas cukorral jön le. Tudsz róla mondani sok éves átlagot? Savat? Érdekelnek az ilyen tapasztalatok, hogy mit várhatok tőle a jövőben...  Köszi.

Előzmény: jacsoj (24497)
jacsoj Creative Commons License 2019.08.05 0 0 24497

Kb. 20 éve mindig 2 hétig tartom az erjesztő hordóban a pincében. Akkorra már sötét piros a színe, de még pezseg. Karácsonyra már, az első fejtés után, nagyon finom, sötét színű, és nagyon tömény ízű. Ebből csak 1-2 kortyot lehet inni, tömény íz, és nagyon melegíti az embert.

Előzmény: Maci_P (24495)
pajton Creative Commons License 2019.08.05 0 0 24496
Esetleg ha tudsz csehül vagy németül. Rösler vagy Roesler Osztrák PIWI fajta. Ampelografia szerint Zweigeltrebe x (Seyve-villard 18402 x Kékfrankos) keresztezesevel jött létre. Levél közepesen nagy 5 kareju, fürt közepesen nagy vagy nagyobb kettéagazódó . Fagyállósaga -25 Celsius viszont korai fakadasa miatt tavaszi fagyokra érzékeny. Rezisztencia peronoszporara közepes , lisztharmatra valamivel jobb.kivaló a rezisztencia a botrytis ellen. Azt írja hogy a terméshozam jó, must eléri a 20kg/hl értéket átlag 9g/l sáv mellett. Szeptember végén érik, viszont soká kibírja tőkén hagyva és alkalmas kései szüretelesre. Borara azt írják hogy nagyon extraktiv magas tannin tartalommal és földi szeder(černica) ízzel. A fajta alkalmas a bio termesztésre...
Előzmény: bootss (24494)
Maci_P Creative Commons License 2019.08.05 0 0 24495

Nérót kevesen hoznak ki fajtaborként, azok is leginkább roséig jutnak vele, pedig sokkal jobb egy szép siller belőle, bár tavaly a vöröst is kipróbáltam, de nem a legjobb év volt a szőlőre, nem minden szőlőmnek lett meg a szokásos íz és illatvilága. Virágzáskor érzékeny, a magnéziumhiányt megerősítem. Ja, és nagy fürtöket tud hozni, így terméskorlátozás szükséges, különben nagy 4-5kg is simán lesz egy tőkén, az meg nem fog szép bort adni. Nagyon cukrosodik, a savát nem annyira tartja, így ügyesen kell a szüret időpontját megválasztani.

Előzmény: bootss (24493)
bootss Creative Commons License 2019.08.05 0 0 24494

A google a baràtom, de nem sok mindent sikerűlt megtudni róla, esetleg van valami anyagod róla? 

Előzmény: pajton (24492)
bootss Creative Commons License 2019.08.05 0 0 24493

Igen, kösz erre is gondoltam..bàr még 'csak' rozét kostoltam a boràból.... Keresek majd belőle egy fajtabort...

Előzmény: medveger (24491)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!