Keresés

Részletes keresés

ka_TARZI_s Creative Commons License 2018.02.20 0 0 130276

APC-nek jól a mostani BTR-ek is - nagy baj, hogy IFV-nek használják.

 

Olyan cuccot kell vennünk, amivel harcolni is lehet., és nem csak most, hanem 20 év múlva is.

 

A 30mm hosszú távon pont nem lesz jó szinte semmire, mert az új IFV-k páncélzata már 30/35mm ellen védenek szemből, de talán még a Boxer/VBCI is, a vékonyabb cuccokhoz meg elég lenne egy 0,50-esnél komoylabb HMG jóval több lőszerrel. 

 

 

Amúgy írtam pár napja, hogy az életszerűen max elképzelhető 25-40 ezres aktív + mt-s állományt erre vonatkozó szándék esetén simán fel lehetne szerelni abszolút korszerű cuccokkal, mert egy ekkora sereget elbírnaa magyar gazdaság. 

 

Ha nem lesz APC és IFV egyszere, az politikai döntés lesz, és nem a pénzügyi szükségszerűség miatt.

 

 

 

 

Előzmény: Batkaa (130274)
sz332 Creative Commons License 2018.02.20 0 1 130275

Illetve ez is egy érdekes cikk:

 

http://mil-embedded.com/articles/securing-military-gps-spoofing-jamming-vulnerabilities/

 

A lényeg: igen, a GPS-t lehet zavarni. De! Ez ellen lehet védekezni speckó antennával, illetve a zavaró eszköz sem

tud akármekkora területet teleszórni zajjal, ÉS ugye ott vannak a mesh alapú hálózatok, illetve az ilyen zavaró

cuccok elsődleges célpontjai az ellenfélnek.

Batkaa Creative Commons License 2018.02.20 0 0 130274

Hogyne láttam volna! Egyezik a filmről a véleményünk.

Nekünk viszont nincs pénzünk APC és IFV kategóriára egyszerre.

Valamelyik nem lesz.

Ezért szerintem az elérhető maximumot kell kapják a katonáink, ami még kifizethető három dandáros méretben.

Ez szerintem egy APC feladatú jármű, ami erősebb fegyverzetű és védettségű a szokásos APC-knél, ezért 30 mm.

De mostanra a gépágyús APC már egyébként is trenddé válik, tehát csak követjük a kort.

A szükséges darabszámot 650-700 körülire becsülöm, ebből olyan 350 körül lenne a gépágyúmodulos kocsik száma.

 

Előzmény: ka_TARZI_s (130271)
sz332 Creative Commons License 2018.02.20 0 0 130273
Batkaa Creative Commons License 2018.02.20 0 0 130272

Az "airburst" lőszer lenne előrelépés.

A Samos modulnál például megoldották a küzdőtérből hozzáférést az izraeliek.

A 40 mm nekem is tetszik, de Pátriából már az erősített változat kellene hozzá, aminek a többletköltsége 20-30 db AMOS-nál nem tétel, de többszáz pgyh-nél már igen. Plusz még minden toronyra akarsz IPTR-t is... :)

A nyuszik számánál előbb azt kell eldönteni, hogy a kocsiparancsnok kiszáll-e a rajjal együtt?

 

Előzmény: Plieur (130263)
ka_TARZI_s Creative Commons License 2018.02.20 0 0 130271

Nem tudom láttad-e a Hullagyártó harckocsi - The Pentzagon Wars c. filmet.

 

Abban elég jól elmagyarázzák miért nem jó ötlet egy lövésszállítót túlfegyverezni.

 

https://videa.hu/videok/film-animacio/hullagyarto-harckocsi.avi-jruWkYCGwPUaYvzo

 

Szerintem egy zseniális dokumentarista szatíra a Bradley fejlesztéséről.

 

Ha csak az on részt akarod megnézni, 23:00-tól nézd 34:30-ig, de szerintem az egész filmet érdemes megnézni az elejétől.

 

***

A 30mm viszont biztos nem elég a legújabb IFV-k ellen, de talán még a 35mm sem.

 

A 40-60mm közötti nehéz gépágyúk viszont  tökéletesek minden ismert MBT alatti jármű ellen - talán a Namer kivétel - és repeszlövedékük is hatásosabb élőerő/épületek stb. ellen. MBT ellen meg vihetnek IPTR-eket.

 

Gyakorlatilag a II.vh-s gyalogsági harckocsik vonalát viszik tovább.

 

Lövészszállító jármű viszont - mint az az imént is írtam - páncélzatban és kapacitásban legyenerős, ne fegyverzetben. 1-2 ATGM legyan rajta, de főfegyver 20mm alatti.

Előzmény: Batkaa (130236)
ka_TARZI_s Creative Commons License 2018.02.20 0 0 130270

Mi a helyzet az ütőtányéros robbanófejekkel?

Előzmény: gaunt (130220)
ka_TARZI_s Creative Commons License 2018.02.20 0 0 130269

Egysima lövésszállító csak lövésszállító, nem feladata a harc, csak akkor csinálja, ha muszály, szóval ez a rakaszcserés dolog szvsz nem nagy probléma, ha elég sok lőszer van a toronyban.

 

Azt sem látom problémának, hogy az FN BRG-t még senki nem rendszeresítette, sőt, szvsz ki lehetne fejleszteni/fejlesztetni valami 20mm alatti CT lőszert is, úgy néz ki az lesz a jövő.

 

Miért hajtom ezt a 20mm-t?

 

20mm alatt nincs CFE se isztambuli korlátozás, viszont a lövészeknek manapság már a hátországban is kevés lehet a sima teherautó védelme, szóval véletően jó sok APC kéne (amiknek meg ugye csak 20mm alatti lehet a főfegyvere), még a mi hondvédségi létszámunknál is 1000 körüli***

 

A hartcjármű meg legyen harjármű, annyi személyzettel, amennyi a harckoz kell és természetesen minél jobb fegyverekkel és minél több lőszerrel.

 

 

***

 

Erre a célraamúgy a mostani tornyától megfosztott BTR80 is jó lenne, 2+10 személyes konfigban, távirányítású HMG toronnyal.

 

Harcjárműnek meg valami csörömpölős batár.

 

 

 

 

Előzmény: Plieur (130264)
Hiryu-reload Creative Commons License 2018.02.20 -1 0 130268

48 kilométer???

Előzmény: kovacsgyula44 (130267)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2018.02.20 -1 0 130267

A legelső flottakövető bemutatót az akkor még létező Térképészeti Intézetben láttam. Lehetett látni a kijelzőn, hogy az xy számú óriásdaru 48km/ó sebességgel halad a Balatonban a parttal párhuzamosan a kikötőhöz egészen közel. Gyakorlatilag a daru Siófok főutcáján haladt, csak a vevő UTM adatokat továbbított, a flottakövető meg Gauss Krüger digitális (esetleg szkennelt) térképet használt. Így tudnak a darvak vízen járni.

Előzmény: kovacsgyula44 (130265)
Plieur Creative Commons License 2018.02.20 0 0 130266

Konkrétan a néhány óra alatt kiépíthető föld/fa/homokzsák erődítményekre gondoltam, esetleg hevenyészve  megerődített épületek ( homokzsák bélések, erősebb építésű házhoz), ezek ellen még hatékony a 40-es kaliber.

Itt a téma csapdája: minél több ideje és eszköze van a gaz ellennek hogy erődítse az állásait, annál nehezebb kikaparni onnan:)

Előzmény: tuzer (130204)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2018.02.20 -1 0 130265

A Garminra azt mondta az egyik illetékes elvtárs, nem érti mi a bajunk. Ugyanezt használta Fa Nándor a Karib tengeren, mit szívózunk itt mi most valami Gauss-Krűgerrel meg UTM-el.

Előzmény: kovacsgyula44 (130256)
Plieur Creative Commons License 2018.02.20 0 0 130264

BTR-80 és elődjei: 14,5 KPVT, szóval egy 12,7-es visszalépés lenne, az FN 15mm-es meg tudtommal nem lett rendszeresítve, a távirányításosokkal egy a bajom: ha rakaszt kell cserélni, ki kell vonni a járművet a harcból, eléggé rizikós közben elvégezni.

Lövésszállító is nagyobb kaliber kellene, meg a pct. rakéta.

 

Előzmény: ka_TARZI_s (130201)
Plieur Creative Commons License 2018.02.20 0 0 130263

Nem kötelezően láncosban, fel lehet azt a 40-es tornyot rakni egy Patria-ra is, ha már 120-as aknavetőt és 105-ös ágyút is rá tudnak szerkelni:).

Viszont felmerül a fegyverzet hatékonyságának kérdése: szvsz a 30x173-as nem hozna nagy ugrást a jelenlegi 30x165-ös orosz lőszerhez képest, a 7,62x51 sem a 7,62x54R-hez képest. A "friss" Patria-k ( vagy ami lenne) évtizedekig lenne rendszerben, várható a célok "hízása is"-máshol is ismerik a moduláris páncél elvét:)

Tehát jól jönne perspektivikusan a 40-es nagyobb páncélátütő képessége és rombolóereje ( majdnem 2x-es robbanótöltet a repeszgránátban).

Másik érdekesség hogy valójában hány nyuszi :) is lesz a buszokban:), 7-8-9?

 

Előzmény: Batkaa (130200)
Törölt nick Creative Commons License 2018.02.20 -1 0 130262

A társadalom nem ért ehhez a szakmához, hivatáshoz (én sem). Így nem tudja hogy kell kiállni érte, mitévő legyen. Aztán meg annyira titkosítanak mindent, főleg azt, ami nincs, hogy véleményt sem tud róla mondani.

A szakma eképpen csapdába került. Ők tudják, mi lenne a dolguk, hogyan, mivel álljanak helyt, de szólni ne mernek és ezt megértem, a maradék egzisztenciájukat is elveszítenék. Gondolom többségük erre tette fel az életét, erre esküdött fel és most borzalmasan csalódott, hogy feladat nélkül kell sínylődnie. (Ez nem irónia, én is magam alá kerülnék, ha hasonló helyzetben lennék a munkahelyemen, bármennyit is fizessenk a kényszerű semmittevésért.)

 

Tehát azt mondod, most is egy rossz irányba, egy másik szövetséges felé tart a politikai vezetés? Rákérdezhetek? Oroszország? Vagy éppen a NATO tagságunk megkérdőjelezhető? Mit tehetünk? Amint már említettem a magyar társadalom informálatlan, vagy szándékosan félreinformált. Ennek a katonai információhalmaznak a birtokosa a mindenkori hatalom, amely nem enged betekintést a titkaiba. Mégis mit tehetünk ez ellen a katonatisztek nélkül? Hisz ez tragédia! 

 

Előzmény: NYUGDIJAS TROTY (130259)
acura13 Creative Commons License 2018.02.20 0 1 130261

olvastam hogy az öbölhaboru után az oroszok rohamléptekkel fejlesztették a gps zavarokat. 

Elvük ugyanaz katonai-civil....meg van az oldva ne aggodj, lehet zavarni, csak kérdés mekkora hatosugárral, de ezt nem kotik az orrunkra!!

Előzmény: NYUGDIJAS TROTY (130248)
Hiryu-reload Creative Commons License 2018.02.20 -1 0 130260
NYUGDIJAS TROTY Creative Commons License 2018.02.20 -1 0 130259

"Hogy ha csak irónia volt tőled a migrácsozás, akkor bocs, hogy nem vettem a lapot! "

 

Az volt. No problem mate!

 

"Az mindegy, hogy én mire számítok. De van rajtam kívül is pár millió adófizető, aki biztonságban akarja tudni magát s a családját."

 

Akkor ez a parmillio adofizeto miert szavaz meg evrol evre egy ilyen hazaarulo es ongyilkos partot. Mert hogy megint nagy "bammeg" keszul es hogy a legrosszabb iranyba viszik az orszagot az teljesen egyertelmu.

 

"Hisz azt a k... diplomát és még a többi végzettséget a társadalom pénzén tették magukévá. " 

A magyar tarsadalom ( bocsanat) de szarik rajuk egeszen addig ameddig nem a sajat falujat lovik vagy eppen a lanyait gyalazzak. Akkor de csak akkor majd elkezd koveteleozni hogy katonat akar es ha lehet atommal hogy megvedje ot.

 

A vilag megint durvan polarizalodik es csakugy mint az elmult szaz evben biztos kezel valasztjuk ki azt amelyikbol jo nem sulhet ki.

Előzmény: Törölt nick (130251)
trizs77 Creative Commons License 2018.02.20 0 1 130258

Ha sokdiplomás tiszt alól kiszervezem az alakulatot, embert + teknyikát, attól Ő, másnaptól nem lesz butább.

 

Akkor se ha nincs kinek parancsot adnia és ha lenne kinek, akkor meg nincs mivel végrehajtani azt a parancsot.

 

 

Előzmény: Törölt nick (130253)
_Berci Creative Commons License 2018.02.20 -6 1 130257

Az Europa több orszagaban rendelkezesre allo differential-GPS pontossaga nehany cm ...

https://en.wikipedia.org/wiki/Differential_GPS

Előzmény: kovacsgyula44 (130256)
kovacsgyula44 Creative Commons License 2018.02.20 -1 0 130256

A civil kódú vevők eleve alkalmatlanok voltak a tüzérség pontossági igényeinek a kielégítésére. A legnagyobb hiba amit mértünk 135 méter. Ezért eleve az un differenciál mérésekre rendezkedtünk be. Ez azt jelenti, hogy a dandár bemérő egy geodéziai ponton mérte a hibát percenként és ezt továbbította az osztály bemérőknek. Az így korrigált mérés hibája 5 méteren belül volt. Ez lehetővé tette, hogy minden löveg helyét bemértük sőt, minden löveg helyéről vonás pontos tájékozott irányértéket tudtunk megadni valamely távoli kisegítő célra. Két típusról is felterjesztettünk szabályos csapatpróba jegyzőkönyvet, beszerzés nem történt, a forgalmazó cég kegyein múlott hogy meddig használhattuk a vevőket. Egy precíziós GPS volt a kezünkben, a VIPER elektronikus buszollal ellátott lézertávmérő. A helymeghatározása mindig méter pontos volt, ha nem remegett a keze, vagy állványról irányozta meg a célt a tűztámogató. akkor a cél koordináta is 5 méteren belül volt. Nem volt rá 12 ezer dollárunk. Később a műszakiak megvették, kinevezték a műszaki felderítő jármű tartozékának. Akkor még jártam Bevetési Irány gyakorlatokra, így évről évre követhettem hogy fogynak el mellőle a kezelők. Utolsó találkozásunkkor az akkumlátora már nem vette fel a töltést. Már nyugdíjas voltam amikor volt kollégám jött újongva, képzeed főnök, kaptunk 10 Garmin vevőt. Zoli! Gratulálok, UTM-ben, vagy Gauss-Krügerben megy?  Egyikben sem. Nem tudni miben megy. Utolsó utam így Für Gáspár alezredeshez vezetett a ZMKA-ra. ő volt a térképész, de nem tudott választ adni a problémára. Akkor ugorjunk át a HTI-be, ott van a projektfelelős. Nagy élmény volt mert a kollégának hatalmas fegyvergyűjteménye volt, 28 év után újra PPS volt a markomban. A koordináta problémát nem is értette. Azóta nem kérdeztem rá, hogy mi lett a sorsa a Garminoknak.

Előzmény: tuzer (130247)
_Berci Creative Commons License 2018.02.20 -6 1 130255

 

Van pár ezer állítólag jó képességű, sokdiplomás katonatiszt, akik felé az a jogos elvárás, hogy mindent tudjanak és megtegyenek a biztonság érdekében.

 

Bontsd mar ki röviden ennek a mondatnak nehany szirmat.

 

Adott Magyarorszag ... adott a jelenlegi katonai helyzet ... adott a szervezeti szint ... adott a tarsadalmi helyzet ... a politikai helyzet ... a környezö orszagok ... azok tulajdonsagai ... Europa ... NATO ... az anyagi lehetösegek ... erkölcs ... moral ...

 

Mit tegyen az a nehanyezer sokdiplomas katonatiszt azert, hogy TE biztonsagban erezd magad?

(Akkor, ha mar ebben a topikban is sokan elismerik, hogy EDDIG ~20 eve ervenyes a topik cime ...)

 

Előzmény: Törölt nick (130251)
tuzer Creative Commons License 2018.02.20 -1 0 130254

Bocs, hogy belevau:

 

Igazad van, minket azért etettek (-nek), hogy az állampolgár nyugodtan alhasson a neje összes keblein, vagy ahol akar.

 

Ámde jó lenne, ha az állampolgár nem csak akkor érezné fontosnak jogos követelését, amikor kezd összeszorulni a seggelyuka, hanem akkor is figyekne egy cseppet, amikor nagyjaink kirabolták kezünkből mind a fegyvert, mind a szervezetet (v.ö.: pénz, paripa, fegyver). Csak egy példa a rengetegből:

 

Mikor kérdezted meg ogy. képviselődet annak fogadóóráján, hogy mér' ajéndékozzák el milliószámra a gyalogsági lőszert, mongyuk, kiképzés helyett?

Előzmény: Törölt nick (130251)
Törölt nick Creative Commons License 2018.02.20 -1 0 130253

Itt nem kimondottan a migrácsokról írtam, hanem, hogy dicső hadvezetésünk, a minisztertől a parancsnokokig és maga az MH mennyire van felkészülve egy esetleges támadással szemben. Tudással, eszközökkel. Tudom, lerágott csont, mert semennyire. 

 

Előzmény: trizs77 (130252)
trizs77 Creative Commons License 2018.02.20 -1 0 130252

De van rajtam kívül is pár millió adófizető, aki biztonságban akarja tudni magát s a családját.

 

------------

 

Legjobban azok félnek a migráncsoktól,  akik még életükben nem láttak élőt, de minden este összeszaratja velük a fotelt a TV Híradó.

 

Legkevésbé azok félnek tőlük, akik naponta találkoznak velük.

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2018.02.20 -1 0 130251

Hogy ha csak irónia volt tőled a migrácsozás, akkor bocs, hogy nem vettem a lapot! 

Az mindegy, hogy én mire számítok. De van rajtam kívül is pár millió adófizető, aki biztonságban akarja tudni magát s a családját. Van pár ezer állítólag jó képességű, sokdiplomás katonatiszt, akik felé az a jogos elvárás, hogy mindent tudjanak és megtegyenek a biztonság érdekében. Hisz azt a k... diplomát és még a többi végzettséget a társadalom pénzén tették magukévá. 

(Ez már nem játszik, de volt némi igazsága: "a dolgozó nép vagyona", "A dolgozó népet szolgálom!" Lehet bármit mondani rám...) 

 

Előzmény: NYUGDIJAS TROTY (130239)
tuzer Creative Commons License 2018.02.20 0 0 130250

Nem vagy teljesen tisztában a kumulatív töltet működésével.

 

Restellem is magam érte. Igaz, nem sokat lőttem kumulatív gránáttal, de azért sikerült nehányat, sőt a céltárgyra is vethettem érdeklődő pillantásokat.

 

Neked nyilván jóval többször sikerült.

Előzmény: gaunt (130245)
tuzer Creative Commons License 2018.02.20 -1 0 130249

Esetleg felhoznád azt a másik 5000 példát, ami az iraki páncélos erők megsemmisülését okozta?

 

Amit a kumulatív sugár nem talál el közvetlenül, az jó eséllyel karcolásokkal megússza.

 

Tekints a képre:

Előzmény: gaunt (130245)
NYUGDIJAS TROTY Creative Commons License 2018.02.20 -1 0 130248

Civil GPS-t konnyu zavarni katonait nem.

Előzmény: acura13 (130241)
tuzer Creative Commons License 2018.02.20 -1 1 130247

Azért tételezzük fel, hogy a szövetséges military kódú vevőkkel rendelkezik

 

Csak remélni tudom, hogy láttál már ilyet az MH-nál.....

 

Ma a világ közlekedése GPS-re alapozott

 

És kit is érdekel ez olyan háborúban, amikor egyáltalán felmerül a gps korlátozása (zavarása)?

 

Nincs olyan hogy a magyar honvédséggel kibaszok és csak vele

 

NINCS?! TEKINTS A HM-RE ÉS A VK-RA!!!!!!!!!!!!! MÁST SE TESZNEK!!!!!!!!!!

Előzmény: kovacsgyula44 (130246)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!