Keresés

Részletes keresés

gammamikroszkop Creative Commons License 2023.12.10 -8 4 187379

Nem bír a vérével, ennyi.

 

Lételeme a szarkavarás és a lopás.

 

Ennek nagyon csúnya vége lesz, mert az egész országot tönkreteszi, leginkább az emberek mentalitását.

 

Előzmény: schlumberger (187378)
schlumberger Creative Commons License 2023.12.10 -8 4 187378

A potrohos nem világpolitikai tényező, mit ugrál?

Előzmény: gammamikroszkop (187377)
gammamikroszkop Creative Commons License 2023.12.10 -8 3 187377

https://444.hu/2023/12/10/guardian-orban-emberei-washingtonban-zart-ajtok-mogott-gyozkodik-a-republikanusokat-hogy-allitsak-le-ukrajna-katonai-tamogatasat

 

A Potrohos egyértelműen egy durván megcsonkított Ukrajnát akar (Odessza) ahol egy Fehérorosz jellegű diktátor uralkodik, vagy akár teljes annektálást

 

azért, hogy a ninja portyázóival közvetíthessen a korrupt nyugati cégek és a Putleri rezsim között.

 

Ez egyszerűen őrületes nemzetbiztonsági kockázat. Ha valaki nem éri fel ésszel, mi köze ennek a topichoz...

 

Ha az ukránok csak döntetlenre kihozzák, Odessza marad, és Putyinista diktátora sem lesz Ukrajnának, akkor 

 

sikerült egy ÖRÖK ELLENSÉGET KREÁLNI A SEMMIÉRT

 

csak mert az utcai harcos Potrohos nem bír a vérével és muszáj neki a fekáliában feredőzni....

trizs77 Creative Commons License 2023.12.10 0 4 187376

Nem a tűzéreknek vittük.

Volt a tűzéreknél is pár M-Törzs alakulat is.

 

Civileknek = Az M-törzs alakulatok (legtöbbször zászlóaljak/osztályok, ritkábban ezredek) általában 3 főből álltak.

 - Volt egy fixen őrnagyi beosztású/rendfokozatú "M" törzsparancsnokuk.

 - volt egy főtörzsörmester rendfokozatú raktárosuk,

 - volt egy tizedes rendfokozatú mindenesük.

Slussz.

 

Ők hárman voltak a béke létszám.

Az alakulatnak önálló MN száma volt, és igen ritkán vagy talán sohasem olyan fegyvernemű volt mint a befogadó laktanya.

 

Ők állították volna fel, ha megfújják a harci sípot az egységet, úgy hogy hozzájuk hármukhoz bevonul a másik - addig otthon lévő - kb. 600 fő tartalékos.

 

Nos a pécsi tűzéreknél is volt ilyen M-Törsz vagy ha nem is ott volt, ott kellett neki átadni hetente a küldeményt.

Sokszor a befogadó alakulat csak egy raktárt biztosított saját területén belül az idegen M törzsnek.

 

-------------------------------------------

 

Amit szállítottunk az érzékeny híradó dolog volt

Ennek  szállítására voltak szabályok.

 

1. nap. = Az előállító cég kiviszi a faládát , kb. 200x120x120 cm Budaörs vasútállomásra.

Ott átadja a szállítmány kísérő zászlóalj őrségének.

Berakják egy vasúti vagonba.

 

2.nap =  Megérkezik a ZTZ kocsi, azaz egy tolató mozdony kitol Budaörsre a Nyugati pu rendezőből egy katonai szállítmány kísérő vagont. Ez kb. 12-18 órát vesz igénybe.

 

3.nap = A vagont + a ZTZ kocsit egy másik tolató mozdony beviszi Kelenföldre.

Onnan egy harmadik tolató mozdony (ha szerencséjük van még aznap) átviszi Ferencvárosba.

 

4.nap = Ferencvárosból minden nap 01.00-kor indult Pécsre egy tehervonat.

Vagy bele tudták még az nap sorozni ezt a két vagont, vagy csak egy nappal később.

 

5.nap= Ferencvárosból egy éjszaka alatt leért a tehervonat Pécsre.

Ott értesítették a laktanyát.

Ha felkészültek még aznap kiment a laktanyából egy teherautó a Pécsi teherpályaudvarra, feltéve ha volt valahonnan targonca is ?

Ha nem volt épp ott leemelő targonca - volt ilyen többször - akkor vártak még egy napot.

 

6.nap = Ennyi idő alatt általában leért a faláda Pécsre be a laktanyába és átadták a címzett alakulatnak.

Még a  6. vagy a 7. napon napon a katonai ZTZ vasúti kocsit (a benne lévő 2-3 szállítmány kísérő katonával) egy másik tehervonatba sorozták és visszahozták Budapestre.

Azt a vagont amiben a láda utazott ott hagyták Pécsen.

 

Ez volt a szabály szerű eljárás.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ezt borítottuk fel az ötletünkkel.

Hagyjuk az egész hetes hercehurcát a fenébe.

Tegyük fel egy teherautóra.

A teherautó induljon el a laktanyánkból kb. reggel 7-kor.

Legkésőbb 11 vagy 12 órára leér Pécsre.

Adják át a ládát.

Forduljanak vissza és délután kb. 17.00-kor már megint itthon lesznek.

 

Teljesen kiakadtak az ötletünkön.

Leginkább az elhárítók, rajtuk kívül pedig a katonai közlekedési szolgálat.

Közúton vinni mikor van vasúti szállítási lehetőség is ?

 

Az elhárítók azon izgultak, hogy ha teherautó platón visszük a ládát ki fogja őrizni ?

Egyetlen katonai cég örült az ötletünknek az Önálló katonai Szállítmány kísérő Zászlóalj. (MN 2389)

Nekik akkoriban annyi munkájuk volt, hogy nem győzték katonával.

Például akkor futott nagyban a Kom-Bóly projekt amin egyszerre 3-4 őrs is dolgozott.

 

Végre engedélyezték.

De csak próba képen.

Először még a teherautó fülkében ült a gépkocsivezető kiskatona, a kocsiparancsnok tiszthelyettes, a platón a láda mellett meg didergett 2 fő szállítmány kísérő kiskatona töltött fegyverrel.

 

így ment vagy két hónapig.

Végül elengedték a két őrt.

Már nem kellett.

 

S onnantól kezdve inkább kéthetente, de sűrűn hetente is vagy az egy dízel ZIL-130 vagy AVIA elvitte a ládát Pécsre és még aznap vissza is ért.

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: KLMNO (187373)
FOMA Creative Commons License 2023.12.10 0 1 187375

Stimmel. Azóta változott a szelvényezés, ma már a 192-193 között van az A/1.

Előzmény: KLMNO (187373)
trizs77 Creative Commons License 2023.12.10 0 1 187374

köszi.

akkor én nyertem.................................:-)))

 

A következő találkozónál (2-3 év) jönnek egy körrel.

 

 

Előzmény: KLMNO (187373)
KLMNO Creative Commons License 2023.12.10 0 1 187373

Maradjunk a 199-nél, mert a 198-as az a Pécs tábla közelében volt.

Előzmény: trizs77 (187370)
trizs77 Creative Commons License 2023.12.09 -2 2 187372

Volt nálunk (MN 7980) 2 db DIZIL, azaz dízel motorral átépített ZIL-130 teherautó.

Egyik rövid platós volt, ülésekkel, a másik hosszú platós.

 

Nem sokat talán 2-3 évet mentek benzin motorral, elég kevés km-t.

Utána elvitték átépíteni.

1-2 hónap múlva visszahozták.

Román dízel motorokat kaptak.

A többi platós ZIL-ünk marad benzines.

 

A kettő DIZIL-ből a rövid platós (űléest) Bp-i HEŐ ügyelet tartalék őrség kocsinak osztották be.

Állandóra.

De erről valahogy nem nagyon értesítették a HEŐ ügyeleteket mert havonta ha egyszer igénybe vették.

Minden reggel 8-kor az őrvezető bejentkezett a HEŐ üTI-nek, pontosabban 99%-ban az ÜTI helyettesének, hogy Ő megvan, készen áll.

Az tudomásul vette, valahová felírta egy nagykönyvbe a kocsi rendszámát és a gkv nevét és a következő 24 órában nem nagyon szóltak hozzá.

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

A másik DIZIL-nek viszont kb. 1982-től vagy 83-tól (??) lett egy fix fordája a napi/heti feladatai mellett, pluszban.

Minden héten egyszer, legtöbbször kedden, csinált egy Budapest-Pécs-Budapest fordulót.

 

A laktanyánk az Osztapenko köz-ben volt a XI.ker.

Ahogy kikanyarodott a laktanyából mindjárt a 70/6-os útra ért.

Azon elment Pécsig.

Pécsen szintén a 6-os úton volt a laktanya.

Ott targoncával levették róla a fa konténert.

Végzett 30 perc alatt.

Majd a 6-os úton vissza-haza kocogott üresen.

Egy tts. kocsiparancsnok ment vele.

Szerették ezt a fuvart.

Visszafelé valahol egy csárdában ettek valamit és nyugiban hazaértek.

 

Mivel dízel volt, a terhelése lefelé kb. fél tonna, visszafelé üres, ezért alig fogyasztott.

Nagy harcok előzték meg ezt a rendszeres fuvart.

 

 

_Berci Creative Commons License 2023.12.09 -2 0 187371
trizs77 Creative Commons License 2023.12.09 0 0 187370

köszi.

Szép-szép.

 

De !

 

Akkor hányas km szelvény volt a főkapu előtti fakabát bódé előtt ?

 

 

Előzmény: KLMNO (187349)
szilentium3 Creative Commons License 2023.12.09 -1 2 187369

Mi 32-es körlet volt , ami egy másik 32-es körletből nyílt , szenes kályhával fűtve (inkább nem fűtve persze) , volt ott szag rendesen , ha meghajtották a népet .

Előzmény: BBODRI (187366)
Tankiszt Creative Commons License 2023.12.09 0 4 187368

1987-ben hogy jártam. Századparancsnokként századgyakorlat. Isten se gondolta volna, hogy a csajkám benne legyen a kezszem hátizsákban. Megjött az ebéd. Tábori asztal, porcelántányér, evőeszközök. Gondoltam leülök ebédelni. Jött a zászlóalj-parancsnokom (főhadnagy). Én éppen hadnagy voltam. Intett, hogy menet innen. Megsajnált a szolgálatvezető törzsőrmester, egy kétkilós kenyér jó nagy végét levágta, a belét kiszedte. Majd abba mérte ki a babgulyást. És még egy kanalat is adott. A sorkatonáimmal dőltünk a röhögéstől, mikor a fűben együtt kanalaztuk a levest. Attól fogva mindig volt nálam csajka. A katonáim is másként néztek rám. Főleg amikor normagyakorlat volt. A parancsnokom ment végig a 10 gépem mellett, aztán osztogatta a normafeladatokat. Ékzár csere, feltöltések ellenőrzése, stb.. Amikor az én gépemhez ért bökött egyet, majd közölte, lánctag csere. Azt hittem megölöm.

Előzmény: Hehe164 (187367)
Hehe164 Creative Commons License 2023.12.09 0 2 187367

1986-ban Tapolcán a harckocsizó laktanyában kiváló volt a konyha.

Modern gépészettel, finom ételekkel, napi ötszöri étkezés mellett minimális élelmiszerhulladékkal. (Ha túl sokat találtak főzni, akkor másnap a maradékból repeta lett, nem is volt disznóhizlaldája a laktanyának.) A hivatásos állomány előszeretettel itt étkezett.

Talán az étkészletek megkövetelt tisztaságának is volt szerepe ebben, és a kiszabatok nem ellopásának is...

Előzmény: trizs77 (187344)
BBODRI Creative Commons License 2023.12.09 -2 0 187366

Akkor nálatok kitartotta a reggeli tornát szerintem senki...

 

De térjünk vissza a "tetőre"...

 

Nálunk a csak 1szobában 12-en voltunk csak tudom mert szoba pk voltam amiből volt+ csak 3 relés szakasz szoba meg a többi híradós körlet +a többi...1+ 2.zászlóalj.

szerinted mit ettek, a tiszti étkezte az más volt gondolom .

Előzmény: Mr. Pepe00 (187355)
warning mines Creative Commons License 2023.12.09 0 0 187365

jajaja.Hat igen .

Majd meg kell beszelni azokkal akik elneveztek.

Bar jomagam is inkabb konzerv vagyok.

Előzmény: Tankiszt (187358)
szilentium3 Creative Commons License 2023.12.09 -1 1 187364

Mi szederszájúnak hívtuk .

Előzmény: warning mines (187357)
KLMNO Creative Commons License 2023.12.09 0 2 187363

Képzeld azt a meglepetést, amikor francia tüzér delegációt fogadtunk és Dr. Nagy Gábor, orvos alezredes, radiológus a Honvédkórházból elkísért bennünket a francia emlékműhöz és olyan részletes megemlékezést tartott a franciáknak, amit alant olvashattál.

Előzmény: KLMNO (187361)
FOMA Creative Commons License 2023.12.09 0 2 187362

Szép összefoglaló, egy kis pontosítás:

 

"Volt Pécsett határőr igazgatóság, területét ma a TEK és a készenléti rendőrség használja."

 

A határőr laktanyában jelenleg a TEK mellett a megyei RFK működik, a rendészeti igazgatóság és alárendelt szervei, valamint a humán szolgálat. A KR a régi tüzér laktanyában, a Bajcsy laktanyában van, a volt parancsnoki épület pedig a Pécsi RK Kertvárosi Rendőrőrsé. Nekem is a Bajcsy volt az utolsó baranyai szolgálati helyem, akkor még a megyei közrendvédelmi osztály, és a bűnügyi technikai osztály működött ott. Az első pedig az A/1-ben az MN8677, pont "miattatok" mentem át a rendőrségre, nem volt kedvem Gyöngyösre költözni.:-)

 

Előzmény: KLMNO (187349)
KLMNO Creative Commons License 2023.12.09 0 1 187361
Előzmény: Atis57 (187359)
KLMNO Creative Commons License 2023.12.09 0 1 187360

A hadikórház a pécsi színház helyén állt, nem tudom hol temetkeztek, az emlékmű fent van a Mecsekben, távol az ispotálytól.

Előzmény: Atis57 (187359)
Atis57 Creative Commons License 2023.12.09 0 0 187359

Szia!

 

ehhez;"ennek emlékét a Mecseken a Francia emlékmű őrzi"

 

Ahol eddig Hadikórházat láttam -mindig volt előtte/mellette tömegsir .--Később xx Hősi emlékművel!

 

Itt az emlékmű a meghalt sebesültek sirjain áll?

Előzmény: KLMNO (187349)
Tankiszt Creative Commons License 2023.12.09 0 1 187358

A bőrszín és a származás nem meghatározó. Az biztos, hogy egyedi, kicsit bunkó stílusa volt. Ismertem nála sokkal bunkóbb főtiszteket, tábornokokat. Pl. Egy Táncos nevű tábornokot.

Előzmény: warning mines (187357)
warning mines Creative Commons License 2023.12.09 -1 2 187357

Ugy hivtak fohadnagy koraba hogy Toby. Azt is tudom hogy miert.Volt egy Csikós nevő kicsit barna bakaja.Talan HK vezetö. Allitolag beszolt neki valami szazadsorakozon "neszivassama teso" .Ettöl teljesen kiborult.

Előzmény: KLMNO (187352)
Tankiszt Creative Commons License 2023.12.09 0 1 187356

Pontosítok.

Akkor már Gépesített lövészdandár voltunk. Ott volt parancsnokhelyettes. Parancsnok soha nem volt. A KFOR hatos váltást ő vezette. Én voltam a hadműveleti főnöke. 2002-ben. PRT-ban volt, az ottani dolgait nem ismerem. Utána Bp-en szolgált a nyugdíjig. Egyébként 1956-os születésű, 1978-ban végzett a főiskolán tankos szakon.

Előzmény: KLMNO (187352)
Mr. Pepe00 Creative Commons License 2023.12.09 0 2 187355

Mi "hegyi emberek" a Dolka tetőn ugy éltünk, hogy:

volt 12fő sorkatona, volt 1 váltásban 3 nő polgári és egy zászlós váltásparancsnok.

Ugyanazt ette mindenki.

Előzmény: BBODRI (187333)
Tankiszt Creative Commons License 2023.12.09 0 3 187354

Az nem igaz, hogy zsíroztuk volna a harckocsi ágyú lőszereket. Zsíroztuk valamikor a T-55 ös hüvelyeket lövészet után. Ez volt az előírás. Belülről kimosni, zsírozni. A T-72 osztott lőszerrel tüzel. Ebből csak egy 125 mm átmérőjű, kb 20 cm magas hüvelyfenék marad. Az nem volt elszámolás köteles. Igaz sokszor amikor összegyűlt egy platóra való, akkor bevitettem a MÉH telepre. Nem akarták átvenni, hogy honvédségi balhé, ezért leszórattam a riadó kapu előtti hosszú útra (1-es hangártól kifelé),  aztán egy harckocsival palacsintává lapítottuk őket. Így már átvették.

Előzmény: szilentium3 (187348)
BBODRI Creative Commons License 2023.12.09 -3 0 187353

Egyik sem volt te BUNKÓ .....

Előzmény: warning mines (187345)
KLMNO Creative Commons License 2023.12.09 0 1 187352

Hk.e pkh korában ismertem meg, válogatott bunkó volt. Ezredesként volt hk. e pk. is egy ideig, sőt, kiküldték Afganisztánba PRT parancsnoknak is, egy hónap alatt le kellett váltani. Ekkor sem szerelték le, valami pesti beosztásban elérte a nyugdíjkorhatárt.

Előzmény: szilentium3 (187337)
Tankiszt Creative Commons License 2023.12.09 0 0 187351

Igaz, nálatok voltak a fényes autó sofőrök...

Előzmény: szilentium3 (187348)
Tankiszt Creative Commons License 2023.12.09 0 2 187350

Sok mindenben igazad van. Én megvoltam vele, mint a helyettese. Ugyanakkor íratott szolgálati jegyet 100 doboz festékre. Akkor a volt katonai kollégiumban volt elhelyezve a zászlóalj. Festeni kellett volna. Az elhelyezés visszadobta az igényt. Személyesen mentem el hozzájuk, hogy kellene a festék. A Kis Kati volt aki kiadta volna. Azt mondta J-kám, ha otthonra kell neked kiadatom. Kálmánnak nem. Pedig tényleg festeni kellett volna. Mondjuk én parancsnoki értekezleten is vitába szálltam vele sokszor. Nyilván tegező viszonyban voltunk, de ilyenkor magázódva mondtam neki, alezredes úr ezt felejtsük el, mert baromság. 

Előzmény: szilentium3 (187348)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!