Keresés

Részletes keresés

Gyorskereses100 Creative Commons License 2023.08.31 0 0 145

A horvátok támadták meg Magyarországot - amikor 1848.08.31-én bevonultak Fiuméba

 

A háttér

 

https://www.facebook.com/photo?fbid=313968574525167&set=a.288793213709370

 

 

gyorskeresés00 Creative Commons License 2022.05.20 0 0 144

Gondoltam feltámasztom ezt a topicot, de legalábbis megpróbálom :)

 

Jelasics táborszernagy halálának évfordulójára - avagy Kalasnyikovért szobrot fordítottak!

 

 

Josip Jelacic, magyarosan Jelasics József, horvát bán, osztrák táborszernagy halálának évfordulója (1859.05.20.) adta az apropót, hogy egy kevéssé ismert, de érdekes, s ma is aktuális történetre hívjam fel a figyelmet. Jelasics zágrábi szobra a karddal Budapest felé mutatta a csapásirányt, de a Kalasnyikov-ügy után megfordították az Adria felé!

 

http://kazivilaga.com/blog/2022/05/20/11192/

 

rev251 Creative Commons License 2004.12.30 0 0 143
OFF

LOL, ez nagyon jó! Tényleg

Amúgy a spec rel. leírtan nem Einstein volt, ő "csak" magyarázta. Lorentz és Poincaré matematikai-fizikai konstrukcióját.
Ill. a fényelektromos hatás kvantumos magyarázata: néhány oldalas dolgozat, de átütő.
Ekkor még találmányi hivatali ember volt.

Az ált.rel az viszont ő volt. Így tudjuk. És akkor már nem szabadalmi tisztviselő volt

ON
Előzmény: IDOHIDEPITO (135)
IDOHIDEPITO Creative Commons License 2003.12.22 0 0 142
Alapvetően nem tűrik egymás lábszagát. (a horvátok és a szerbek.) 1945/46-ban 900 ezer horvát férfit likvidáltak, csoda, hogy megmaradtak. Persze a nemzetfenntartáshoz elsősorban nők kellenek. Ehhez képest a 70 ezer magyar férfi apró szórakozás volt a csetnikek szemében... (Forrás TV-M-2-es Határok, áttelepítések sorozat)
Előzmény: NevemTeve (141)
NevemTeve Creative Commons License 2003.12.22 0 0 141
Szóval akkor Mileva Einstein is megtámadta Horvátországot?
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.22 0 0 140
Konkrét bizonyítékot azért említettem, mert a tudományos módszertan szerint, ha nem tévedek, aki fölállít egy hipotézist, előbb cáfolja meg az addigit.
Előzmény: cyprus_people (139)
cyprus_people Creative Commons License 2003.12.20 0 0 139
"Konkrét bizonyíték..."
Off.
(Az mi? Irak aláírta az atomsorompó egyezményt, mert sok homok alá dugott atombombája volt, van, amiért jól meg is fizetett. Izrael azért nem írja alá az atomsorompó egyezményt, mert nincs 200 db atombombája. Ezt az USA bármikor kész konkrét bizonyítékokkal alátámasztani... Ennyi elég? Kis hazúgság, nagy hazúgság, STATISZTIKA...)
Előzmény: Törölt nick (138)
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.20 0 0 138
Na jó, de ez mind csak hipotézis. Konkrét bizonyíték van valami, hogy nem Einstein, hanem a felesége volt?
Előzmény: IDOHIDEPITO (136)
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.19 0 0 137
Akkor visszavonom, semmit sem tudok a felesége életéről.
Előzmény: IDOHIDEPITO (136)
IDOHIDEPITO Creative Commons License 2003.12.19 0 0 136
"a feleségének sem..."
Ezt már elég cinikusnak találom, miután ő tovább nem dolgozott, sőt mint mondtad, az egyetemet sem fejezte be. Miután két gyermekét fölnevelte, valószínű ő is idősebb lett, esetleg rossz kedvű a relativitáselmélete miatt...
Előzmény: Törölt nick (134)
IDOHIDEPITO Creative Commons License 2003.12.19 0 1 135
Ha én egy találmányi hivatalban dolgoznék, azt mondanám annak a Podolskynak;
Öreg jó a paradoxonod, de a kutyát sem érdekel. Éppen most rakom le az elfektetőbe 10 évre....
De tudod mit, ha beveszel és Időhídépítő-Podolsky alatt kiadjuk én meggyőzöm a médiát a paradoxon fontosságáról. Én ahhoz nagyon értek, meg vannak haverok is a sajtónál... Feltalálni mindenki tud, naponta hozzák nekem ide a jobbnál jobb találmányokat, de hogy mi valósul meg belőle az tőlem függ. Húsz év múlva az atombombát is egy Openheimer fogja feltalálni... Kit érdekel, hogy nem is ért a fizikához...
Előzmény: Törölt nick (134)
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.19 0 1 134
Igen, a nagy egyesítés, meg a kvantummechanika determinisztikus megalapozása sem sikerült. Ezt a kudarcot életrajzban említve is olvastam.

Mentségére szolgáljon, hogy másnak sem sikerült, pl. a feleségének sem.

Azért több dolgot is csinált, pl. a rejtett paraméterekkel kapcsolatban volt eredménye, az Einstein-Rosen-Podolsky-paradoxon.

A húszas évek után a kor a gigászi felfedéseknek sem kedvezett: az elméleti keretek megvoltak. A kutatás súlypontja is a kísérleti fizikusoknak (és a hozzájuk közvetlenül kapcsolódó, kísérleti méréseredményeket feldolgozó elméletieknek) kedvezett.
Végül, megöregedett. A matematikában, fizikában az eredmények jelentősebb részét fiatalon érik el, akkor különösen így volt. Heisenberget sem negyvenes korában elért eredményeiről ismerjük.

Előzmény: IDOHIDEPITO (133)
IDOHIDEPITO Creative Commons License 2003.12.19 0 1 133
Off, utolsó!
Okey, zseni volt! De miért nem tett le valamit az asztalra 1916-1955 között? "Pedig dolgozott,teljes erejével dolgozott..."
Előzmény: Törölt nick (131)
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.19 0 0 132
Ez nem jelenti azt, hogy egy, az ezt kutatók által elismert eltérő eredményt érzelmi okok miatt elleneznék, annak ellenére, hogy Einstein számomra a világtörténelem legpozitívabb szereplői közé tartozik.

Azzal együtt, engem a relativitáselmélet tartalma sokkal jobban érdekel, mint eredete.

Előzmény: Törölt nick (131)
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.19 0 0 131
Kedves IDOHIDEPITO,

elvileg elképzelhetőnek tartom, hogy valaki rossz a középiskolában, de mégis zseni.
Einstein életét nem ismerem kutatói részletességgel. Akkori feleségének a levelezését sem.
Ha az a kérdés, hogy szerintem Einstein találta-e ki a speciális relativitáselméletet, és az általánosat (utóbbi alatt - ha jól emlékszem - már elvált az első feleségétől), akkor azt mondanám, hogy igen, Einstein találta ki. Egész életútja, írásai, melyekből többet olvastam, a kortársak hitelesítése ezt támasztja alá.

Az lehetséges, sőt, valószínű, hogy Einstein megbeszélte, vagy megpróbálta megbeszélni a problémákat, amelyek foglalkoztatták. Azt gondolom, hogy ha az ember kutató, óriási segítség, ha a társa partner a gondolkodásban.

Előzmény: IDOHIDEPITO (130)
IDOHIDEPITO Creative Commons License 2003.12.19 0 1 130
Elképzelhetőnek tartod, ha valaki a középiskolában gyengélkedik a matematikai fizikai alapoknál, utána az egyetemi éveiben leginkább kávéházi székeket koptat, hogy egy ilyen teóriát (ami persze egyáltalán nem biztos hogy minden körülmény között jó) megalkosson?
"közönyös volt a kutatás iránt."
Miféle kutatásra gondoltál? A kvantumelmélettel kapcsolatosakra? Vagy a Niels Bohrral folytatott levelezésére?
Egyetemet viszont sok okból kifolyólag lehet nem befejezni...
Például ha egy nő gyereket szül. Különösen abban az időben, amikor nem volt mosógép és eldobható pelenka...
Előzmény: Törölt nick (126)
IDOHIDEPITO Creative Commons License 2003.12.19 0 0 129
"Azt mondják..."
Had mondják...
Előzmény: Törölt nick (126)
IDOHIDEPITO Creative Commons License 2003.12.19 0 0 128
Nem.
"A könyvek száma végtelen, az emberek élete véges."
Előzmény: Törölt nick (127)
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.19 0 0 127
Ezek szerint olvastad ezt a regényt?

Úgy sejtem, ebből azt a következtetést vonod le hamarosan, hogy a hölgy magyar volt, és a relativitáselmélet magyar fölfedezés.
Előzmény: IDOHIDEPITO (125)
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.19 0 0 126
Azt mondják, Einstein első felesége kimondottan közönyös volt a kutatás iránt. Az egyetemet sem fejezte be. E.-nek gondja is volt, hogy a felesége nem érdeklődik az őt vonzó dolgok iránt.
Előzmény: IDOHIDEPITO (125)
IDOHIDEPITO Creative Commons License 2003.12.19 0 0 125
Off: A délszláv nők nagyon jó matematikusok fizikusok. Lásd "Egykő" feleségét, aki kitalálta a relativitáselméletet...
Előzmény: kavkaz (122)
NevemTeve Creative Commons License 2003.12.19 0 0 124
Ja, akárhogy tiltakoztunk, csak beerőltetnek minket is... bár az EU-hoz vannak nagyon jó off-topikok...
Előzmény: rhaurin (120)
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.19 0 0 123
Kata nevű horvát fizikus lányok? HOL???
Előzmény: IDOHIDEPITO (121)
kavkaz Creative Commons License 2003.12.19 0 0 122
Hol és mikor lehet bekebelezni fizikus lányokat?
Előzmény: IDOHIDEPITO (121)
IDOHIDEPITO Creative Commons License 2003.12.19 0 0 121
Szegény Kata nevű horvát fizikus lányok sem kerülhetik el sorsukat...
Előzmény: rhaurin (120)
rhaurin Creative Commons License 2003.12.19 0 0 120
Benedek Szabolcs: Esetleg a legegyszerűbb volna mindent visszaadni a rómaiaknak?

Persze hogy ez a legegyszerübb. És éppen ez is történik mostanában. Az EU csak egy évezredes európai álomnak, a Szent Római Birodalomnak legújabb fejezete (volt már jónéhány fejezet, köztük egészen rémálomszerüek is). Horvátországot egyelöre még nem kebelezte be a Birodalom, de be fogja.

Előzmény: Törölt nick (115)
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.19 0 1 119
A szlavóniai megyék neve a 15. században:
Dubica
Kőrös
Orbász
Szana
Varasd
Verőce
Zágráb
Szerintem a középkorban magyar lakosság többnyire Kelet-Szlavóniában volt (már csak a megyék nevei alapján is), nyugatabbra inkább délszlávok élte. A török hódítás éppenséggel Kelet-Szlavóniát érte, a hódoltság után délszlávok költöztek az elnéptelenedett területekre (de lehet, hogy már a hódoltság idején is megindult a bevándorlás), magyarok az ún. baranyai háromszögben maradtak.
Előzmény: IDOHIDEPITO (117)
IDOHIDEPITO Creative Commons License 2003.12.19 0 0 118
Jav: Szlavónia
Előzmény: IDOHIDEPITO (117)
IDOHIDEPITO Creative Commons License 2003.12.19 0 0 117
Szlavonával kapcsolatban, én a lakosság pusztulást jobb kifejezésnek tartanám, egy török utáni délszláv (nem biztos, hogy horvát) betelepítéssel kombinálva.
Előzmény: Törölt nick (116)
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.19 0 0 115
Az országhatárok a történelem folyamán folyamatosan változnak. Változik egy adott terület etnikai összetétele is. Semmi sem állandó.
Esetleg a legegyszerűbb volna mindent visszaadni a rómaiaknak?
Előzmény: IDOHIDEPITO (114)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!