Keresés

Részletes keresés

medveger Creative Commons License 2011.07.22 0 0 9921

Bocs, nem kötözködni akarok, de ha a 10%-osból 1 dl-t teszel 10 literbe, az szerintem csak 0,1% lesz végül...

(De lehet, hogy én értettem félre, amit írtál...)

Előzmény: Törölt nick (9917)
RAMBO Creative Commons License 2011.07.22 0 0 9920

Szerintem menjetek be egy gazdaboltba:

 

http://www.gazdabolt.hu/shop/lemoso-szer/T00357-bordoileken-nano-sc-1-l#

 

Én biztosan nem tökönék a legyártásával otthon.

Előzmény: Törölt nick (9919)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.22 0 0 9919

Tehát azt mondod, kén már nem kell bele. Megfontolom - vagy teszek bele blindre egy keveset :)

A rezesbanda a meszesgödörbe az általános, mindenhol azt olvasni. De éppen itt, ezen a fórumon olvastam az ellenkezőjét! Állítólag úgy tapad jobban. Hát ezért lennék kíváncsi rá, kipróbálta-e már valaki? Én ki fogom egy kis kísérleti dózissal. Legfeljebb kidobok egy kis adagot. A kíváncsiság és a tudásvágy nagy úr ám! :)

Előzmény: Krizantén01 (9918)
Krizantén01 Creative Commons License 2011.07.22 0 0 9918

Az arányok stimmelnek, én rézgálicból csinálom /nem vagyok vegyész.../ minden jó.... Alapszabály MINDIG A REZESBANDA MEGY A MESZESGÖDÖRBE...!! tehát mindig a rezet kell a mészbe önteni, ellenkező esetben kicsapódik / vagy valami ilyesmi..../ tehát nem lesz jó... 

 

Szerintem ezt ne kutyuld tovább....az öregek sem csinálták...és ők tudtak valamit amit mi már sajna nem igen...???

Előzmény: Törölt nick (9917)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.22 0 0 9917

Köszi, átolvastam. Én is ennek a híve vagyok, habár magam még sosem kevertem, bordóit. Most majd fogok. Nem találtam viszint az arányokat. Máshonnan, anetről össze szedve úgy gondolom, hogy 1 kg réz-szulfáthoz 1.5 kg oltott mész rendben van. Mindkettőt feloldom 5 liter vízben, s csak használat előtt keverem össze 1:1 arányban, így akkor ez 10%-os. Ezt hígítom igény szerint. Alapesetben 1%-os lére gondoltam, tehát ebből a keverékből 1 decilter kell 10 liter vízhez. Ha rosszul számoltam, javítsatok ki.

Mindenhol azt olvasom, hogy rezest a meszesbe a keverésnél. Itt korábbról viszont találtam olyat, hogy fordítva, mert akkor lesz az anyagnak jó a tapadása. Erről mi a véleménye annak, aki ismeri a kérdést?

Más: kénport milyen arányban kell hozzá keverni?

Kell-e még valami mást hozzá adni?

Elég az 1%-os oldat úgy általában, például ilyentályt?

Előre is köszönöm a válaszokat.

 

Előzmény: Jani71 (9907)
alfi13 Creative Commons License 2011.07.22 0 0 9916

Ha ilyen jó szölő van akkor kérlek ne hurcold be a fertőzött töveket. Az ördög nem alszik. Égesd el a filoxériás szölőidet.

Előzmény: Midnightx (9915)
Midnightx Creative Commons License 2011.07.22 0 0 9915

Teljes mértékben homoktalaja van. Olyan, mint ami a homokórában van.

A Concord szőlőmön minden évben rengeteg termés van, filoxéra ide vagy oda. Azon az egyetlen tőkén megvan legalább egy mázsa, de inkább több. Nagyon szeretem, finom, aromás, mézédes, olvadó héjú.

Előzmény: Flanell (9911)
Flanell Creative Commons License 2011.07.22 0 0 9914
Előzmény: Flanell (9913)
Flanell Creative Commons License 2011.07.22 0 0 9913

Azt hiszem, a borfelvásárlós dolgot is ő mesélte állítólag.  :)

Előzmény: medveger (9912)
medveger Creative Commons License 2011.07.22 0 0 9912

Az elterjedtebb legenda szerint Kocsis Pál egy kisfiúval való véletlen találkozás során agyalta ki a szőlőfajta nevét (még a Wikipedia is ezt a változatot hozza, azzal a kiegészítéssel, hogy "Pali bácsi így mesélte"), de a borfelvásárlós változat is tetszik. :-)

Előzmény: Flanell (9910)
Flanell Creative Commons License 2011.07.22 0 0 9911

Csak akkor add oda, ha a mama bolondja a rovarölőzésnek, mert esetleg a talaj nem eléggé homoktalaj, és elfertőződik az összes szőlője.

A direkttermők borzasztó filoxérásak tudnak lenni, ami már a termést is visszaveti.

Az Actara a leírás szerint csak a levéllakó alakokat viszi.

Előzmény: Midnightx (9888)
Flanell Creative Commons License 2011.07.22 0 0 9910

Nem tudom, mennyi a valóságalapja, ma reggel hallottam a rádióban.

 

Anno Kocsis Pál a szőlőnemesítés során nem jelölte meg a más fajtával beporzott fürtöket, hanem csak fejben tartotta, hogy melyik tőkén melyik fürtöt melyik fajta porával porozta.

A később Irsai néven ismertté lett fajta magját tartalmazó fürt korábban ért be, mint a többi, és egy tájékozatlan kapás megette. Kocsis maga köré gyűjtötte az embereket, de senki nem vállalta. Ekkor így szólt: Semmi baj, kartársak, lehet kapni a gyógyszertárban ricinust.

Minden embernek ricinust adott be, így gyorsan előkerültek a magok, nem emésztődtek meg, el lehetett őket ültetni.

 

A fajta neve meg úgy lett, hogy a kísérleti ültetvényről szedett szőlőből bort csináltak, és Kocsis Pál elhatározta, hogy amelyik borkereskedő megveszi, arról lesz elnevezve a fajta. Egy Irsai Olivér nevű kereskedő vette meg.

RAMBO Creative Commons License 2011.07.22 0 0 9909

Végre nálunk is esik az eső.

Midnightx Creative Commons License 2011.07.22 0 0 9908

Tavasszal kaptam egyetlen darab Fanny vesszőt, hát, az gyönyörűen kihajtott. 2 hajtás is van rajta, szép nagy levelekkel. Kíváncsi vagyok mi lesz belőle.

 

Előzmény: Jani71 (9906)
Jani71 Creative Commons License 2011.07.21 0 0 9907

Próbálkoztál már saját készítésű bordói lével?

Nálam nagyon bejött (igaz, idén még egyszer se használtam, de a következő időszakban már fogom). Ha jól csinálsz mindent, nagyon tud tapadni!

5719, 5720, 5726, 5729.

Vagy marad a már említett felszívódó.

Előzmény: Törölt nick (9904)
Jani71 Creative Commons License 2011.07.21 0 0 9906

Ilyesmi nálam is van és volt tavalyelőtt is. A Fanny nagyon érzékeny rá, minden évben a legkorábban és szinte garantáltan kialakul. Egyébként az egyik legszebb, legformásabb fehér szőlő, és nem mellesleg finom is, kellően sokat is terem, brutális a növekedési erélye. Ezt a fajtát javasolnám lugas kialakítására annak, aki olyan fajtát szeretne, amelynél a termés is hasznosítható (nem is akárhogyan). Itt is írtam a fajtáról annak idején.

 

Rambo akkor zöldrothadást mondott rá: 5760, 5762, .

 

 

 

Előzmény: Midnightx (9900)
janijani Creative Commons License 2011.07.21 0 0 9905

Felszívódó szerek?

Előzmény: Törölt nick (9904)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.21 0 0 9904

Mit lehet tenni akkor, amikor szinte nam, mint nap esik? A bordóit seperc alatt lemossa és akkor már védtelen? De ha lefújom és megint esik, akkor másnap megint ugyanaz a helyzet? Mi a teendő ilyenkor?

janijani Creative Commons License 2011.07.21 0 0 9903

Nem tudom miért tünt el a Mathiász Jánosné fajta, de nálam is az öreg szőlőben hiányos permetezés miatt kipusztult a szőlőskertek királynője (is). Aztán amióta kezdtem komolyan venni a szőlő növényvédelmét nem pusztulnak aannyira a tőkéim. 2004-ben telepítettem új helyre újabb fajtákat amit kaptam a kertészetben és mind megvan, sokkal erőteljesebbek mint az öreg tőkéim.

Érdekes módon van a szomszédunkban egy 80 éves bácsinak szőlője, évek óta nem metszi, nem permetezi, nem kapálja senki és mégis megvan, terem is 6 méteres vesszőkön valami aprószemű szőlőt.

Előzmény: Midnightx (9902)
Midnightx Creative Commons License 2011.07.21 0 0 9902

Ez jó hír!

MÁS: Szerintetek miért tűnt el a Mathiász Jánosné muskotály szőlőfajta majdnem mindenhonnan? Szerintem egy jó fajta csemegeszőlő, egy világhírű szőlész által nemesítve. Neki köszönhetjük többek közt a Csaba gyöngyét és a Szőlőskertek királynője muskotályt is. 

A M. J.-né muskotály viszont szinte sehol nem kapható, se piacon, se szupermarketben, a kertészetek többségében sem. Nem is termesztik nagyüzemileg és a házikertekben is nagyon ritka.

Nálunk még a dédapám ültette ezt a fajtát még valamikor a 30-as években, azóta is élnek és virulnak trágyázás, locsolás és permetezés nélkül.

Lehet, hogy azért tűnt el, mert külsőre nem annyira mutatós?

Manapság mindenhol azokat a felfúvódott, íztelen förmedvényeket árulják.

 

 

Előzmény: janijani (9901)
janijani Creative Commons License 2011.07.21 0 0 9901

Ez nem peronoszpóra, inkább valami sérülés érte a bogyókat vagy megszúrta valami kártevő. Kiskertben ha nem sok van belőle le lehet csípni egy ollóval mert a sérült bogyó fertőződhet és szebb is ha nem csúfítja el a fürtöt egy-egy ilyen bogyó.

Előzmény: Midnightx (9900)
Midnightx Creative Commons License 2011.07.21 0 0 9900

Ez peronoszpóra? Szerencsére még csak pár ilyen lila bogyó van. Nyilván ezeket már nem hozza vissza semmi, de ha a maradék 90% megmenekülne, az jó lenne. 

 

Előzmény: janijani (9899)
janijani Creative Commons License 2011.07.21 0 0 9899

Erre a mondatra gondolsz? "Ilyenkor mindenképpen tanácsos felszívódó szerrel védekezni, amely a növény szöveteiben is elöli a gombafonalakat."

 

Amelyik bogyó már lila és összeaszott azt már nem fogja meggyógyítani, kiszépíteni és fogyaszthatóvá tenni, csak elöli a gombafonalakat és nem fertőz tovább. Azért ez is valami úgyhogy permetezni kell, hogy a maradék termés egészséges maradjon és a szőlő be tudja érlelni a vesszőket hogy jövőre lehessen termésünk.

 

 

Előzmény: Midnightx (9898)
Midnightx Creative Commons License 2011.07.21 0 0 9898

Itt azt írja, hogy felszívódó szerekkel a már kialakult betegség is gyógyítható.

 

Perenoszpóra

A perenoszpórát egy gomba, a Plasmopara viticola okozza, amely az Oomycota törzsbe tartozik. Máig nem jutottak dűlőre egymás között a biológusok abban, hogy vajon fotoszintetizáló képességüket elvesztett moszatok ezek a gombák, vagy sem. Egy azonban biztos: a perenoszpóra magasan[...] Bővebben! Tovább »

forrás: Blog.hu

Előzmény: janijani (9892)
Daeril Creative Commons License 2011.07.21 0 0 9897
Előzmény: targyík (9896)
targyík Creative Commons License 2011.07.21 0 0 9896

A leveleket és a fürtöket nemsokára tüzetesebben áttekintem az egész területen, tegnap csak futó pillantásokat vetettem rá, de eléggé elszomorított a látvány. A szőlőterület hatmadán egy jó hónapja vashiány lett úrrá, néhány tőkén teljesen elhalt a lombozat, de a többségén némi tápoldattal tudtam segíteni. Elég sok a félig meddig sárga, itt-ott megégett levél, elég nehezen tudok eligazodni közöttük. Mik a levélen a peronoszpóra csalhatatlan tünetei?  

Falusi1 Creative Commons License 2011.07.21 0 0 9895

Én sem vagyok biztos benne, hogy peronoszról van szó.

Mit mutat a levél? A vörös szőlők közül a bíbor kadarka fürtjeinek nap felé néző oldalán nekem minden évben lilás színeződés jelenik meg. A soron következő permetezést követően is megmarad ez az állapot, de a fürt normálisan beérik.

Előzmény: targyík (9891)
csite Creative Commons License 2011.07.21 0 0 9894

Biztosan peronoszpóra? Egy fürtön hány szemet érint a dolog? Ha csak párat, és olyat amit napfény jobban érhet, akkor lehet napégés is.

Előzmény: targyík (9891)
targyík Creative Commons License 2011.07.21 0 0 9893

Köszi, jövőre körültekintőbb leszek.

Előzmény: janijani (9892)
janijani Creative Commons License 2011.07.21 0 0 9892

A peronoszpórát csak megelőzni lehet, amibe beleütött már nem tudod kipermetezni belőle. Mentsd ami menthető még most is permetezni kell mert az esők után jön a meleg és a peronoszpóra mindent elvisz. Én most egy szelektív permetezésre készülök, ami már pár napon belül érik azt már nem permetezem, a később érőket lenyomom mégegyszer Quadrissal.

http://szolo.blogspot.com/2009/04/permetezesi-menetrend.html

Előzmény: targyík (9891)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!