Keresés

Részletes keresés

van_Persil Creative Commons License 2019.08.10 0 0 24512

Gutaütés, de az ESCÁ-val se jártál volna sokkal jobban.

Előzmény: jaro1979 (24511)
jaro1979 Creative Commons License 2019.08.10 0 0 24511

Üdv.mindenkinek szerintetek ez gutaütés vagy esetleg ESCA?Három napja jártam itt akkor még semmi tünet ma pedig ez fogadott.Köszönöm a válaszokat!

vinik táltos Creative Commons License 2019.08.08 0 0 24510

Még hozzáteszem: Egyetlen darazsat sem látok, a többi lugasomon sem (azok favorit, zalagyöngye), de a feketerigók már megkezdték a dézsmálást.

Jövő hétre tervezem a szüretet, a próbamust még 15.5-ös, ez kevés, 18-19 jó lenne.  Egyszer volt egy 22-es évem, az akkori bor is különlegesen finom volt.

A kipréselt héj és csuma príma törkölyt ad, az október elejei első fejtésből maradó seprő konyak alapanyag.

A család is kedveli ezt a szőlőt, naponta hozok be 2-3 fürtöt.

Előzmény: vinik táltos (24509)
vinik táltos Creative Commons License 2019.08.08 0 0 24509

Szia!

Nagyon szép kis bemutatkozás. Lesz ez még sokkal jobb is, sok hely kell majd neki.

Írtam már (kb 10 évvel ezelőtt is), hogy nagyon szereti a vasat. Esztergályostól, maróstól vasforgács a töve körül beásva.

Az enyém tövénél a lányom kocsijának lecserélt alkatrészei vannak.

Most ilyen nálam:

 

                     

  Nagy vállas fürtöket  ad              mindenhol  fürtök                     ez a déli oldal                          ez a délnyugati

Érdekes, hogy a kiló fölötti

fürtök megjelentek a négy

 szemre metszett vesszőn

Előzmény: Jani71 (24502)
bootss Creative Commons License 2019.08.08 0 0 24508

Még nem hallottam róla...de megnézem...mindenképp hobbiszint lenne...Othelló szépen terem , de a "rókaízt"  nem tudom megszokni a boràba (bàr lehet én rontok el valamit)...ezért gondolkodtam valami borszőlőbe....A szomszédnak van egy pàr sor Nerója....de nem akar/szeretne még bort csinàlni ....az némi permetezéssel szépen terem...

 

 

Előzmény: medveger (24507)
medveger Creative Commons License 2019.08.07 0 0 24507

Mondjuk, ha nem ragaszkodsz a rezisztenshez, a Messiással is érdemes lehet foglalkozni.

Nekem tetszik a bora (Áldos Pincéét kóstoltam), egy sort ültettem is belőle (még nem fordult termőre).

https://www.zaol.hu/kozelet/helyi-kozelet/nagy-jovo-elott-all-a-messias-a-zalaban-szuletett-szolo-2548441/

Előzmény: bootss (24504)
medveger Creative Commons License 2019.08.06 0 1 24506

Losonci Bálint egyébként a Mátraalján foglalkozik Pinot-val, itt is szokott néha írni pinotnoir777 néven... :-)
Érdemes lenne megkérdezni, neki volt egy hétvégi háza még nemborász korában a Mátra északi részén is, s azt hiszem, ott is volt valamennyi szőlő.

Akár felhívni is érdemes, olyan ember, aki szívesen ad tanácsot, s azt érdemes megfogadni. :-)

losonci.hu

Előzmény: medveger (24505)
medveger Creative Commons License 2019.08.06 0 0 24505

A Pinot igényes, kényes fajta.

Ha főállásként szeretnéd csinálni a szőlőt, akkor jó lehet (nem véletlenül lettek a világfajták világfajták), ha csak hobbi, akkor érdemes hálásabb fajtát választani...

De nyilván ez csak "szerintem" típusú vélemény...

Előzmény: bootss (24504)
bootss Creative Commons License 2019.08.06 0 0 24504

Pinot noir- ral foglalkozik valaki....nekem egyre többen ajànljàk ....mennyire fagyérzékeny illetve szeptember elejére, kőzepére màr tényleg szüretkész?

bootss Creative Commons License 2019.08.06 0 0 24503

A korai fakadàs illetve a szeptember végi érés , ami nem igazàn tetszik csak ebben.... Nàlunk a màtra északi csücskében , szeptember végén màr nem ritkàk a minusz értékek ....

Előzmény: pajton (24496)
Jani71 Creative Commons License 2019.08.06 0 0 24502

2017/18 telén Othellora kézben oltva. Idén hozta ezt a kis bilinget. 

Trágyázott homoktalajon van. Betegséget nem látok rajta, de tudni kell, hogy ugyanazt a permetezést

kapta, mint a többi. Vastagabb héj, két db nagyobb mag, de mindenképp megjegyzendő,

hogy ez még csak kb. 10 mm-es bogyó. Az íze kissé borszőlős, egészen kellemes.

Egy kicsit még érnie kell, mert zöldek a magok, plusz kevés felesleges savat is érzek.

Kíváncsi vagyok, mit mutat majd nagyon kiterjedt, sok éves gyökérzettel.

 

Előzmény: vinik táltos (24319)
hobbigrape Creative Commons License 2019.08.06 0 0 24501

Előzmény: hobbigrape (24500)
hobbigrape Creative Commons License 2019.08.06 0 0 24500

Sziasztok!

 

Van pár tőke fehér szőlő, amit nem tudok hogy milyen, beazonosításban kérnék segítséget. A csatolt képek aug 4. készültek.

jacsoj Creative Commons License 2019.08.06 0 0 24499

A szüret időpontja egyre előrébb jön. Most már elmondhatom, hogy nagyon bejön a klímaváltozás. A 2000 évek elején Mária nap körül szüreteltem (szept 8-12), aztán egyre korábban. Volt, mikor aug. végén ráfonnyadt a tőkére a fürt. Ilyenkor volt 24 cukorfokom. Természetesen egész nyáron alig volt eső. Most lehet, hogy hasonló lesz a helyzet, jún 23. óta, több, mint 6 hete 4-5 mm csapadék volt, az is többször esett. Nem tudom, a következő 2-3 hétben lesz-e eső, utána már mindegy a Nérónak.

Tavaly már aug. 20.-án szüreteltem, de a naposabb, homokos talajon össze töppedt szemek voltak. A szőlőt még a szüret napján ledaráltam, és kézzel kicsutkáztam. Nincs nagy mennyiség, kb 100l. Utána az ilyenkor még 18-20 C fokos pincébe levittem, egy kis ként kevertem bele. Minden nap megkevertem az állományt, és két hét után a törkölyt nem tolta fel nagy erővel. Ekkor kipréseltem, már alig volt édeskés. Az íze fantasztikus, de nem is csoda, mert kb. 120-130 tőkéről jön össze a kb. 100 liter bor. Tavaly 20 fokos volt a cukor, a savát nem tudom, mert nem hiteles a savmérőm, de minden gond nélkül lehetett inni.

Nekem az a gondom vele, hogy nagy lombozatot nevel, sok a zöld munka igény. Hatalmas a növekedése, szépen, korán tolja a fürtöket, de virágzáskor szellősen kell tartani a fürtöt, mert hajlamos arra, hogy leszáradjon. Még egy jó tulajdonsága a Nérónak, hogy préselés után a magját kirostálva, és szárítás után megőrőlve, valóságos vitamin bomba télen fogyasztani.

Előzmény: Maci_P (24498)
Maci_P Creative Commons License 2019.08.06 0 1 24498

Jó hallani, hogy más is foglalkozik Néróval. Ahogy látom, neked már sokkal nagyobb tapasztalatod lehet vele ennyi év után.

Ha jól értem, de bogyóstól beteszed hordóba 2 hétre? Csömöszölés nélkül?
Ha jól sejtem, neked is magas cukorral jön le. Tudsz róla mondani sok éves átlagot? Savat? Érdekelnek az ilyen tapasztalatok, hogy mit várhatok tőle a jövőben...  Köszi.

Előzmény: jacsoj (24497)
jacsoj Creative Commons License 2019.08.05 0 0 24497

Kb. 20 éve mindig 2 hétig tartom az erjesztő hordóban a pincében. Akkorra már sötét piros a színe, de még pezseg. Karácsonyra már, az első fejtés után, nagyon finom, sötét színű, és nagyon tömény ízű. Ebből csak 1-2 kortyot lehet inni, tömény íz, és nagyon melegíti az embert.

Előzmény: Maci_P (24495)
pajton Creative Commons License 2019.08.05 0 0 24496
Esetleg ha tudsz csehül vagy németül. Rösler vagy Roesler Osztrák PIWI fajta. Ampelografia szerint Zweigeltrebe x (Seyve-villard 18402 x Kékfrankos) keresztezesevel jött létre. Levél közepesen nagy 5 kareju, fürt közepesen nagy vagy nagyobb kettéagazódó . Fagyállósaga -25 Celsius viszont korai fakadasa miatt tavaszi fagyokra érzékeny. Rezisztencia peronoszporara közepes , lisztharmatra valamivel jobb.kivaló a rezisztencia a botrytis ellen. Azt írja hogy a terméshozam jó, must eléri a 20kg/hl értéket átlag 9g/l sáv mellett. Szeptember végén érik, viszont soká kibírja tőkén hagyva és alkalmas kései szüretelesre. Borara azt írják hogy nagyon extraktiv magas tannin tartalommal és földi szeder(černica) ízzel. A fajta alkalmas a bio termesztésre...
Előzmény: bootss (24494)
Maci_P Creative Commons License 2019.08.05 0 0 24495

Nérót kevesen hoznak ki fajtaborként, azok is leginkább roséig jutnak vele, pedig sokkal jobb egy szép siller belőle, bár tavaly a vöröst is kipróbáltam, de nem a legjobb év volt a szőlőre, nem minden szőlőmnek lett meg a szokásos íz és illatvilága. Virágzáskor érzékeny, a magnéziumhiányt megerősítem. Ja, és nagy fürtöket tud hozni, így terméskorlátozás szükséges, különben nagy 4-5kg is simán lesz egy tőkén, az meg nem fog szép bort adni. Nagyon cukrosodik, a savát nem annyira tartja, így ügyesen kell a szüret időpontját megválasztani.

Előzmény: bootss (24493)
bootss Creative Commons License 2019.08.05 0 0 24494

A google a baràtom, de nem sok mindent sikerűlt megtudni róla, esetleg van valami anyagod róla? 

Előzmény: pajton (24492)
bootss Creative Commons License 2019.08.05 0 0 24493

Igen, kösz erre is gondoltam..bàr még 'csak' rozét kostoltam a boràból.... Keresek majd belőle egy fajtabort...

Előzmény: medveger (24491)
pajton Creative Commons License 2019.08.04 0 0 24492
Rösler
Előzmény: bootss (24490)
medveger Creative Commons License 2019.08.04 0 0 24491

A Nérót javaslom. Szinte permetezés nélkül termeszthető (rezisztens), fagytűrő, korai (augusztus vége) érésű, zamatos ború. Épp tegnapelőtt kóstoltuk Rába Szilárd kollégám Néróját, igen finom bort ad. Esetleges hibái: ha érése idején csapadékos, nyirkos idő van, rothadásra hajlamos (de ez augusztus végén még megoldható), illetve a kocsánybénulás előfordul (erről a korábbiakban a jelen lévő kollégák már hosszan értekeztek, én csak a megfelelő magnéziumpótlást emelném ki.

Előzmény: bootss (24490)
bootss Creative Commons License 2019.08.04 0 0 24490

Űdv! Rövid tenyészidejű (max. szeptember közepén érő) , jó fagytűrêsű,vörös borszőlőt keresek, néha fagyzugos területre...Othellót és Medinàt hanyagolnàm... Köszönöm előre is az ötleteket!

Falusi1 Creative Commons License 2019.08.03 0 0 24489

Nem feltétlen.

Nekem évekkel ezelőtt ki kellett vágnom egy vírusfertőzött tőkét. A mellette lévő a mai napig egészséges és terem, semmilyen betegség jeleit nem mutatja.

Előzmény: Gabesz3 (24486)
van_Persil Creative Commons License 2019.08.02 0 0 24488

Mivel lappang, nem tudni biztosan, hogy metszéskor, tetejezéskor, vagy kabócák/egyéb szívó rovarok által terjed, így jelenleg igen nehz/lehetetlen megmondani, hogy a szomszédos tőke nagyobb veszélyben van-e, mint bármely más pldány. 

Terjesztheti a metszőolló, a friss metszlapra rászlló légy, a szél, az oltvány etc.

Előzmény: Gabesz3 (24486)
Falusi1 Creative Commons License 2019.08.02 0 0 24487

Én 20m-es hosszú tekercseket vettem. A szélességében nem vagyok biztos, de úgy 2-3m lehet.  A középső drótra rögzítettem a felső szélét mindkét oldalon, alul pedig a fürtzóna alatt kapcsoltam össze ruhaszárító csipesszel. A környék összes csipeszét felvásároltam, több helyen már gyanakodva néztek rám.

 Nem ok nélkül tartasz tőle, elég babra munka. Ha jól emlékszem a Bí-bor-ásznál rendeltem. Zöld színű, de a lyukméretet nem tudom, de ők biztos tudják.

Előzmény: kezdőlépés (24482)
Gabesz3 Creative Commons License 2019.08.02 0 0 24486

Köszonöm én is valami ilyenre gondoltam tavaly ellszáradt a tőke masik fele. Megfertőzheti a szomszedos tőkét is?

Előzmény: van_Persil (24485)
van_Persil Creative Commons License 2019.08.02 0 0 24485

Gutaütés. Védekezni ellene gyakorlatilag nem lehet, (lappanghat akár évekig, nem igazán tudják, hogy hogyan is fertőz, nincs ellene ható permetszer), a tőke menthetetlen, minél előbb távolítsd el gyökerestől és égesd el az egészet.

Előzmény: Gabesz3 (24483)
Gabesz3 Creative Commons License 2019.08.02 0 0 24484

Bocsi a képek lemaradtak.

Gabesz3 Creative Commons License 2019.08.02 0 0 24483

Sziasztok tanácsra lenne szükségem milyen betegség ez? Köszönöm Gábor

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!