az mdf-et széles körben felelőssé teszik a rendszerváltás nehézségeiért, a hagyományos bázisát elvesztette, a kormánypártok szavazóira nem gyakorol érdemi hatást
az szdsz a 90-es bázisát még jobban elvesztette mint az mdf, aki pedig megutálta a fideszt és kormányváltást kivánt, az is inkább az esélyes mszp-re szavazott, mint a szerintem meglehetősen hiteltelenné vált pártra
az szdsz mégha érvényesiteni tudná elképzeléseit akkor is egy minimális választoközségre gyak hatást, pusztán a jómodu, magas jövedelmü leginkább piacképes értelmiségben örvend még relative komolyabb támogatásnak, az alacsony és a közepes státusu szavazók között gyakorlatilag nincs jelen, vidéki tagjait kirugta a köménymag, az mszp-ellenes szavazók soha nem térnek vissza, s ha fontosnak tartja azt akár ő és főleg a holdudvara, hogy ne jöjjön vissza Viktor amelyet igencsak megszivnának , akkor nemigen nyithat uj frontot a kormánnyal szemben
ha nyit akkor sem ér el semmit csak a kormányt vérezteti ki még jobban
a politika iránt érdeklödö közvéleményben a szadesz a radikális és militáns értelmiségi holdudvar és a "jogvédők" jelenitik meg mely egyszerre komcsizik és nácizik s bizony még a kormánypártok szavazói is falra másznak tőle
az szdsz menthetetlenül, örök időkre minipárt akármit is csinál...
kérdés, hogy felvállalhatják-e a felelősséget azért hogy saját oldaluk hosszu időre elbucsuzhat a hatalomtól?
ha van morális tartásuk akkor nyilvánvalóan nem Szerintem fel, mivel a Fidesz nem jobboldali párt, miképpen az MSZP sem klasszikusan baloldali.
Amúgy mind az MDF, mind az SZDSZ jó középpárt lehetne, nem is olyan régen még fordított volt az állás, Fidesz és MSZP voltak a törpepártok, MDF, SZDSZ volt a két nagy. Miért ne jöhetne vissza ez a felállás?
a távolodás a nagyobb partnertől mindkét esetben csak ugy lehetséges, hogy elkezdenek látványosan elhatárolodni, s gyakorlatilag uj frontot nyitnak
viszont ezzel saját oldaluk bukását okozzák érdemi eredmény nélkül
jól látható a mostani viták hatása (az összkormánypárti tábor vesztesége nagyobb mint az szdsz nyeresége, de ugyanez jól látható az mdf esetében is
amikor Dávid látványosan a miéphez hasonlitotta a fideszt azzal sem szerzett magának támogatot, csupán a fidesznek ártott
kérdés, hogy felvállalhatják-e a felelősséget azért hogy saját oldaluk hosszu időre elbucsuzhat a hatalomtól?
ha van morális tartásuk akkor nyilvánvalóan nem
Mivel jómagam úgy gondolom, hogy egyik "nagy" párt sem tudja/tudta megfelelően működtetni hazánkat, jó lenne, ha sem a Fideszt, sem az MSZP-t nem látnánk többé a hatalom közelében. Megoldás lenne, ha 2006-ban vagy egy esetlegesen előrehozott választásokon erre a két pártra nem szavaznánk? Kérdés, kinek mi az alternatíva?
Részemről ha még ütőképes lenne, a Magyar Október Pártot támogatnám, de az MDF és az SZDSZ reálisabb alternatívának néz ki.
Sajnos más olyan pártról nem tudok, amelyik egyik szélsőség felé sem hajlik el, és nem rétegpárt.
Lehet, hogy rossz taktikus vagyok, de az SZDSZ és az MDF helyében erősen arra helyezném a hangsúlyt, hogy az MDF esetében távolodjak a Fidesztől, az SZDSZ esetében pedig az MSZP-től, amelyik jobban eltávolodik, szerintem az lehet a befutó...
Egy másik topic-ból, idemásoltam, mert itt jobb, na... ;-))
A topikinditonak nem kell alternativat kinalnia, mert nem politikus. Amugy csak azt meri fel (persze teljesen szubjektiv az egesz, s igy semmi kovetkeztetest nem lehet belole levonni), hogy mennyien vannak, akik nem akarnak sem az mszp-re, sem az mpsz-re szavazni. Nem kell ehhez uj partot kitalalni, lehet szavazni: szdsz, miep, munkaspart, centrum, kisgazdapart. Ezek mind letezo partok. Nem arrol van szo, hogy itt aki a 3. variaciora szavaz, az az egesz politikai eletbol ki van abrandulva, hanem csak azt, hogy a ket nagy part az atlagnal kevesbe elegiti ki. Ennyi, a tobbi meg Lucass demagogiaja, mert ugye latni kell, hogy amig nem vezetik be itt a tisztan egyeni valasztasokat, addig igen is lesz eselye mas partoknak is. Hogy ez jo-e vagy nem az mas kerdes, s lehet rajta vitatkozni. Azt viszont szerintem necces allitani, hogy az utobbi ket kormany annyira baromi jo lett volna, hogy mar csak finomitani kell politikajukon, mert a politikai irany alapvetoen helyes, s jo szinvonalu dontesek szulettek. Ehelyett inkabb elvesztegetett 5 evrol beszelnek. A politikai vitakultura abbol all, hogy minden racionalis erv helyett a partok populistai versenyeznek, s biztosak lehetnek abban, hogy 40%-uk ugy is meg lesz, ha tiszta hulyeseget beszelnek es csinalnak. Mivel nincs alternativa ezert gyenge a politikai verseny, s gyengebb a partok teljesitmenye is.
Az en velemenyem szerint tehat nem lenne katasztrofa, ha ketpartrendszer lenne, ha sikerulne az mszp-nek es az mpsz-nek is megujulnia, szinvonalasabban, s felelosebben politizalnia. (and that is a big if) Pl. ahogy irtam mar, en szivesen szavaznek akar a demokrata, akar (sot meg inkabb) a republikanus partra, de a mi partjaink azert meg ezektol messze vannak. 10 ev mulva tan itt lesz az ideje, bar en abban is remenykedem, hogy addigra legalabb a hardcore kadaristak hatterbe lehet szoritnai a szociknal. A mai szocialista partot igen kevesse tartom pozitiv eronek a magyar kozeletben (ad hoc modon osszegyurt rablobanda melykadarista reflexekkel), s a Fidesznek szuksege van egy normalis valtopartra ahhoz, hogy normalis teljesitmenyt nyujtson. En nem bizom az mszp-ben e tekintetben. Legalabbis meg vagy 20 evig nem.
Gondolom ez az egész abból indul ki, hogy a nagy pártokkal, sőt általában a pártokkal szemben egyre nő az elégedetlenség. Úgy érzik az emberek, hogy nem képviselik az ő érdekeiket, nem tesznek eleget a tiszta közéletért stb.
Ez mind szép és jó, és igaz is, de miből gondoljátok, hogy bárki is képes lenne tisztának, szépnek és okosnak megmaradni a politikában? Nem az ember lényege az, hogy hatalpom közelében megittasul és túl sokat kezd el magáról képzelni?
Még hisztek a mesékben?
ebben egyetértünk Sándor
a topicinditó azt a - részben jogos - kiábrándultságot kivánja kihasználni , mely a politikával szemben található a magyar társadalomban , anélkül hogy vmi alternativát kinálna
a kétpártrendszernek - mely örök időkre megtörhetetlen, mint ahogy azt a hasonló tipusu országok példája is mutatja - mindazonáltal megvan két előnye
az egyik hogy két párt elvileg rendelkezik a magyar társadalom kormányzásához szükséges eszközökkel, legalábbis lényegesen jobban mint egy ujonnan alakuló amatör szervezet
a másik szerintem még fontosabb, hogy ez a szerkezet nem hagy levegőt a szélsőségeknek, hanem beszippantja azok szavazóit a saját oldal nagy pártjába
ha a topicinditónak lett volna vmi ötletecskéje , hogy mit aka, esetleg milyen uj pártot stb , akkor érdemes lenne foglalkozni vele, de igy csupán a horthy és a kádár rendszerben megszilárdult hálás véleményre hajaz, hogy a politika uri huncutság
márpedig hogyha mindenki igy áll hozzá, akkor tényleg az lesz
szerinttem igenis sokat változott a jobb pl a 94-es széttagolt, és esélytelenhez akár a bal a horntol a megyó-féle mszp-hez
minden okoskodással szemben én mindkét esetben előrelépést látok
az usában száz éve lényegesen rosszabb volt a helyzet, ám csak ugy változott meg hogy az emberek igenis részt kivántak saját dolgaik intézéséből, s nem efféle, "dögöljön meg minden politikus" tipusu vélemenyeket hangoztattak...